Mogan, dhi fue, ευαγγελάτος, ~2500grafts, 25-26/09/2017

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Cvial μηπως το γεγονος οτι ο μεταμοσχευθεις ειναι εγχρωμος δικαιολογει αυτη τη συμμετρια?
Στη λευκη φυλη βεβαια αυτος ο σχεδιασμος της hairline πραγματι στερειται φυσικοτητας.

Σωστό είναι αυτό που λες αλλά το παράκανε, επίσης όπως λέει και ο Athenian το κατέβασμα είναι υπερβολικό


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
ρε παιδια δε το ποσταρα το βιντεο για να κρινουμε αν ειναι καλη η hairline και το σχημα κτλ κτλ . Το ποσταρα για να δειξω πως ειναι εφικτο πολυ κοντο κουρεμα με μεταμοσχευμενο το μπροστα 1/3 του κεφαλιου διχως να φαινεται που ξεκινα και που τελειωνει . Ομοιομορφια . Με ικανοποιητικη πυκνοτητα . Δεν εχω δει κανεναν απο dhi να κοβει πολυ κοντο το μαλλι ετσι κ αλλιως . Μερικοι απο Βεκρη εχουν πιο κοντο μαλλι αλλα κανεις τοσο κοντο.
 

athenian

Well-Known Member
Δεν ειναι τοσο κοντο οσο νομιζεις,σε ξεγελα ο τυπος της τριχας.Αυτο το μαλλι που βλεπεις ειναι τουλαχιστον 9 χιλιοστα.
 

Zob

Active Member
ρε παιδια δε το ποσταρα το βιντεο για να κρινουμε αν ειναι καλη η hairline και το σχημα κτλ κτλ . Το ποσταρα για να δειξω πως ειναι εφικτο πολυ κοντο κουρεμα με μεταμοσχευμενο το μπροστα 1/3 του κεφαλιου διχως να φαινεται που ξεκινα και που τελειωνει . Ομοιομορφια . Με ικανοποιητικη πυκνοτητα . Δεν εχω δει κανεναν απο dhi να κοβει πολυ κοντο το μαλλι ετσι κ αλλιως . Μερικοι απο Βεκρη εχουν πιο κοντο μαλλι αλλα κανεις τοσο κοντο.
Ο συγκεκριμενος στο βιντεο πιστευω πως δειχνει ομοιομορφος λογω της χοντρης και σγουρης μαυρης τριχας του σε συνδυασμο με την εξισου μαυρη επιδερμιδα του.
 

vag25

Well-Known Member
Νομιζω πως σε κανεναν δεν παει το buzz cut.Απλως αλλους τους χαλαει πολυ,αλλους λιγο.Αλλους ισως να μην τους χαλαει και καθολου.Ν φτιαξει καποιον παντως οχι...

Δεν μιλαμε για ξυραφι, το buzz cut παει στους μισους αντρες.
 

alexandros _athens

Active Member
Το hairline και γενικότερα ο σχεδιασμός στο βίντεο του μαυρούλη, δεν είναι απλά άσχημο και αντιαισθητικό αλλά πραγματικά ΤΡΑΓΙΚΟ! Επιπλέον, όπως είπε και ο @Zob στην ομοιμορφία του συγκεκριμένου αποτελέσματος παίζει τεράστιο ρόλο το μαύρο δέρμα σε συνδυασμό με τη χοντρή, σγουρή, μαύρη τρίχα. Πάντως νομίζω πως και η όποια ομοιομορφία πάει στράφι με τέτοιο hairline. Σα σα φοράει κράνος. Εντελώς άκυρο!
 

athenian

Well-Known Member
Κι ομως σε μαυρους υπαρχουν τοσο χαμηλες hairline.Οχι οτι ειναι ωραιες βεβαια.
DbW_mqMV0AAybRp.jpg
 
  • Like
Reactions: Zob

vag25

Well-Known Member
Υπαρχει οντως σε καποιους, αλλα για ποιο λογο να χαραμίσεις δοτρια για να καταφερεις αυτη την αηδια?
 

dimitris50423

Well-Known Member
παντως ακομα περιμενω απο καποιον να κανει ενα ωραιοτατο buzz cut να δω πως δειχνει μετα την μμ:p

πολλα ζηταω αλλα θα το ηθελα.

