MINOXIDIL Χωρις Propylene glycol για αποφυγη πρηξιματων?

kapa

Μέλος του προσωπικού
τεσπα θα του ζητησω να μου γραψει τετρινοιν,
αν ξεκινησεις tretinoin με μινοξ θα εχεις εντονες παρενεργειες απο την μινοξιδιλη,αυξανει κατα πολυ την απορροφηση της.
εγω χρησιμοποιω τρετινοιν επειδη η σκετη μινοξιδιλη δεν μου εδωσε τιποτα στους κροταφους μετα απο 5 μηνες χρησης και με πολλες εφαρμογες την ημερα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

otherdude

Member
ΤΕΛΙΚΑ ΠΑΙΔΕΣ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ Η ΠΡΟΠΥΛΕΝΟΓΛΥΚΟΛΗ....

παιδες 4 μερες χρησιμοποιησα Την μινοξ χωρις προπυλενογκλυκολη και παλι τα ιδια....
πεταξα μαυρους κυκλους(λιγο)και φυσικα πρηξιμο στην μαπα..

εγινα και παλι στρογγυλοπροσωπος,
ΓΑΜΩΤΟ

να σημειωσω οτι διεκοψα την μινοξ που επαιρνα πριν,(αυτην με την προπυλενογλυκολη) για 2.5 μηνες και το πρηξιμο-μαυροι κυκλοι μου εφυγαν ακριβως μετα απο τους 2.5 μηνες διακοπης με αεροβια στο γυμναστηριο που ετρεχα σαν φουστης...


η μινοξιδιλη που εβαλα τωρα ηταν χωρις ppg 3% 60 ml Διαλυμα με συστατικα:Minoxidil 1.80 gr,ETHANOL-96 100%49.00ml,EAU PB5 60.00ml

σκατα ολα τα ιδια ειναι αμα βαλω αφρο και αυτος τα ιδια θα μου κανει στανταρ...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
[amquote]
otherdude είπε:
ΤΕΛΙΚΑ ΠΑΙΔΕΣ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ Η ΠΡΟΠΥΛΕΝΟΓΛΥΚΟΛΗ....

παιδες 4 μερες χρησιμοποιησα Την μινοξ χωρις προπυλενογκλυκολη και παλι τα ιδια....
πεταξα μαυρους κυκλους(λιγο)και φυσικα πρηξιμο στην μαπα..

εγινα και παλι στρογγυλοπροσωπος,ΓΑΜΩΤΟ και παλευα 2 μηνες για να μου φυγει το πρηξιμο με αεροβια στο γυμναστηριο ετρεχα σαν φουστης...


η μινοξιδιλη που εβαλα ηταν 3% 60 ml Διαλυμα με συστατικα:Minoxidil 1.80 gr,ETHANOL-96 100%49.00ml,EAU PB5 60.00ml

σκατα ολα τα ιδια ειναι αμα βαλω αφρο και αυτος τα ιδια θα μου κανει στανταρ...
[/amquote]
δοκιμασε τωρα και την μεθοδο του καπα να δεις πως φευγουν οι παρενεργειες.
εχεις δερμα σφουγγαρι
 

otherdude

Member
ποια μεθοδο παλικαρι μου αυτη με τον συνδυασμο μινοξ 5% με airol????

σκετη μινοξ εβαλα χωρις ppg 3% και αρχισαν οι παρενεργειες..

φανταζεσαι με τον συνδυασμο airol-minoxidil τι γλεντια θα εχω?

θα τα κανω ραστα μεν.....

αλλα θα κανω μια μουρη σαν μπαλονι απ την στρογγυλαδα
και μελανιασμενη απο τους μαυρους κυκλους:2m:
 

kos1987

New Member
Δε μιλαω δε μιλαω αλλα μ'εχετε βγαλει απ'τα ρουχα μου;D
χωρις pg εννοειτε θα ειναι και υποδεεστερα τα αποτελεσματα της μινοξιδιλης.
ουσιαστικα την ριχνεις σε δυναμη.

