Konakihotel, dream team (lorenzo&feriduni), fue, 1260 grafts, 23&24/6/2017

aeratos28

Just aeratos
Φιλε αν θεωρηται η εξέλιξη της ενημέρωσης σου ως σωστή τότε παω πάσο..συμφωνώ με Τάσο.πρεπει να αρχίσει η παρουσίαση.. τη μέρα τοποθέτησης των grafts εχουμε δει μόνο..αν είναι έτσι τότε να μην ζητηθεί ποτέ ξανά φωτό από άλλα μέλη..παρά μόνο την ημέρα τοποθέτησης,μετά από 6 μήνες και μετά από ένα χρόνο και τέλος..!και εγώ έτσι θα την κάνω την ενημέρωση όταν με το καλό κάνω τη δική μου επέμβαση..μην ακούσω να μου την πει κανένας..κάηκε.!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ItsAllGone

Active Member
Αν καποιος δεν εχει ουτε μεγαλες γνωσεις ουτε τις καταλληλες καμερες να κανει μια state of the art παρουσιαση οπως ο CVIAL.
Αν δεν προκειψει καμια ανωμαλια και ολα πανε φυσιολογικα εχει νοημα πιστευετε για εναν απλο ασθενη με φωτο απο το κινητο του να ενημερωνει τοσο συχνα?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Έχω επικοινωνήσει με konakihotel, και πήρα αρκετες φωτό. Θα αναρτηθούν εντός του ΣΚ


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

aeratos28

Just aeratos
Θεωρείς ότι είναι πολύ συχνά ότι το μόνο που εχουμε δει ειναι η μέρα τοποθέτησης??χρειάζεται dslr να βγάλει φωτό μήπως και να κάνει επαγγελματική φωτογράφιση με ειδικούς φωτισμούς κτλ??αυτά φίλε σορυ αλλά είναι ακρότητες που λες.τι state of the art ρε παιδιά??πάμε καλά?απλά είναι τα πράγματα..οι ενημερώσεις πρέπει να έχουν κάποια στάνταρ και να τηρούνται ..και εξηγώ τι εννοώ..το μόνο που χρειάζεται κάποιος να κάνει είναι..(κατά τη γνώμη μου) φωτό πριν..φωτό με το σχεδιασμό,φωτό με την τοποθέτηση..5 μέρες μετά με τα κακαδακια,15 μέρες μετά που θα έχει καθαρίσει από τα κακαδακια,στον 1.5 μήνα που θα έχει αρχίσει η πτώση των τριχών,αυτο είναι λίγο το διάστημα κουραστικό με τις ενημερωσεις για το μελος,το δεχομαι,αλλα μετα στους 4 μήνες η επόμενη ενημέρωση να δούμε τα πρώτα στάδια φυτρωσης..από εκεί και μετά μια ενημερωση κάθε 2 μήνες,δηλαδή στους 6 στους 8 μήνες και μια τελευταία μόλις κλείσει χρόνο..κάτι αρκετα ευκολο..καθε 2 άντε η και 3 μήνες μια ενημερωση..thats it.!
Αν καποιος δεν εχει ουτε μεγαλες γνωσεις ουτε τις καταλληλες καμερες να κανει μια state of the art παρουσιαση οπως ο CVIAL.
Αν δεν προκειψει καμια ανωμαλια και ολα πανε φυσιολογικα εχει νοημα πιστευετε για εναν απλο ασθενη με φωτο απο το κινητο του να ενημερωνει τοσο συχνα?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
O Aeratos επί της αρχής έχει δίκιο. Έτσι είναι το σωστό να γίνονται οι παρουσιάσεις. Όμως υπάρχει και ο παράγοντας που λέγεται ψυχολογία και κάθε ένας που έχει κάνει μμ το ξέρει.
 

