Heraklistang, fue, 2200 grafts, 17/4/2014

Χαιρετώ,

Θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μεταμόσχευσης μου στην κλινική H.*.C κυρίως για 2 λόγους: 1ο για να να βοηθήσω την υπόλοιπη κοινότητα σε απορίες που ενδεχομένως όλοι έχουμε πριν και μετά την μεταμόσχευση και κατά 2ο διότι είναι μια καλή μέθοδος να κρίνονται οι κλινικές και οι γιατροί νιώθοντας την πίεση και προσπαθώντας να γίνονται καλύτεροι.

Έχω διαβάσει και εγώ αρκετά κάνοντας την έρευνα μου σχετικά με το πρόβλημα της τριχόπτωσης αλλά θα πρέπει να ομολογήσω ότι η απόφαση μου για μεταμόσχευση ήταν πολύ αυθόρμητη και γρήγορη σχετικά. Αν και πριν μερικά χρόνια όταν ξεκίνησε το πρόβλημα μου το θεωρούσα γελοίο να κάνω μια τέτοια επέμβαση στον εαυτό μου εντούτοις διάφοροι παράγοντες μου έχουν αλλάξει τη γνώμη.

Γιατί μεταμόσχευση?

Είχα απορρίψει εντελώς τη φαρμακευτική αγωγή για τους δικούς μου λόγους και ακολούθως έπρεπε να πείσω τον εαυτό μου ότι η FUE είναι η μόνο ασφαλής, φυσική και σίγουρη λύση για την τριχόπτωση. Εδώ θα πρέπει να αναφέρω ότι τα παιδιά και οι σύμβουλοι της H.*.C με έχουν βοηθήσει πολύ σε αυτό με τη προσέγγιση και την ειλικρίνεια τους και φυσικά την καλή τιμή που μου έδωσαν στο τέλος.

Γιατί H.*.C?

Σε όλη τη διαδικασία επικοινωνίας μου με την H*C είχα διαπιστώσει ότι πραγματικά νοιάζονται για την εμφάνιση μου και το τελικό αποτέλεσμα και αυτό φάνηκε σε εισηγήσεις που μου είχαν γίνει οι οποίες στην ουσία μείωναν το συνολικό κόστος και τον αριθμό των grafts. Η προσεγγισμένη τους ήτ να πολύ επαγγελματική και μου είχαν δώσει σημασία σε 2 κύρια σημεία που οι υπόλοιποι είχαν υστερήσει: 1ο στο ψυχολογικό τομέα, ξέρω ότι μπορεί για μερικούς να μην είναι πρόβλημα αλλά για μένα ήταν, ήθελα να ξέρω ότι αυτή μου η πράξη δεν θα επηρέαζε με οποιοδήποτε τη καθημερινή μου ζωή και εμφάνιση μετά την επέμβαση και μεταγενέστερα. Είχαν φροντίσει να μου εξηγήσουν όλους τους κινδύνους και λεπτομέρειες που έπρεπε να γνωρίζω. Και 2ο το εμφανισιακά κομμάτι το οποίο είχα επαληθεύσει και από τα άλλα αποτελέσματα. Είχα αντιληφθεί ότι οι γιατροί εκεί δεν θέλουν απλά να φυτέψουν τα grafts στο κεφάλι σου αλλά να κάνουν ότι περνά από το χέρι τους για να είναι φυσικά και όμορφα.

Να μην τα πολυλογώ θα σας δώσω από κάτω όλες τις φωτογραφίες μέχρι σήμερα 2 μήνες μετά και είμαι στη διάθεση σας για τυχόν απορίες.

