Lorenzo, bissanga, erdogan etc..

dimitris50423

Well-Known Member
αν σε αναλαβει γιατρος για μεταμοσχευση θα σου προτεινει σιγουρα φιναστεριδη.. κανεις δεν θα εμπαινε εκει μεσα γιατι υπαρχει καποιο ρισκο για τα μαμα μαλλια..
Οποτε αν ειναι να ξεκινησεις φινα παρε μονο φινα χωρις επεμβαση και το κεφαλι σου θα γεμισει σε ικανοποιητικο βαθμο..
Υπαρχουν παρενεργειες σε ενα σημαντικο ποσοστο οποτε ενημερωσου καλα για το φαρμακο πριν αποφασισεις αν θα ξεκινησεις.. ;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το πρόβλημα δεν είναι το ρίσκο με τα μαμά μαλλιά Δημήτρη, δεν έχει και τόσα πολλά. Η δότρια του είναι το θέμα και το μεγάλο NW


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

hairer

New Member
Το πρόβλημα δεν είναι το ρίσκο με τα μαμά μαλλιά Δημήτρη, δεν έχει και τόσα πολλά. Η δότρια του είναι το θέμα και το μεγάλο NW
CVIAL ευχαριστώ για την ενασχόλησή σου και το feedback. Με καθημερινή λήψη υψηλής δοσολογίας φίνα, επί πολλά χρόνια , μαζί με μινοξιδύλη, θα μπορούσα να έχω πλήρη κάλυψη έστω και αραιή από κορυφαία μμ ?

Τη δοσολογία την δινει πάντα ο γιατρός ?

Καθόλου ρίσκο η περίπτωση του εκτός αν πάει σε κλινική β'διαλογής.

Ευχαριστώ John. Tι θα μπορούσα να περιμένω από μια κλινική α' διαλογής?


αν σε αναλαβει γιατρος για μεταμοσχευση θα σου προτεινει σιγουρα φιναστεριδη.. κανεις δεν θα εμπαινε εκει μεσα γιατι υπαρχει καποιο ρισκο για τα μαμα μαλλια..
Οποτε αν ειναι να ξεκινησεις φινα παρε μονο φινα χωρις επεμβαση και το κεφαλι σου θα γεμισει σε ικανοποιητικο βαθμο..
Υπαρχουν παρενεργειες σε ενα σημαντικο ποσοστο οποτε ενημερωσου καλα για το φαρμακο πριν αποφασισεις αν θα ξεκινησεις.. ;)
Ευχαριστώ για την απάντησή σου- οι παρενέργειες που αναφέρεις , είναι θεωρητικές ή μιλάς από εμπειρία - και αν ναι, τότε τι παρενέργειες είχες?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
CVIAL ευχαριστώ για την ενασχόλησή σου και το feedback. Με καθημερινή λήψη υψηλής δοσολογίας φίνα, επί πολλά χρόνια , μαζί με μινοξιδύλη, θα μπορούσα να έχω πλήρη κάλυψη έστω και αραιή από κορυφαία μμ ?

Τη δοσολογία την δινει πάντα ο γιατρός ?



Ευχαριστώ John. Tι θα μπορούσα να περιμένω από μια κλινική α' διαλογής?



Ευχαριστώ για την απάντησή σου- οι παρενέργειες που αναφέρεις , είναι θεωρητικές ή μιλάς από εμπειρία - και αν ναι, τότε τι παρενέργειες είχες?

Ξεχνά την μίνο και επικεντρώσου στη φίνα. Μόνο με φίνα στην περίπτωση σου δεν θα έχεις πλήρη κάλυψη, θες και μμ. Αν αποφασίσεις να προχωρήσεις ζητά από τους γιατρούς που έστειλες email να σου συστήσουν δοσολογίες. Θα μπορούσα και εγώ αλλά το αποφεύγω. Αν θες τη γνώμη μου μην διαβάσεις τίποτα για παρενέργειες και μην αρχίσεις τα googlαρισματα, κάνε μια δοκιμή και κοίτα πως πας αφού φυσικά πάρεις τις απαντήσεις από τα email.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vag25

Well-Known Member
CVIAL ευχαριστώ για την ενασχόλησή σου και το feedback. Με καθημερινή λήψη υψηλής δοσολογίας φίνα, επί πολλά χρόνια , μαζί με μινοξιδύλη, θα μπορούσα να έχω πλήρη κάλυψη έστω και αραιή από κορυφαία μμ ?

