Loniten

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
μινοξιδιλη σε χαπι . Καλυτερα να το αποφυγεις , ο κίνδυνος για παρενεργειες , και σοβαρες μαλιστα ειναι μεγαλος .
 

makis25

Well-Known Member
ειδικα σε γυναικα , οτι δοση και να παρεις απο το στομα θα σου κανει τριχοφυια σε ολο το σωμα , οχι μονο στο κεφαλι . Επισης ειναι επικίνδυνο φαρμακο , θα δεις αυξηση στο βαρος , θα αυξηθουν κατα πολυ οι παλμοι ηρεμιας που εχεις , θα εισαι πιο επιρεπης σε αρρυθμίες. Οι παρενεργειες θα ειναι πιο εντονες απο το να βαζεις μινοξ στο κεφαλι τοπικα .
 

makis25

Well-Known Member
διαβασε τις παρενεργειες απο την τοπικη μινοξ και για την ληψη απο το στομα πολλαπλασιασε τις παρενεργειες . Απο τοπικη χρηση απο 1-4% του φαρμακου μπαινει στη κυκλοφορια του αιματος , αλλα αυτο συμβαινει με διαχυση σιγα σιγα κατα τη διαρκεια του 24ωρου . Οταν το παιρνεις απο το στομα , ακομα και μικρη δοση , ιση με το 1-4% δηλαδη 4mg για παραδειγμα , και το peak plasma ειναι μεγαλυτερο , ερχεται νωριτερα . Το λιγοτερο που θα παθεις ειναι τριχοφυια σε μερη που δε θες , κατακρατηση υγρων , και ετσι αυξηση βαρους , πρισμενα ματια . Το περισσοτερο που θα παθεις ειναι σοβαρα προβληματα με την καρδια σου . Μη παρεις λονιτεν .

συνηθως το συνταγογραφουν με καποιο διουριτικο . Αλλα αυτο θα εχει σα συνεπεια να πεσει ακομα παρακατω η πιεση , και ετσι θα προκαλει ακομη πιο εντονη αντιδραστικη ταχυκαρδια . Ειναι πολυ κακη ιδεα .
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
loniten χρησιμοποιησα μια φορα,οι παρενεργειες του ειναι τραγικες,εμενα περασε ξυστα το εμφαγμα,προκαλει ταχυκαρδια.
δεν χορηγειται μονο του ποτε αλλα μαζι με αλλα αντιυπερτασικα που προκαλουν βραχυκαρδια.
εννοειται οτι κανει κατακρατηση υγρων και τριχοφυια σε ολο το σωμα
 

makis25

Well-Known Member
Οι τριχες ποτε δεν ειναι πιο σημαντικές απο σοβαρες καρδιακες επιπλοκες . Δεν ειναι αθωο φαρμακο το loniten . Καλυτερα να χρησιμοποιησεις τοπικη μινοξιδιλη , επισης αν εχεις διαγνωστει με ανδρογενετικη αλωπεκεια , μπορεις να συζητησεις το ενδεχομενο με το γιατρο σου να χρησιμοποιησεις φιναστεριδη , η αλλα αντιανδρογονα καταλληλα για γυναικες .
 

Caherine

Member
δεν έχω διαγνωστεί η γιατρός στο συγγρο μου είπε οτι δεν εχω τελογενείς οπότε δεν έχω ανδρογενετική αλλα δεν έχω πάει & σε κανένα γιατρό που έστω να μου πεί κάτι σαφές οπότε ψάχνομαι σε forums :(
 
Μπλουζα