Konakihotel, dream team (lorenzo&feriduni), fue, 1260 grafts, 23&24/6/2017

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σημερινή του Konaki με βρεγμένο μαλλί μετά το μπάνιο με φλας στην αδύνατη πλευρά (αριστερή). Θα βάλω και άλλες αργότερα τώρα μου τις έστειλε.

Για πείτε μου εδώ. Αν η πυκνότητα φύτευσης είναι 30-35, τι ποστοστο φύτρωσης βλέπετε;

824cc5927d7192e4ac519337b1f60e83.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγώ το βλέπω πάνω από 30 προς 35 (μ.ο) με κάποια εξαίρεση σε μερικά σημεία της hairline. Δηλαδή υψηλότατη φυτρωση.

Αν αυτό είναι 50% του 30-35g που μπήκε ,δηλαδή 15-17g, εγώ σταματάω να ασχολούμαι με το σπορ. Επίσης να μάθετε να βλέπετε την φύτρωση και όχι την εικόνα. Μπορείς κάποιος να έχει υψηλή φύτρωση και κακή εικόνα λόγω εξέλιξης της μμ (πάχυνση,κλπ).


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stripar

Established Member
Ναι γιατί όχι..έλα ρε παιδιά μην τρελενεστε..είπαμε.δεν μπορούν να χτίσουν μαμά πυκνότητες σε ένα χειρουργείο τις hairline αλλά εδώ δεν έγινε κάτι αξιοπεριεργο
Γιατί να μην τολμαγαν.διαφωνω φίλε.μια χαρά τολμάνε..

Αερατε δυστηχώς κοιτάς το δέντρο και όχι το δάσος!

Υπάρχουν πολλές τεχνικές λεπτομέρειες σε μία μτχ , πέρα το νούμερο των grafts & πυκνότητες
Τα έχουμε πεί , ξαναπεί και ξαναπεί!.

Ο Konaki άν πήγαινε σε μία οποιαδήποτε Ελληνική κλινική θα είχε στην Hairline του μία παρέλαση απο πολύτριχα,
ένα αφύσικο αποτέλεσμα και το γνωστό Dolly Hair effect όπου και θα έκανε καραμπάμ απο μακρυά ότι έχει κάνει μτχ ,
θα του κόστιζε σε ψυχολογία και σε αυτοπεποίθηση!.

Περιπτώσεις σάν το konaki με πολύ περιορισμένα μονότριχα μπορούνε να διαχειριστούνε μόνο απο 2-3 γιατρούς παγκοσμίως
και δυστυχώς αυτό είναι κάτι που όσοι ρισκάρουνε στην Ελληνική πραγματικότητα το μαθαίνουνε εκ του αποτελέσματος!

Ο konaki ήταν τυχερός στην ατυχία του...
 

aeratos28

Just aeratos
Με αυτό που λες stripar ,θα συμφωνουσα ,αν ο konakihotel,έκανε κανονικό χειρουργείο,με 2000-2500 grafts..εκεί θα συμφωνουσα..εδώ όμως έχουμε 1260 ..πόσα μονά δηλαδή έβαλαν σε αυτή τη hairline?έβαλαν 300-400?? Παραπάνω με τπτ..δεν βγαίνουν οι αριθμοί..άρα αναγκαστικά υπάρχουν και αρκετά πολυτριχα ήδη..όποτε δεν έχει και μεγάλη διαφορα με το αν την έκανε εδώ...αν έχτιζαν μόνο και αποκλειστικά την hairline,εκεί θα ελεγα οκ..προχώρησαν όμως και σε μαμα για δέσιμο..
 

Stripar

Established Member
Αεράτε πλάκα κάνεις έτσι?

30-50 μονότριχα του βρήκαν, έχει γραφεί στα αρχικά posts.
Άν δεν του έκαναν Parcial Splitting να φτάσουν τα 350 μονότριχα ΔΕΝ θα μπορούσε να χτιστεί μια φυσική Hairline!