Πριν τη μεταμόσχευση
[attachment=6708]

Τη μέρα της μεταμόσχευσης
[attachment=6710]

2 μήνες μετά
[attachment=6713]
[attachment=6714]

3 μήνες μετά
[attachment=6782]


//Edit από Chs: Διακριτικά σε επωνυμία κλινικής//
 

Συνημμένα

  • IMG_20140228_183855.jpg
    IMG_20140228_183855.jpg
    53.3 KB · Προβολές: 1,394
  • IMG_20140404_150225_zps6781f000.jpg
    IMG_20140404_150225_zps6781f000.jpg
    117.9 KB · Προβολές: 1,441
  • P1050229.JPG
    P1050229.JPG
    213.1 KB · Προβολές: 1,438
  • P1050230.JPG
    P1050230.JPG
    223.5 KB · Προβολές: 1,290
  • P1050242.JPG
    P1050242.JPG
    211 KB · Προβολές: 1,330
  • After 9 months without flash back.JPG
    After 9 months without flash back.JPG
    130.4 KB · Προβολές: 1,076
  • Before and after 9 months without flash.jpg
    Before and after 9 months without flash.jpg
    217.9 KB · Προβολές: 1,123
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gpeiraias

Member
RE: Μεταμόσχευση FUE στο crown 2200 grafts στην κλινική H.D.C

Γειά σου φίλε και καλά αποτελέσματα.'Εχω κάποια ερωτήματα να σου θέσω.Τι ήταν αυτό που σε έκανε να διαλέξεις την συγκεκριμένη κλινική ?Είχες κάποιο γνωστό που έκανε εκεί και σου άρεσε το αποτέλεσμα?Πόση ώρα διήρκησε η μεταμόσχευση?Πόσο σου στοίχισε?Η τιμή ήταν σε δόσεις η μετρητά?'Ένιωσες πόνο κατά τη διάρκεια ή πριν την μεταμόσχευση?Σου ζητήθηκαν εξετάσεις αίματος πριν την μεταμόσχευση?Σου δόθηκε κάποιας μορφής εγγύηση για την επιτυχία της επέμβασης(πόσα grafts θα φυτρώσουν επιτυχώς)?Σου είπαν να ακολουθήσεις κάποια θεραπεία στο σημείο της Μ/Μ(regaine , η φιναστερίδη)?Πόσο καιρός χρειάστηκε για να επουλωθούν τα ματωμένα τριχοθυλάκια(απο δότρια και λήπτρια) έτσι ώστε να μπορέσεις να κυκλοφορήσεις εκτός σπιτιού?Χρησιμοποιείς σκευάσματα τύπου Τόππικ στη κορυφή τώρα που βρίσκεσαι στους 2 μήνες?Μπορεί να φαίνονται πολλά τα ερωτήματα μου, όμως όπως έχω αναφέρει και σε άλλα μου posts καλό είναι να μη ξεφύγει το θέμα σε πολλές σελίδες.Προσωπικά μου αρκεί ένα update κάθε μήνα, με καλής ανάλυσης και καθαρότητας ,φώτος (αν μπορείς βάλε μας και από τα πλαινά και πίσω την μέρα του χειρουργείου( αν έχεις) .Thanks και καλή επιτυχία...
 

tropheus

Well-Known Member
RE: Μεταμόσχευση FUE στο crown 2200 grafts στην κλινική H.D.C

Καλά αποτελέσματα φίλε Ηρακλή, υπομονή και προσοχή στον ήλιο.
Στα παραπάνω ερωτήματα του gpeiraias πρόσθεσε αν θέλεις και το επόμενο :

heraklistang είπε:
...
Είχαν φροντίσει να μου εξηγήσουν όλους τους κινδύνους
...

Ποιους κινδύνους εννοείς;
 

Flosk

Well-Known Member
RE: Μεταμόσχευση FUE στο crown 2200 grafts στην κλινική H.D.C

Καλά αποτελέσματα φίλε!
 
RE: Μεταμόσχευση FUE στο crown 2200 grafts στην κλινική H.D.C

Ευχαριστώ για τις ευχές, θα προσπαθήσω να απαντήσω τα ερωτήματα σας.

Φίλε athenian δεν έχω καταλάβει το σχόλιο σου.

Απαντήσεις στα ερωτήματα

Τι ήταν αυτό που σε έκανε να διαλέξεις την συγκεκριμένη κλινική?

