Hdc vs γεωργιου

sven

Active Member
Παλιόπαιδα τον τρομάξατε τον Γιάννη, εξαφανίστηκε. Αυτός έμπενε και απο την δουλεία του δεν είχε θέμα. Είδατε τι κάνατε?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Harris_G

Well-Known Member
Ρε παιδια με ολο το σεβασμο προς ολους, φτανει να ακουμε για boukla και salonikio οταν μιλαμε για τις δυο κλινικες. Ευχομαι με ολη μου τη καρδια οτι καλυτερο και να βρουν το δικιο τους και οι δυο. Και οι δύο κλινικές έχουν δώσει πολύ καλά αποτελέσματα (εγώ προσωπικά έχω δει από κοντά τον @danceworld_2001) Αλλα αμα το παμε ετσι στο τελος θα λεμε ή Lorenzo ή μένουμε φαλακροί. Το κάθε κεφάλι διαφέρει, ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά στα μοσχεύματα, άλλος έχει φύτρωση άλλος δεν έχει. Η ΜΜ πάντα εμπεριέχει ρίσκο ως προς το αποτέλεσμα. Το μόνο που είμαι προσωπικά κάθετος είναι το consultation να είναι εξονυχιστικό. Απλά μη τα ισοπεδώνουμε όλα ειδικά για την Κύπρο που είναι σουπερ εναλλακτική για όσους δε θέλουν να κάνουν στην Ελλάδα.
 

geeorgee

Active Member
Παλιόπαιδα τον τρομάξατε τον Γιάννη, εξαφανίστηκε. Αυτός έμπενε και απο την δουλεία του δεν είχε θέμα. Είδατε τι κάνατε?

παλι εδω θαρθει μη σε νοιαζει,μονο λιγο καιρο ξαποσταινει και μετα παλι πρωτη γραμμη στις μαχες με το λαβαρο της hdc ψηλα
 

kolias

Active Member
δυστηχως ο lorenzo ειναι η μονη safe επιλογη για φυσικο αποτελεσμα σε δυσκολες περιπτωσεις και τα λεφτα ειναι πολλα αν δεν τα εχεις δεν μαζευονται τα π@@στικα
 

turnfiji123

Active Member
δυστηχως ο lorenzo ειναι η μονη safe επιλογη για φυσικο αποτελεσμα σε δυσκολες περιπτωσεις και τα λεφτα ειναι πολλα αν δεν τα εχεις δεν μαζευονται τα π@@στικα

Αγόρασε btc. Του χρόνου τέτοια περίοδο θα είναι στα 50 χιλιάρικα το ένα.
 

Harris_G

Well-Known Member
δυστηχως ο lorenzo ειναι η μονη safe επιλογη για φυσικο αποτελεσμα σε δυσκολες περιπτωσεις και τα λεφτα ειναι πολλα αν δεν τα εχεις δεν μαζευονται τα π@@στικα
Ωστόσο ο εν λόγω γιατρός διώχνει κόσμο αβέρτα άμα δεν είναι κατάλληλος σε ικανοποιητικό βαθμό για μεταμόσχευση. Δύσκολα να δεις πατάτα απο εκεί μεριά.
 

Ηλίας27

New Member
Καλησπέρα!Είμαι λίγο άπειρος στο γκρουπ..παρόλα αυτά έχω μια απορία..πώς γίνεται εφόσον έχουμε καλούς γιατρούς στην Ελλάδα...και παγκοσμίως Έλληνες καταξιωμένοι γιατροί να επανδρώνουν νοσοκομεία στο εξωτερικό και μέσα στην χώρα μας να μην μπορούμε να φτάσουμε το επίπεδο των ξένων στις μμ ;;Πραγματικά το έχω απορία!!Έκανα σύγκριση σήμερα των αποτελεσμάτων του erdogan(που έχει αναρτήσει πάρα πολλά περιστατικά) με τα αποτελέσματα των δικών μας(Μαξ 10 περιπτώσεις και αυτές όχι τρομερές αλλαγές-και να σημειώσω πολλές εμφανώς με τόπικ).Δεν έχω κάνει μμ αλλά ψάχνομαι γενικά και το γεγονός αυτό με έχει στεναχωρήσει ιδιαίτερα!
 