ItsAllGone

Active Member
Φιλε Αερατε,δεν μιλουσα για τον κονακι αλλα για τον μεσο ασθενη, που δεν το πολυψαχνει συνηθως παει σε ελληνικες κλινικες που στο φορουμ εχουμε απειρο υλικο και πολλες φορες οι φωτο που ανεβαζει δεν ειναι και οι καλυτερες,εγω σε τετοιες περιπτωσεις θα ημουν καλυμενος με day one-4μηνο-6μηνο.
Απλα απο περιεργια και για να μαθαινουμε και κατι τι συμπερασμα θα βγαλεις με φωτο 5ης μερας με τα κακαδια και 1,5 μηνα για παραδειγμα?
 

aeratos28

Just aeratos
To ψυχολογικό κομμάτι είναι σεβαστό..όμως για να είναι απόλυτα σεβαστό πρέπει ο σεβασμός να είναι αμοιβαίος.και εξηγώ τι λέω για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις. ..αυτά που είπα πιο πάνω είναι τα διαστήματα που ανεβάζει η πλειοψηφία των μελών με τις επεμβάσεις τους..είναι ένας (άτυπος νόμος)πάνω κάτω όλοι εκεί ζητάνε φωτό για να δουν..αν σκεφτόμασταν όλοι έτσι για το ψυχολογικό θα βλέπαμε μόνο 2 ενημερώσεις από κάθε μεταμόσχευση..λόγο του φόρουμ,ο konakihotel στάθηκε πολύ τυχερός και κέρδισε μια επέμβαση δωρεάν από κορυφαία χέρια..θα έπρεπε να είναι πιο συνεπής με το φόρουμ λοιπον που του πρόσφερε αυτο το δώρο και να έχει κάνει αρκετά καλύτερη ενημέρωση ως τώρα.. τώρα φίλε itsallgone για αυτό που λες για 5η μέρα 15 και 1.5 μήνα..έχεις δει πολλές φορές από χέρια αυτών των γιατρών πως αντιδρά ο ασθενής σε αυτά τα διαστήματα??ξέρεις αν έχει την ίδια ροή αυτός ο κύκλος.?δουλεύουν με μεγάλες πυκνότητες στις hairline που φτιάχνουν με μονοτριχα..έχουν την ίδια συμπεριφορά αυτά??μένουν κάποια η αφανίζονται όλα??λόγο ότι τα μονοτριχα είναι και τα πιο αδυναμα..και ποτε αρχίζουν να εμφανίζονται..να μερικά ερωτήματα..μήπως τα είδες εσύ αυτά που ρωτάω?
 

ItsAllGone

Active Member
Και να τα εβλεπα τι να καταλαβαινα....:D
Για μενα το ψωμι στην μεταμοσχευση του κονακι ηταν πιο πολυ στο σχεδιασμο παρα στη φυτρωση και αυτο παρουσιαστηκε αψογα απο τον CVIAL, τωρα οκ λογικα θα δουμε μια ακομα φοβερη φυτρωση Λορενθο.Καλα κανετε και ζητατε καποια στανταρντ αλλα δυστυχως δεν εχουν ολοι τοσο εμονη με τη λεπτομερια.
 

aeratos28

Just aeratos
Ωραία τότε δεν υπάρχει λόγος ενημέρωσης κανένας..μια φορά όταν τα βάζεις και άλλη μια με το τελικό αποτέλεσμα..αρα τι καθόμαστε και συζηταμε?και εγώ έτσι θα ενημερώσω να το ξέρετε όλοι..μια με την τοποθέτηση άλλη μια στους 6 μήνες και μία στο τέλος..μην ακούσω κανέναν ξαναλέω περιμένουμε φωτό κτλ..;)επισης εδώ φίλε itsallgone είμαστε φόρουμ για μεταμοσχεύσεις κτλ..άρα η λεπτομέρεια αν δεν υπάρχει εδώ τότε που θα υπάρχει??έξω με φίλους σε μια καφετέρια??
 
Τελευταία επεξεργασία:

alexandros _athens

Active Member
Για μενα το ψωμι στην μεταμοσχευση του κονακι ηταν πιο πολυ στο σχεδιασμο παρα στη φυτρωση

Προφανώς αστειεύεσαι φίλε! Δηλαδή αν κάποιος έχει ωραίο σχεδιασμό αλλά στην πορεία πάνε όλα χάλια με shockloss, χαμηλή φύτρωση κτλ είναι όλα καλά; Εντελώς άκυρο αυτό που είπες και θέλω να πιστεύω πως δεν το εννοείς!
Επειδή έχω κάνει και ξέρω πόσο σημαντικό είναι το θέμα της ψυχολογίας (ιδιαίτερα όταν αργεί η φύτρωση και αγχώνεσαι, όπως πχ έγινε στην περίπτωση μου) καταλαβαίνω πως ίσως δεν είχε καμία διάθεση να ανεβάσει κάτι και φυσικά, το σέβομαι απόλυτα. Αλλά αφού έστειλε φωτογραφίες που θα αναρτηθούν, λογικά θα δούμε και πως ήταν η εξέλιξη του όλους αυτούς τους μήνες.
 

ItsAllGone

Active Member
Και να σκεφτεις οτι ειμαστε και απο τα πιο υψηλου επιπεδου φορουμ στον κοσμο, εγω τουλαχιστον δεν εχω δει καλυτερο,απλα δεν ειναι ασπρο μαυρο,τις λεπτομερειες που κοιτας εσυ ζητημα 5 ατομα στο φορουμ να μπορουν να τις προσεξουν.Ευτυχως θα υπαρξουν και μερικες παρουσιασεις απο μελη με γνωσεις που θα κανουν την υπερβαση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
ItsAllGone, να υπενθυμίσω ότι την μμ δεν την έκανε μόνο ο Lorenzo, την hairline την έκανε ο Ferudini και ένα μεγάλο μέρος του implantation (την 2η μέρα) η Dra Villa, που είναι μαζί με τον Lorenzo στην Injerto Capilar
 

ItsAllGone

Active Member
Προφανώς αστειεύεσαι φίλε! Δηλαδή αν κάποιος έχει ωραίο σχεδιασμό αλλά στην πορεία πάνε όλα χάλια με shockloss, χαμηλή φύτρωση κτλ είναι όλα καλά; Εντελώς άκυρο αυτό που είπες και θέλω να πιστεύω πως δεν το εννοείς!

Μιλουσα για την συγκεκριμενη μεταμοσχευση του κονακι,ειναι δυνατον να αποτυχει σε φυτρωση η να παθει σοκλος με τον Λορενθο σε παγκοσμιο Event?Θα εκανε χαρακιρι ο ισπανος.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
τώρα φίλε itsallgone για αυτό που λες για 5η μέρα 15 και 1.5 μήνα.

Η πιο σημαντική φώτο μακράν είναι αυτή της 15 μέρας, όπου δεν έχουν πέσει τα μμ, έχουν φύγει τα κακάδια και βλέπεις καθαρά τι έχει μπει και μπορείς να το συγκρίνεις αργότερα.
 

aeratos28

Just aeratos
Βέβαια και είναι μια από τις σημαντικότερες μέρες..αυτο εννοώ cvial για την 15η που λες..σωστος.!για αυτούς τους λόγους..καθαρό τοπίο με 100% των μεταμοσχευθέντων επάνω στο κεφάλι σε τέτοιο μήκος τρίχας ειδικά που βλέπεις τα πάντα..γωνία τοποθέτησης ,σωστή φορά κτλ..πολλά πράγματα τα οποία φίλε itsallgone που πρέπει να δεις σε αυτά τα 3 διαστήματα που σου είπα..
 

ItsAllGone

Active Member
Παιδια δεν τα αμφισβητω αυτα που λετε και καλα κανετε και τα ζητατε,απλα αν ο ασθενης δεν τα ξερει ισως τα παραβλεψει,θα σκεφτει ας βαλω στο μηνα πολυ νωρις ειναι 5 και 15 μερες.
 

aeratos28

Just aeratos
Δεκτό και αυτό ,για έναν που δεν ξέρει..αλλά και πάλι όπως το είπες..θα βαλει στον μήνα..που στον μηνα αν βάλει δεν έχει ιδιαίτερη σημασία.το πρώτο 15μερο για να μπορείς να δεις τι και πως έγινε έφυγε..εδώ όμως μιλάμε για 5 μήνες 0 παρουσίαση..,anyway ας μην το λέω και όλη την ώρα και γίνομαι κακός ή ότι αλλο..ήταν λάθος,πάει έγινε..
 

alexandros _athens

Active Member
Μιλουσα για την συγκεκριμενη μεταμοσχευση του κονακι,ειναι δυνατον να αποτυχει σε φυτρωση η να παθει σοκλος με τον Λορενθο σε παγκοσμιο Event?Θα εκανε χαρακιρι ο ισπανος.