Έχω αναφέρει και πιο πάνω στο ποστ. Έψαχνα σίγουρα μια κλινική εντός Ευρώπης. Ο κύριος λόγος ήταν τα αποτελέσματα που είχαν απο προηγούμενες επεμβάσεις τα οποία είδα μέσα απο την ιστοσελίδα και επιβεβαίωσα και από άλλα φόρουμ. Και κατα δεύτερο η όλη προσέγγιση που είχαν μαζί μου απο την αρχή. Είμαι επιχειρηματίας, όπου μιλώ καθημερινά με ανθρώπους που προσπαθούν να με δελεάσουν να αγοράσω κάτι ή να κάνω μια επένδυση. Τα παιδιά στην HDC δεν ηταν έτσι, ήταν πάντοτε ειλικρινείς και κρατούσαν αυτή τη στάση που ένιωθες ότι δεν θέλουν άπλα τα λεφτά σου αλλά να κάνουν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα για να σε ικανοποιήσουν.

Είχες κάποιο γνωστό που έκανε εκεί και σου άρεσε το αποτέλεσμα?
Οχι

Πόση ώρα διήρκεσε η μεταμόσχευση?
Έχει διαρκέσει σύνολο γύρω στις 10 ώρες, χρειάστηκε να πάω μια μέρα μέχρι το απόγευμα και την επόμενη μέρα μέχρι 2-3 ώρες για την ολοκλήρωση.

Πόσο σου στοίχισε? Η τιμή ήταν σε δόσεις η μετρητά?
Μου στοίχισε 5500 ευρώ μετρητά.

'Ένιωσες πόνο κατά τη διάρκεια ή πριν την μεταμόσχευση?
Τίποτα το ιδιαίτερο. Μικρά τσιμπήματα κατά τη διάρκεια της νάρκωσης. Δεν ένιωσα καθόλου πόνο ούτε κατά τη μεταμόσχευση, ούτε μετά.

Σου ζητήθηκαν εξετάσεις αίματος πριν την μεταμόσχευση?
Ναι, μου έχουν κάνει εξετάσεις αίματος στη κλινική από εξωτερικό χημείο και συμπεριλαμβανόταν στη τιμή

Σου δόθηκε κάποιας μορφής εγγύηση για την επιτυχία της επέμβασης(πόσα grafts θα φυτρώσουν επιτυχώς)?
Μου δόθηκε εγγύηση ότι αυτά που δεν θα φυτρώσουν θα ξανα τοποθετηθούν δωρεάν

Σου είπαν να ακολουθήσεις κάποια θεραπεία στο σημείο της Μ/Μ(regaine , η φιναστερίδη)?
Μυ εισηγήθηκε φιναστερδίδη αλλά αρνήθηκα

Πόσο καιρός χρειάστηκε για να επουλωθούν τα ματωμένα τριφυλλάκια (απο δότρια και λήπτρια) έτσι ώστε να μπορέσεις να κυκλοφορήσεις εκτός σπιτιού?
Τις πρώτες 3 μέρες ήταν έντονα, ακολούθως μπορώ να πω ότι στις 10 μέρες ήταν σχεδόν επουλωμένα. Κυκλοφορούσα έξω απο το σπίτι χωρίς κανένα πρόβλημα στις 2 βδομάδες. Κάποιος θα μπορούσε όμως να το κάνει και από τις 7 μέρες υποθέτω με προσοχή πάντοτε στον ήλιο.


Χρησιμοποιείς σκευάσματα τύπου Τόππικ στη κορυφή τώρα που βρίσκεσαι στους 2 μήνες?
Οχι

Ποιους κινδύνους εννοείς;
Τους είχα κάνει πολλές ερωτήσεις σχετικά με τα site effects, το αν θα μείνουν σημάδια, αν θα μπορώ να κυκλοφορώ άνετα μετά την επέμβαση και άλλοι κίνδυνοι από τον ήλιο μολύνσεις και τα λοιπά. Είχα δει κάποιες αποτυχημένες επεμβάσεις από άλλους ασθενείς σε άλλες κλινικές και διάβασα διάφορα στο ιντερνετ και φοβήθηκα λίγο. Τελικά όμως οι απαντήσεις που μου δόθηκαν με βρήκαν ικανοποιημένο και όντως μετά από 2 μήνες επαναλήφθηκαν όλα σωστά. Το μόνο που αναμένω είναι το αποτέλεσμα