John1924

Active Member
Καλησπέρα!Είμαι λίγο άπειρος στο γκρουπ..παρόλα αυτά έχω μια απορία..πώς γίνεται εφόσον έχουμε καλούς γιατρούς στην Ελλάδα...και παγκοσμίως Έλληνες καταξιωμένοι γιατροί να επανδρώνουν νοσοκομεία στο εξωτερικό και μέσα στην χώρα μας να μην μπορούμε να φτάσουμε το επίπεδο των ξένων στις μμ ;;Πραγματικά το έχω απορία!!Έκανα σύγκριση σήμερα των αποτελεσμάτων του erdogan(που έχει αναρτήσει πάρα πολλά περιστατικά) με τα αποτελέσματα των δικών μας(Μαξ 10 περιπτώσεις και αυτές όχι τρομερές αλλαγές-και να σημειώσω πολλές εμφανώς με τόπικ).Δεν έχω κάνει μμ αλλά ψάχνομαι γενικά και το γεγονός αυτό με έχει στεναχωρήσει ιδιαίτερα!
Σκέψου έναν καθηγητή σε ένα ελληνικό Πανεπιστήμιο και τον ιδιο καθηγητη σε ένα αμερικανικο. Νομίζεις θα έχει την ίδια απόδοση στη δουλειά του? Το ίδιο και με τους γιατρούς μμ. Δεν λειτουργούν ανεξάρτητοι αλλά ενταγμένοι στο πλαίσιο μιας κλινικής και με ότι στανταρντς και περιορισμούς αυτή θέτει (αφού ως επιχείρηση σκοπός είναι κυρίως η μεγιστοποίηση του κερδους). Η τέχνη και η αρτιότητα καθε επιστήμονα, εργαζόμενου κλπ. εκδηλώνεται μέσα σε ένα συγκεκριμένο περιβάλλον και ειναι λογικο να επηρεάζεται από αυτό. Εάν το περιβάλλον είναι αρτιο, μεγιστοποιείται η αποδοση του. Αν οχι, το αντίθετο.
 

Ηλίας27

New Member
Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες!Δηλαδή μιλάμε για κόστος καθαρά!Δυσκολεύομαι να πιστέψω τότε οτι κανείς δεν πήγε να εκμεταλλευτεί αυτή την αγορά λοιπόν και να διαθέσει μεγαλύτερο κεφάλαιο προσφέροντας ποιοτικές υπηρεσίες!Η ποιότητα mouth to mouth διαδίδεται πολύ γρήγορα!Θα εξαφάνιζε τον ανταγωνισμό....και με υψηλότερα τιμολόγια!Αρα έχουμε να κάνουμε με μειωμένες παροχές και κακό περιβάλλον στον γιατρό και οχι έλλειψη ικανότητας!
 

John1924

Active Member
@Ηλίας27 καλημέρα και καλωσορισες στο forum, πραγματικά έχεις φωτο προφιλ τον ΜΟΝΑΔΙΚΟ ανθρωπο στον πλανητη που του παει τοσο συγκλονιστικα η καραφλα!!!
Ξεχνάς τον Σον Κόνερι καθως και τον ανεπαναληπτο ντόπιο σταρ Κώστα Γκουζγκούνη!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John1924

