Lorenzo consultation

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

paulo

Active Member
Και εγώ έκανα consultation με τον Lorenzo και κατά 90% για εκεί είμαι ,θα το αποφασίσω μέχρι τον Σεπτέμβριο για μεταμόσχευση Ιανουάριο όπου εκεί έχω μειωμένες επαγγελματικές υποχρεώσεις .
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για λίγα graft είναι υπερβολική τιμή και το έχουμε ξαναπεί. Αξίζει για 5000+g για όσους φυσικά αντέχουν το συνολικό νούμερο αφού εκεί πέφτει στα 3.5€ (5000g) με τάση προς τα κάτω όσο ανεβαίνεις. Αν βάλεις στον υπολογισμό ότι σου βάζει και περίπου 5-10% παραπάνω (χωρίς όμως να το διαφημίζει) η τιμή κυμαίνεται κοντά στο 3+. Όπως και να έχει το θέμα είναι τιμές απλησίαστες για το βαλάντιο του μέσου Έλληνα αλλά μην νομίζεις ότι στην υπόλοιπη Ευρώπη (Βέλγιο, Αγγλία, κλπ) οι τιμές είναι χαμηλότερες, εκεί παίζουν όλοι.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

dimitris50423

Well-Known Member
Σε αρκετες χωρες στο εξωτερικο οι τιμες ειναι εξωφρενικα υψηλες χωρις παντα να συνοδευονται απο καλυτερα αποτελεσματα σε σχεση με φθηνοτερες κλινικες. Ενδεικτικα αναφερω Αγγλια και Δανια.
Τη μερα που εκανα εγω μμ ειχα ξαναπει οτι εκανε και ενας Δανος που στη χωρα του του ειχαν ζητησει 13500 κορωνες; λιρες; δεν θυμαμαι το νομισμα που μου ειπε.
Για αυτο και η τουρκια εχει ξενους που πηγαινουν για μμ αλλα και η ahc εχει πολλους ξενους που ερχονται για μμ και τους φαινεται τσαμπα.
Με 13500ε πλεον στην Ελλαδα παιρνεις μικρο σπιτι.
Το οτι για 2000grafts θες 10000 στο lorenzo οντως ειναι τραγικα πολλα. Ο καθενας κοστολογει οσο θελει ομως τις υπηρεσιες του και οποιος θελει αγοραζει. Ετσι ειναι η αγορα στα παντα.
 

athenian

Well-Known Member
Δεν λεω οτι ο ανθρωπος δεν ειναι απο τους κορυφαιους αλλα ειναι Ισπανος,δεν ειναι λογικες αυτες οι τιμες καθως η Ισπανια ειναι σε παρεμφερη οικονομικη κατασταση με εμας.Με χωρες οπως Δανια η Ελβετια μην συγκρινετε τιποτα,ακομα κι ενα αναψυκτικο κοστιζει 3πλασια.Βεβαια γιατροι σαν τον Λορεντζο απευθυνονται αν οχι σε παγκοσμιο,τουλαχιστον σε πανευρωπαικο επειπεδο γιαυτο και τον παιρνει να εχει τοσο υψηλες τιμες.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μην ξεχνάμε και την φορολογία, στην Ισπανία λόγω μνημονίου από το 2010 οι φόροι ειδικά στα υψηλά εισοδήματα έχουν ξεφύγει και εκεί δεν αστειεύονται. Τα 2.5€ "μαύρα" της Τουρκίας (Erdogan) είναι μέγα πλεονέκτημα και για τον γιατρό αλλά και τον ασθενή...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

paulo

Active Member
Αυτό είναι το δίλημμα μου,αν ηπαρχει value for money στις τιμές που έχει o Lorenzo γιατί από ότι κατάλαβα δεν υπάρχει περίπτωση να συζητήσει για "μαύρα " για να γλιτώσουμε κάτι πχ ΦΠΑ εσυ στα μισά .
Είναι το μόνο πράγμα που με κάνει να σκέφτομαι την μεταμόσχευση σε αυτόν .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

