H ανώτατη ασφαλής δόση βιταμινών, μετάλλων, κ.λπ.

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

weznem

Well-Known Member
rocknrolla είπε:
Πέρα από τη ΣΗΔ (Συνιστώμενη Ημερήσια Δόση) σε ό,τι αφορά τις βιταμίνες, τα μέταλλα, τα ιχνοστοιχεία, κ.λπ. υπάρχει και το Ανώτατο Ασφαλές (ή Επιτρεπτό) Όριο, που είναι αρκετά υψηλότερο από τη ΣΗΔ αλλά σε ασφαλή παλι για τον οργανισμό επίπεδα.

Για περισσότερα μπορείτε να δείτε τους πίνακες

http://www.nutritionatc.hawaii.edu/UL.htm

http://www.vitatester.com/general.aspx?pgID=5&langId=1

Προσοχή στις λιποδιαλυτές βιταμίνες και στα ιχνοστοιχεία που αποθηκεύονται στο σώμα, μπορούν να προκαλέσουν τοξικές παρενέργειες, δηλητηρίαση, ακόμη και θάνατο.


:hailing​
 

weznem

Well-Known Member
rocknrolla είπε:
Το ανέβασα φίλε γιατί βλέπω ότι πολλοί ψαχνόμαστε με βιταμίνες και τέτοια...

Επίσης κάτι άλλο σημαντικό που έχω μάθει είναι ότι αν έχουμε έλλειψη μιας βιταμίνης/ιχνοστοιχείου/μετάλλου το να παίρνουμε την ΣΗΔ δεν πρόκειται να λύσει τα προβλήματα που συνδέονται με την έλλειψή του.

Αλλά θα επανέλθω σε αυτό κάποια άλλη στιγμή.
σοβαρο αυτο που λες αδερφε,δωσε οταν μπορεις περισσοτερες πληροφοριες θα ενδιαφερει πολλους,διοτι την ψαχνουν οπως προειπες αρκετοι με τις βιταμίνες τελευταία...
 

M15

AGGRESSIVELY QUESTION AUTHORITY !
rocknrolla έγραψε:
Πέρα από τη ΣΗΔ (Συνιστώμενη Ημερήσια Δόση) σε ό,τι αφορά τις βιταμίνες, τα μέταλλα, τα ιχνοστοιχεία, κ.λπ. υπάρχει και το Ανώτατο Ασφαλές (ή Επιτρεπτό) Όριο, που είναι αρκετά υψηλότερο από τη ΣΗΔ αλλά σε ασφαλή παλι για τον οργανισμό επίπεδα.

δηλαδη-δηλαδηηηηη .....

εγω που επινα για κατι δεκαετιες την αναβραζουσα πορτοκαλαδα βιταμινη C Redoxon 1000 mg
5 -6 την ημερα,
μεχρι να τη βαρεθω τη γευση,
τωρα ειμαι νεκρος ????
 

M15

AGGRESSIVELY QUESTION AUTHORITY !
rocknrolla έγραψε:
Προσοχή στις λιποδιαλυτές βιταμίνες και στα ιχνοστοιχεία που αποθηκεύονται στο σώμα, μπορούν να προκαλέσουν τοξικές παρενέργειες, δηλητηρίαση, ακόμη και θάνατο.

νεκροι απο λιποδιαλυτη βιταμινη Ε :

Τοτος
Μπομπος
Φουφουτος
Αγλεουρας
Ο Μπαρμπας μου ο Ψευτης
Κουτση Μαρια ( και την αναπηρια απο λιποδιαλυτη βιταμινη την επαθε )

 

aaa

Member
βασικα η υπερβιταμινωση αφορα μονο λιποδιαλυτες βιταμινες Α, η D, η Ε και η Κ
για τις υπολοιπες που ειναι υδατοδιαλυτες δεν εχεις κανενα προβλημα ακομα και αν παρεις τεραστιες δοσεις, εκτος αν εχεις σημαντικη νεφρικη ανεπαρκεια οποτε εχεις ετσι και αλλιως σημαντικα προβληματα
 

aaa

Member
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα