hé shǒu wū

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Συμπληρώνω στο post και τις έρευνες για το fo-ti

Για τα μαλλιά:
1. Promotion effect of constituents from the root of Polygonum multiflorum on hair growth.
Abstract
Two new compounds, gallic acid ester of torachrysone-8-O-β-D-glucoside (1) and (E)-2,3,5,4'-tetrahydroxystilbene-2-O-β-D-xyloside (4), along with eight known compounds (2, 3, 5-10) were isolated from a 70% ethanol extract of Polygonum multiflorum roots. The structures were determined by (1)H and (13)C NMR, HMQC, and HMBC spectrometry. Extracts of P. multiflorum have been reported to promote hair growth in vivo. This study was carried out to evaluate the effects of isolated compounds from P. multiflorum on promoting hair growth using dermal papilla cells (DPCs), which play an important role in hair growth. When DPCs were treated with compounds (1-10) from P. multiflorum, compounds 1, 2, 3, 6, and 10 increased the proliferation of DPCs compared with the control. Specifically, compound 2 (10 and 20 μM) induced a greater increase in the proliferation of DPCs than minoxidil (10 μM). Additionally, treatment of vibrissa follicles with compound 2 for 21 days increased hair-fiber length significantly. On the basis of this result, further investigation and optimization of these derivatives might help in the development of therapeutic agents for the treatment of alopecia.
link έρευνας

αντιφλεγμονώδη ιδιότητες:
1. Li RW et al. "Anti-inflammatory activity of Chinese medicinal vine plants". Journal of Ethnopharmacology. 85.1 (2003):61-7.

αθηροσκλήρωση:
1.Yang PY et al. "Reduction of atherosclerosis in cholesterol-fed rabbits and decrease of expressions of intracellular adhesion molecule-1 and vascular endothelial growth factor in foam cells by a water-soluble fraction of Polygonum multiflorum". Journal of Pharmacology Sciences. 99.3 (2005):294-300.

οιστρογονική δράση:
1.Zhang CZ et al. "In vitro estrogenic activities of Chinese medicinal plants traditionally used for the management of menopausal symptoms". Journal of Ethnopharmacology. 98.3 (2005):295-300.

βελτίωση νοητικών διεργασιών:
1.Protective effect of Polygonum multiflorum Thunb on amyloid beta-peptide 25-35 induced cognitive deficits in mice.
J Ethnopharmacol. 2006. Food Function Research Division, Korea Food Research Institute, Seongnam 463-746, Republic of Korea.
Amyloid beta protein (Abeta) may be neurotoxic during the progression of Alzheimer's disease by eliciting oxidative stress. This study was designed to determine the effect of Polygonum multiflorum Thunb water extract He Shoo Wu on Abeta25-35-induced cognitive deficits and oxidative stress in mice. Mice were fed experimental diets comprising either 0.5 or 1% He Shoo Wu for 4 weeks, and then received a single intracerebroventricular injection of Abeta25-35. Behavioral changes in the mice were evaluated using passive avoidance and water-maze tests. The consumption of He Shoo Wu significantly ameliorated the cognitive deficits caused by i.c.v. injection of Abeta25-35. Our findings suggest that He Shoo Wu exerts a preventive effect against cognitive deficits induced by Abeta25-35 accumulation in Alzheimer's disease, and that this effect is mediated by the antioxidant properties of He Shoo Wu.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
η λιμπιντο συνεχιζει σχετικα ανεβασμενη αλλα εχει αυξηθει και η τριχοπτωση.
σιγουρος πλεον οτι ειναι απο το fo ti.
ιδωμεν και την συνεχεια
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
την πρωτη εβδομαδα χρησης ειχα εναν πολυ ελαφρυ πονο στους ορχεις,παρα πολυ μικρο στο σημειο της αυθυποβολης.
οταν συνδιασα και ψευδαργυρο με foti εγινε αρκετα εντονος,υποψιαστηκα απο τι ηταν, αποτελεσμα να υποχωρησει με την διακοπη ψευδαργυρου.
δεν δεχεται το σωμα μου και τις δυο ουσιες μαζι.
κανω περιστασιακη χρηση ψευδαργυρου με φοβερα αποτελεσματα στην λιμπιντο για λιγες μερες http://www.hairlossgr.com/forum/thread-1537-post-49463.html#pid49463
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-1537-post-116335.html#pid116335
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-1537-post-126297.html#pid126297
απο οτι φαινεται θα κανω αρκετο καιρο να ξανα παρω ψευδαργυρο
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
εχω λιγες μερες που ανεβασα δοσολογια απο 300 σε 600mg.
ψιλο αντεδρασε λιγο το σωμα αλλα τελικα το δεχτηκε. :spank
η ημερησια δοσολογια fo ti ειναι 500-600mg
και φυσικα ειναι καθ οδον και αυτα http://www.ebay.com/itm/300-capsules-500-mg-Fo-ti-He-Shou-Wu-Anti-aging-Immune-booster-/171176334888?pt=US_Dietary_Supplements_Nutrition&hash=item27dae79628
καλουτσικη τιμη
 

