Hater_of_baldness, fue, 3000 grafts, 15-16/12/2016

Flosk

Well-Known Member
Τπτ μωρε, για να δω πως καναν την διαχειρηση περισσοτερο απο την κλινικη. παντως με 2 hairline την μια πανω στην αλλη θα περιμενε κανεις οτι θα ηταν αρκετα πυκνοτερο το μπροστα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hater_of_baldness

Active Member
Τπτ μωρε, για να δω πως καναν την διαχειρηση περισσοτερο απο την κλινικη. παντως με 2 hairline την μια πανω στην αλλη θα περιμενε κανεις οτι θα ηταν αρκετα πυκνοτερο το μπροστα.

Συμφωνώ. Βέβαια, η διαφορά της hairline της Κύπρου είναι αισθητή σε σχέση με την παλιά μου (αν και μάλλον όχι αρκετή).

Βάζω μερικές ακόμα φωτογραφίες με φλας που φαίνεται καλύτερα η διαφορά πυκνότητας της 2ης μεταμόσχευσης σε σχέση με την πρώτη. Όπως καταλαβαίνετε, τα μαλλιά μπροστά (το τσουλούφι) είναι από την 1η μεταμόσχευση και νομίζω είναι και ένας ακόμη λόγος που δε δείχνει καλό το αποτέλεσμα αισθητικά. Στην Κύπρο αποφασίσαμε να μπούμε πίσω από την υποτυπώδη εκείνη hairline-τσουλούφι.
08AD446F-588A-439B-92DD-CA983DD4DC69.jpeg B1BD9465-D558-408D-9848-D885A92DC877.jpeg 0339F74C-62A5-49A8-BAB9-4DB9C600B25B.jpeg C45E15FF-5803-493D-BF7F-B6928DA2D70B.jpeg
 

hater_of_baldness

Active Member
Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, σημειώνω στις φωτογραφίες:
- με κόκκινο η hairline που κάναμε στην HDC
- με κίτρινο οι περιοχές που έμειναν πίσω σε πυκνότητα
EA7E29C8-0D92-4E97-A30E-6434159D9425.jpeg 0C1C0F25-2C31-466C-859A-173B33426C70.jpeg F3293C0F-2709-427E-BCE5-2418BB3A1513.jpeg

Πιστεύω σίγουρα πρέπει να διορθωθεί η πυκνότητα στις κιτρινες περιοχές. Και επίσης, μήπως να μετέφερα τα τριχοθυλακια του τσουλουφιού στη hairline πίσω; Χμμ... θα αποφασίσω μετά τον Φεβρουάριο!
 

Συνημμένα

  • F42CF9D1-75DB-47BA-B4D0-6D9CC8A5AE0B.jpeg
    F42CF9D1-75DB-47BA-B4D0-6D9CC8A5AE0B.jpeg
    671.3 KB · Προβολές: 410
Τελευταία επεξεργασία:

tasos33

Well-Known Member
Οντως αυτο το ξεκαρφωτο τσουλουφι ειναι ασχετο με το υπολοιπο, αν ειναι απο μμ σημαινει οτι θα ειναι εκει μονιμα οποτε κακως εχτισαν hairline μεσα απο αυτο γιατι πολυ απλα δε θα φαίνεται συν οτι αλλη φορα εχει το τσουλουφι αλλη το υπολοιπο μαλλι.

Ξέρεις τον λογο της μμ?
 

hater_of_baldness

Active Member
Οντως αυτο το ξεκαρφωτο τσουλουφι ειναι ασχετο με το υπολοιπο, αν ειναι απο μμ σημαινει οτι θα ειναι εκει μονιμα οποτε κακως εχτισαν hairline μεσα απο αυτο γιατι πολυ απλα δε θα φαίνεται συν οτι αλλη φορα εχει το τσουλουφι αλλη το υπολοιπο μαλλι.

Ξέρεις τον λογο της μμ?

Συμφωνώ και μάλλον θα το ξεφορτωθώ έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα. Είναι σίγουρα μαλλιά της 1ης επέμβασης + κάποια μαμά.