Έχω βάλει ακόμα 2 φωτογραφίες η μια τη μέρα της επέμβασης και η άλλη μερικές μέρες αργοτερα
 

Συνημμένα

  • IMG_20140404_150230_zps983c1086.jpg
    IMG_20140404_150230_zps983c1086.jpg
    133.4 KB · Προβολές: 1,055
  • IMG_20140404_203702_zpsa9299947.jpg
    IMG_20140404_203702_zpsa9299947.jpg
    88.2 KB · Προβολές: 1,115

Typhoon

Member
RE: Μεταμόσχευση FUE στο crown 2200 grafts στην κλινική H.D.C

Ενδιαφέρουσες όλες οι πληροφορίες σου φίλε heraklistang! Εύχομαι και εγώ με τη σειρά μου καλά αποτελέσματα να έχεις! Είναι σημαντικό να έχουμε περιπτώσεις παιδιών που προβαίνουν σε μεταμόσχευση ενώ δεν ενδιαφέρονται (ή απλώς φοβούνται) να ακολουθήσουν κάποια από τις γνωστές φαρμακευτικές αγωγές. Μια κατηγορία στην οποία ανήκω και εγώ.

Το μόνο σχόλιό μου έχει να κάνει με το κόστος, καθώς βλέπω πως ακολούθησες τη μέθοδο FUE, με 2.200 grafts και με κόστος 5.500 ευρώ (άρα δηλαδή 2,5 ευρώ το graft), τιμή αρκετά μειωμένη (για τον αριθμό των grafts) με ότι γενικά είχα υπόψιν. Ίσως και να κάνω λάθος. Πάντως φαίνεται μειωμένο το κόστος σε σχέση με το παρελθόν.
 

Flosk

Well-Known Member
RE: Μεταμόσχευση FUE στο crown 2200 grafts στην κλινική H.D.C

Στην Κυπρο ειναι ιδιες οι τιμες πλεον.. Εχω παρει προσφορα και απο τις 2 κλινικες για το crοwn μου. Το θεμα ειναι που θα παει κανεις..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gkast

Active Member
RE: Μεταμόσχευση FUE στο crown 2200 grafts στην κλινική H.D.C

Flosk είπε:
Στην Κυπρο ειναι ιδιες οι τιμες πλεον.. Εχω παρει προσφορα και απο τις 2 κλινικες για το crοwn μου. Το θεμα ειναι που θα παει κανεις..

Να πάς εκεί που αισθάνεσαι οτι υπάρχει εμπιστοσύνη...ετσι που το θέτεις δεν φαίνεσαι απόλυτα ικανοποιημένος...
 

Flosk

Well-Known Member
RE: Μεταμόσχευση FUE στο crown 2200 grafts στην κλινική H.D.C

Περισσοτερο εμπιστοσυνη αισθανομαι εκει που εκανα τις προηγουμενες μμ.. Κατα πασα πιθανοτητα εκει θα ξανακανω οταν τα καταφερω.. Δεν μιλουσα για εμενα ομως Gkast, εννοουσα τα παιδια που αμφιταλαντευονται.
 

Reve

Active Member
RE: Μεταμόσχευση FUE στο crown 2200 grafts στην κλινική H.D.C

Flosk είπε:
Στην Κυπρο ειναι ιδιες οι τιμες πλεον.. Εχω παρει προσφορα και απο τις 2 κλινικες για το crοwn μου. Το θεμα ειναι που θα παει κανεις..

Εννοείς ίδιες με Ελλάδα?
 

Flosk

Well-Known Member
RE: Μεταμόσχευση FUE στο crown 2200 grafts στην κλινική H.D.C

Εννοω ιδιες μεταξυ τους. Απο Ελλαδα ειναι ελαφρως πιο τσιμπημενες (περιπου μισο ευρω/graft πιο ακριβες)
 
RE: Μεταμόσχευση FUE στο crown 2200 grafts στην κλινική H.D.C

Typhoon είπε:
Ενδιαφέρουσες όλες οι πληροφορίες σου φίλε heraklistang! Εύχομαι και εγώ με τη σειρά μου καλά αποτελέσματα να έχεις! Είναι σημαντικό να έχουμε περιπτώσεις παιδιών που προβαίνουν σε μεταμόσχευση ενώ δεν ενδιαφέρονται (ή απλώς φοβούνται) να ακολουθήσουν κάποια από τις γνωστές φαρμακευτικές αγωγές. Μια κατηγορία στην οποία ανήκω και εγώ.