Active Member
Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες!Δηλαδή μιλάμε για κόστος καθαρά!Δυσκολεύομαι να πιστέψω τότε οτι κανείς δεν πήγε να εκμεταλλευτεί αυτή την αγορά λοιπόν και να διαθέσει μεγαλύτερο κεφάλαιο προσφέροντας ποιοτικές υπηρεσίες!Η ποιότητα mouth to mouth διαδίδεται πολύ γρήγορα!Θα εξαφάνιζε τον ανταγωνισμό....και με υψηλότερα τιμολόγια!Αρα έχουμε να κάνουμε με μειωμένες παροχές και κακό περιβάλλον στον γιατρό και οχι έλλειψη ικανότητας!
Η ποιοτητα των προσφερομενων υπηρεσιών σε μια αγορά παντα εξαρτάται απο τα στανταρντς που θετει ο καταναλωτης. Δυστυχώς στην Ελλάδα ως καταναλωτές είμαστε απαίδευτοι και ολιγαρκείς. Δεν έχουμε υψηλές απαιτησεις και μας ενδιιαφέρει περισσότερο η εξοικονόμηση χρηματων (ως ένα βαθμο λογικό δεδομενης της οικονομικής καταστασης). Το οποίο σημαινει ότι ο παρεχων καποια υπηρεσία θα δωσει προτεραιότητα στο χαμήλωμα του κόστους και όχι στη βελτιστοποιηση των παρεχομένων υπηρεσιών με αντιστοιχη αυξηση της τιμής. Μια επιχειρηση μπορει να εχει κέρδος με 2 τρόπους: είτε μειώνοντας τις τιμες (με αντιστοιχη μειωση ποιότητας) και αυξάνοντας πελατεία, είτε ριχνοντας στο βάρος στην τελειοτητα των υπηρεσιων, εκτοξευοντας τις τιμές ώστε να μπορεσει με λιγότερους πελατες να έχει το ίδιο κέρδος. Πόσοι Ελληνες καταναλωτες είναι ομως διατεθιμένοι (ή μπορουν) να πληρώσουν τιμες Λορενθο και Χασσον ώτε να πετύχουν (σχεδον την τελειότητα) όταν με το 1/5 των χρημάτων μπορουν να πετυχουν ενα απλως καλό αποτέλεσμα? Νομιζεις ότι μια κλινική αντιστοίχου επιπέδου και χρέωσης θα μπορουσε να επιβιώσει στην Ελλαδα? Αμφιβάλλω....
 

Ηλίας27

New Member
@Ηλίας27 καλημέρα και καλωσορισες στο forum, πραγματικά έχεις φωτο προφιλ τον ΜΟΝΑΔΙΚΟ ανθρωπο στον πλανητη που του παει τοσο συγκλονιστικα η καραφλα!!!
Ευχαριστώ!χαχαχα μ αρέσει να ωραιοποιώ τα πράγματα!Φίλε @Harris_G θεωρώ οτι σε όλους θα πήγαινε η φαλάκρα αν είχαμε την προβολή του,τα χρήματά του και το γυμνασμένο του σώμα!Δεν θα ενοχλούσε καμία υποψήφια!
 

Ηλίας27

New Member
Η ποιοτητα των προσφερομενων υπηρεσιών σε μια αγορά παντα εξαρτάται απο τα στανταρντς που θετει ο καταναλωτης. Δυστυχώς στην Ελλάδα ως καταναλωτές είμαστε απαίδευτοι και ολιγαρκείς. Δεν έχουμε υψηλές απαιτησεις και μας ενδιιαφέρει περισσότερο η εξοικονόμηση χρηματων (ως ένα βαθμο λογικό δεδομενης της οικονομικής καταστασης). Το οποίο σημαινει ότι ο παρεχων καποια υπηρεσία θα δωσει προτεραιότητα στο χαμήλωμα του κόστους και όχι στη βελτιστοποιηση των παρεχομένων υπηρεσιών με αντιστοιχη αυξηση της τιμής. Μια επιχειρηση μπορει να εχει κέρδος με 2 τρόπους: είτε μειώνοντας τις τιμες (με αντιστοιχη μειωση ποιότητας) και αυξάνοντας πελατεία, είτε ριχνοντας στο βάρος στην τελειοτητα των υπηρεσιων, εκτοξευοντας τις τιμές ώστε να μπορεσει με λιγότερους πελατες να έχει το ίδιο κέρδος. Πόσοι Ελληνες καταναλωτες είναι ομως διατεθιμένοι (ή μπορουν) να πληρώσουν τιμες Λορενθο και Χασσον ώτε να πετύχουν (σχεδον την τελειότητα) όταν με το 1/5 των χρημάτων μπορουν να πετυχουν ενα απλως καλό αποτέλεσμα? Νομιζεις ότι μια κλινική αντιστοίχου επιπέδου και χρέωσης θα μπορουσε να επιβιώσει στην Ελλαδα? Αμφιβάλλω....
Απλά και μόνο αν οι δυνητικοί πελάτες των γιατρών του εξωτερικού δεν πήγαιναν για μμ έξω(που διαθέτουν πολύ μεγαλύτερα ποσά) ακόμα και άνθρωποι όχι με τόση μεγάλη ευχέρεια θεωρώ με τις λίγες οικονομίες τους θα προτιμούσαν κάτι σίγουρο και ποιοτικό(έστω βάζοντας όσα g βαστούσε η τσέπη τους)!Αλλα μιας και αναφερόμαστε για κόστος!Πώς γίνεται κλινικές όπως η DHI να μην έχουν καλές υπηρεσίες(απ ότι έχω καταλάβει εδώ μέσα),ενώ έχουν κατακλύσει τα πάντα με διαφημίσεις(σε κανάλια,περιοδικά,ίντερνετ κτλ)!Δηλαδή διαθέτουν πολλά χρήματα για προβολή!Συνήθως οι επιχειρήσεις για να μειώσουν το κόστος το πρώτο πράγμα που κόβουν είναι οι διαφημίσεις!Πραγματικά για έναν άνθρωπο χωρίς να πάρει μια δεύτερη γνώμη απο κάποιον που ξέρει είναι άκρως επικίνδυνο να επιλέξει μόνος του!Π.χ εγω πρίν μπώ εδώ ήμουν μεταξύ Βεκρή και Αναστασάκη!
 