athenian

Well-Known Member
Παντως για να μην παρεξηγηθω,αν τα ειχα θα τα εδινα και εφοσον καποιοι τα εχετε καλα κανετε!!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Paulo είναι απλό το θέμα. Αν με 2500-2700€ καθαρίζεις τότε ο Lorenzo είναι πολύ ακριβός. Αν πας όμως για 5000€ σε κάποιο ορατό βάθος χρόνου (2-3 χρόνια) εκεί αλλάζει το θέμα. Ο Erdogan είναι άριστο value for money στα 2.5€ αλλά έχει μια τάση λόγω splitting να σου προτείνει περισσότερα graft και πρακτικά να μην κάνει session με λιγότερο από 3500g. Στα 3500g εκεί θα δώσεις 8750€ στον Λορενζο 11750€. Αυτή είναι η πραγματική maximum διαφορά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

paulo

Active Member
Τώρα χρειάζομαι 2500-2700grafs στην hairline αλλά σίγουρα σε 4-5 χρόνια θα χρειαστώ και 2000 ποιο πίσω και crown γιατί έχω μια πολύ μικρή αρεωση .
O Erdogan μου είπε ότι θέλω 4800! Ήθελε να βάλει και λίγα στο crown αλλά ο Lorenzo μου είπε ότι να περιμένουμε πως θα εξελιχθεί .
 

paulo

Active Member
Οσο για το value for money εννοώ ότι υπάρχουν λύσεις με 3500-4000 euro για την περίπτωση μου όπου η διαφορά είναι παρά πολύ μεγάλη και από την άλλη η hairline είναι η βιτρίνα ενός ανθρώπου και δεν θα ήθελα να το
διακινδυνεύσω ,και αυτό είναι που με κάνει να σκέφτομαι ,η εμπειρία και η τεχνική προσφέρει την τέλεια φυσικότητα και πυκνότητα ώστε να αξίζει αυτή η διαφορά;;;
Αν ναι δεν το συζητώ πάω Lorenzo
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγώ θα στο πω αλλίως. Πολύ μεγάλη πιθανότητα επιτυχίας σε αυτά που ζητάς (φυσικότητα/πυκνότητα) έχεις μόνο σε μεγάλα ονόματα του εξωτερικού ιδιαίτερα όσον αφορά και πυκνώσεις σε υπάρχοντα μαμά μαλλιά. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να έχεις πολύ καλό αποτέλεσμα σε φυσικότητα/πυκνότητα και σε πιο οικονομικές κλινικές. Απλά εκεί το ρίσκο είναι αρκετά μεγαλύτερο και με αυτό το δεδομένο vs το οικονομικό κάνεις την επιλογή σου.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

paulo

Active Member
Αυτο ακριβός με κανει να φοβάμαι την φθηνή λύση !
Ένας γνωστός μου έκανε μεταμόσχευση σε μια κλινική στην Τουρκία που την εχει γυναίκα έβαλε 3000g περίπου με 1200 ευρώ !!
Έχω πλήρη φωτογραφικό υλικό και θα έρθει την άλλη βδομάδα Ελλάδα και θα τον δω απο κοντά.
Μιλάμε για τεράστιο χάσμα τιμών !
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πιστεύω ότι μετά από μια πενταετία θα έχουν δημιουργηθεί σοβαρές εναλλακτικές λύσεις χαμηλού κόστους και υψηλών παρεχόμενων υπηρεσίων λόγω της τεράστιας αύξησης της αγοράς και του έντονου ανταγωνισμού.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

paulo

Active Member
Το πρόβλημα ειναι ότι αν δημιουργηθεί το κόμπλεξ με τα μαλλιά σε κάποιον το ψάχνει το πολύ 1-2 χρονια όπως εγώ και αποφασίζει ,το να περιμένουμε Ποτε θα πέσουν οι τιμές δεν ειναι λύση !
Εδώ δεν έχω διάθεση να βγω φωτογραφίες , σε τέτοιο σημείο έφτασα !
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προφανώς ο χρόνος είναι από τα πιο πολύτιμα πράγματα για τον καθένα μας. Δεν το είπα σαν λύση, αλλά σαν μια άποψη για το προς τα που οδεύουμε.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Μπλουζα