Σχετικά με το λόγο, σίγουρα ήταν χαμηλός, αν θυμάμαι καλά 2.0-2.1 κάπου εκεί, μιας και πήραμε πολλά 1τριχα για τη hairline.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Η Hdc είναι μια από τις κορυφαίες επιλογές για μμ.
Το αποτέλεσμα όμως αυτό για 3000g φίλε μου είναι επιεικώς απαράδεκτο για την κλινική. Με βάση τα g που έβαλες και τα μαλλιά που είχες έπρεπε να σε είχανε κάνει φουλ στην πυκνωση κυριολεκτικά. Και με σωστή και δυνατή χερλαιν που δυστυχώς δεν την κάνανε. Να πέσανε μέσα σε δύο χρόνια τα μμ είναι εξαιρετικά απίθανο άρα η η φυτρωση σου είναι πολύ χαμηλή η το πιο πιθανό για εμένα να πάθανε σοκλος τα μαλλιά σου.Και αυτό είναι καθαρά ευθύνη δική τους.Να τους ζητήσεις επιδιόρθωση με πυκνωση αλλά δεν ξέρω αν μπορούνε να στην κάνουνε.
Λυπάμαι αν σε στενοχωρω αλλά αυτό δεν θα έπρεπε να είναι το αποτέλεσμα τους.
Είναι ένα θέμα που συμβαίνει σε πολλούς αμέσως μετά από λίγο από μμ να τους πέφτουνε τα υπόλοιπα και αυτό δεν είναι τυχαίο. Η ΑΑ να εξελίχτηκε άμεσα όπως είπε ο Μάκης μπορεί να συμβαίνει αλλά αμέσως μετά δεν είναι τυχαίο.
Περίμενε από τον εκπρόσωπο να δεις τι θα σου πούνε και μετά κοίτα και άλλους κατά την προσωπικη μου εκτίμηση.
 

hater_of_baldness

Active Member
Η Hdc είναι μια από τις κορυφαίες επιλογές για μμ.
Το αποτέλεσμα όμως αυτό για 3000g φίλε μου είναι επιεικώς απαράδεκτο για την κλινική. Με βάση τα g που έβαλες και τα μαλλιά που είχες έπρεπε να σε είχανε κάνει φουλ στην πυκνωση κυριολεκτικά. Και με σωστή και δυνατή χερλαιν που δυστυχώς δεν την κάνανε. Να πέσανε μέσα σε δύο χρόνια τα μμ είναι εξαιρετικά απίθανο άρα η η φυτρωση σου είναι πολύ χαμηλή η το πιο πιθανό για εμένα να πάθανε σοκλος τα μαλλιά σου.Και αυτό είναι καθαρά ευθύνη δική τους.Να τους ζητήσεις επιδιόρθωση με πυκνωση αλλά δεν ξέρω αν μπορούνε να στην κάνουνε.
Λυπάμαι αν σε στενοχωρω αλλά αυτό δεν θα έπρεπε να είναι το αποτέλεσμα τους.
Είναι ένα θέμα που συμβαίνει σε πολλούς αμέσως μετά από λίγο από μμ να τους πέφτουνε τα υπόλοιπα και αυτό δεν είναι τυχαίο. Η ΑΑ να εξελίχτηκε άμεσα όπως είπε ο Μάκης μπορεί να συμβαίνει αλλά αμέσως μετά δεν είναι τυχαίο.
Περίμενε από τον εκπρόσωπο να δεις τι θα σου πούνε και μετά κοίτα και άλλους κατά την προσωπικη μου εκτίμηση.

Κι εγώ αυτό πιστεύω φίλε μου - shockloss. Δεν είναι τυχαίο που είχα πολύ καλή φύτρωση στα σημεία που δεν είχα σχεδόν καθόλου μαλλιά. Σε αντίθεση, σε αυτά τα σημεία που είχα κάποια μαλλιά, τώρα είμαι πιο αραιός. Άρα τα υπάρχοντα μαλλιά δεν άντεξαν/τραυματίστηκαν από την πυκνή τοποθέτηση λογικά.