John1924

Active Member
Απλά και μόνο αν οι δυνητικοί πελάτες των γιατρών του εξωτερικού δεν πήγαιναν για μμ έξω(που διαθέτουν πολύ μεγαλύτερα ποσά) ακόμα και άνθρωποι όχι με τόση μεγάλη ευχέρεια θεωρώ με τις λίγες οικονομίες τους θα προτιμούσαν κάτι σίγουρο και ποιοτικό(έστω βάζοντας όσα g βαστούσε η τσέπη τους)!Αλλα μιας και αναφερόμαστε για κόστος!Πώς γίνεται κλινικές όπως η DHI να μην έχουν καλές υπηρεσίες(απ ότι έχω καταλάβει εδώ μέσα),ενώ έχουν κατακλύσει τα πάντα με διαφημίσεις(σε κανάλια,περιοδικά,ίντερνετ κτλ)!Δηλαδή διαθέτουν πολλά χρήματα για προβολή!Συνήθως οι επιχειρήσεις για να μειώσουν το κόστος το πρώτο πράγμα που κόβουν είναι οι διαφημίσεις!Πραγματικά για έναν άνθρωπο χωρίς να πάρει μια δεύτερη γνώμη απο κάποιον που ξέρει είναι άκρως επικίνδυνο να επιλέξει μόνος του!Π.χ εγω πρίν μπώ εδώ ήμουν μεταξύ Βεκρή και Αναστασάκη!
H DHI (για Ελλαδα μιλαμε πάντα) ειναι απο τις safe επιλογες και επίσης είναι κατα τη γνώμη μου ενα χαρακτηριστικό παράδειγμα σπατάλης οικονομικών πόρων σε φρου φρου και προβολή αντι να επενδυθούν σε αναβάθμιση ουσιαστικων υπηρεσιών. Πάντως μη νομιζεις οτι η διαφήμιση τους κοστίζει τίποτα τρελά ποσά. Είναι απειρως ακριβότερο να προσλάβεις κορυφαιους γιατρους, να εφαρμόζεις αυστηρα πρωτοκολλα, να κάνεις επιλογή πελατών και να διώχνεις τους ακατάλληλους κλπ. Το ευκολο ειναι να μειώσεις την ποιότητα και να κανεις ένα πιο επιθετικό μαρκετινγκ.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Απλά και μόνο αν οι δυνητικοί πελάτες των γιατρών του εξωτερικού δεν πήγαιναν για μμ έξω(που διαθέτουν πολύ μεγαλύτερα ποσά) ακόμα και άνθρωποι όχι με τόση μεγάλη ευχέρεια θεωρώ με τις λίγες οικονομίες τους θα προτιμούσαν κάτι σίγουρο και ποιοτικό(έστω βάζοντας όσα g βαστούσε η τσέπη τους)!Αλλα μιας και αναφερόμαστε για κόστος!Πώς γίνεται κλινικές όπως η DHI να μην έχουν καλές υπηρεσίες(απ ότι έχω καταλάβει εδώ μέσα),ενώ έχουν κατακλύσει τα πάντα με διαφημίσεις(σε κανάλια,περιοδικά,ίντερνετ κτλ)!Δηλαδή διαθέτουν πολλά χρήματα για προβολή!Συνήθως οι επιχειρήσεις για να μειώσουν το κόστος το πρώτο πράγμα που κόβουν είναι οι διαφημίσεις!Πραγματικά για έναν άνθρωπο χωρίς να πάρει μια δεύτερη γνώμη απο κάποιον που ξέρει είναι άκρως επικίνδυνο να επιλέξει μόνος του!Π.χ εγω πρίν μπώ εδώ ήμουν μεταξύ Βεκρή και Αναστασάκη!