Το μόνο σχόλιό μου έχει να κάνει με το κόστος, καθώς βλέπω πως ακολούθησες τη μέθοδο FUE, με 2.200 grafts και με κόστος 5.500 ευρώ (άρα δηλαδή 2,5 ευρώ το graft), τιμή αρκετά μειωμένη (για τον αριθμό των grafts) με ότι γενικά είχα υπόψιν. Ίσως και να κάνω λάθος. Πάντως φαίνεται μειωμένο το κόστος σε σχέση με το παρελθόν.

Ευχαριστώ φίλε. Όντως ήταν μειωμένη η τιμή. Μου είχε γίνει κάποια έκπτωση μέσω κάποιας προσφοράς που υπήρχε. Αν δεν κάνω λάθος ισχυεί ακόμη. Η αλήθεια ήταν ένα από τα σημαντικά κριτήρια η χαμηλή τιμή για την απόφαση μου.
 

Reve

Active Member
RE: Μεταμόσχευση FUE στο crown 2200 grafts στην κλινική H.D.C

καλά αποτελέσματα φίλε. Κράτα το νήμα ενήμερο αν μπορείς.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
RE: Μεταμόσχευση FUE στο crown 2200 grafts στην κλινική H.D.C

καλη συνεχεια man και καλα αποτελεσματα.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
RE: Μεταμόσχευση FUE στο crown 2200 grafts στην κλινική H.D.C

heraklistang είπε:
Typhoon είπε:
Ενδιαφέρουσες όλες οι πληροφορίες σου φίλε heraklistang! Εύχομαι και εγώ με τη σειρά μου καλά αποτελέσματα να έχεις! Είναι σημαντικό να έχουμε περιπτώσεις παιδιών που προβαίνουν σε μεταμόσχευση ενώ δεν ενδιαφέρονται (ή απλώς φοβούνται) να ακολουθήσουν κάποια από τις γνωστές φαρμακευτικές αγωγές. Μια κατηγορία στην οποία ανήκω και εγώ.

Το μόνο σχόλιό μου έχει να κάνει με το κόστος, καθώς βλέπω πως ακολούθησες τη μέθοδο FUE, με 2.200 grafts και με κόστος 5.500 ευρώ (άρα δηλαδή 2,5 ευρώ το graft), τιμή αρκετά μειωμένη (για τον αριθμό των grafts) με ότι γενικά είχα υπόψιν. Ίσως και να κάνω λάθος. Πάντως φαίνεται μειωμένο το κόστος σε σχέση με το παρελθόν.

Ευχαριστώ φίλε. Όντως ήταν μειωμένη η τιμή. Μου είχε γίνει κάποια έκπτωση μέσω κάποιας προσφοράς που υπήρχε. Αν δεν κάνω λάθος ισχυεί ακόμη. Η αλήθεια ήταν ένα από τα σημαντικά κριτήρια η χαμηλή τιμή για την απόφαση μου.
5500 ευρο μονο για το crown δεν ειναι κ λιγα.Δηλ για να μπαλωσει ενας 6ρης το κεφαλι του θελει 15-20000 ευρο για ενα μετριο προς καλο αποτελεσμα.Παντως ειναι πεσμενες σε σχεση με πιο παλια οι τιμες αλλα παραμενουν απαγορευτικες για το 70-80% των ανθρωπων που θα ηθελαν να κανουν.Στην Ελλαδα ειναι λιγο πιο φθηνα αν δεν κανω λαθος.Θα ηθελα φιλε να βαλεις αλλη μια φωτογραφια χωρις να βαζεις το χερι σου μπροστα,αν και ειναι ακομα πολυ νωρις για να ασφαλες συμπερασμα.Εσυ γενικα εισαι ικανοποιημενος?παντως χαιρομαι που σου εδωσε η hdc εγγυηση για το αποτελεσμα.
 
Μπλουζα