Τι Hairline θα του έχτιζε μία Ελληνική κλινική με 50 μονότριχα?
Τρομάζω μόνο στην ιδέα!!!
 

aeratos28

Just aeratos
Καλά ρε athenian,τον τύπο που την έκανε τζάμπα στη dhi,τι έκανε? πύκνωση σε όλο το κεφάλι δεν έκανε?γυμνό ήταν το κεφάλι?ο τσεκ πύκνωση δεν έκανε?είναι και άλλα περιστατικά που έχουν κάνει και πύκνωση.δεν θυμάμαι ονοματα
Ναι κι αν οχι απο εδω τουλαχιστον να υπαρχουν διαθεσιμες φωτογραφιες.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για μενα cvial εκει ειναι η μαγκια του γιατρου,να μπορεσει να μπει μεσα στα ηδη υπαρχοντα μαλλια,στην Ελλαδα δεν εχουμε δει ουτε ενα τετοιο αποτελεσμα.

Εννοείται, εδώ ούτε στην Κύπρο δεν τολμάνε. Με το μαλλί του Konaki στο κέντρο δεν υπήρχε περίπτωση να μπουν και το έχουμε δει σε πολλά consultation ότι το αποφεύγουν ακόμα και σε αραιότερα μαμά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

aeratos28

Just aeratos
Ωραία,η hairline δεν είναι γύρω στα 17-18 τετρ.εκατοστα?δηλαδή γύρω στα 12 μoνα grafts..μέχρι τα 30-32 που είναι τώρα?το 1/3 κατά μέγιστο αποτελείται από μονά τριχοθυλάκια..νορμάλ κατάσταση δηλαδή.τωρα να είχε μια δοτρια μόνο 50 grafts ,το θεωρώ δύσκολο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Stripar

Established Member
Δυσκολεύομαι να αντιληφθώ αυτά που γράφεις

Μια hairline δέν αποτελείται απο ένα ποσοστό μονότριχα και απο ένα ποσοστό πολύτριχα!.

Παρά μόνο μονότριχα.
Απο πίσω τα δίτριχα και παραμέσα τα πολύτριχα

Οτιδήποτε άλλο ρισκάρει με την φυσικότητα και ρεαλιστικότητα του αποτελέσματος.
 

aeratos28

Just aeratos
Τι σε δυσκολεύει ακριβώς?για την hairline,μιλάμε για το πρώτο τετραγωνικό εκατοστό..σε αυτό το πρώτο τετραγωνικό.εκατοστο σε κάθε ένα ξεχωριστό,υπολογίζεις μονά και διπλά τριχοθυλάκια.εγω αυτό λέω hairline..και όχι μόνο το ένα δύο χιλιοστά ,μπροστά μπροστά που θα μπει το μονό τριχοθυλακιο.
 

Stripar

Established Member
Αεράτε το γυρνάς γύρω - γύρω όλοι.

Με 30-50 μονότριχα δέν χτίζεις Hairline!

Όλα τα άλλα είναι υπεκφυγές...
 

vlafo

Well-Known Member
Μπορώ εγώ να ρωτήσω λοιπόν που δεν γνωρίζω. Με τέτοια πυκνότητα του κονακι δεν υπάρχει κανένας γιατρός στην Ελλάδα η εμείς δεν έχουμε δει χειροπιαστα;Γιατί υπάρχει τεράστια διαφορά σε αυτά τα δύο.
 

athenian

Well-Known Member
Εννοείται, εδώ ούτε στην Κύπρο δεν τολμάνε. Με το μαλλί του Konaki στο κέντρο δεν υπήρχε περίπτωση να μπουν και το έχουμε δει σε πολλά consultation ότι το αποφεύγουν ακόμα και σε αραιότερα μαμά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Δηλαδη πιστευεις οτι σε ενα μαλλι σαν το δικο μου δεν θα μπορουσαν να μπουν?
 

tol

Well-Known Member
Να εκφερω και εγω την αποψη μου επι του θεματος (υπο την αιρεση βεβαια του μη ολοκληρωμενου αποτελεσματος):

Παρατηρωντας τις φωτογραφιες στην πρωτη και δευτερη σελιδα του νηματος (εχοντας ως σημαδι αναφορας μια ελια στον αριστερο κροταφο του φιλου μας) και συγκρινοντας με τις τελευταιες φωτογραφιες που αναρτηθηκαν, θεωρω οτι η ληπτρια περιοχη σε καμια περιπτωση ΔΕΝ ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ τα 30 cm2.

