MINOXIDIL Χωρις Propylene glycol για αποφυγη πρηξιματων?

otherdude

Member
Καλημερα παιδες αποφασισα να ξεκινησω μινοξιδιλη ξανα επειδη το μαλλι μου εχει παρει την κατηφορα.. :down :-[

την εχω διακοψει απο 8 μαρτιου λογω υπερβολικου πρηξιματος και μαυρων κυκλων και των γνωστων παρενεργειων...

επισκεφτηκα τον γιατρο και του ανεφερα τις παραπανω παρενεργειες με τα πρηξιματα και τους μαυρους κυκλους..

και μου εγραψε συνταγη για φτιαχτη μινοξιδιλη χωρις propylene glycol μεσα,

ποια ειναι η εμπειρια-γνωμη σας θα μου δημιουργησει πρηξιμο και η σκετη μινοξιδιλη?

το πρηξιμο το δημιουργει τελικα η ιδια η μινοξιδιλη η η propylene glycol φταιει για ολα αυτα?


να σημειωσω οτι προσεχω πολυ την διατροφη μου γυμναζομαι πινω νερα και τρωω λιγο αλατι ωστε να μην πρηζομαι
και παρολαυτα οποτε ξεκιναω την μινοξ αρχιζουν τα πρηξιματα στο προσωπο και η αυξηση βαρους ακομα και με μειωμενη ποσοτητα...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kos1987

New Member

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: MINOXIDIL Χωρις Propylene glycol για αποφυγη πρηξιματων?

Μινοξιδίλη χωρίς pg είναι ποιοτικά καλύτερη απο αυτές με το pg, αλλά και πάλι έχουν αναφερθεί περιπτώσεις με πρηξίματα και με διαλύματα χωρίς pg.

Όπως και να έχει δοκιμάζεις και βλέπεις. Καλή επιτυχεία.
 

otherdude

Member
Απ: MINOXIDIL Χωρις Propylene glycol για αποφυγη πρηξιματων?

kos1987 είπε:
Καλημερα ή μαλλον καλησπερα ;D
Η μινοξ.


ειναι σιγουρο αδερφε οτι το προκαλει η μινοξ το πρηξιμο?
αν ναι για ποιο λογο ομως..?

στους γιατρους που εχω επισκεφτει στο εξωτερικο εχω αναφερει το θεμα με το πρηξιμο και τους μαυρους κυκλους και την κατακρατηση υγρων
και μου λενε οτι αποκλειεται να ειναι απ την μινοξ αυτες οι παρενεργειες...

γιατι ειναι τοπικη λοσιον και αποκλειετε λενε μια τοπικη λοσιον να δημιουργει ολες αυτες τις παρενεργειες..
τι να τους πεις τωρα...
 

otherdude

Member
Απ: MINOXIDIL Χωρις Propylene glycol για αποφυγη πρηξιματων?

Fenimore είπε:
Μινοξιδίλη χωρίς pg είναι ποιοτικά καλύτερη απο αυτές με το pg, αλλά και πάλι έχουν αναφερθεί περιπτώσεις με πρηξίματα και με διαλύματα χωρίς pg.

Όπως και να έχει δοκιμάζεις και βλέπεις. Καλή επιτυχεία.


Συμφωνω εχουν αναφερθει απο οτι διαβασα περιπτωσεις πρηξιματων και χωρις propylene glycol τελοσπαντων θα δουμε θα δοκιμασω
και αμα αρχισω παλι και γινομαι "λουκουμας"την κοβω...
 

kos1987

New Member
Απ: MINOXIDIL Χωρις Propylene glycol για αποφυγη πρηξιματων?

otherdude είπε:
ειναι σιγουρο αδερφε οτι το προκαλει η μινοξ το πρηξιμο?
αν ναι για ποιο λογο ομως..?
Ναι.Η μινοξ προκαλει κατακρατηση νατριου, αυτο αλλαζει το περιβαλλον του κυτταρου και λογω οσμωτικων φαινομενων προκαλει οιδημα.
otherdude είπε:
στους γιατρους που εχω επισκεφτει στο εξωτερικο εχω αναφερει το θεμα με το πρηξιμο και τους μαυρους κυκλους και την κατακρατηση υγρων
και μου λενε οτι αποκλειεται να ειναι απ την μινοξ αυτες οι παρενεργειες...
τι να τους πεις τωρα...
Να τους πεις αντε γεια...

otherdude είπε:
γιατι ειναι τοπικη λοσιον και αποκλειετε λενε μια τοπικη λοσιον να δημιουργει ολες αυτες τις παρενεργειες..
Οπως εχω ξαναπει ΤΙΠΟΤΑ δεν ΔΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟΠΙΚΑ.Αυτη η αντιληψη πρεπει να αλλαξει.Το πιο σωστο ειναι ποιο δρα περισσοτερο τοπικα.
Αλειψε μια γατα με την ακινδυνη τοπικη μινοξ και μετρα αντιστροφα ποτε θα τα κακαρωσει.
 

otherdude

Member
Απ: MINOXIDIL Χωρις Propylene glycol για αποφυγη πρηξιματων?

Αλειψε μια γατα με την ακινδυνη τοπικη μινοξ και μετρα αντιστροφα ποτε θα τα κακαρωσει.
[/quote]

:D :D :D :D
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: MINOXIDIL Χωρις Propylene glycol για αποφυγη πρηξιματων?

χωρις pg εννοειτε θα ειναι και υποδεεστερα τα αποτελεσματα της μινοξιδιλης.
ουσιαστικα την ριχνεις σε δυναμη.
δοκιμασε με μειωμενη περιεκτικοτητα
 

otherdude

Member
Απ: MINOXIDIL Χωρις Propylene glycol για αποφυγη πρηξιματων?

kapamarou είπε:
χωρις pg εννοειτε θα ειναι και υποδεεστερα τα αποτελεσματα της μινοξιδιλης.
ουσιαστικα την ριχνεις σε δυναμη.
δοκιμασε με μειωμενη περιεκτικοτητα


Ξερω man εχεις δικιο οτι χανει δυναμη αλλα δεν πειραζει εμενα δεν με ενδιαφερει να κανω ραστα..
με ενδιαφερει απλα να μην μου γινετε η μουρη σαν λουκουμας απο το πρηξιμο και απλα να κρατησω αυτα τα λιγα μαλλια που μου εχουν μεινει
γιατι οπως και να το κανουμε ειναι προτιμοτερο να εχεις λιγα μαλλια απ το να εισαι τελειως ραφλας..
 
Απ: MINOXIDIL Χωρις Propylene glycol για αποφυγη πρηξιματων?

καλησπερα προσωπικα σε μενα η προπυλενογλυκολη εχει παρενεργειες.ξεκινησα μινοξ τον σεπτεμβριο απο φαρμακειο χωρις ppg και εβαζα 2ml ημερα χωρις καμια απολυθτως παρενεργεια για 6 μηνες κ με θετικα αποτελεσματα σε γενικες γραμμες.τον ιανουαριο εφτιαξα σπιρο οπου εβαλα μεσα ppg και για δυο βδομαδες που την εβαλα αρχισα να την ακουω οποτε την εκοψα κ συνεχισα μονο την μινοξ...επειδη η μινοξ φαρμακειου ηταν ακριβη το γυρισα σε μινοξ ds την απλη η οποια εχει 50% ppg.στη αρχη με 2ml την καραακουσα λαλησα και το μειωσα ελαφρως αλλα κ παλι τα ιδια.μετα πηγα στο 1ml με ερολ k μειωθηκαν.τωρα μετα απ μια παυση 10 ημερων βαζω το dnc thς ds που εχει λιγο ppg και προς το παρον μετα απο 10 μερες δεν εχω παρατηρησει κατι σε παρενεργεια

edit: Αλλαγή Κεφαλαία --> Πεζά.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: MINOXIDIL Χωρις Propylene glycol για αποφυγη πρηξιματων?

@thanasi παρακαλώ, μόνο πεζά όταν γράφεις. Κεφαλαία μόνο όταν θες να δώσεις έμφαση σε κάποια φράση / λέξη
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Nikos22_

New Member
otherdude είπε:
Καλημερα παιδες αποφασισα να ξεκινησω μινοξιδιλη ξανα επειδη το μαλλι μου εχει παρει την κατηφορα.. :down :-[

την εχω διακοψει απο 8 μαρτιου λογω υπερβολικου πρηξιματος και μαυρων κυκλων και των γνωστων παρενεργειων...

επισκεφτηκα τον γιατρο και του ανεφερα τις παραπανω παρενεργειες με τα πρηξιματα και τους μαυρους κυκλους..

και μου εγραψε συνταγη για φτιαχτη μινοξιδιλη χωρις propylene glycol μεσα,

ποια ειναι η εμπειρια-γνωμη σας θα μου δημιουργησει πρηξιμο και η σκετη μινοξιδιλη?

το πρηξιμο το δημιουργει τελικα η ιδια η μινοξιδιλη η η propylene glycol φταιει για ολα αυτα?


να σημειωσω οτι προσεχω πολυ την διατροφη μου γυμναζομαι πινω νερα και τρωω λιγο αλατι ωστε να μην πρηζομαι
και παρολαυτα οποτε ξεκιναω την μινοξ αρχιζουν τα πρηξιματα στο προσωπο και η αυξηση βαρους ακομα και με μειωμενη ποσοτητα...

FOAM εχεις δοκιμασει?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
σκεψου και την απλη και φθηνη λυση otherdude
απλα ριχνεις τα ημεριησια ml στο μισο,κρατας τα αποτελεσματα χωρις τις παρενεργειες της μινοξ.
και εγω εχω καποιες μικροπαρενεργειες με τριχοφυια και μαυρους κυκλους και η μεθοδος που ακολουθω ειναι αποτελεσματικη
 

otherdude

Member
kapamarou είπε:
σκεψου και την απλη και φθηνη λυση otherdude
απλα ριχνεις τα ημεριησια ml στο μισο,κρατας τα αποτελεσματα χωρις τις παρενεργειες της μινοξ.
και εγω εχω καποιες μικροπαρενεργειες με τριχοφυια και μαυρους κυκλους και η μεθοδος που ακολουθω ειναι αποτελεσματικη


συμφωνω man αλλα πως θα καλυψει επιφανεια norwood 6
η ποσοτητα 0.5 και 1 ml μινοξιδιλης ?

γιατι εχω διαχυτη αλωπεκια σε pattern norwood 6,

μονο αμα τα ξυρισω θα
καλυπτει ολο το κεφαλι το 1 ml...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
otherdude είπε:
kapamarou είπε:
σκεψου και την απλη και φθηνη λυση otherdude
απλα ριχνεις τα ημεριησια ml στο μισο,κρατας τα αποτελεσματα χωρις τις παρενεργειες της μινοξ.
και εγω εχω καποιες μικροπαρενεργειες με τριχοφυια και μαυρους κυκλους και η μεθοδος που ακολουθω ειναι αποτελεσματικη


συμφωνω man αλλα πως θα καλυψει επιφανεια norwood 6
η ποσοτητα 0.5 και 1 ml μινοξιδιλης ?

γιατι εχω διαχυτη αλωπεκια σε pattern norwood 6,

μονο αμα τα ξυρισω θα
καλυπτει ολο το κεφαλι το 1 ml...
εγω με 0,5ml μινοξ καλυπτω επιφανεια nw6.
βαζω με το dropper 0,5ml μινοξ και 1,5ml νερο σε ενα πλαστικο καπακι,τα ανακατευω και κανω εφαρμογη,ουσιαστικα 0,5 ml μινοξιδιλης χρησιμοποιω απλα βοηθαω στο απλωμα με νερο.
στο 1ml με airol που την χρησιμοποιω εχω μικροπαρενεργειες
μην δοκιμασεις να αραιωσεις με νερο μεσα στο μπουκαλακι της μινοξιδιλης,κρυσταλλοποιειται
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
kapamarou είπε:
εγω με 0,5ml μινοξ καλυπτω επιφανεια nw6.
βαζω με το dropper 0,5ml μινοξ και 1,5ml νερο σε ενα πλαστικο καπακι,τα ανακατευω και κανω εφαρμογη,ουσιαστικα 0,5 ml μινοξιδιλης χρησιμοποιω απλα βοηθαω στο απλωμα με νερο.
στο 1ml με airol που την χρησιμοποιω εχω μικροπαρενεργειες
μην δοκιμασεις να αραιωσεις με νερο μεσα στο μπουκαλακι της μινοξιδιλης,κρυσταλλοποιειται

Καπ είναι λάθος έτσι, χαλάς την περιεκτικότητα της μίνοξ με το νερό που βάζεις για να την απλώσεις.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Fenimore είπε:
kapamarou είπε:
εγω με 0,5ml μινοξ καλυπτω επιφανεια nw6.
βαζω με το dropper 0,5ml μινοξ και 1,5ml νερο σε ενα πλαστικο καπακι,τα ανακατευω και κανω εφαρμογη,ουσιαστικα 0,5 ml μινοξιδιλης χρησιμοποιω απλα βοηθαω στο απλωμα με νερο.
στο 1ml με airol που την χρησιμοποιω εχω μικροπαρενεργειες
μην δοκιμασεις να αραιωσεις με νερο μεσα στο μπουκαλακι της μινοξιδιλης,κρυσταλλοποιειται

Καπ είναι λάθος έτσι, χαλάς την περιεκτικότητα της μίνοξ με το νερό που βάζεις για να την απλώσεις.

δεν φανταζεσαι ποσο τελεια δουλευει
 

otherdude

Member
kapamarou είπε:
otherdude είπε:
kapamarou είπε:
σκεψου και την απλη και φθηνη λυση otherdude
απλα ριχνεις τα ημεριησια ml στο μισο,κρατας τα αποτελεσματα χωρις τις παρενεργειες της μινοξ.
και εγω εχω καποιες μικροπαρενεργειες με τριχοφυια και μαυρους κυκλους και η μεθοδος που ακολουθω ειναι αποτελεσματικη


συμφωνω man αλλα πως θα καλυψει επιφανεια norwood 6
η ποσοτητα 0.5 και 1 ml μινοξιδιλης ?

γιατι εχω διαχυτη αλωπεκια σε pattern norwood 6,

μονο αμα τα ξυρισω θα
καλυπτει ολο το κεφαλι το 1 ml...
εγω με 0,5ml μινοξ καλυπτω επιφανεια nw6.
βαζω με το dropper 0,5ml μινοξ και 1,5ml νερο σε ενα πλαστικο καπακι,τα ανακατευω και κανω εφαρμογη,ουσιαστικα 0,5 ml μινοξιδιλης χρησιμοποιω απλα βοηθαω στο απλωμα με νερο.
στο 1ml με airol που την χρησιμοποιω εχω μικροπαρενεργειες
μην δοκιμασεις να αραιωσεις με νερο μεσα στο μπουκαλακι της μινοξιδιλης,κρυσταλλοποιειται



Kapamarou τι γνωμη σου φιλε

αυτη η μινοξ που χρησιμοποιω ειναι χωρις προπυλενογλυκολη
εχει αλκοολη και μινοξιδιλη μονο.
και ειναι 3% φτιαχτη με συνταγη απο φαρμακειο

αμα κανω αυτο με το νερο που μου λες θα δω αποτελεσμα?

