Konakihotel, injertocapilar (ferreira/lorenzo), fue, 1901 grafts, 26/9/2018

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πρέπει να μου στείλει τα στοιχεία και τις φωτό ο konaki όταν του τα στείλει ο Lorenzo. Επειδή είναι προσωπικά δεδομένα δεν μπορεί να τα δώσει κατευθείαν σε μένα, αυτό είπε στον konaki.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Και τα πολύ ενδιαφέροντα (και πλήρη) στατιστικά του konaki από τα οποία βγαίνουν σημαντικά συμπεράσματα.

Ανάλυση δότριας
IMG_7735.jpg


Πλήρης ακτινογραφία των ΠΑΝΤΩΝ στην δότρια πριν και μετά και ανά περιοχή. Μπορούμε να μιλάμε με τις ώρες αλλά το συμπέρασμα είναι ότι με μια τέτοια ανάλυση ξέρεις ακριβώς που είσαι και μέχρι που μπορείς να πας χωρίς "αετίσια" μάτια και άλλα τέτοια ωραία.

Ανάλυση λήπτριας
IMG_7734.jpg


Η κατανομή των graft που μπήκαν. Εδώ βγαίνουν και τα πρώτα συμπεράσματα στα οποία πρέπει να δωθεί ιδιαίτερη βαρύτητα (σε συνδυασμό και με την ανάλυση της δότριας). Θα σταθώ κυρίως στον λόγο:

Μαμίσιοι λόγοι δότριας / Λόγοι εξαγωγής
Temporal: 2.25 / 2.36
Parιetal: 2.32 / 2.52
Occipital: 2.44 / 2.43
Μέσος όρος 2.34 / 2.44 (+5%)

Τι βλέπουμε εδώ? Σε αντίθεση με τον Erdo ο λόγος εξαγωγής (vs μαμίσιος δότριας) αντί να είναι μικρότερος είναι μεγαλύτερος. Όχι υπερβολικά (<2.50) για να μην υπάρχει θέμα φυσικότητας αλλά είναι (+5%). Και μην ξεχνάτε ότι μιλάμε για πύκνωση μπροστινών περιοχών (άνετα θα μπορούσε να την "πνίξει" στα μονότριχα). Μόνο 104 μονότριχα μπροστά γιατί υπήρχαν και τα 400 περίπου από την πρώτη. Ο Λορενζο σχεδόν ποτέ δεν χρησιμοποιεί πάνω από 500-600 μονότριχα. Θυμηθείτε ότι σε όλες τις περιπτώσεις του Erdo σε όλες τις περιοχές (δείτε το νήμα περί splitting) οι λόγοι εξαγωγής είναι πάντα σημαντικά μικρότεροι (λόγω splitting) από τους μαμίσιους λόγους.

Αυτή η τακτική είναι χαρακτηριστικό της Ισπανικής σχολής όπως το έχω αναφέρει πολλές φορές και την ακολουθούν όλοι (Freitas, Cuto, κλπ). Εδώ το βλέπουμε πλεον στην πράξη με συγκεκριμένο παράδειγμα και αριθμητική ανάλυση. Ίδιες τρίχες με τον Τούρκο αλλά με 20% λιγότερα graft (minimum). Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που βλέπουμε μεγάλες αποκλίσεις από γιατρό σε γιατρό στα consultation.
 
Τελευταία επεξεργασία:

konakihotel

Member
και μένα κατά την διαδικασία μου έκανε εντύπωση που ο Lorenzo είναι κατά του splitting...έδινε εντολές στην Grace για καθαρές εξαγωγές...
 

athenian

Well-Known Member
Κι όμως, παρότι ο λόγος είναι μεγαλύτερος από τον erdo, παρότι δεν χρησιμοποιεί πολλά μονοτριχα έχει αποτελέσματα που δείχνουν φυσικά ακόμα και σε μήκος 3 ή 6 mm.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κι όμως, παρότι ο λόγος είναι μεγαλύτερος από τον erdo, παρότι δεν χρησιμοποιεί πολλά μονοτριχα έχει αποτελέσματα που δείχνουν φυσικά ακόμα και σε μήκος 3 ή 6 mm.