Και εγω θα ηθελα να δω αλλα ποιος το τολμαει.. οταν εισαι χρονια με φαλακρα και το διορθωνεις δεν θες να πας σε φαση με λιγο μαλλι
 

Mogan

Active Member
Όπως εχει γραψει κι ο @alexandros _athens στο δικό του thread, οταν δεν έχεις μαλλιά για χρόνια πριν και ξαφνικά αποκτάς, θες να τα αφήσεις μακριά, που αν κ το καθημερινό styling είναι μια απίστευτη ταλαιπωρια, θες λίγο να τα χαρείς και δε σου πάει η καρδιά να κουρευτείς.

Επισης, κάποια στιγμη ο @tasos33 σχολιασε πως δεν φαινομαι ευχαριστημενος βαση των γραφομενων μου.
Δεν ειναι οτι δεν ειμαι ευχαριστημενος. Η αλλαγη είναι σημαντικη κι οπως ξεκαθαρα ειπα προτεινω σε οποιονδήποτε μπορεί να το κάνει, να παει να το κανει. Αξιζει.

Ο "προβληματισμος" μου εχει να κανει με το πως μπορω να βεβαιωσω την υψηλη φυτρωση. Δε λεω οτι δεν επετεύχθη. Λεω οτι δεν ξερω αν επετεύχθη. Αν επετεύχθη τοτε ολα τέλεια. Αν οχι τοτε απλα ηταν κριμα που θα δαπανηθηκαν κάποια ευρω και κυριως καποιες τριχες χωρίς λόγο.

Οπότε το αποτελεσμα για μενα ειναι "super".
Ειναι super λογω του 50grafts/cm2;
Ειναι super ακομα και με 35grafts/cm2;
 

PROF

Active Member
Η μμ λειτουργεί με βάση το ״illusion”. Το δεν πρέπει να φαίνεται είναι σωστό (ιδιαίτερα στη hairline). Πλήρης ομοιομορφία όμως είναι δύσκολο στην πράξη να επιτευχθεί σε όλες τις περιπτωσεις γιατί παίζει ανάλογα με το κεφάλι, τα υπάρχοντα μαλλία, τη δότρια περιοχή, κλπ. Όλες οι μμ βασίζονται σε ένα βαθμό σε επαρκές μήκος μαλλιού για να επιτευχθεί το illusion.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτό που είπε ο Cvial είναι ακριβώς αυτό που έχω βιώσει και εγώ. Τα μαλλιά μετά τη μεταμόσχευση για να έχουν ένα καλό illusion πρέπει να έχουν ένα ελάχιστο μήκος της τάξης των 3-4 εκ και πάνω για να υπάρχει ένα πολύ ωραίο αποτέλεσμα και η ανάλογη
κάλυψη.
Από εκεί και πέρα όταν το κούρεμά μου πέφτει κάτω από τα 3εκ. βλέπω ότι πέφτει η ποιότητα της κάλυψης, εξαίρεση αποτελεί το κούρεμα με την πολύ χαμηλή σκάλα που κάναμε ενόψει της 2ης μεταμόσχευσης, όπου μπορώ να πω ότι το τόσο κοντό κούρεμα (μιλάμε όμως για ελάχιστα χιλιοστά το μήκος του μαλλιού) μου έδινε μια κάλυψη αρκετά καλύτερη και από αυτή που έχω όταν αφήνω το μαλλί στους 3-4 πόντους. Βέβαια αυτό το κούρεμα δεν ταιριάζει καθόλου σε μένα λόγω επαγγέλματος, κλπ., αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι πολλές φορές σκέφτομαι μήπως στις καλοκαιρινές διακοπές έριχνα μια ¨βόμβα¨ στο μαλλί.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για να καταλάβουμε τη σημασία του μήκους και του "layering" παραθέτω μια δική μου φώτο. Η φώτο είναι αρχικά με καλό φωτισμό και μετά στο photoshop έχω τερματίσει την φωτεινότητα για να μην υπάρχουν σκιές και να φαίνονται οι αντιθέσεις με το δέρμα. Είναι προφανής ο υπερφωτισμός αφού το μαλλί πλέον φαίνεται γκρι (ενώ είναι μαύρο).

