Hdc vs γεωργιου

Ηλίας27

New Member
Δεν κουράζεις. Ισα ίσα αυτες οι συζητησεις έχουν ουσία και όχι οι ανούσιες αντιπαραθέσεις. Αυτό παντως που λες οτι η μμ δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολη επέμβαση δεν είναι ακριβές. Δεν είναι επικίνδυνη επέμβαση αλλά είναι ιδιαίτερα απαιτητική. Ο γιατρος στις μμ. ειναι πρωτιστως τεχνίτης με ικανότητες και μερακι και επειτα ειναι θεωρητικός επιστημονας. Γι'αυτο βλέπεις μη γιατρους να έχουν καλυτερα αποτελέσματα απο certified doctors. Βεβαίως ολα οσα αναφέρεις έχουν πολύ μεγαλη σημασία (πρωτοκολλα, εργαλεία, προεγχειρητικος και μετεγχειρητικός ελεγχος κλπ.) και ξεχωρίζουν τον κορυφαιο από τον απλως καλό. Αλλά κακά τα ψέματα, το Α και το Ω ειναι τα χέρια που δουλεύουν στο κεφάλι σου.
Η αλήθεια επειδή δεν είμαι πολύ καιρό εδώ μέσα,πολλές συζητήσεις με κούρασαν με ανούσιες αντιπαραθέσεις!Εγώ μπήκα με σκοπό να ανταλλάξουμε απόψεις και εμπειρίες για να βοηθηθούμε όλοι μεταξύ μας.Εγώ ξαναλέω ότι δεν είμαι τόσο έμπειρος απλά μέσω της κριτικής μου ικανότητας έχω διαμορφώσει μία άποψη και αναφέρω απορίες μου(με σκοπό ο καθένας να διαμορφώσει την δική του άποψη και να κάνει την καλύτερη επιλογή που θεωρεί για εκείνον).Είναι θεμιτό να γίνονται τέτοιες συζητήσεις...και εγώ διαμορφώνω ακόμα άποψη για αυτό και ρωτάω!Ευχαριστώ πάντως έστω που μπαίνεις στον κόπο να σπαταλήσεις χρόνο γράφοντας μου την δική σου οπτική(ως πιο έμπειρος)!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John1924

Active Member
Πιο εμπειρος επειδή έχω περάσει την όλη φάση! Πριν 1 χρόνο ήμουν εντελώς ασχετος με το θέμα. Και ακόμα μαθαινω απο τους πολύ εμπειρότερους εδώ μέσα. Πάντως έχεις σωστό τρόπο σκέψης και πιστεύω δεν θα λαθέψεις στις επιλογές σου.
 

kevork78

New Member
Καλησπέρα παιδιά,
Έχω κάνει κι εγω μεταμόσχευση στην HDC με τον Γεωργιου (λιγο πριν φυγει) τον Οκτώβριο του 2011. Ενω είχαν αρχίσει να βγαίνουν κανονικά τα μαλλιά μέχρι τον Μαϊο του 2012, μετά άρχισε η αντίστροφη μέτρηση. Άρχισαν πρώτα να πέφτουν απο την λήπτρια περιοχή (μέσα στο καλοκαίρι του 2012) και απο τον Σεπτέμβριο του 2012 και απο την λήπτρια περιοχή. Σας μιλάω οτι οταν εβρεχα το χέρι μου και το περνούσα κόντρα απο την δότρια περιοχή γινόταν χαμός. Και αντε να μην το έκανα αυτό, στο γραφείο της δουλείας μου γινόταν χαμός. Απελπισία!. Μέχρι τον Ιούνιο του 2013 είχαν πέσει σχεδόν το 80%. Πηγα στην HDC τον Σεπτέμβριο του 2012 και με είδαν, είπαν ομως οτι δεν υφίσταται φλεγμονή και να ξαναπάω για να μου κάνουν δοκιμή ξανα με μεταμόσχευση σε συγκεκριμένο σημείο που θα παρατηρούσαν. Ο Γεωργιου δε μου ειπε οτι του είχε ξανασυμβεί και οτι με κορτιζόνη ισως να περάσει. Μου είπε και ο ίδιος να κάνω βιοψία, να πάω δηλαδη σε εναν δερματολόγο και να ζητησω να μου πάρει δειγμα και απο τις δυο περιοχές (λήπτρια & δότρια). Ελα ομως που κανένας δερματολόγος δεν με πίστευε αυτα που του έλεγα. Τελικά τον Ιούλιο 2013 βρηκα εναν δερματολόγο συνεργάσιμο και έγινε η βιοψία. Το αποτέλεσμα ηταν φλεγμονή. Μου έδωσε ο δερματολόγος Medrol για 16 μερες. Μολις τελείωσε η κορτιζόνη σταμάτησε και η τριχόπτωση. Να σας εξηγήσω οτι οι τρίχες φαίνονται σαν να ειναι κομμένες με ψαλίδι ή μηχανή και οχι όπως είναι αυτες που πέφτουν κανονικά. Μετα με συνδιασμό Clarelux & Minoxidil άρχισαν να βγαίνουν πάλι. Δεν κράτησε ομως για πολύ. Ως γνωστό, η κορτιζόνη στο αίμα διαρκει 6-8 μήνες. Ετσι και σε μένα, βγήκαν οι τρίχες με ενα αποτέλεσμα 70% απο αυτο που είχα δει πριν αρχίσουν να πέφτουν εξαρχης αλλα και πάλι άρχισαν να πέφτουν. Το μόνο καλό είναι οτι δεν πέφτουν απο την δότρια περιοχή αλλα μόνο απο την λήπτρια. Σήμερα ζήτημα να έχω το 30% από αυτά που εμφυτεύτηκαν. Για την ιστορία, 4300 grafts και φυσικά πολλά ευρώ αλλα περισσότερο μετράει η ψυχολογική κατάσταση στην οποία μπήκα βλέποντας να γίνονται ολα αυτα στην εμφάνιση μου μεσα σε 1 χρονο. Αν κάποιος έχει να μοιραστεί κάτι που θα βοηθήσει ευπρόσδεκτος.
 

Harris_G

Well-Known Member
Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω γιατί να φταίει ο γιατρός άμα ξεκινήσει η φύτρωση και στην πορεία αποβάλλει ο οργανισμός τα μοσχεύματα. Λάθος του γιατρού θα είναι να μη φυτρώσουν καθόλου. Όσον αφορά λοιπόν αυτές τις περιπτώσεις, τι δλδ έπρεπε να κάνει ο γιατρός που δεν έκανε σωστά?
 
Τελευταία επεξεργασία:

koumparos

Well-Known Member
Μπορει και απο μικροβιο στο χειρουργειο.Με τον ιδιο γιατρο ιδιο περιστατικο σαν τα υπολοιπα που του ετυχαν οταν ανοιξε δικια του κλινικη δεν μπορει να ειναι εντελως τυχαιο.Καπου φταιει και αυτος.Μονο με τον συγκεκριμενο εχουμε δει τετοια περιστατικα.. εαν δεν κανω λαθος
 

athenian

Well-Known Member
Για την ιστορία, 4300 grafts και φυσικά πολλά ευρώ αλλα περισσότερο μετράει η ψυχολογική κατάσταση στην οποία μπήκα βλέποντας να γίνονται ολα αυτα στην εμφάνιση μου μεσα σε 1 χρονο. Αν κάποιος έχει να μοιραστεί κάτι που θα βοηθήσει ευπρόσδεκτος.
Μπορεις να ανοξεις ενα νημα και να βαλεις φωτογραφιες απο το πριν και το μετα για να εχουμε αποψη.
 

Harris_G

Well-Known Member
@kevork78 εφοσον την εκανες στην H*C φταιει η κλινικη συνολικα (πχ placers) και οχι ο Γεωργιου αποκλειστικα γιατι η μεταμοσχευση ειναι ομαδικη δουλεια με ratio δουλειας 40%γιατρος/60% λοιπον προσωπικο. Δεν καταλαβαινω γιατι αποδιδεις ολη την ευθυνη στο Γεωργιου.

@koumparos Δεκτη η αποψη σου φυσικα απλα θα ηθελα να γινει μια πιο συγκεκριμενη τοποθετηση.Πχ φταιει το ταδε μικροβιο το οποιο δημιουργηθηκε λογω αυτου (πχ οχι λεπτομερης αποστειρωση κλπ κλπ) ή ο γιατρος δε διατηρει βασει των προβλεπομενων διαδικασιων τα μοσχευματα κ.ο.κ Ετσι το βλεπω εγω τουλαχιστον συγχωρεσε με αν κανω λαθος.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Ενα ιατρικο λαθος στη τηρηση πρωτοκολλων υγιεινης και μικροβια κτλ μπορει να οδηγησει και σε φλεγμονη αλλα αυτη θα εκδηλωθει αμεσα η μεσα στο τριμηνο και ισως οδηγησει σε επιπλοκες στην φυτρωση. Απο εκει και περα αν υπαρξει ολοκληρωμενη φυτρωση, δεν υπαρχει αλλο ιατρικο λαθος. Θεωριες περι κακης εξαγωγης, λαθος βαθους τοποθετησης, μικροβια κτλ ειναι αβασιμες. Αν υπαρχει φυτρωση τιποτα απο αυτα δεν στεκει σαν θεωρια. Υπαρχουν περιπτωσεις φλεγμονης που υπηρχε και μονο με βιοψια πριν την μμ θα φανει και θα αντιμετωπιστει. Κανεις δεν το κανει πουθενα αυτο δυστυχως, μονο με πρωτοβουλια του ασθενη η προληπτικη ληψη αντιβιωσης. Στον φιλο εδω που αναφερει το συμβαν του, με την κλινικη μιλησε η μονο με τον γιατρο; μιας και η κλινικη πηρε τα χρηματα του και φερει μεριδιο ευθυνης, μαζι με τον γιατρο βεβαιως! Απαιτηθηκε repair η αποζημιωση; Η θεση της κλινικης ποια ηταν;
 
Μπλουζα