Αν διαβάσεις τον Ron (& Paul) Shapiro που θεωρείται από τους "πατέρες" του σχεδιασμού μμ και χτίσιμο hairline ήδη από την εποχή του strip (στο workshop, όχι τυχαία, ήταν ομιλητής για το πως σχεδιάζουμε μια hairline) θα δεις ότι το golden number είναι από 500-700 μονότριχα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η 1η αποτυχημένη στην DHI (total failure). Για την 2η δεν ξέρω αλλά κάποια στιγμή θα μάθω. Η 3η πέρυσι στην κλινική του από την Villa με extractor την Grace. Εννοείται ότι παίρνει φίνα για 15 χρόνια.
 

PROF

Active Member
Με τις τιμές που έχουν οι Ισπανοί εάν κάναν και splitting όπως κάνει ο master του είδους, στο τέλος ο Έλληνας, όπως έχουν πέσει και οι τιμές των ακινήτων, αντί για μαλλιά μπορεί να αγόραζε και σπίτι!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Με τις τιμές που έχουν οι Ισπανοί εάν κάναν και splitting όπως κάνει ο master του είδους, στο τέλος ο Έλληνας, όπως έχουν πέσει και οι τιμές των ακινήτων, αντί για μαλλιά μπορεί να αγόραζε και σπίτι!

Πολύ σωστό PROF! Αυτό είναι και το μεγάλο (και ίσως και το μόνο) μειονέκτημα των Ισπανών, η τιμή.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Veron

Well-Known Member
Πολύ σωστό PROF! Αυτό είναι και το μεγάλο (και ίσως και το μόνο) μειονέκτημα των Ισπανών, η τιμή.

Απο την αλλη , θα γυρισει καποιος και θα σου πει οτι αν γεμιζει το προγραμμα του με αυτες τις τιμες , γιατι να τις ρίξει?
 

PROF

Active Member
Παιδιά προφανώς και ο καθένας που έχει μια επιχείρηση καθορίζει την τιμή του από τη σχέση προσφοράς και ζήτησης, και γι΄ αυτό κατ΄ επανάληψη έχω αναφέρει ότι ο μοναδικός τρόπος για να κατέβουν οι τιμές είναι να αυξηθεί ο ανταγωνισμός με την είσοδο στην αγορά και νέων δυνατών παικτών που θα τραβήξουν κόσμο από τους παλιούς και θα τους αναγκάσουν να κατεβάσουν τις τιμές.
Δεν σας κρύβω όμως πόσο εντύπωση μου προκαλεί το γεγονός ότι στο Ελλαδιστάν του σήμερα με τις εξευτελιστικές απολαβές στην συντριπτική πλειονότητα, κανείς δεν ασχολείται με το ότι π.χ. η Vila άνοιξε δική της κλινική, ή με ένα νέο δυνατό όνομα τύπου Pinto που πάει σφαίρα, κλπ. , αλλά αντιθέτως πρωί μεσημέρι βράδυ τα ίδια και τα ίδια!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Παιδιά προφανώς και ο καθένας που έχει μια επιχείρηση καθορίζει την τιμή του από τη σχέση προσφοράς και ζήτησης, και γι΄ αυτό κατ΄ επανάληψη έχω αναφέρει ότι ο μοναδικός τρόπος για να κατέβουν οι τιμές είναι να αυξηθεί ο ανταγωνισμός με την είσοδο στην αγορά και νέων δυνατών παικτών που θα τραβήξουν κόσμο από τους παλιούς και θα τους αναγκάσουν να κατεβάσουν τις τιμές.

Σωστός είσαι! Αυτή είναι εξάλλου και η προσπάθεια η δικιά μου, να μπορέσουμε να κατεβάσουμε τις τιμές σε λογικότερα επίπεδα για περισσότερα πορτοφόλια. Ήδη η υπόσχεση από Λορενζο να προσφέρει μια ειδική τιμή στο φόρουμ είναι ένα πρώτο μεγάλο βήμα, με δεδομένο ότι στην Ισπανία οι τιμές είναι σταθερές όλα τα τελευταία χρόνια χωρίς κανένα περιθώριο έκπτωσης απ' όλους. Ο τρόπος εξάλλου που δουλεύουν στην Ισπανία (ο βασικός γιατρός να κάνει τουλάχιστον το implantation) δεν θα κάνει μεγάλη διαφορά στην προσφορά εκει με 1-2 γιατρούς παραπάνω. Το πολύ πολύ να μειώσει τους εξωπραγματικούς χρόνους αναμονής σε πιο λογικούς. Μόνο λογικές τύπου Erdo ή Β. αλλάζουν τον χάρτη γρήγορα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Veron