Ασχετα με τη d*i
Εχεις δει η med* je*n τι διαφημιση κανει στο πιο ακριβο μεσο που ειναι η τηλεοραση;
Σε καθημερινη βαση βγαινει και διαφημιζει μεταμοσχευσεις μαλλιων μια συγκεκριμενη τυπισα και λεει οτι τις κατεβει στο κεφαλι.
Αυτο δεν ειναι κριτηριο για το αν δινει καλα αποτελεσματα.
Οι συγκεκριμενοι δουλευουν με την αρπαχτη και οσα θυματα τσιμπησουν. Και πιστευω οτι τσιμπανε πολλοι γιατι δεν εχουν ιδεα απο μμ μαλλιων. Οποτε η καθημερινη διαφημιση ειναι ο μονος τροπος να βγαλουν λεφτα γιατι απο αποτελεσματα δεν εχουν να δειξουν τιποτα.
 

Ηλίας27

New Member
H DHI (για Ελλαδα μιλαμε πάντα) ειναι απο τις safe επιλογες και επίσης είναι κατα τη γνώμη μου ενα χαρακτηριστικό παράδειγμα σπατάλης οικονομικών πόρων σε φρου φρου και προβολή αντι να επενδυθούν σε αναβάθμιση ουσιαστικων υπηρεσιών. Πάντως μη νομιζεις οτι η διαφήμιση τους κοστίζει τίποτα τρελά ποσά. Είναι απειρως ακριβότερο να προσλάβεις κορυφαιους γιατρους, να εφαρμόζεις αυστηρα πρωτοκολλα, να κάνεις επιλογή πελατών και να διώχνεις τους ακατάλληλους κλπ. Το ευκολο ειναι να μειώσεις την ποιότητα και να κανεις ένα πιο επιθετικό μαρκετινγκ.
Ναι ίσως έχεις δίκιο!Κάτι τελευταίο γιατί κούρασα νομίζω!Έχω την εντύπωση γενικότερα ότι η μμ δεν είναι και μια ιδιαίτερα δύσκολη επέμβαση(σε σχέση με άλλου είδους),απλά χρονοβόρα...Εφόσον έχουν θεσπιστεί πρωτόκολλα,καλύτερες πρακτικές,ιδανικά εργαλεία(πάνω κάτω όλοι τα ίδια χρησιμοποιούν-εκτός από γνωστές εξαιρέσεις ) η διαφορά στην ποιότητα είναι λίγο ανεξήγητη(τουλάχιστον εμένα μου φαίνεται παράξενο).Π.χ με κλινικές του εξωτερικού που έχω παρατηρήσει άπειρες επεμβάσεις η διαφοροποίηση στα εργαλεία είναι μικρή!Η μόνη διαφορά που εντόπισα είναι πώς διαχειρίζονται τον ασθενή μετεγχειρητικά πιο αυστηρά,και ίσως κάνουν καλύτερη διάγνωση προεγχειρητικά ! Στην πρακτική της επέμβασης και στα εργαλεία δυσκολεύομαι να βρω διαφορές(επίσης οι γιατροί με πάνω από δέκα χρόνια εμπειρία όλοι-όχι τυχαίοι)! Π.χ οι ελληνικές κλινικές (οι περισσότερες) ίσως κόβουν κόστος από διαδικασίες του τύπου: ολοκληρωμένες εξετάσεις που απαιτούνται πριν την επέμβαση,να μην δίνουν ιδιαίτερη σημασία στον σωστό υπολογισμό,μετά την επέμβαση να μην παρέχουν διαμονή στην κλινική για παρακολούθηση,prp,laser κτλ..εγώ εκεί είδα διαφορές!Και για μένα στον γιατρό την διαφορά σε αυτό το επίπεδο την κάνει το μεράκι και η υπομονή που πολλοί δεν έχουν,γιατί από θέμα ικανότητας δεν αμφιβάλω ότι μπορεί να είναι ισάξιοι!
 

Ηλίας27

New Member
Ασχετα με τη d*i
Εχεις δει η med* je*n τι διαφημιση κανει στο πιο ακριβο μεσο που ειναι η τηλεοραση;
Σε καθημερινη βαση βγαινει και διαφημιζει μεταμοσχευσεις μαλλιων μια συγκεκριμενη τυπισα και λεει οτι τις κατεβει στο κεφαλι.
Αυτο δεν ειναι κριτηριο για το αν δινει καλα αποτελεσματα.
Οι συγκεκριμενοι δουλευουν με την αρπαχτη και οσα θυματα τσιμπησουν. Και πιστευω οτι τσιμπανε πολλοι γιατι δεν εχουν ιδεα απο μμ μαλλιων. Οποτε η καθημερινη διαφημιση ειναι ο μονος τροπος να βγαλουν λεφτα γιατι απο αποτελεσματα δεν εχουν να δειξουν τιποτα.
Καλησπέρα Δημήτρη.Δεν διαφωνώ καθόλου σε αυτό που λες!Αυτές οι κλινικές είναι οι γνωστές σε όλους μαϊντανοί της υπόθεσης που οι σχετικοί γνωρίζουν ότι είναι για αρπαχτές!Εγώ μιλάω για σοβαρές κλινικές(τουλάχιστον για δεδομένα Ελλάδας) όπως η d*i που χωρίς υπερβολές έχουν επενδύσει πολύ περισσότερα σε διαφημίσεις(με πολύ μεγαλύτερη προβολή στην τηλεόραση).
 

John1924

Active Member
Δεν κουράζεις. Ισα ίσα αυτες οι συζητησεις έχουν ουσία και όχι οι ανούσιες αντιπαραθέσεις. Αυτό παντως που λες οτι η μμ δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολη επέμβαση δεν είναι ακριβές. Δεν είναι επικίνδυνη επέμβαση αλλά είναι ιδιαίτερα απαιτητική. Ο γιατρος στις μμ. ειναι πρωτιστως τεχνίτης με ικανότητες και μερακι και επειτα ειναι θεωρητικός επιστημονας. Γι'αυτο βλέπεις μη γιατρους να έχουν καλυτερα αποτελέσματα απο certified doctors. Βεβαίως ολα οσα αναφέρεις έχουν πολύ μεγαλη σημασία (πρωτοκολλα, εργαλεία, προεγχειρητικος και μετεγχειρητικός ελεγχος κλπ.) και ξεχωρίζουν τον κορυφαιο από τον απλως καλό. Αλλά κακά τα ψέματα, το Α και το Ω ειναι τα χέρια που δουλεύουν στο κεφάλι σου.
 

turnfiji123

Active Member
Ασχετα με τη d*i
Εχεις δει η med* je*n τι διαφημιση κανει στο πιο ακριβο μεσο που ειναι η τηλεοραση;
Σε καθημερινη βαση βγαινει και διαφημιζει μεταμοσχευσεις μαλλιων μια συγκεκριμενη τυπισα και λεει οτι τις κατεβει στο κεφαλι.
Αυτο δεν ειναι κριτηριο για το αν δινει καλα αποτελεσματα.
Οι συγκεκριμενοι δουλευουν με την αρπαχτη και οσα θυματα τσιμπησουν. Και πιστευω οτι τσιμπανε πολλοι γιατι δεν εχουν ιδεα απο μμ μαλλιων. Οποτε η καθημερινη διαφημιση ειναι ο μονος τροπος να βγαλουν λεφτα γιατι απο αποτελεσματα δεν εχουν να δειξουν τιποτα.

Ναι αλλά το ξανθό το μιλφ δεν έχει γεράσει ούτε μια μέρα από τότε που την θυμάμαι ^^
 
Μπλουζα