dk1984

Member
kapa είπε:
εχω λιγες μερες που ανεβασα δοσολογια απο 300 σε 600mg.
ψιλο αντεδρασε λιγο το σωμα αλλα τελικα το δεχτηκε. :spank
η ημερησια δοσολογια fo ti ειναι 500-600mg
και φυσικα ειναι καθ οδον και αυτα http://www.ebay.com/itm/300-capsules-500-mg-Fo-ti-He-Shou-Wu-Anti-aging-Immune-booster-/171176334888?pt=US_Dietary_Supplements_Nutrition&hash=item27dae79628
καλουτσικη τιμη

οταν λες καπα οτι αντεδρασε το σωμα δηλαδη? οκ τωρα το διαβασα πιο πανω ...η τριχοπτωση συνεχιζει?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
dk1984 είπε:
kapa είπε:
εχω λιγες μερες που ανεβασα δοσολογια απο 300 σε 600mg.
ψιλο αντεδρασε λιγο το σωμα αλλα τελικα το δεχτηκε. :spank
η ημερησια δοσολογια fo ti ειναι 500-600mg
και φυσικα ειναι καθ οδον και αυτα http://www.ebay.com/itm/300-capsules-500-mg-Fo-ti-He-Shou-Wu-Anti-aging-Immune-booster-/171176334888?pt=US_Dietary_Supplements_Nutrition&hash=item27dae79628
καλουτσικη τιμη

οταν λες καπα οτι αντεδρασε το σωμα δηλαδη? οκ τωρα το διαβασα πιο πανω ...η τριχοπτωση συνεχιζει?

λιγο ενοχληση στους ορχεις με λιγο ανεβασμα λιμπιντο.
το fo ti προσωρινα μου ανεβασε για λιγο την λιμπιντο αλλα δεν ειναι μονιμα τα αποτελεσματα σε αυτο.
η τριχοπτωση συνεχιζει,μετα τα Ω δεν εχω δει καποιο αλλο συμπληρωμα να δουλευει στο μαλλι.
σκεφτομαι να τα ξεκιναω 3 μαζι διαφορετικα πλεον και αν πετυχει καποιο να κοβω ενα ενα μεχρι να βρω πιο δουλεψε γιατι βλεπω οτι οι πιθανοτητες ειναι 80 προς 20.
80% να μην δουλεψει καποιο συμπληρωμα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
κοντευω 2μηνο με fo ti και ειναι πιο ξεκαθαρα τα πραγματα.
σε γενικες γραμμες εχει βελτιωσει την λιμπιντο κατα 40%.
σε αντιθεση με τον ψευδαργυρο που μου κανει ενα μπαμ και εξαφανιζεται η δραση του εδω ειναι πιο σταθερα τα πραγματα.
προφανως εχει βαλει λιγο χερι σε καποιες ορμονες αφου και στην αρχη αλλα και στην αυξηση δοσολογιας ειχα ενοχλησεις.
καθολου απιθανο καποιοι να εχουν παρενεργειες με αυτο,τοσο σε λιμπιντο οσο και σε γυναικομαστια,δεν το λεω για να τρομαξω κανεναν,απλα βαζει λιγο χερι σε ορμονες.
αμφιβαλω αν δω μειωση τριχοπτωσης αλλα δεν πειραζει
συνεχιζω και οπου παει :beach:
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
kapa είπε:
κοντευω 2μηνο με fo ti και ειναι πιο ξεκαθαρα τα πραγματα.
σε γενικες γραμμες εχει βελτιωσει την λιμπιντο κατα 40%.
σε αντιθεση με τον ψευδαργυρο που μου κανει ενα μπαμ και εξαφανιζεται η δραση του εδω ειναι πιο σταθερα τα πραγματα.
προφανως εχει βαλει λιγο χερι σε καποιες ορμονες αφου και στην αρχη αλλα και στην αυξηση δοσολογιας ειχα ενοχλησεις.
καθολου απιθανο καποιοι να εχουν παρενεργειες με αυτο,τοσο σε λιμπιντο οσο και σε γυναικομαστια,δεν το λεω για να τρομαξω κανεναν,απλα βαζει λιγο χερι σε ορμονες.
αμφιβαλω αν δω μειωση τριχοπτωσης αλλα δεν πειραζει
συνεχιζω και οπου παει :beach:

