Grafts για NW6...???

Nick_1986

Member
Γεια σας παίδες...

Να κάνω μια ερώτηση μήπως μπορούν να με βοηθήσουν οι εμπειρότεροι...

Πόσα grafts χρειάζονται για να γεμίσει ένα NW6...Ξέρω ότι παίζει ρόλο και η διάμετρος της τρίχας, αλλά γενικά ένας ικανοποιητικός αριθμός μοσχευμάτων ποιος είναι..??

Υποθέτοντας ότι έχουμε όσα grafts θέλουμε...(Hair & Body) :chinscratch
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Φιλε βαζεις δυσκολα.Για να γεμισει ενα κεφαλι με καλη πυκνωση νομιζω οτι το ιδανικοτερο ειναι κοντα στα 10000 grafts.Με αυτο τον αριθμο θα γεμιζαν ανετα ακομα κ τα μεγαλυτερα κεφαλια.Σιγουρα ομως κ με 7-8000 μπορει να υπαρξει ικανοποιητικο αποτελεσμα.Βεβαια ολα αυτα ειναι υποθετικα παντα.Παιζει ρολο η διαμετρος της τριχας αλλα και τι αριθμο τριχων μπορουν τα μοσχευματα να δωσουν.Σιγουρα ενας μαυρος με πολυ λιγοτερα grafts απο ενα λευκο θα μπορουσε να εχει το ιδιο αποτελεσμα.Πιστευω οτι οποιος φτασει Now6 σιγουρα θα χρειαστει και μοσχευματα τουλαχιστον απο γεννια.
 
Φίλε σε χαιρετώ, ο 1ος αριθμός που μου έρχεται στο μυαλό είναι γύρω στα 8000 μοσχεύματα.

Κάποιοι παράγοντες που επηρεάζουν την πυκνότητα ανά τετραγωνικό εκατοστό άρα και τον αριθμό είναι οι πιο κάτω:

1. Ο αριθμός τριχών ανά τριχοθυλάκιο
2. Πόσο λεπτή/χοντρή είναι η τρίχα της δότριας περιοχής
3. Πόσο σγουρά είναι τα μαλλιά - - τα σγουρά μαλλιά καλύπτουν καλύτερα άρα χρειάζονται λιγότερα.
4. Αν η κορυφή καλυφθεί με λιγότερη πυκνότητα τότε χρειάζονται λιγότερα

Ο πιο πάνω αριθμός δε θα δίνει την αίσθηση ότι όλο το κεφάλι καλύπτεται με πολύ πυκνά μαλλιά.
Ελπίζω να ήμουν βοηθητικός. Βάλε και φώτο για καλύτερη αξιολόγηση.
 

Bouklas

Well-Known Member
Όλα γίνονται, θες όμως πολλά λεφτά και πολλά grafts!
Επίσης τι κεφάλι έχεις μικρό,μεγάλο τι ποιότητα τρίχας έχεις, λεπτή, γουρουνότριχα, χρώμα και τι norwood βάζεις ως στόχο?
Και εγώ εκεί υπολογίζω από 6.000-7.000 και πάνω για μια αξιοπρεπής κάλυψη.
 

Nick_1986

Member
Bouklas είπε:
Όλα γίνονται, θες όμως πολλά λεφτά και πολλά grafts!
Επίσης τι κεφάλι έχεις μικρό,μεγάλο τι ποιότητα τρίχας έχεις, λεπτή, γουρουνότριχα, χρώμα και τι norwood βάζεις ως στόχο?
Και εγώ εκεί υπολογίζω από 6.000-7.000 και πάνω για μια αξιοπρεπής κάλυψη.

Ας πούμε, κανονικό κεφάλι, καστανό χρώμα και τρίχα μέτριας διαμέτρου...Σίγουρα όμως θα βάλω και από στήθος ή γένια...