Well-Known Member
Εννοείται ότι παίρνει φίνα για 15 χρόνια

Οταν ο ερντο προτρεπει φινα για 1 χρονο,ενω θεωρητικα το ορθο ειναι να την παρεις εφορου ζωης.Αυτο δεν καθιστα τον ερντο "κακο" γιατρο με την εννοια οτι το κανει μονο για να boostαρει το αποτελεσμα του ?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν μου αρέσει να καταδικάζω ανθρώπους και γιατρούς τόσο εύκολα. Δεν ξέρω αν προτρέπει να την πάρεις για ένα χρόνο (προφανώς εννοείς μετά την μμ) σε όλες τις περιπτώσεις. Αν είχα περισσότερα δείγματα τέτοιας συμπεριφοράς ναι θα έπαιρνα θέση. Αυτό που έχω δει σίγουρα απ' αυτόν (στο δικό μου consultation και σε κανά 2 ακόμα που έχω άμεση σχέση) είναι να σου συνιστά φίνα γενικά για να βοηθήσεις την μμ χωρίς να θέτει χρονικό περιορισμό.
 

Veron

Well-Known Member
Δεν μου αρέσει να καταδικάζω ανθρώπους και γιατρούς τόσο εύκολα. Δεν ξέρω αν προτρέπει να την πάρεις για ένα χρόνο (προφανώς εννοείς μετά την μμ) σε όλες τις περιπτώσεις.

Δεν καταδικαζω,μια διαπιστωση κανω!Εχει ειπωθεί σε νηματα οτι προτρεπει για φινα 1 χρονο ,εκτος και αν κανω τοσο λαθος!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σε ένα νήμα το διάβασα, δεν ξέρω αν υπάρχει και σε άλλα και μου διέφυγε
 

Harris_G

Well-Known Member
@CVIAL Εχω κατακρινει πολλες φορες Lorenzo για την υπερβολικη τιμη απλα και μονο γιατι δραστηριοποιειται σε μια οχι και τοσο ευπορη χωρα (ειχα στο μαστερ αρκετους συμφοιτητες απο ολη την Ισπανια και ακομα και απο Κανάριες Νησους) και ολοι τα περιεγραφαν τραγικα (δε τους εφερα απο δω μια βολτα να δουν τα χειροτερα). Βεβαια καταλαβα οτι "ετερον εκατερον" ειναι μια μπίζνα ιατρικού τουρισμού και τα 2,5 που χρεωνει ο Erdo εν συγκρισει με το επιπεδο της Τουρκιας μπορει να μας βολευουν αλλα δε σημαινει οτι δεν ειναι υψηλη χρεωση. Το θεμα ειναι οτι αμα κανει οντως την ειδικη προσφορα σε συνδυασμο με την πιο συντηρητικη στρατηγικη του, κλεινει παρα πολυ η ψαλιδα σε value for money με αλλες κλινικες. Τωρα γιατι να την κανει τη στιγμη που πάει "τάπα" το αφήνουμε πάνω σου να μας διαφωτίσεις. Ισως γιατί βαζει τον Ferreira στο παιχνιδι?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πολύ καλή ερώτηση. Το θέμα είναι ότι στην Ισπανία καταρχήν το σηκώνει η αγορά, η οικονομία πάει σαφώς καλύτερα, αλλά και η εφορία έγινε εξαιρετικά υψηλή δυστυχώς και εκεί λόγω κρίσης. Να σκεφτείς ότι δεν υπήρχε ΦΠΑ στις μμ και μετά κάποια στιγμή μπήκε. Δεν νομίζω ότι έχει σχέση με τον Ferreira, αυτός ήρθε όταν έφυγε η Villa άρα δεν άλλαξε κάτι εκεί. Ειλικρινά δεν ξέρω πως το σκέφτεται, όλη η κουβέντα ξεκίνησε από το kitesurf γιατί είναι λάτρης της θάλασσας (καταγωγή από κανάριες νήσους) και κουβέντα στην κουβέντα, με πίεση από την μεριά μου να κάνει κάτι για το φόρουμ, είπε ότι θα κάνει μια ειδική τιμή. Αυτό είναι όλο. Τι άλλο έχει στο μυαλό του δεν ξέρω αλλά θα το μάθουμε σύντομα. Για το μόνο που είμαι βέβαιος είναι ότι θα κάνει την ειδική τιμή και όπως έγραψα δεν θα είναι ψίχουλα.
 
Μπλουζα