Ginkgo biloba

kapa

Μέλος του προσωπικού
εδω ειμαστε http://www.hairloss-research.org/Ginkgo.html
και εχω αυτο http://www.ebay.com/itm/Mason-Ginkgo-Biloba-500mg-180-Capsules-Bonus-Pack-New-Item-/171236851010?pt=US_Dietary_Supplements_Nutrition&hash=item27de82fd42
σε εναν χρονο νεοτερα,αργει η σειρα του :p
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ναι μιλαει ομως για extract τοπικα οχι σε χαπια .
παντως καπου εχω ξανακουσει κατι αλλα για το grape seed extract τοπικα , αλλα δεν ξερω που μπορει να το βρουμε απο εδω....
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
ΜΙΚΕΣ είπε:
Τι ειναι Καπα?Εχεις ακουσει τιποτα για αυτο?

δεν εχω διαβασει κατι,θα δειξει οταν το ξεκινησω


stavros_1983 είπε:
ναι μιλαει ομως για extract τοπικα οχι σε χαπια .
παντως καπου εχω ξανακουσει κατι αλλα για το grape seed extract τοπικα , αλλα δεν ξερω που μπορει να το βρουμε απο εδω....
και σε χαπι
The systemic ingestion of Ginkgo Biloba, Grape Seed , and Bilberry extracts have been shown to increase and maintain peripheral microcapillary circulation, ultimately improving or maintaining hair growth
 
καπα αν κανεις καμμια ψαχτικη για grape seed extract απο δω αθηνα ,ισως και απο μαγαζι με βιολογικα πες .
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
εχω περιπου 10 μερες που ξεκινησα και αυτο http://www.ebay.com/itm/Ginkgo-Biloba-6000mg-/200863140441?pt=UK_Health_Beauty_Vitamins_Supplements&var=&hash=item2ec4604a59
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
@kapa πως πάει με το Ginkgo; Παίρνουν 2 φίλοι αυτό: http://www.sebamed.com/products/product.html?tx_nsproductdatabase_pi1[showUid]=149&lastpid=1369&cHash=b4684ad0d25060fa9b6ab0c1628bff6a και λέω να το ξεκινήσω μόλις γίνω καλά. Αυτοί έχουν δει αρκετή μείωση της τριχόπτωσης!
δεν ειδα τιποτα τελικα.
μονο τα Ω3 μου μειωσαν την τριχοπτωση.
ειχα μια συζητηση με εναν γνωστο μου που εφτιαξε Ginko και ειχε οφελη στην υγεια,επισης εφτιαξε tribulus και ειχε πολυ καλα αποτελεσματα.απο ετοιμα που τα ειχε δοκιμασει δεν κανανε τιποτα.
ησχυριζεται οτι τα ετοιμα σκευασματα δεν εχουν καμια σχεση με αυτοσχεδια.
 

traccas

Active Member
Πώς το έφτιαξε; Θα είναι δύσκολο.
Θα το ξεκινήσω μόλις κλείσω μήνα και θα γράψω εντυπώσεις.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Πώς το έφτιαξε; Θα είναι δύσκολο.
Θα το ξεκινήσω μόλις κλείσω μήνα και θα γράψω εντυπώσεις.
φτιαχνει βαμμα με ολα τα βοτάνια πλεον.
ειναι ευκολα στην κατασκευη απλα πρεπει να περιμενεις εβδομαδες μεχρι να ειναι ετοιμα.
καλη επητυχια
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gibik

Active Member
Λοιπόν, συνεχίζω. Μετά το σταμάτημα του συμπληρώματος Melancor που όπως σας εξήγησα παραπάνω είχε Φιναστερίδη σαν κρυμμένο συστατικό και κάτι για να βελτιώνει την κυκλοφορία του αίματος, άρχισε στους 2 μήνες τριχόπτωση ραγδαία, στους 8 μήνες περίπου εξαφανίστηκαν 2 λωρίδες μαλλιά 1χ3cm εκατέρωθεν του μετώπου και 40% τελογενή μαλλιά σε όλο το κεφάλι σύμφωνα με την τριχοσκόπηση και τριχοριζόγραμμα. Στα 44 βρέθηκα με τετοιο πρόβλημα ενώ μεχρι τώρα δεν είχα ποτε τριχόπτωση, για αυτό και έχω μακριά μαλλιά μεχρι τους ώμους.
Δεν έβαλα στα μαλλιά μου ούτε Μινοχ ούτε Υδροκορτιζόνη όπως μου σύστησαν οι 2 γιατροί, φοβήθηκα το shedding.
Δεν συμφωνώ με την διάγνωσή τους για ΑΑ ενστικτωδώς.
Υπήρχε όμως έλλειψη σιδήρου και Ηλίου για τα οποία έκανα ότι μου είπαν οι γιατροί.
Βρήκα μια έρευνα -συμβουλές για τριχόπτωση ενός αμερικάνικου πανεπιστημίου: http://umm.edu/health/medical/altmed/condition/hair-disorders
Τα ιχθυέλαια βοήθησαν στο να βελτιωθεί η ποιότητα των μαλλιών, δεν είδα όμως μεγάλη μείωση τριχόπτωσης. Με το Β copmlex όντως μειώνεται το στρες αλλά μαζί με τα ιχθυέλαια φάνηκε ότι αυξάνεται η τριχόπτωση.
ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ το Gingo Biloba μόνο του έκανε την μεγάλη διαφορά, με την καλύτερη κυκλοφορία του αίματος μειώθηκε η τριχόπτωση σε φυσιολογικά επίπεδα και χόντρυναν οι τρίχες. Στην συνέχεια άρχισαν να εμφανίζονται καινούργιες τρίχες, αργά-αργά και συνεχίζουν να μεγαλώνουν και να βγαίνουν άλλες. Αν συνεχίσει έτσι σε σε 1 χρόνο θα έχουν γεμίσει τελείως και οι λωρίδες στο μέτωπο. Αλλά οι λωρίδες δείχνουν ότι χρειάζονται και κάτι ακόμα για βοήθεια.
Τελικά η καλύτερη κυκλοφορία του αίματος έκανε την διαφορά.
Το δερμα ρολερ 1mm που χρησιμοποίησα μου φάνηκε υποδιέστερο τοu Gingko Biloba...
Επίσης παίρνω βιταμίνη C 500-1000mg την ημέρα εδώ και πολλά χρόνια επειδή καπνίζω η οποία επίσης συστήνεται στην έρευνα.
Αν έχετε κάτι να σχολιάσετε ή να με συμβουλεύσετε, παρακαλώ προχωρήστε, θα σας είμαι υπόχρεος.
Ευχαριστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gibik

Active Member
Το gingko το πίνεις ή πήρες λάδι και το έβαζες στα μαλλιά;;
Το gingko το πίνω μόνο.
Δοκίμασα δύο σοβαρές μάρκες όπου η μία ήταν κάπσουλες και η άλλη ταμπλέτες. Κατέληξα στις ταμπλέτες όπου τις κόβω στα 2 ή στα 4 για πάρω την δόση που πρέπει όπως συστήνεται στην ιστοσελίδα που ανάρτησα παραπάνω.
Τα gingko της αγοράς εδώ, έχουν πολύ μεγάλη δόση και όταν την παίρνω όπως είναι, την ακούω κανονικά δηλαδή πρίζονται τα μάτια μου συνοδευόμενα με ενόχληση στους οφθαλμούς. Με μικρότερες δόσεις 3-4 φορές την ημέρα δεν υπάρχει πρόβλημα.
 
Μπλουζα