Ginkgo biloba

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gibik

Active Member
Από ότι βλέπω εδώ: http://www.pubfacts.com/detail/1632...-cyclooxygenases-2-and-5-lipoxygenase-in-mous την PGD2 φαίνεται να blockάρει το Ginko.
Όπως το έχω καταλάβει εγώ, το Gingko-biloba είναι κυρίως για την βελτίωση της κυκλοφορίας του αίματος. Κάνει το το αίμα πιο λεπτόρευστο, οπότε κυκλοφορεί πιο εύκολα ακόμα και σε δύσκολα σημεία. Σου δίνει και καλύτερες στύσεις!
Πριν αρκετά χρόνια, μου είχε καταρεύσει η ακοή μου στο αριστερό αυτί σαν αποτέλεσμα τραυματισμού, μου έλεγαν οι γιατροί μετά τη νοσηλεία πάρε Gingko-biloba, ή vastarel 35mg (κάνουν την ιδια δουλειά, το ένα φυσικό το άλλο χημικό) για καιρό για να αιματώνεται καλύτερα το έσω αυτί. Όπως και έκανα για πολύ καιρό και περιοδικά και η τριχόπτωση μου ήταν άγνωστη.
Φαίνεται η καλύτερη κυκλοφορία του αίματος επηρεάζει πολύ τα μαλλιά, όπως αναφέρεται και στην έρευνα-συμβουλές που ανάρτησα.
Εξ'αλλου πολλά είναι τα άρθρα στo νετ που επισημαίνουν ότι η τριχόπτωση-Αλωπεκία συνδέεται με κακή κυκλοφορία του αίματος στο τριχωτό της κεφαλής.
Και η σωματική άσκηση αυτό κάνει εξ' άλλου, καλύτερη αιμάτωση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

erevos

Active Member
Ναι το έχω διαβάσει για την αιμάτωση. Αν blockάρει και τη PGD2 ακόμα καλύτερα. Δείχνει να είναι πολύ καλό συμπλήρωμα.
 

Gibik

Active Member
Ναι το έχω διαβάσει για την αιμάτωση. Αν blockάρει και τη PGD2 ακόμα καλύτερα. Δείχνει να είναι πολύ καλό συμπλήρωμα.
Αν κατάλαβα καλά απο το λινκ σου, το μπλοκάρισμα της PGD2 σημαίνει μείωση φλεγμονής? άρα και μείωση φλεγμονής στις ρίζες των μαλλιών?
 

Gibik

Active Member
Πολύ ενδιαφέρον φίλε μου μπράβο! Έτσι είναι πάντα, δύο, τρία και παραπάνω μυαλά είναι αποδοτικότερα από ένα!
Δηλαδή είμαι σε καλό δρόμο με το gingko, χωρίς να ήξερα τους λόγους δηλαδή....
 

erevos

Active Member
Θα δείξει τι ισχύει τελικά με τις θεωρίες... :rolleyes: Το συμπλήρωμα της Lamberts, αν το κόψω στα 2 και το παίρνω 2 φορές την ημέρα πιστεύεις ότι μπορεί να δω παρενέργειες;
 

Gibik

Active Member
Θα δείξει τι ισχύει τελικά με τις θεωρίες... :rolleyes: Το συμπλήρωμα της Lamberts, αν το κόψω στα 2 και το παίρνω 2 φορές την ημέρα πιστεύεις ότι μπορεί να δω παρενέργειες;
Ίσως λίγο. Οι παρενέργεις είναι πρήξιμο γύρω από τα μάτια, τσούξιμο στα μάτια και πονοκέφαλος. Εγώ τα έιχα όλα αυτά με την ολόκληρη δόση, για αυτό άλλαξα τύπο και πήρα τα χάπια της Lamberts, τα έκοψα στα 4 και έπαιρνα 2-3 φορές την ημέρα από 1/4 του χαπιού. Μετά απο 20 μέρες περίπου το ανέβασα σταδιακά σε 3 φορές την ημέρα από 1/2 του χαπιού, μισό χάπι δηλαδή και εκεί έχω μείνει. Υπάρχει περίπτωση να έχεις στύσεις επίσης τις νύχτες ενώ κοιμάσαι, εγώ έιχα έντονα στην αρχή, λιγότερο στην συνέχεια.
 

Gibik

Active Member
Ένας φίλος που γνώρισα όταν είχα το πρόβλημα του αυτιού μου που ανέφερα παραπάνω, ομοιοπαθής και αυτός με το αυτί του, ενημερωμένος και αυτός για το gingko από τους ΩΡΛ γιατρούς για την καλή αιμάτωση, το έπαιρνε λίγες ώρες πριν τα ραντεβού του με κοπέλες, τρελαινόταν στο σεξ! και το έλεγε ότι είναι από το gingko. Αυτουνού όμως δεν του πρήζονταν τα μάτια, δεν φαινόταν ότι είχε πάρει κάτι ενώ σε εμένα φαινόταν...Για αυτό κόψιμο το χάπι σε κομμάτια κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ένας φίλος που γνώρισα όταν είχα το πρόβλημα του αυτιού μου που ανέφερα παραπάνω, ομοιοπαθής και αυτός με το αυτί του, ενημερωμένος και αυτός για το gingko από τους ΩΡΛ γιατρούς για την καλή αιμάτωση, το έπαιρνε λίγες ώρες πριν τα ραντεβού του με κοπέλες, τρελαινόταν στο σεξ! και το έλεγε ότι είναι από το gingko. Αυτουνού όμως δεν του πρήζονταν τα μάτια, δεν φαινόταν ότι είχε πάρει κάτι ενώ σε εμένα φαινόταν...Για αυτό κόψιμο το χάπι σε κομμάτια κλπ.
Το Gingo biloba οντως κανει ολα αυτα στο κυκλοφορικο συστημα, στις περιπτωσεις που υπαρχει θεμα στο κυκλοφορικο.
Και θεμα υπαρχει οταν υπαρχει υψηλη dht λογω υπερλειτουργειας της reductase type I.
Αρα προφανως gibik αφου βλεπεις θετικα αποτελεσματα, μαζι κ με ενα dht blocker, οπως πχ το fo-ti θα εχεις πολυ καλο αποτελεσμα στο μαλλί.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ναι το έχω διαβάσει για την αιμάτωση. Αν blockάρει και τη PGD2 ακόμα καλύτερα. Δείχνει να είναι πολύ καλό συμπλήρωμα.
Το gingo δεν ειναι blocker για προσταγλαδινες, το μονο που μπορει να κανει σαυτους που εχουν υψηλες PG(κ υψηλη Ε1) ειναι καθως αυξανει τη ροη του αιματος οι PG να κανουν ακομη μεγαλυτερη ζημια στην τριχα, δηλ αυξηση της τριχωπτωσης.

Στοις περιπτωσεις τριχωπτωσης το gingo χρειαζεται μονο σαυτους που εχουν υψηλα Ανδρογονα, μακρια λοιπον απο αυτους που εχουν υψηλα Οιστρογονα.
 

Gibik

Active Member
Το Gingo biloba οντως κανει ολα αυτα στο κυκλοφορικο συστημα, στις περιπτωσεις που υπαρχει θεμα στο κυκλοφορικο.
Και θεμα υπαρχει οταν υπαρχει υψηλη dht λογω υπερλειτουργειας της reductase type I.
Αρα προφανως gibik αφου βλεπεις θετικα αποτελεσματα, μαζι κ με ενα dht blocker, οπως πχ το fo-ti θα εχεις πολυ καλο αποτελεσμα στο μαλλί.
Αν μπορείς να με βοηθήσεις λίγο να καταλάβω σε παρακαλώ, κάποιες οδηγίες, ή κάποιο λινκ, ή κάποιο προιόν, ή κάτι να διαβάσω σχετικά γιατί είμαι σχετικά καινούργιος και πελαγωμένος.....
Ευχαριστώ.
 

erevos

Active Member
Φίλε Gibik οι έρευνες λένε ότι σχετίζεται άμεσα με τις PGs και συγκεκριμένα ως PGD2 blocker. Οπότε αφου σε βοηθά, το συνεχίζεις.;)
 
Αν μπορείς να με βοηθήσεις λίγο να καταλάβω σε παρακαλώ, κάποιες οδηγίες, ή κάποιο λινκ, ή κάποιο προιόν, ή κάτι να διαβάσω σχετικά γιατί είμαι σχετικά καινούργιος και πελαγωμένος.....
Ευχαριστώ.
Εδω ειναι καποιες συζητήσεις για foti
http://www.hairlossgr.com/threads/Τ...α-shen-min-topical-hair-nutrient.9254/page-11
Το βασικο ειναι οτι πρεπει να κανεις μια μετρηση της ορμονης dht, η οποια εφοσον ειναι ανεβασμενη, δειχνει οτι χρειαζεσαι ενα blocker οπως το foti για να σταματησεις την τριχωπτωση.
 

erevos

Active Member
Γιώργο την παραπάνω έρευνα την διάβασες για το Ginkgo? Γιατί από ότι βλέπω δεν επιρρεάζει ρεδουκταση και dht.
 
Μπλουζα