Θέλει σίγουρα λεφτά και ~3 επεμβάσεις απ'ότι φαντάζομαι...
Αλλά τουλάχιστον ελπίζω με ~8.000grafts να φαίνεται καλό το αποτέλεσμα και όχι διάσπαρτες τρίχες εδώ κι εκεί...
 

geroksouras

Active Member
καθε 6αρι διαφερει
αλλος θελει 6000 αλλος 8000 αλλος 10000 και παει λεγοντας
δοτρια-παχος τριχας-χρωμα-περιοχη καλυψης-ηλικια βαθμος/μελλον τριχοπτωσης
πηγαινε σε 2-3 γιατρους να σου πουνε και να μετρησουνε πυκνοτητα
ακομα και ετσι θα ξερεις 70-80% απο αυτο που πραγματικα ειναι
αν περιμενεις να μαθεις απο ερωτησεις εδω..κλαφτα χαραλαμπε
αν μπακαλικα θες αριθμους μετρα με μεζουρα εντελως καραφλες περιοχες
και πολλαπλασιασε χ 35-40 για παντα μετρια πυκνοτητα + hairline χ50-60
δηλ σε εμενα μπακαλικα παλι 180 τετραγ εκ χ 35 + 20χ50=7300
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Σε μια περιοχή που κανονικά είχε 60000+ θύλακες καλούμαστε να βάλουμε στην καλύτερη μετά απο 3 μεταμοσχεύσεις 10.000. Νομίζω οτι όλοι αντιλαμβάνεστε πως η πυκνότητα ποτέ δεν θα ειναι αξιοπρεπής, απλά θα μαυρίζει το κεφάλι. Αν ο ασθενής ειναι τυχερός με χονδρές τρίχες και όλα πάνε καλά απο πλευράς φύτρωσης, και αν δεν ειναι νεαρός, και με αρκετό τόπικ, θα φαίνεται κάπως καλά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
danceworld_2001 είπε:
Σε μια περιοχή που κανονικά είχε 60000+ θύλακες καλούμαστε να βάλουμε στην καλύτερη μετά απο 3 μεταμοσχεύσεις 10.000. Νομίζω οτι όλοι αντιλαμβάνεστε πως η πυκνότητα ποτέ δεν θα ειναι αξιοπρεπής, απλά θα μαυρίζει το κεφάλι. Αν ο ασθενής ειναι τυχερός με χονδρές τρίχες και όλα πάνε καλά απο πλευράς φύτρωσης, και αν δεν ειναι νεαρός, και με αρκετό τόπικ, θα φαίνεται κάπως καλά.

Ειχα την εντυπωση οτι 50-60000 τριχες κ οχι θυλακες.
 

nucky

Active Member
Οι καυκάσιοι λευκοί έχουν γύρω στις 100.000 τρίχες σε όλο το κεφάλι( πιο πολλές οι ξανθοί , πιο λίγες οι κοκκινομάλληδες ) . Κατά μέσο όρο 2,2 τρίχες ανά μόσχευμα.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Τι συζηταμε ρε παιδια?Θελω να πιστευω οτι σε 10 χρονια θα εχουν αλλαξει πολλα..........προς το καλυτερο παντα.
 

Nick_1986

Member
Σε δέκα χρόνια..?.!.?.!..''να το βράσω''....Είμαι ήδη 28....Στα 38 τι να τα κάνω τα μαλλιά..???

Τώρα τα θέλω...

Όλα για όλα....~8.000grafts με συνδυασμό κεφάλι και σώμα...

Πιστεύω τουλάχιστον με 8.000grafts να υπάρξει μια κάποια πυκνότητα....

:)
 

giwrgos athina

Active Member
Το προβλημα ειναι οτι τα 10 000 grafts δεν τα βγαζουν ολες οι δοτριες.Εγω εχω βγαλει γυρω στα 5000 grafts με 2 στριπ μεσα.Για το μελλον σκεφτομαι οτι εχω κανα 2000graftsακομα με fue και θα κανω και 3 στριπ που υπολογιζω να βγαλει 1000grafts αρα συνολο η δοτρια μου 8000graft.Μετα θα παρω απο μουσι τα 2000 για να φτασω τον αριθμο που θελω και φυσικα θεραπεια για παντα..
 

geroksouras

Active Member
παιδια τα γενια κανουνε δουλεια
μετρησα την περιοχη και ειναι καπου 180τετρ εκ
απο αυτα αλλου εχω 30 και αλλου 75 πυκνοτητα!! grafts θεοχοντρα
μεσο ορο 40 χ 180 =7200 και εχω βγαλει και 1050
μπορω να παρω ακομα 15 χ 180=2700 και να τα αφησω ομοιομορφα και πλουσια
(δηλ περιπου τα μισα)
δεν με πειραζει που εχουνε πιο αγρια υφη και ειναι 90% μονοτριχα,γιατι πατσιζουνε σε ογκο
το μονο που δεν ξερω ειναι τι ποσοστο φυτρωσης τελικα εχουνε
θειο δωρο για εναν 6αρι
στα + πολυ ευκολη και γρηγορη εξαγωγη και υπερβολικα γρηγορη επουλωση(σε 2-3 ημερες δεν φαινεται τιποτα)
και χωρις ιχνος απο σημαδια στην τελικη
 

Bouklas

Well-Known Member
Nick_1986 είπε:
Ας πούμε, κανονικό κεφάλι, καστανό χρώμα και τρίχα μέτριας διαμέτρου...Σίγουρα όμως θα βάλω και από στήθος ή γένια...

Θέλει σίγουρα λεφτά και ~3 επεμβάσεις απ'ότι φαντάζομαι...
Αλλά τουλάχιστον ελπίζω με ~8.000grafts να φαίνεται καλό το αποτέλεσμα και όχι διάσπαρτες τρίχες εδώ κι εκεί...

Εξαρχής το εγχείρημα σου είναι δύσκολο και μεγάλο πακέτο ο στόχος, εύχομαι να σου πάνε όλα καλά φιλε. Σκέφτομαι εμενα που έβαλα 2.500 και τι περιοχή κάλυψα, εκεί υπολογίζω πάλι 7.000 το λιγότερο. Όλα αυτά όμως θα λυθούν όταν σχεδιάσετε την περιοχή κάλυψης, θα βγούνε αμέσως ποσα grafts χρειάζονται.
Όσο για την πυκνότητα εξαρτάται που θα κανεις, Eλλάδα παίζουν με χαμηλότερες και έξω με μεγαλύτερες.
 

Nick_1986

Member
geroksouras είπε:
παιδια τα γενια κανουνε δουλεια
μετρησα την περιοχη και ειναι καπου 180τετρ εκ
απο αυτα αλλου εχω 30 και αλλου 75 πυκνοτητα!! grafts θεοχοντρα
μεσο ορο 40 χ 180 =7200 και εχω βγαλει και 1050
μπορω να παρω ακομα 15 χ 180=2700 και να τα αφησω ομοιομορφα και πλουσια
(δηλ περιπου τα μισα)
δεν με πειραζει που εχουνε πιο αγρια υφη και ειναι 90% μονοτριχα,γιατι πατσιζουνε σε ογκο
το μονο που δεν ξερω ειναι τι ποσοστο φυτρωσης τελικα εχουνε
θειο δωρο για εναν 6αρι
στα + πολυ ευκολη και γρηγορη εξαγωγη και υπερβολικα γρηγορη επουλωση(σε 2-3 ημερες δεν φαινεται τιποτα)
και χωρις ιχνος απο σημαδια στην τελικη

έχεις βάλει από γένια σε μεταμόσχευση..?? Σε ποιον γιατρό..??

Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι επειδή δεν αφήνω μούσι και είμαι συνήθως ξυρισμένος, μήπως φαίνονται στίγματα στο πρόσωπο...

Σίγουρα είναι γρήγορη η επούλωση και χωρίς άσπρα στίγματα..??
 
Μπλουζα