Minoxidil 7% xtreme with finasteride and biotin

salvatore

New Member
γεια σας,

βαζω μινοξιδιλη 5% kirkland 1 φορα την ημερα αρκετα χρονια , πολυ ευχαριστημενος αλλα τον τελευταιο χρονο φαινεται οτι δεν αρκει. Πλησιαζω τα 40 βλεπεις. Εβαλα και saw palmetto 500 mg στην θεραπεια αλλα τιποτα. (παιρνω και ειδικο σαμπουαν και βιταμινες)

Διαβαζω τις παρενεργειες της φιναστεριδης απο το στομα και δεν ψηνομαι . Βρηκα στο ebay αυτο

https://www.ebay.com/itm/Minoxidil-7-Xtreme-with-Finasteride-and-Biotin/123522769075?hash=item1cc287e0b3:g:BD8AAOSwTiVcBBAB:rk:1:pf:0

εχω διαβασει εδω μεσα οτι η τοπικη φιναστεριδη δεν κανει τιποτα γιατι δεν απορροφαται.
Αλλα απο την αλλη σκεφτομαι τι εχω να χασω ? Κοστιζει λιγο παραπανω μονο

Εχει δοκιμασει καποιος κατι τετοιο ?
Νομιζετε οτι ειναι ρισκο , δηλαδη να ειναι χειροτερη απο την Kirkland για καποιο λογο ? Θα το δοκιμαζετε στην θεση μου ή θα προτιμουσατε καποιο αλλο τοπικο DHT blocker ? Απο την αλλη δεν εχω χρονο να βαζω δυο φορες την μερα και σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει να το αναμειξω με την μινοξιδιλη καπως.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

athenian

Well-Known Member
Προσωπική γνώμη, γιατρός δεν είμαι, από το να πας σε υπερβολική μινοξ και διάφορα ματζουνια καλύτερα να πάρεις φιναστεριδη. Έχω αρχίσει για δικούς μου λόγους να πιστεύω ότι η μινοξιδιλη είναι πιο ύπουλο φάρμακο από την φιναστεριδη.
 

karampalikis

Active Member
Προσωπική γνώμη, γιατρός δεν είμαι, από το να πας σε υπερβολική μινοξ και διάφορα ματζουνια καλύτερα να πάρεις φιναστεριδη. Έχω αρχίσει για δικούς μου λόγους να πιστεύω ότι η μινοξιδιλη είναι πιο ύπουλο φάρμακο από την φιναστεριδη.
Είναι δύσκολο να συγκρίνουμε αυτα τα δύο, αλλά όντως η μινοξ είναι ύπουλη (το θετικό είναι ότι επανέρχεσαι μετα απο κάποιους μήνες αφού την κόψεις)
 

nine

Active Member
Προσωπική γνώμη, γιατρός δεν είμαι, από το να πας σε υπερβολική μινοξ και διάφορα ματζουνια καλύτερα να πάρεις φιναστεριδη. Έχω αρχίσει για δικούς μου λόγους να πιστεύω ότι η μινοξιδιλη είναι πιο ύπουλο φάρμακο από την φιναστεριδη.

athenian γιατι πιο υπουλο;
προφανως αναφέρεσαι σε παρενεργεια στο θεμα εμφανισης οπως μαυροι κυκλοι η στρουμπουλο πρόσωπο;
 

hater_of_baldness

Active Member
Καραμπινάτο αστειάκι περί εγκυμοσύνης.

Όσον αφορά πονοκεφάλους κλπ, μου πέρασαν λίγες μέρες αφότου σταμάτησα τη μινοξιδίλη. Αν ψάξετε λίγο online, κι άλλοι χρήστες το αναφέρουν.
 

mic6

Well-Known Member
Καραμπινάτο αστειάκι περί εγκυμοσύνης.

Όσον αφορά πονοκεφάλους κλπ, μου πέρασαν λίγες μέρες αφότου σταμάτησα τη μινοξιδίλη. Αν ψάξετε λίγο online, κι άλλοι χρήστες το αναφέρουν.
Φοβερό δεν το ήξερα. Κι εγώ σκέφτομαι να την αραιώσω και σταδιακά να τη σταματήσω τώρα που κλείνω εξάμηνο..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hater_of_baldness

Active Member
Φοβερό δεν το ήξερα. Κι εγώ σκέφτομαι να την αραιώσω και σταδιακά να τη σταματήσω τώρα που κλείνω εξάμηνο..

Δεν είμαι γιατρός, απλά η προσωπική μου εμπειρία αυτό έδειξε. Η αλήθεια είναι πάντως ότι είδα τρομερή βελτίωση στα μαλλιά μου με το regain, ειδικά τους πρώτους 6-9 μήνες χρήσης. Αν με ρώταγες αν θα ξαναέκανα χρήση πάντως, θα σου έλεγα όχι για 2 λόγους.
1-χάνει τη δράση του μετά από καιρό χρήσης, οπότε ουσιαστικά απλά επιβραδύνει το αναπόφευκτο
2-ύπουλες παρενέργειες όπως υγρά στο πρόσωπο, ζαλάδες κλπ
 

athenian

Well-Known Member
athenian γιατι πιο υπουλο;
προφανως αναφέρεσαι σε παρενεργεια στο θεμα εμφανισης οπως μαυροι κυκλοι η στρουμπουλο πρόσωπο;
Υπάρχουν παρενέργειες σε βάθος χρόνου που ούτε τις εχουμε σκεφτεί οι περισσότεροι. Από περιοδοντιτιδα μέχρι καταστροφή του θυρεοειδή αδένα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα