Lorenzo consultation

Gzisis69

Member
αυτο ακριβως. αυτη ειναι μια καλη μετεμοσχευση για εναν 50αρη και βαλε. εγω πχ ειμαι 5-6αρης 29 χρονων τι να το κανω αυτο το μαλλι θα φαινομαι αστειος. η θα εχω πολυ η καθολου τωρα τα ενδιαμεσα καταφλομαλλια-καμουφλομαλλια δεν με ικανοποιουν προσωπικα. ουτε να φτιαξω το μπροστα και να αφησω ενα κροουν καραφλο γιατι παλι καραφλος θα μαι. να ημουν 3-4αρης ανετα το σουλουπωνα αλλα τωρα απλα δεν αρκουν οι τριχες. με 20000 γκραφτ το παιρνα το ρισκο και μονον τοτε να ξερω οτι και να μην πετυχω φυσικοτητα θα πετυχω πυκνοτητα οποτε κατι θα τα κανω. και πιστευω πια μονο σε πυκνοτητα πασχουμε στους κορυφαιους γιατρους φυσικα. ισως αν φτασω 40 δηλαδη σε 10 χρονια ας πουμε να κανω καποια παρεμβαση με τη λογικη οτι κατι θα χει εξελιχθει ως τοτε δεν γινεται και επισης τοτε και πιο αραιος να μαι θα ναι κ αλλοι συνομιληκοι καραφλες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koumparos

Well-Known Member
Και εαν συνεχιστει η αραιωση μετα προς safezone τι θα κανει?Αν αρχισουν και πεφτουν τα πλαινα ..καληνυχτα.Πρεπει να κρατησει καβατζα τουλαχιστον 2000 και να εχει και μαξιλαρακι τα γενια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
G
εδω δεν θα φτανουν για τα αλλα θα κρατησει και καβατζα ; χαχα

Πολλά από αυτά που γράφεις εχουν δόση αλήθειας. Όμως ένας γιατρός μμ αυτό που μπορεί να επηρεάσει είναι 1. φύτρωση, 2. φυσικότητα, 3. διαχείρηση δότριας για να μεγιστοποιήσει τα graft που μπορεί να εξάγει και να την αφήσει σε καλή κατάσταση. Τα 20.000 που αναφέρεις είναι πάρα πολλά ακόμα και για την εικόνα που έχεις στο κεφάλι σου. Στην πραγματικότητα χρειάζονται αρκετά λιγότερα αλλά περισσότερα από ότι έχει μια δότρια να προσφέρει σε NW6,7 και υπο προυποθέσεις και σε NW5. Για αυτό έχουμε ξαναπεί ότι η χρήση φαρμάκων σε τέτοια NW σε συνδυασμό με πολύ καλές μμ είναι μονόδρομος για περιπτώσεις που θέλουν να θεσουν τον πήχυ πολύ ψηλά. Μια τέτοια περίπτωση είναι και ο ίδιος ο Lorenzo που σε πολύ μικρή ηλικία (30) ήταν NW5 και σήμερα με χρήση φίνας και 3μμ έχει τη ράστα που βλέπεις. Άρα γίνεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

turnfiji123

Active Member
G


Πολλά από αυτά που γράφεις εχουν δόση αλήθειας. Όμως ένας γιατρός μμ αυτό που μπορεί να επηρεάσει είναι 1. φύτρωση, 2. φυσικότητα, 3. διαχείρηση δότριας για να μεγιστοποιήσει τα graft που μπορεί να εξάγει και να την αφήσει σε καλή κατάσταση. Τα 20.000 που αναφέρεις είναι πάρα πολλά ακόμα και για την εικόνα που έχεις στο κεφάλι σου. Στην πραγματικότητα χρειάζονται αρκετά λιγότερα αλλά περισσότερα από ότι έχει μια δότρια να προσφέρει σε NW6,7 και υπο προυποθέσεις και σε NW5. Για αυτό έχουμε ξαναπεί ότι η χρήση φαρμάκων σε τέεοια NW σε συνδυασμό με πολύ καλές μμ είναι μονόδρομος για περιπτώσεις που θέλουν να θεσουν τον πήχυ πολύ ψηλά. Μια τέτοια περίπτωση είναι και ο ίδιος ο Lorenzo που σε πολύ μικρή ηλικία (30) ήταν NW5 και σήμερα με χρήση φίνας και 3μμ έχει τη ράστα που βλέπεις. Άρα γίνεται.

Μας τονώνεις το ηθικό CVIAL :)
 

tasos33

Well-Known Member
Στον lorenzo ποιος έχει κανει τις μμ?


G


Πολλά από αυτά που γράφεις εχουν δόση αλήθειας. Όμως ένας γιατρός μμ αυτό που μπορεί να επηρεάσει είναι 1. φύτρωση, 2. φυσικότητα, 3. διαχείρηση δότριας για να μεγιστοποιήσει τα graft που μπορεί να εξάγει και να την αφήσει σε καλή κατάσταση. Τα 20.000 που αναφέρεις είναι πάρα πολλά ακόμα και για την εικόνα που έχεις στο κεφάλι σου. Στην πραγματικότητα χρειάζονται αρκετά λιγότερα αλλά περισσότερα από ότι έχει μια δότρια να προσφέρει σε NW6,7 και υπο προυποθέσεις και σε NW5. Για αυτό έχουμε ξαναπεί ότι η χρήση φαρμάκων σε τέτοια NW σε συνδυασμό με πολύ καλές μμ είναι μονόδρομος για περιπτώσεις που θέλουν να θεσουν τον πήχυ πολύ ψηλά. Μια τέτοια περίπτωση είναι και ο ίδιος ο Lorenzo που σε πολύ μικρή ηλικία (30) ήταν NW5 και σήμερα με χρήση φίνας και 3μμ έχει τη ράστα που βλέπεις. Άρα γίνεται.
 

tasos33

Well-Known Member
20000 graft !!! Σκέψου να εισαι nw 6, αν υποθεσουμε ληπτρια 250τ. Εκ. κάνε την διαιρεση κ θα καραφλιασεις.



αυτο ακριβως. αυτη ειναι μια καλη μετεμοσχευση για εναν 50αρη και βαλε. εγω πχ ειμαι 5-6αρης 29 χρονων τι να το κανω αυτο το μαλλι θα φαινομαι αστειος. η θα εχω πολυ η καθολου τωρα τα ενδιαμεσα καταφλομαλλια-καμουφλομαλλια δεν με ικανοποιουν προσωπικα. ουτε να φτιαξω το μπροστα και να αφησω ενα κροουν καραφλο γιατι παλι καραφλος θα μαι. να ημουν 3-4αρης ανετα το σουλουπωνα αλλα τωρα απλα δεν αρκουν οι τριχες. με 20000 γκραφτ το παιρνα το ρισκο και μονον τοτε να ξερω οτι και να μην πετυχω φυσικοτητα θα πετυχω πυκνοτητα οποτε κατι θα τα κανω. και πιστευω πια μονο σε πυκνοτητα πασχουμε στους κορυφαιους γιατρους φυσικα. ισως αν φτασω 40 δηλαδη σε 10 χρονια ας πουμε να κανω καποια παρεμβαση με τη λογικη οτι κατι θα χει εξελιχθει ως τοτε δεν γινεται και επισης τοτε και πιο αραιος να μαι θα ναι κ αλλοι συνομιληκοι καραφλες.
 

Gzisis69

Member
ναι 80.. μια χαρα ειναι, βασικα ειναι κανονικο μαλλι.. τωρα αν καποιοι εδω μεσα κανουν σε κατι βοργουντ 5-6-7 με 3000 grafts ολικα και μετα απορουνε που ειναι σαν καρτουν τι να πεις.. ενταξει ισως και με 65 δηλαδη 17000( αν καποιες δεν βγουν κλπ) να επιτυγχανεται μαλλι..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Διάβασε το νήμα με τις βασικές αρχές μμ και θα βρεις οπλές τις πληροφοριες


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Gzisis69

Member
το εχω διαβασει αυτο. οπως και αλλου εχω διαβασει οτι καποιος που χανει το 50 περιπου/100 μιας περιοχης τοτε αρχιζει να δειχνει δειγματα αραιωσης. το ζητημα ειναι απλο βασικα. απλα μαθηματικα. αν καποιος εχει ασφαλη δοτρια 7000 grafts και θελει να καλυψει πυκνοτητα 80cm2 τοτε χοντρικα καλυπτει μια εκταση 9x10cm . αν χρειαζεται παραπανω εκταση τοτε αρχιζει το προβλημα. σιγουρα υπο συνθηκες καποιες μικροτερες πυκνοτητες ειναι ανεκτες απο το μπακαλικο που λεω εγω λιγο πανω απο το 50/100 αλλα ολα ειναι και εξαρτωμενα απο την ηλικια καποιου. και πιο αραιο μαλλι σ εναν 50αρη μια χαροτατα ειναι. αλλα οταν ο μεσος 30αρης δεν ειναι καραφλας και ο αλλος ειναι νοργουντ 5 πχ δεν ξερω κατα ποσον οι ματαμοσχευσεις θα χρυσωσουν το χαπι με χαμηλες πυκνοτητες. κ κακα τα ψεμματα εκει ειναι η ηλικια που το θελει περισσοτερο ο αλλος το μαλλι οχι στα 45. ουτε εκει προφανως θα λεγε οχι αλλα στα 30-35 ειναι επιτακτικοτατο να εχεις πυκνοτητα αλλιως παλι για καταφλος περνιεσαι. εχω πολλους φιλους που ειναι σ αυτο το ηλικιακο πλαισιο και κανουν καραμπαμ οτι εχουν μεταμοσχευση και εχουν αραιοτατο μεταμοσχευμενο μαλλι. και οχι απο εμενα η αλλους που το ψαχνουν αλλα και απο κοπελες. οταν η αλλη βλεπει τον 30αρη με μαλλι που ειναι το φυσιολογικο να καταπιει λιγο κροταφους πχ σε καποιον που αρχιζει τωρα. αλλα ο 4-5αρης νοργουντ ειναη τελειωμενος στο θεμα φαλακρας. δεν μπορει να παιξει στην κατηγορια μαλλιαρος και οταν παει να το κανει ειναι αστειο στις περισσοτερες περιπτωσεις. θα πει κανεις μα καλα ναι πανε και κανουνε οτι να ναι οπου να ναι κλπ. αμφιβαλω αν καποιος εκανε στους μεγαλους οπως λεμε εδω ενα πακετακι 3 μεταμοσχευσεων αν θα ηταν τυχερος να δειχνει αυτο το εφεκτ μαλλιου καλο. σε μικροτερα νοργουντ σαφως και γινονται παπαδες γιατι υπαρχει στηριξη φυσικου μαλλιου και φυσικα πλαισιο να χωθουν πυκνα μαλλια. τα μεγαλα νοργουντ ειναι το προβλημα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πιστεύω να έχεις καταλάβει ότι δεν τίθεται θέμα πυκνότητας 80g στις μμ. Μια πυκνότητα 50-55g με πολύ καλό σχεδιασμό και υλοποίηση θα σου δώσει ένα πολύ δυνατό αποτέλεσμα. Εκεί κάνεις λάθος στα μαθηματικά σου. Εξάλλου το γράφεις, στο 50% της αρχικής πυκνότητας βασίζονται οι μμ. Το 50% του 80 μας κάνει 40g και εγώ σου μιλάω για 50-55 που αντιστοιχεί σε 65-70%. Η φίνα θα σου δώσει τα graft που σου λείπουν από την δότρια που όντως είναι κοντά στα νούμερα που γράφεις πιθανώς και λίγο παραπάνω με την FUE.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

koumparos

Well-Known Member
Γιαυτο οι θεραπειες ειναι σημαντικες.Διοτι αμα καταληξεις 5+ κλαφτα χαραλαμπε .Αντε να το μαζεψεις μετα.
 

Gzisis69

Member
οι θεραπειες ειναι σημαντικες οταν δεν εχουν παρενεργειες. η μινοξιδιλη που ειναι πιο αθωα με αφησε με τριχοφυια ανεπιθυμητη παντου εκτος απο το κεφαλι και φιναστεριδη δεν θα επαιρνα γενικοτερα εγω προσωπικα γιατι ειναι ενα φαρμακο που επηρεαζει πολυ σημαντικοτερα ζητηματα εκτος απο τα 250cm2 του κεφαλιου που αραιωνει. τι να το κανω το μαλλι να ριχνω παραπανω γκομενες αν δεν μου σηκωνεται 5 φορες τη μερα να τις βατευω ; :p
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Gzisis69, παρόλο που δεν είμαι υπέρ των φαρμάκων, δεν έχω πάρει τίποτα στη ζωή μου και φυσικά ούτε μίνο ούτε φίνα, θα ξαναπώ αυτό που είναι χιλιοειπωμένο, η φίνα δεν έχει παρενέργειες σε όλους και δεν σημαίνει αυτόματα ότι θα σου περιορίσει την σεξουαλικό ζωή. Επίσης εκτιμώ ότι το μέλλον είναι η εξέλιξη της φίνας όταν καταφέρουν να περιορίσουν ή και να εξαλείψουν τις παρενέργειες


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gzisis69

Member
ναι συμφωνω σε αυτο με τις παρενεργειες. απλα επειδη ποτε δεν ξερει κανεις τι παρενεργεια θα του βγαλει, ποτε και σε τι βαθμο θα επανελθει αυτη, σιγουρα ειναι επικινδυνο φαρμακο και κανεις πρεπει να ζυγισει τα υπερ και τα κατα πριν το λαβει. προσωπικα δεν θα έπαιρνα κατι το οποιο ενεχει τοσες παρενεργειες με τη λογικη οτι αν μου κανει κατι θα το κοψω. ας μην ξεχναμε οτι και τα 2 φαρμακα προηλθαν ουσιαστικα απο χρηση για αλλες νοσους. στο δικο μου μυαλο η φιναστεριδη ειναι σαν τα αναβολικα. σου δινει κατι που δεν εχεις( σωμα,αντοχη αναρρωση κλπ /μαλλια) με πολλους κινδυνους. αν καποιος δεν ειναι αθλητης η αντιστοιχα μοντελο δεν ξερω αν και κατα ποσο ακιζει το ρισκο ειδικα απο τη στιγμη που μιλαμε για δοση που την βρισκει κανεις ψαχτα ουσιαστικα. δεν διαφωνω οτι ειναι οι μονες λυσεις αλλα αυτο δεν τις κανει καλες λυσεις.
 
  • Like
Reactions: Zob

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δυστυχώς για την φίνα υπάρχει πολύ παραπληροφόρηση και από το internet. Επειδή οι παρενέργειες της αφορούν ένα σημαντικότατο θέμα για κάθε άνδρα, αυτόματα χάνεται ο αντικειμενικός τρόπος προσέγγισης του θέματος από την πλειοψηφία των υποψηφίων χρηστών.
Για κάθε φάρμακο πρέπει να γίνεται μια εντελώς αναλυτική προσέγγιση χωρίς "τσιτατα" και αφορισμούς. Θα δώσω μόνο ένα παραδειγμα. Έχει διαπιστωθεί ότι 0.2mg φίνας προκαλούν μείωση 55% στην DHT ενώ 5mg (περιπτωσεις για θεραπεία υπερπλασίας πρόστατη) μείωση 69%. Αυτό σημαίνει ότι ακόμα και αυτή η ελάχιστη δόση με ελάχιστες πιθανότητες παρενέργειας μπορεί να δώσει το 80% του αποτελέσματος μιας υπερβολικής δόσης (αχρειαστης για ΑΓΑ) αφού ως γνωστό η προτεινόμενη δόση είναι το 1mg.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

tasos33

Well-Known Member
Ποτε να περιμενουμε τα όσα συζητήθηκαν κ αναλύθηκαν στο συνέδριο των γιατρών στν bergman kord?

Κυρίως τα όσα συζητήθηκαν στο θέμα της φινας θα είχαν μεγαλο ενδιαφέρον.

Αναμένουμε Πρόεδρε.


Δυστυχώς για την φίνα υπάρχει πολύ παραπληροφόρηση και από το internet. Επειδή οι παρενέργειες της αφορούν ένα σημαντικότατο θέμα για κάθε άνδρα, αυτόματα χάνεται ο αντικειμενικός τρόπος προσέγγισης του θέματος από την πλειοψηφία των υποψηφίων χρηστών.
Για κάθε φάρμακο πρέπει να γίνεται μια εντελώς αναλυτική προσέγγιση χωρίς "τσιτατα" και αφορισμούς. Θα δώσω μόνο ένα παραδειγμα. Έχει διαπιστωθεί ότι 0.2mg φίνας προκαλούν μείωση 55% στην DHT ενώ 5mg (περιπτωσεις για θεραπεία υπερπλασίας πρόστατη) μείωση 69%. Αυτό σημαίνει ότι ακόμα και αυτή η ελάχιστη δόση με ελάχιστες πιθανότητες παρενέργειας μπορεί να δώσει το 80% του αποτελέσματος μιας υπερβολικής δόσης (αχρειαστης για ΑΓΑ) αφού ως γνωστό η προτεινόμενη δόση είναι το 1mg.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Μπλουζα