Πύκνωση γιατί να μη γίνεται; Εμένα αυτό που με ανησυχεί είναι ότι θα «σπαταλήσω» για ακόμα μια φορά μοσχεύματα που σε άλλη περίπτωση θα μπορούσα να έχω κάβα για Β ζώνη κλπ.

Θα δείξει!
 

vlafo

Well-Known Member
Τραυματίστηκαν όχι από την πυκνή τοποθέτηση αλλά από την αδυναμία του γιατρού να καταφέρει να την κάνει μέσα σε μαλλιά.Με συνέπεια αυτό το αποτέλεσμα .
Και η hdc δεν το κάνει. Το αποφεύγει και δεν μπορεί.
Άρα πώς θα σου το ξανακάνει και πως θα καταφέρει να ξαναμπεί ανάμεσα;
 

vlafo

Well-Known Member
Η αποτυχία της dhi είναι η πεπατημένη εμένα με ανησυχεί η αποτυχία επίσης της hdc.
Κρίμα.
 
  • Like
Reactions: tol

hater_of_baldness

Active Member
παντως παταγωδης αποτυχια η πρωτη hairline του παπανικολαου στη dhi .

Ισχύει. 2.200 τρθλ στο μισό κεφαλι και με κακό λόγο...

Η αποτυχία της dhi είναι η πεπατημένη εμένα με ανησυχεί η αποτυχία επίσης της hdc.
Κρίμα.

Απο όσα αποτελέσματα της HDC έχω δει (online και από κοντά) είναι σίγουρα το χειρότερο το δικό μου πιστεύω, λαμβάνοντας υπόψη τον αριθμό των grafts και σε συνδυασμό με τα μαλλιά που είχα ήδη. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει πολλά περιστατικά της κλινικής που μπήκαν σε μαμά μαλλιά πάντως (συζήτηση περί sockloss).

That’s life - τώρα μένει να δω πώς θα το διορθώσω και τι θα προτείνει και η HDC η οποία ομολογώ σε όλα είναι πολύ εντάξει απέναντι μου ως τώρα (επικοινωνία και πριν και μετά την επέμβαση κλπ.). Θέλω να πιστεύω ότι αυτό θα συνεχιστεί. ;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kardinalios

Well-Known Member
Πάντως για να λέμε και τα πράγματα με το όνομα τους . Είναι ελάχιστοι οι γιατροί σε όλο τον κόσμο που μπορούν να μπουν ανάμεσα σε μαμά μαλλιά χωρίς να υπάρξει sockloss . Θα ήταν άδικο να κρίνουμε αρνητικά την HDC για αυτή την περιπτωση γιατί ήταν πραγματικά πολύ δύσκολη , όσο και αν δεν φαινόταν .
Ήταν αυτό που έγραψα και σε κάποιο νήμα που σχολιαζοταν η επιλογή του @Stripar να πάει στον Lorenzo . Αναμένουμε βέβαια και το αποτέλεσμα του , αλλά θεωρώ ότι είναι από τους ελάχιστους σε παγκόσμιο επίπεδο που μπορεί να το κάνει αυτό .
Ιατρικά θεωρούμε δύσκολη περίπτωση ένα άδειο κεφάλι , καθώς το 95% των ασθενών δεν γνωρίζουν . Δύσκολη περίπτωση είναι αυτή του φίλου και ίσως θα έπρεπε η HDC να μην τον αναλάβει καν . Και δεν είναι τόσο τα χρήματα που λες πάει στο διάολο τα έχασα , είναι τα μοσχεύματα που δεν μπορείς να αντικαταστήσεις ..
 

dotodot

New Member
το σοκ λος δεν θα το καταλαβαινες απο την αρχη? δλδ μετα τη μμ αν υπηρχε σοκλος μπροστα φανταζομαι θα το καταλαβαινες γιατι δεν θα εβγαιναν οι παλιες
 
Η dhi πάνω από 20-25 grafts δεν τοποθετεί οπότε δεν νομίζω ότι δεν μπορούσαν να μπουν ανάμεσα στα μμ μαλλια από την 1η μεταμόσχευση εκτός και αν είχες και δικά σου αρκετά.
 