Μην παρασυρομαστε απο τον αρχικο σχεδιασμο, αφου αυτος ξεκαθαρα επανασχεδιαστηκε και ηταν πολυ πιο συντηρητικος απο τον αρχικο.

CVIAL, ως ειδικος στις μετρησεις, διορθωσε με, αν κανω λαθος, αλλα μαλλον εισαι λιγο υπερβολικος υπολογιζοντας 35 cm2 την ληπτρια. Η hairline δεν υπερβαινει τα 15 cm και το βαθος δεν υπερβαινει τα 2 cm.
Αρα maximum 30 cm2.

Επισης παρατηρω οτι στην συγκεκριμενη περιοχη των 30 cm2 υπαρχουν ηδη, τουλαχιστον, 300 grafts μαμα μαλλια. Οχι στο πρωτο cm, αλλα στο δευτερο cm πισω απο τη hairline υπαρχουν καμποσα μαμα μαλλια. Αν κανετε ενα ζουμ στις αρχικες φωτογραφιες με ξυρισμενο κεφαλι πριν τη μμ, θα το διαπιστωσετε ευκολα.

Αρα, με απλα μαθηματικα, 300 αρχικα grafts + 1260 μεταμοσχευμενα, εχουμε συνολο 1560 για μια περιοχη μικροτερη των 30 cm2.

Αυτο σημαινει πυκνοτητα ανω των 50 grafts ανα cm2 και οχι 30-35 που γραφονται στα σχολια.

Με αυτα τα δεδομενα (και αν δεν κανω λαθος στους δικους μου υπολογισμους) θεωρω οτι μεχρι στιγμης δεν εχουμε καποιο φοβερο αποτελεσμα.

Τελειωνω με μια ρητορικη ερωτηση:

Αν με τους κορυφαιους γιατρους, με μαμα μαλλια τοσο πυκνα οσο του φιλου μας, με τοσο μικρη σε εκταση ληπτρια περιοχη, το αποτελεσμα ειναι αυτο που φαινεται στις φωτογραφιες, τι ελπιδες εχουν οσοι ειναι NW 4-5 και πηγαινουν στις ελληνικες κλινικες, να πετυχουν ενα πολυ καλο αποτελεσμα;

Μαλλον μηδαμινες!!!!
 

aeratos28

Just aeratos
Γύρω γύρω όλοι εγώ το γυρνάω?είπα πουθενα εγώ ότι χτίζεις hairline με 50grafts?άλλο συζητάμε..οτι ούτε με 250 χτίζεις hairline,αυτό προσπαθώ να εξηγήσω.
Για ποιες υπεκφυγές μιλάς.? Αυθαίρετες κουβέντες λες τώρα νομίζω..όταν μια hairline για να είναι σωστή χρειάζεται γύρω στα 1000-1200 grafts,αυτό σημαίνει ότι γίνεται ένα mix μονών και διπλών grafts..με τουλάχιστον 600-700grafts μονά..εδώ η hairline έχει μέγιστο αριθμό 550-600grafts και τα 250 είναι μονά..άρα για ποια μονά μιλάμε αποκλειστικά?μην μπερδευομαστε τζάμπα.
 

Stripar

Established Member
Είπες ότι θα μπορούσε εύκολα να πάρει το ίδιο αποτέλεσμα σε μία Ελληνική κλινική

Και σου απάντησα ότι ΔΕΝ θα μπορούσε,
γιατί μία Ελληνική κλινική θα του έβαζε max 50 μονότριχα και τα άλλα πολύτριχα

Ενώ εδώ του έβαλαν 350 μονότριχα, εφταπλάσιο νούμερο δηλ.

Συνεπώς πολύ πιο φυσικό αποτέλεσμα απο τις κουμούτσες πολύτριχα των Εληνικών

Αυτή είναι η ουσία και το ρεζουμέ...
 
Μπλουζα