Τι παρατηρούμε:

Στην αριστερή πλευρά όπου όλο το μαλλί πάει προς τα πίσω (σωστό layering), η μεγάλη πυκνότητα του μαλλιού των μπροστινών περιοχών (Α,Β) περνάει (λόγω μήκους) πάνω από την πολύ μέτρια πυκνότητα της πίσω περιοχής C (~30-35g) προστίθεται σε αυτή και το όλο σύνολο έχει πρακτικά στο μάτι την ίδια πολύ καλή πυκνότητα. Διαφορετική λοιπόν πυκνότητα, αποτέλεσμα ίδιο λόγω layering,

Στην δεξιά πλευρά, επίτηδες, έχω στρίψει το μαλλί προς τα πίσω και δεξιά (σαν να κάνω μια μικρή φραντζα). Εκεί χάνεται το layering effect και στην ζώνη C πλέον είναι ορατή η διαφορά στην πυκνότητα (κόκκινη γραμμή). Καλό μεν αποτέλεσμα (γιατί πρακτικά δεν φαίνεται παρά μόνο με πανοραμική) αλλά εμφανής η διαφορά στην πανοραμική.

IMG_6243R.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

salonikios30

Active Member
τι να λεμε δεν υπαρχει αυτο το αποτελεσμα..........................δε χορταινω να το βλεπω συμφωνα κ με την προ μ.μ κατασταση!
 

athenian

Well-Known Member
Θα ειχε μεγαλο ενδιαφερον ενα κοντο κουρεμα της ταξεως των 6-9 χιλ. @CVIAL αλλα καταλαβαινω οτι δυσκολα θα το εκανες και ειναι λογικο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα ειχε μεγαλο ενδιαφερον ενα κοντο κουρεμα της ταξεως των 6-9 χιλ. @CVIAL αλλα καταλαβαινω οτι δυσκολα θα το εκανες και ειναι λογικο.

Μόνο αν κάνω άλλη μμ για πίσω (που δεν προβλέπεται)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vag25

Well-Known Member
εξαίρεση αποτελεί το κούρεμα με την πολύ χαμηλή σκάλα που κάναμε ενόψει της 2ης μεταμόσχευσης, όπου μπορώ να πω ότι το τόσο κοντό κούρεμα (μιλάμε όμως για ελάχιστα χιλιοστά το μήκος του μαλλιού) μου έδινε μια κάλυψη αρκετά καλύτερη και από αυτή που έχω όταν αφήνω το μαλλί στους 3-4 πόντους. Βέβαια αυτό το κούρεμα δεν ταιριάζει καθόλου σε μένα λόγω επαγγέλματος, κλπ., αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι πολλές φορές σκέφτομαι μήπως στις καλοκαιρινές διακοπές έριχνα μια ¨βόμβα¨ στο μαλλί.

Αυτο το κουρεμα εννοω εγω. Το εχω δει σε καποιους και μου φαινεται οτι δινει ωραια καλυψη.
 

athenian

Well-Known Member
αυτο το κουρεμα,συνηθως στα 3 χιλιοστα,δεν δινει καλυψη αλλα ταιριαζει σχεδον εξαφανιζεται το χρωμα του μαλλιου και δεν κανει τοση αντιθεση με το δερμα.
 

Mogan

Active Member
Βαδίζοντας πλέον στο 9μηνο, παμε για ενα status update.
Ελαφρώς νωπά τα μαλλιά μετά απο λούσιμο με φοβερο hairstyling.
 

Συνημμένα

  • 20180630_160956.jpg
    20180630_160956.jpg
    676.9 KB · Προβολές: 773
  • 20180630_161100.jpg
    20180630_161100.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 770
  • 20180630_161121.jpg
    20180630_161121.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 755
  • 20180630_161146.jpg
    20180630_161146.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 788

Mogan

Active Member
Κατι που ειναι παράξενο ειναι πως η φυτεμενες τριχες ειναι φουλ σπαστες. Γενικα δεν ειναι και δεν ηταν ποτε προκα το μαλλι μου, αλλα αυτο το τοσο εντονο σπασιμο ειναι πρωτοφανές.
Δεν ξερω που οφειλεται.

Ο κομμωτής μου λεει στο γεγονος πως οι μεταμοσχευμενες τριχες ειναι πιο σκληρές / ατιθασες και σε λιγους μηνες θα στρώσουν.

Αν ειναι αυτο, το περιεργο ειναι πως γινεται 5000 τριχες να εχουν ολες ξαφνικά το ιδιο σπάσιμο, ενω μεταφέρθηκαν απο αλλο σημειο.

Συμφωνώ οτι κατι τρεχει με την τριχα και την υφη της, όμως καποιοι τρίτοι παραγοντες τις οδηγουν στο να παιρνουν τον ιδιο κυματισμό.
 
Μπλουζα