hater_of_baldness

Active Member
το σοκ λος δεν θα το καταλαβαινες απο την αρχη? δλδ μετα τη μμ αν υπηρχε σοκλος μπροστα φανταζομαι θα το καταλαβαινες γιατι δεν θα εβγαιναν οι παλιες

Όταν έπεσαν τα μοσχεύματα στο μήνα πάνω, δεν ξέρω αν έπεσαν και μαμά μαλλιά μαζί (τα οποία μπορεί να μην επανήλθαν ποτέ). Σίγουρα πάντως, σε καμία φάση μετά το τετράμηνο δεν έπιασα την εικόνα που είχα αμέσως μετά την επέμβαση.
 

dotodot

New Member
οπως και να εχει απο τα λιγα που γνωριζω το σοκ λος ειναι παροδικο εκτος και αν η τριχα θα επεφτε ετσι και αλλιως. Οποτε δεν νομιζω πως αυτο επηρεαζει τοσο το τελικο αποτελεσμα.. εκτος και αν δεν προσεχαν καθολου και κατεστρεψαν πολλα καλα τριχοθυλακια.. που κ αυτο τραβηγμενο μου φαινεται

Παντως δεν εισαι και σε τραγικη κατασταση οποτε ψυχραιμια
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Βαγγέλη, το καλύτερο θα ήταν να ξεκίναγες θεραπεία , φιναστερίδη-μίνοξ, πριν κάνεις οτιδήποτε αυτή τη στιγμή και να περιμένεις δύο ή τρία χρόνια για να δείς την πρόοδο, το νεαρό της ηλικίας σου και οι προδιάθεση σου δεν είναι ευνοϊκά για την εξέλιξη του πάτερν σου, βέβαια όπως γράφεις είσαι κατά των φαρμάκων, σεβαστό, αλλά σε αυτή την περίπτωση πρέπει να έχεις και τις ανάλογες προσδοκίες για το μέλλον. Η εικόνα που παρουσιάζεις σήμερα μετά απο δύο επεμβάσεις οφείλεται σε κακό λόγο κάλυψης(cv) θα βοηθούσε πολύ να ξέραμε πόση έκταση καλύφθηκε αλλά σίγουρα ο λόγος hair/graft δεν ήταν 2 ή 2,1 όπως γράφεις εφόσον μπήκαν 1400 μονότριχα στη hairline απο τα 3000 που τοποθέτησαν, οπότε μιλάμε για κατι περισσότερο απο 1,6? αυτός ο συνδυασμός με το μικρό πάχος τρίχας κατεβάζουν κατά πολυ την κάλυψη και είναι αναμενόμενο να φαίνεται δέρμα. Φύτρωση υπάρχει μιας και έχεις παντού τρίχες σε όλη την επιφάνεια αλλά αυτό δεν είναι αρκετό για ένα κοινώς αποδεκτό αποτέλεσμα, παράλληλα η τριχόπτωση εξελίσσεται και βλέποντας φώτο απο την επέμβαση παρατηρώ ότι τα temples έχουν μπεί προς το εσωτερικό αρκετά ίσως και πάνω απο 1 cm κάτι που σημαίνει ότι η α.α. δεν περιορίστηκε σε αυτό το σημείο. όσον αφορά την περίπτωση να έπαθες σοκλός θα βοηθούσε πολύ αν το νήμα ήταν ενημερωμένο και βλέπαμε την εξέλιξη και στον 7, 8...12 μήνα, όμως θεωρώ ότι δεν πήγες για μεγάλο dence packing, και δούλεψες με πολύ έμπειρο γιατρό. Δύσκολη πέριπτωση με αυτές τις παραμέτρους και ιδίως με έλλειψη θεραπείας, ίσως βέβαια για πολλούς το ότι βελτιώθηκε η εικόνα τους να είναι αρκετο, αλλά δεν μπορουμε να έχουμε και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο και αυτό το γράφω για όλους όσους είμαστε κατά των φαρμάκων...Εύχομαι να κάνεις ότι καλύτερο για σένα
 