γιατι ηδη η ελλειψη προπυλενογλυκολης κανει την μινοξ να χανει δυναμη...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Kapamarou τι γνωμη σου φιλε

αυτη η μινοξ που χρησιμοποιω ειναι χωρις προπυλενογλυκολη
εχει αλκοολη και μινοξιδιλη μονο.
και ειναι 3% φτιαχτη με συνταγη απο φαρμακειο

αμα κανω αυτο με το νερο που μου λες θα δω αποτελεσμα?

γιατι ηδη η ελλειψη προπυλενογλυκολης κανει την μινοξ να χανει δυναμη...
δοκιμασε την πρωτα να δεις αν θα υποχωρησουν οι παρενεργειες.
ειναι ηδη πολυ light σε δυναμη,αν ριξεις υπερβολικα την δυναμη θα αρχισουν να υποχωρουν και τα αποτελεσματα.
αν και θα ελεγα να αραιωσεις στο μισο την μινοξιδιλη που ηδη χρησιμοποιουσες επειδη τωρα ξερεις στα ποσα ml εχεις παρενεργειες και σε τι ποσοτητα μπορεις να συνεχισεις,στο μισο δηλαδη
εννοειτε με pg η gl


φαντασου οτι εμενα μου πηρε 5 μηνες μεχρι να βρω στα ποσα ml μινοξ+airol δεν θα εχω καθολου παρενεργειες και μονο αποτελεσματα.
αν ξεκινησεις μινοξιδιλη χωρις οχημα απορροφησης θα χρειαστεις μηνες να κατασταλαξεις.
τωρα ξερεις απο που να ξεκινησεις και που θα φτασεις
 

otherdude

Member
kapamarou είπε:
Kapamarou τι γνωμη σου φιλε

αυτη η μινοξ που χρησιμοποιω ειναι χωρις προπυλενογλυκολη
εχει αλκοολη και μινοξιδιλη μονο.
και ειναι 3% φτιαχτη με συνταγη απο φαρμακειο

αμα κανω αυτο με το νερο που μου λες θα δω αποτελεσμα?

γιατι ηδη η ελλειψη προπυλενογλυκολης κανει την μινοξ να χανει δυναμη...
δοκιμασε την πρωτα να δεις αν θα υποχωρησουν οι παρενεργειες.
ειναι ηδη πολυ light σε δυναμη,αν ριξεις υπερβολικα την δυναμη θα αρχισουν να υποχωρουν και τα αποτελεσματα.
αν και θα ελεγα να αραιωσεις στο μισο την μινοξιδιλη που ηδη χρησιμοποιουσες επειδη τωρα ξερεις στα ποσα ml εχεις παρενεργειες και σε τι ποσοτητα μπορεις να συνεχισεις,στο μισο δηλαδη
εννοειτε με pg η gl


φαντασου οτι εμενα μου πηρε 5 μηνες μεχρι να βρω στα ποσα ml μινοξ+airol δεν θα εχω καθολου παρενεργειες και μονο αποτελεσματα.
αν ξεκινησεις μινοξιδιλη χωρις οχημα απορροφησης θα χρειαστεις μηνες να κατασταλαξεις.
τωρα ξερεις απο που να ξεκινησεις και που θα φτασεις






οκ οποτε θα την συνεχισω ετσι οπως ειναι χωρις να την αραιωσω με νερο,
και σε λιγες μερες εχω ραντεβου με δερματολογο για να παρω αποτελεσματα
τριχοριζογραμματος αν και πιστευω οτι ΑΑ εχω στανταρ...

τεσπα θα του ζητησω να μου γραψει τετρινοιν,

στο βελγιο που ειμαι τωρα δεν κυκλοφορει η airol και στην δινουν μονο με preparation και συνταγη...
θα του δωσω δικαιολογια οτι την θελω για την πλατη επειδη και καλα βγαζω ακμη γιατι αμα του πω οτι την θελω για να την βαλω στα μαλλια μου δεν θα μου την γραψει με καμια παναγια...
 
Μπλουζα