Τη δοσολογία την δινει πάντα ο γιατρός ?

Aν παρεις minox, fina και fungoral/nizoral samboo θα χρησιμοποιεις το λεγομενο Big 3. Δεν υπαρχει κατι καλυτερο για τα μαλλια σου. Μπορει να σε πιασει τοσο καλα που να καθυστερησεις τις σκεψεις για μεταμοσχευση για 1-3 χρονια. Γιατι η μινοξ δεν θα δουλευει παραπανω απο 1-3 χρονια και η φινα θα κρατησει οτι ειναι να κρατησει απο κει και περα.

Η δοσολογια ειναι συγκεκριμενη,
1mg.
 

hairer

New Member
Ξεχνά την μίνο και επικεντρώσου στη φίνα. Μόνο με φίνα στην περίπτωση σου δεν θα έχεις πλήρη κάλυψη, θες και μμ. Αν αποφασίσεις να προχωρήσεις ζητά από τους γιατρούς που έστειλες email να σου συστήσουν δοσολογίες. Θα μπορούσα και εγώ αλλά το αποφεύγω. Αν θες τη γνώμη μου μην διαβάσεις τίποτα για παρενέργειες και μην αρχίσεις τα googlαρισματα, κάνε μια δοκιμή και κοίτα πως πας αφού φυσικά πάρεις τις απαντήσεις από τα email.

Ευχαριστώ θερμά . Μιλάς ρεαλιστικά. Στόχος μου είναι να κάνω μεταμόσχευση με full coverage έστω και αραιό, και να κρατήσει για πολλές δεκαετίες έτσι, αλλά για να το πετύχω αυτό θα χρειάζεται φίνα και big 3 (όπως γράφει ένας ακόμα φίλος) κάθε μέρα για αρκετά χρόνια ίσως και δεκαετίες .. Μάλλον μόνο Hasson & Lorenzo θα το μπορούσαν αυτό έτσι ?

Aν παρεις minox, fina και fungoral/nizoral samboo θα χρησιμοποιεις το λεγομενο Big 3. Δεν υπαρχει κατι καλυτερο για τα μαλλια σου. Μπορει να σε πιασει τοσο καλα που να καθυστερησεις τις σκεψεις για μεταμοσχευση για 1-3 χρονια. Γιατι η μινοξ δεν θα δουλευει παραπανω απο 1-3 χρονια και η φινα θα κρατησει οτι ειναι να κρατησει απο κει και περα.

Η δοσολογια ειναι συγκεκριμενη,
1mg.
Ευχαριστώ πολύ για το feedback. Ναι, δλδ λες ότι και η φίνα δεν έχει πολλά περιθώρια...
 

vag25

Well-Known Member
Ευχαριστώ πολύ για το feedback. Ναι, δλδ λες ότι και η φίνα δεν έχει πολλά περιθώρια...

H φινα μπορει να σου κρατησει τα πανω, παρα πολλα χρονια σε καλη κατασταση. Αλλα αν θες να κανεις μμ, σιγουρα θα βοηθησει την δοτρια για περισσοτερα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ευχαριστώ θερμά . Μιλάς ρεαλιστικά. Στόχος μου είναι να κάνω μεταμόσχευση με full coverage έστω και αραιό, και να κρατήσει για πολλές δεκαετίες έτσι, αλλά για να το πετύχω αυτό θα χρειάζεται φίνα και big 3 (όπως γράφει ένας ακόμα φίλος) κάθε μέρα για αρκετά χρόνια ίσως και δεκαετίες .. Μάλλον μόνο Hasson & Lorenzo θα το μπορούσαν αυτό έτσι ?

Προσωπική μου άποψη είναι ότι μόνο με φίνα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου και είναι πολύ πιο απλό για την καθημερινοτητά σου (ούτε λαδωμένα μαλλία, ούτε τριχοφυία στο προσωπο, κλπ). Για να σου δώσω να καταλάβεις, ο Lorenzo που βλέπεις στη φωτογραφία στο νέο νήμα του konakihotel στην ηλικία των 30 ήταν NW5 χειρότερος από εσένα (έχω δει φώτο). Παίρνει μόνο φίνα σχεδόν 20 χρόνια, έχει κάνει 3 μμ (η 1η αποτυχημένη στην DHI αρχές 2000 η τελευταία πέρυσι και έχει αυτή την εικόνα που βλέπεις). Πρφανώς όπως έγραψε και ο Harris δεν είναι μόνο αυτοί οι 2 αλλά και άλλοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koumparos