Τρελό αγόρι, ρίξε και μια ματιά εδώ, φαίνεται ενδιαφέρον.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Soralteno είπε:
kapa είπε:
κοντευω 2μηνο με fo ti και ειναι πιο ξεκαθαρα τα πραγματα.
σε γενικες γραμμες εχει βελτιωσει την λιμπιντο κατα 40%.
σε αντιθεση με τον ψευδαργυρο που μου κανει ενα μπαμ και εξαφανιζεται η δραση του εδω ειναι πιο σταθερα τα πραγματα.
προφανως εχει βαλει λιγο χερι σε καποιες ορμονες αφου και στην αρχη αλλα και στην αυξηση δοσολογιας ειχα ενοχλησεις.
καθολου απιθανο καποιοι να εχουν παρενεργειες με αυτο,τοσο σε λιμπιντο οσο και σε γυναικομαστια,δεν το λεω για να τρομαξω κανεναν,απλα βαζει λιγο χερι σε ορμονες.
αμφιβαλω αν δω μειωση τριχοπτωσης αλλα δεν πειραζει
συνεχιζω και οπου παει :beach:

Τρελό αγόρι, ρίξε και μια ματιά εδώ, φαίνεται ενδιαφέρον.
ενδιαφερον,μολις περασουν το τεστ 2 σκευασματα με πεπτιδια ακομα,,θα παρει σειρα και το fo ti
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
το σωμα αντιδρα στον συνδιασμο fo ti με D3.
προφανως και η D3 βαζει λιγο χερι στις ορμονες.
μαλλον θα ξανα γυρισω σε 300mg fo ti
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
εχω λιγες μερες που εκοψα το fo ti.
εχει πεσει λιγο η λιμπιντο με την διακοπη του.
το σωμα μου δεν δεχεται fo ti και D3.
το μονο συμπερασμα που εχω βγαλει απο αυτο το βοτανο ειναι οτι ανεβαζει την λιμπιντο,οχι τρελά,αλλα αισθητα.
τις πρωτες μερες χρησης μου αυξησε και την τριχοπτωση,για μετα δεν ειμαι σιγουρος.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Tommy h

Member
Το shen min με το nuhair τι διάφορα έχουν ,πιο να προτιμήσω απο τα δυο ,συγκεκριμένα τείνω προς το nuhair foam,επίσης μπορούν να συνδιαστούν με tricomin και revivogen ή οχι ,δηλαδή είναι περισότερο dht-blocker άρα κάνει την δουλειά του revivogen η βοηθάει στην καλή κατάσταση του τριχωτού όπως τα tricomin-foligen.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Tommy h είπε:
Το shen min με το nuhair τι διάφορα έχουν ,πιο να προτιμήσω απο τα δυο ,συγκεκριμένα τείνω προς το nuhair foam,επίσης μπορούν να συνδιαστούν με tricomin και revivogen ή οχι ,δηλαδή είναι περισότερο dht-blocker άρα κάνει την δουλειά του revivogen η βοηθάει στην καλή κατάσταση του τριχωτού όπως τα tricomin-foligen.

αξιζει να δοκιμασεις το shen min http://www.hairlossgr.com/forum/showthread.php?tid=9254
φαινεται καλο τοπικο και τα λιγα μελη που το χρησιμοποιουν μεχρι στιγμης εχουν καποια αποτελεσματα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
παρολο που εκοψα το fo ti εχω να πω οτι ειναι απο τα πιο ενδιαφερον συμπληρωματα που εχω δοκιμασει.
ειναι πολυ σταθερο σε διαρκεια.
σιγουρα εβαζε χερι στην λιμπιντο σε + και χωρις πτωση αποδοσης.
το κακο με τα συμπληρωματα ειναι οτι ειναι ο καθε ενας μονος του.
δηλαδη η ιδια ουσια σε αλλο ατομο θα εχει αλλα αποτελεσματα η παρενεργειες και ισως και καθολου.
αβυσσος ο κοσμος των βοτανων :violin:
 
Μπλουζα