hater_of_baldness

Active Member
Βαγγέλη, το καλύτερο θα ήταν να ξεκίναγες θεραπεία , φιναστερίδη-μίνοξ, πριν κάνεις οτιδήποτε αυτή τη στιγμή και να περιμένεις δύο ή τρία χρόνια για να δείς την πρόοδο, το νεαρό της ηλικίας σου και οι προδιάθεση σου δεν είναι ευνοϊκά για την εξέλιξη του πάτερν σου, βέβαια όπως γράφεις είσαι κατά των φαρμάκων, σεβαστό, αλλά σε αυτή την περίπτωση πρέπει να έχεις και τις ανάλογες προσδοκίες για το μέλλον. Η εικόνα που παρουσιάζεις σήμερα μετά απο δύο επεμβάσεις οφείλεται σε κακό λόγο κάλυψης(cv) θα βοηθούσε πολύ να ξέραμε πόση έκταση καλύφθηκε αλλά σίγουρα ο λόγος hair/graft δεν ήταν 2 ή 2,1 όπως γράφεις εφόσον μπήκαν 1400 μονότριχα στη hairline απο τα 3000 που τοποθέτησαν, οπότε μιλάμε για κατι περισσότερο απο 1,6? αυτός ο συνδυασμός με το μικρό πάχος τρίχας κατεβάζουν κατά πολυ την κάλυψη και είναι αναμενόμενο να φαίνεται δέρμα. Φύτρωση υπάρχει μιας και έχεις παντού τρίχες σε όλη την επιφάνεια αλλά αυτό δεν είναι αρκετό για ένα κοινώς αποδεκτό αποτέλεσμα, παράλληλα η τριχόπτωση εξελίσσεται και βλέποντας φώτο απο την επέμβαση παρατηρώ ότι τα temples έχουν μπεί προς το εσωτερικό αρκετά ίσως και πάνω απο 1 cm κάτι που σημαίνει ότι η α.α. δεν περιορίστηκε σε αυτό το σημείο. όσον αφορά την περίπτωση να έπαθες σοκλός θα βοηθούσε πολύ αν το νήμα ήταν ενημερωμένο και βλέπαμε την εξέλιξη και στον 7, 8...12 μήνα, όμως θεωρώ ότι δεν πήγες για μεγάλο dence packing, και δούλεψες με πολύ έμπειρο γιατρό. Δύσκολη πέριπτωση με αυτές τις παραμέτρους και ιδίως με έλλειψη θεραπείας, ίσως βέβαια για πολλούς το ότι βελτιώθηκε η εικόνα τους να είναι αρκετο, αλλά δεν μπορουμε να έχουμε και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο και αυτό το γράφω για όλους όσους είμαστε κατά των φαρμάκων...Εύχομαι να κάνεις ότι καλύτερο για σένα

Νικόλα καλημέρα και χρόνια πολλά!

Κατανοώ και συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφεις (ο λόγος όντως πρέπει να ήταν κάτω από 2 τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα - το μπέρδεψα με την 1η ΜΜ μάλλον).

Δέχομαι ότι η ΑΑ συνεχίζεται και θα συνεχιστεί και αυτός είναι ο λόγος που με το γιατρό σχεδιάσαμε μια τόσο συντηρητική hairline. Ώστε και να κρατήσουμε (θεωρητικά άνετα) μοσχεύματα για τη ζώνη Β. Για να είμαι ειλικρινής πάντως, τον τελευταίο χρόνο έχω χάσει έδαφος από crown και ζώνη Β μόνο. Η ζώνη Α δεν έχει απώλειες (με γυμνό μάτι) γεγονός που δείχνει επισης ότι μάλλον ο,τι μαλλί έχει μείνει είναι από ΜΜ.

Αυτό που με ανησυχεί και συζητάμε εδώ είναι το γεγονός ότι:
1-τα μαμά μαλλιά της ζώνης Α έχουν εξαφανιστεί σχεδόν 100% (είναι ελεεινά επιθετική ΑΑ; είναι sockloss; είναι ο συνδυασμός; είναι ότι σταμάτησα τη μινοξ;)
2-μαλλιά που μπήκαν κατα την επέμβαση και φαίνονται στη post-op φωτογραφία, δεν υπάρχουν σήμερα (μιλάω για τις κίτρινες περιοχές που ανέβασα χθες).

Συμφωνώ 100% ότι οι παρακάτω παράγοντες είναι κατά μου, όμως είναι παράγοντες που γνώριζα κι εγώ και ο γιατρός, γι’ αυτό και οι απαιτήσεις μου ήταν και είναι ρεαλιστικές:
- κατά των φαρμάκων
- προδιάθεση για NW5.5++
- τρομακτικά λεπτή τρίχα
- χαμηλός λόγος ΜΜ
- απείρως συντηρητική νέα hairline

Τέλος, μακάρι να βγαίνω λάθος και όντως να έχει πάει πολύ κατά η ΜΜ μου και απλά την αδικεί οπτικά η τρίχα κλπ. Αν ισχύει αυτό, τότε πολύ απλά γεμίζω με 1-2 μικρές συμπληρωματικές ΜΜ ζώνη Β και όσο πάει πίσω και διατηρώ ένα ωραίο buzz cut look for the rest of my life (αφού πρώτα γεμίσω κάποια κενά της ζώνης Α). No drama! Αλλά θέλω να είμαι σίγουρος πρώτα ότι η ΜΜ μου στην Κύπρο κύλισε όπως υπολόγιζε και ο γιατρός και ο εκπρόσωπος, πράγμα για το οποίο εγώ δεν είμαι 100% αυτήν τη στιγμή.

ΥΓ: δεν έχω παρατηρήσει αλλαγή στα temples μου εδώ και αρκετά χρόνια, ίσως ξεγελούν οι φωτογραφίες.
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Βαγγελη λιγες επεμβασεις ειναι οι ''επιτυχημενες'' και σε αυτες συντρεχουν παντα πολλες αλλες παραμετροι οπως ηλικια σταθεροποιημενο πατερν ειτε φυσιολογικα ειτε μεσω φαρμακων ,καλο cv' 5,4 k ανω με οσα αυτο πρυποθετει, αλλα ολοι ειναι ικανοποιημενοι με ενα καλο φυσικο αποτελεσμα διοτι υπαρχει παντα το ρισκο να γινει καποιος χειροτερα παιρνοντας μια αφυσικη εικονα τελικα και στα φορουμς υπαρχουν και απο τα δυο. Εισαι μονο 35 αν δε κανω λαθος κ θεωρω, επιμενω αν μου επιτρεπεις, οτι πρεπει να περιμενεις σιγουρα μια πεναετεια τουλαχιστο για να ξεκαθαρισει το τοπιο χωρις να κανεις θεραπεια, τωρα οταν μιλαμε για πολυ λεπτη τριχα πρεπει να ξερουμε κ το παχος πχ με παχος ο40 τα πραγματα θαναι παρα πολυ δυσκολα στην καλυψη και για να να ανεβει το cv θα επρεπε να τοποθετηθουν πολλα περισοτερα grafts κατι που ομως πιθανον να μη γινοταν διοτι η δοτρια δεν πρεπει να δινει περισοτερα απο το ανωτερο 50% σε μια επεμβαση,κανονας, ετσι πιστευω οτι ενεργησατε σωστα λαμβανοντας παντα υποψη τα παραπανω κοινα αποδεκτα αρνητικα στοιχεια που συμβαινουν στην περιπτωση αυτη. Τα υπολοιπα που αναφερεις νομιζω καλα θα κανεις να τα συζητησεις με την κλινικη. Κλεινοντας θα ηθελα να πω το εξης παραδειγμα ...ακομη κ αν κανεις τωρα επεμβαση γαι να δουλεψεις ξανα τις ζωνες α β ισως σε λιγα χρονια κατεβουν οι γεφυρες κ θα υπαρξει νεο θεμα. Προτεινω αναμονη προς το παρων και λογικες αποφασεις!
Καλη χρονια κ με υγεια!!
 
Μπλουζα