Well-Known Member
Ξεκινάς φίνα(εφόρου ζωής) αλλιώς μην πετάξεις ούτε 1ε σε μεταμόσχευση.Δεν είσαι καλή περίπτωση.Διαχυτη αραίωση,μέτρια προς κακή δοτρια,ενδεχομενος μεγάλο norwood.Δυστυχως φιλτατε.
 

hairer

New Member
Ξεκινάς φίνα(εφόρου ζωής) αλλιώς μην πετάξεις ούτε 1ε σε μεταμόσχευση.Δεν είσαι καλή περίπτωση.Διαχυτη αραίωση,μέτρια προς κακή δοτρια,ενδεχομενος μεγάλο norwood.Δυστυχως φιλτατε.

γνωρίζεις κάποιους που λαμβάνουν φίνα εφόρου ζωής καθημερινά για 10-20 χρόνια ή και περισσότερο?

To θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο , δεδομένου ότι πρόκειται για φάρμακο με παρενέργειες π..χ. dimitris50423.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
γνωρίζεις κάποιους που λαμβάνουν φίνα εφόρου ζωής καθημερινά για 10-20 χρόνια ή και περισσότερο?

To θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο , δεδομένου ότι πρόκειται για φάρμακο με παρενέργειες π..χ. dimitris50423.

Πάρα πολλοί. Ένα τρανταχτό παράδειγμα, Lorenzo (πάνω από 15 χρόνια).
 

kardinalios

Well-Known Member
Cvial ο Lorenzo από ότι έχεις γράψει πιστεύει ότι το μέλλον της αντιμετώπισης της ΑΑ είναι τα φάρμακα σαν την φίνα με μειωμένες παρενέργειες . Αυτός σαν χρόνιος χρηστης και σαν ένας άνθρωπος που είναι καθημερινά μέσα στο χώρο , έχει παρατηρήσει παρενέργειες πάνω του ; Μόνιμες η παροδικές ;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μου έχει πει πολλάκις ότι δεν έχει παρενέργειες και έχει μια νορμαλ ζωή χωρίς κανέναν περιορισμό. Η αποψή του για την φίνα έχει ως εξής: H πλειοψηφία αυτών που έχουν παρενέργειες μέσα στον πρώτο μήνα είναι από ψυχολογικούς λόγους απλά γιατί η συγκεντρωση της φίνας στον οργανισμό δεν είναι αρκετή για να κάνει παρενέργειες. Οι πραγματικές παρενέργειες (αν εμφανιστούν) εμφανίζονται στην συντριπτική πλειοψηφία μεταξύ 4ου και 6ου μήνα. Αν μετα τον 6ο μήνα δεν υπάρχουν παρενέργειες δεν θα υπάρξουν στο μέλλον γιατί δεν υπάρχουν libido long term side effects λόγω φίνας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kardinalios

Well-Known Member
Ενδιαφέρουσα άποψη . Δεν γνωριζα και ούτε ειχα διαβάσει κατι για συγκεντρωση στον οργανισμό και 4ο-6ο μήνα . Ευχαριστώ πολύ @CVIAL
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Είναι από τους λίγους γιατρούς (ίσως και ο μόνος) που είναι τόσο μακροχρόνιος χρήστης φίνας. Προφανώς το έχει ψάξει πολύ και σαν γιατρός αλλά και σαν χρήστης.
 

kardinalios

Well-Known Member
Βασικά είναι ένας από τους κορυφαίους γιατρούς με 3 Μ.Μ και χρήστης φινας για πάνω από 15 χρόνια . Θεωρώ πως μια κουβέντα μαζί του σίγουρα θα είναι ιδιαίτερα κατατοπιστική για την κάθε περίπτωση ασθενή . Είναι πολύ σπάνιο γιατρός να είναι παράλληλα και ασθενής . Ανοιχτό βιβλίο πρέπει να είναι ο άνθρωπος ....
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μα θωρακοχειρούργος ήταν και για να λύσει το προβλημά του πήγε να κάνει μμ (στην DHI στα σπάργανα της FUE) και μετά "κόλλησε". Είναι ειδική περίπτωση.
 
Μπλουζα