Τα εχετε δοκιμασει αυτα ή τα λετε ετσι με την απλη αναλογικη μεθοδο"εβαλα το ταδε με αυτο το οχημα, συμπεριφερθηκε ετσι, αρα αυτο ειναι ο γενικος κανονας"
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ

Συγκεκριμενα για τη μινοξιδιλη
http://www.dutasteride.cc/minoxidil/factors-affecting-absorbtion.pdf
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
[amquote]
otherdude είπε:
ποια μεθοδο παλικαρι μου αυτη με τον συνδυασμο μινοξ 5% με airol????

σκετη μινοξ εβαλα χωρις ppg 3% και αρχισαν οι παρενεργειες..

φανταζεσαι με τον συνδυασμο airol-minoxidil τι γλεντια θα εχω?

θα τα κανω ραστα μεν.....

αλλα θα κανω μια μουρη σαν μπαλονι απ την στρογγυλαδα
και μελανιασμενη απο τους μαυρους κυκλους:2m:
[/amquote]
μιση ποσοτητα ml μινοξιδιλη την ημερα,ξεχνα την airol δεν κανει για εσενα


[amquote]
kos1987 είπε:
Δε μιλαω δε μιλαω αλλα μ'εχετε βγαλει απ'τα ρουχα μου;D
χωρις pg εννοειτε θα ειναι και υποδεεστερα τα αποτελεσματα της μινοξιδιλης.
ουσιαστικα την ριχνεις σε δυναμη.

Τα εχετε δοκιμασει αυτα ή τα λετε ετσι με την απλη αναλογικη μεθοδο"εβαλα το ταδε με αυτο το οχημα, συμπεριφερθηκε ετσι, αρα αυτο ειναι ο γενικος κανονας"
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ

Συγκεκριμενα για τη μινοξιδιλη
http://www.dutasteride.cc/minoxidil/factors-affecting-absorbtion.pdf
[/amquote]
αλλο εννοω:2m::21m:
 

otherdude

Member
[amquote]
kapamarou είπε:
otherdude είπε:
ποια μεθοδο παλικαρι μου αυτη με τον συνδυασμο μινοξ 5% με airol????

σκετη μινοξ εβαλα χωρις ppg 3% και αρχισαν οι παρενεργειες..

φανταζεσαι με τον συνδυασμο airol-minoxidil τι γλεντια θα εχω?

θα τα κανω ραστα μεν.....

αλλα θα κανω μια μουρη σαν μπαλονι απ την στρογγυλαδα
και μελανιασμενη απο τους μαυρους κυκλους:2m:

μιση ποσοτητα ml μινοξιδιλη την ημερα,ξεχνα την airol δεν κανει για εσενα
[/amquote]


την ξεκινησα 8 του μηνος δλδ πριν 4 μερες εβαζα 1.5-2ml 1 φορα την μερα και συγκεκριμενα το βραδυ,και μεχρι στιγμης εβγαλα μαυρους κυκλους και στρογγυλεψε το προσωπο μου επισης αρχισε να βουλωνει η μυτη μου να τρεχει δεν ξερω γιατι....

ποσα ml λες να βαζω τωρα για να μειωθουν οι παρενεργειες?

σκεφτομαι να το κανω 1.5-2ml μερα παρα μερα εσυ τι λες?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
την ξεκινησα 8 του μηνος δλδ πριν 4 μερες εβαζα 1.5-2ml 1 φορα την μερα και συγκεκριμενα το βραδυ,και μεχρι στιγμης εβγαλα μαυρους κυκλους και στρογγυλεψε το προσωπο μου επισης αρχισε να βουλωνει η μυτη μου να τρεχει δεν ξερω γιατι....

ποσα ml λες να βαζω τωρα για να μειωθουν οι παρενεργειες?