Εγώ προσωπικά έχω ξαναγράψει πως πιστεύω πως θα πάει πολύ καλά και το εννοώ. Ο φίλος έτυχε "ονειρικής" μεταμόσχευσης. Μια ομάδα κορυφαίων γιατρών πάνω απ το κεφάλι του, κατά τη διάρκεια διεθνούς meeting, σχετικά λίγα graft που μάλιστα μπήκαν σε δυο μέρες και επιπλέον, δωρεάν. Αν δεν είναι αυτό "ονειρικό/ ιδανικό", τι είναι; Για αυτό άλλωστε και έχει ενδιαφέρον να δούμε πως εξελίχθηκε όλο αυτό το διάστημα και σε τι κατάσταση βρίσκεται. Ακόμα όμως και με όλες αυτές τις "προδιαγραφές" είμαι σίγουρος πως ο ίδιος πέρασε τη φάση του άγχους, όπως συμβαίνει με την πλειοψηφία όσων κάνουν μεταμόσχευση. Για αυτό και τον καταλαβαίνω όταν λέει για ψυχολογία. Για τα κεφάλια μας μιλάμε όχι για έπιπλα που αλλάζουν όποτε θέλουμε.

PS. Σχετικά με τη σύγκριση που έκανες για ελληνικό και ξένα φόρουμ απλά να σχολιάσω πως δυστυχώς εδώ σε πολλές περιπτώσεις η κατάσταση ξεφεύγει εντελώς με χαρακτηρισμούς, επιθέσεις αλλά ακόμη και... κατάρες. Σε ένα άλλο thread που διάβαζα νωρίτερα, γίνεται πόλεμος! Σε λίγο θα δώσουν και ραντεβού για ξύλο! Καταλαβαίνω απόλυτα πως για κάποιους υπάρχουν συμφέροντα και προφανώς χοντρά, πως κάποιοι άλλοι έχουν δεθεί συναισθηματικά με την κλινική/ γιατρό που έκαναν λόγω καλού αποτελέσματος, κάποιοι άλλοι μισούν γιατρούς/ κλινικές λόγω κακού αποτελέσματος αλλά αυτό το οπαδικό στυλ της φάσης "ο δικός μου είναι ο καλύτερος, όλοι οι άλλοι άχρηστοι και σας γ@μ@ω όλους" θυμίζει οπαδική κερκίδα σε ντέρμπι αιωνίων. Στα ξένα φόρουμ, δεν γίνεται κάτι τέτοιο αφού ακόμα και οι ίδιοι οι γιατροί ανεβάζουν αποτελέσματα χωρίς να κινδυνεύουν με "λιντσάρισμα". Ασφαλώς και ευτυχώς, υπάρχει και κόσμος με γνώσεις που χαίρεσαι να τους διαβάζεις και να μαθαίνεις πράγματα.
 

koumparos

Well-Known Member
Oπως τα λες ειναι.Το εχουν ξεφτιλισει το ζητημα λες και βρισκονται σε καφενειο προεκλογικης περιοδου.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καταρχήν απολογούμαι για την καθυστέρηση, είμαι σε ταξίδι και μας πήγε και πίσω η ιστορία με τον salonikio. Ο Konaki μου έχει στείλει τις φώτο εδω και καιρό. Εδώ βλέπουμε την καταστασή του στους 4.5 μήνες.

konaki7 (2).jpg

konaki3 (2).jpg

konaki5 (2).jpg

konaki9 (2).jpg

konaki12 (2).jpg

konaki13 (2).jpg

konaki16 (2).jpg

konaki17 (2).jpg
 
Μπλουζα