σκεφτομαι να το κανω 1.5-2ml μερα παρα μερα εσυ τι λες?
0,7 ml μαζι με αλλα τοσα νερο ανακατεμενα για να μπορεσεις να καλυψεις επιφανεια nw6,μια φορα την ημερα.
αν συνεχισουν οι παρενεργειες ριχνεις ακομα μια φορα στο μισο,κανοντας 0,3,ml μινοξ με 1,3ml νερο
εισαι τυχερος που σε πιανει τοσο καλα η μινοξιδιλη,δεν φανταζεσαι ποσα χρονια θα δουλευει ακομα στο σωμα σου.
οι πινακες που αφορουν την πτωση της δεν ησχυουν για εσενα


Τα εχετε δοκιμασει αυτα ή τα λετε ετσι
τα εχω δοκιμασει
 

otherdude

Member
[amquote]
kapamarou είπε:
την ξεκινησα 8 του μηνος δλδ πριν 4 μερες εβαζα 1.5-2ml 1 φορα την μερα και συγκεκριμενα το βραδυ,και μεχρι στιγμης εβγαλα μαυρους κυκλους και στρογγυλεψε το προσωπο μου επισης αρχισε να βουλωνει η μυτη μου να τρεχει δεν ξερω γιατι....

ποσα ml λες να βαζω τωρα για να μειωθουν οι παρενεργειες?

σκεφτομαι να το κανω 1.5-2ml μερα παρα μερα εσυ τι λες?
0,7 ml μαζι με αλλα τοσα νερο ανακατεμενα για να μπορεσεις να καλυψεις επιφανεια nw6,μια φορα την ημερα.
αν συνεχισουν οι παρενεργειες ριχνεις ακομα μια φορα στο μισο,κανοντας 0,3,ml μινοξ με 1,3ml νερο
εισαι τυχερος που σε πιανει τοσο καλα η μινοξιδιλη,δεν φανταζεσαι ποσα χρονια θα δουλευει ακομα στο σωμα σου.
οι πινακες που αφορουν την πτωση της δεν ησχυουν για εσενα


Τα εχετε δοκιμασει αυτα ή τα λετε ετσι
τα εχω δοκιμασει


[/amquote]

δλδ για παραδειγμα να βαλω σε μια κουπα 0,7 ml minox+0,7 ml νερο και να τα ανακατεψω να γινουν ενα?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
δλδ για παραδειγμα να βαλω σε μια κουπα 0,7 ml minox+0,7 ml νερο και να τα ανακατεψω να γινουν ενα?
ναι,αυτο σε καθε εφαρμογη,αυτο κανω και εγω.
μονο μην προσπαθησεις να αραιωσεις απευθειας την μινοξιδιλη με νερο μεσα στο μουκαλακι της,θα κρυσταλλοποιηθει μεσα σε μια ωρα
 

otherdude

Member
καταλαβα Kap αλλα ετσι δεν μετατρεπεται η μινοξ σε φιδελαιο?:blush:

εννοω προβλεπεται το ανακατεμα μινοξιδιλης με νερο θα φερει αποτελεσματα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
[amquote]
otherdude είπε:
καταλαβα Kap αλλα ετσι δεν μετατρεπεται η μινοξ σε φιδελαιο?:blush:

εννοω προβλεπεται το ανακατεμα μινοξιδιλης με νερο θα φερει αποτελεσματα?
[/amquote]
σε εσενα δεν θα ειναι φιδελαιο,το δερμα σου εχει πολυ απορροφηση απο τα τοπικα και σου προκαλει παρενεργειες,το καθε δερμα διαφορετικο,τα αποτελεσματα διαφορετικα.
καποιοι πρεπει να αυξησουν την απορροφηση της μινοξιδιλης,εσυ πρεπει να την ριξεις.
ισορροπια μεταξυ αποτελεσματων-παρενεργειων
 

otherdude

Member
[amquote]
kapamarou είπε:
otherdude είπε:
καταλαβα Kap αλλα ετσι δεν μετατρεπεται η μινοξ σε φιδελαιο?:blush:

εννοω προβλεπεται το ανακατεμα μινοξιδιλης με νερο θα φερει αποτελεσματα?

σε εσενα δεν θα ειναι φιδελαιο,το δερμα σου εχει πολυ απορροφηση απο τα τοπικα και σου προκαλει παρενεργειες,το καθε δερμα διαφορετικο,τα αποτελεσματα διαφορετικα.
καποιοι πρεπει να αυξησουν την απορροφηση της μινοξιδιλης,εσυ πρεπει να την ριξεις.
ισορροπια μεταξυ αποτελεσματων-παρενεργειων
[/amquote]

σωστα αυτο να μου πεις.ειμαι τυχερος απ την μια που ανταποκρινομαι τοσο καλα στα τοπικα αλλα ατυχος απ την αλλη για τις παρενεργειες...

παντως προσωρινα κοβω την μινοξιδιλη για να επαναφερω το προσωπο μου στα normal του.

ξεκιναω απο αυριο σαπιλα αεροβια για να διωξω στρογγυλαδα και μαυρους κυκλους απ το προσωπο...και μολις επανελθω

θα το παω ετσι: 0.5-1ml minox χωρις ppg ανεμειγμενη με 1ml νερο, 1 φορα την ημερα
 

mistirio

New Member
[Χρησιμοποιώ εδώ και μια εβδομάδα έχω ξηροδερμία, μικρές πληγές και φαγούρα
Επίσης η τριχόπτωση αυξήθηκε

Κάνω κάτι λάθος ?
 

Gio

New Member
mistirio είπε:
[Χρησιμοποιώ εδώ και μια εβδομάδα έχω ξηροδερμία, μικρές πληγές και φαγούρα
Επίσης η τριχόπτωση αυξήθηκε

Κάνω κάτι λάθος ?

Γειά σου φίλε Μυστήριο, χρησιμοποιείς με ή χωρίς propyleneglycol? Απο τα γραφόμενα σου μάλλον χρησιμοποιείς με, οπότε τα συμπτώματα είναι απόλυτα φυσιολογικά. Η φαγούρα θα περάσει μετά το πέρας κάποιων ημερών που θα συνηθίσει το κεφάλι σου, την ξηροδερμία θα την καταπολεμήσεις με κάποιο σαμπουάν κετοκοναζόλης ή με τοπική χρήση aloe vera.

Η τριχόπτωση αυξήθηκε απολύτως φυσιολογικά, αφού οι τρίχες που βρίσκονται στα "τελευταία" τους δίνουν την θέση τους σε νέες, πιο υγιής. Υπομονή φίλε.. υπομονή και σχολαστικότητα.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Όπως είπε ο Gio επάνω...

Επίσης, αν δεις ότι δεν υποχωρούν τα συμπτώματα στην πορεία, θα πρέπει να το γυρίσεις σε minox χωρίς pg, με γλυκερίνη δηλαδή για όχημα απορρόφησης.
 

dimitris50423

Well-Known Member
και εγω θελω να ρωτησω που μπορουμε να βρουμε μινοξιδιλη με γλυκερινη. τη φτιαχνουν μονο σε φαρμακεια η υπαρχει και ετοιμη? εγω στο πρωτο διμηνο ενιωθα λιγο πρηξιμο.. απο τον 4ο μηνα μετα τη μμ βαζω μονο μια φορα τη μερα 1ml και δεν εχω καμια παρενεργεια.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
και εγω θελω να ρωτησω που μπορουμε να βρουμε μινοξιδιλη με γλυκερινη. τη φτιαχνουν μονο σε φαρμακεια η υπαρχει και ετοιμη? εγω στο πρωτο διμηνο ενιωθα λιγο πρηξιμο.. απο τον 4ο μηνα μετα τη μμ βαζω μονο μια φορα τη μερα 1ml και δεν εχω καμια παρενεργεια.
υποψιν οτι και η γλυκερινη προκαλει την ιδια απορροφηση με την προπυλαινογλυκολη,απλα ειναι πιο φιλικη στο δερμα
 

dimitris50423

Well-Known Member
αυτο ειναι καλο για μενα. Εγω απλα επειδη εμφανισα νιφαδες καποια στιγμη σαν ΣΔ και λουζομαι με h&s μερα παρα μερα για να μην εχει εξαρση τι προτεινεις καπα μινοξιδιλη με γλυκερινη η κατι αλλο. δεν εχω θεμα με πρηξιματα και μαυρους κυκλους.
και επισης απο που θα την προμηθευτω.
 
Μπλουζα