Fungoral εξαφανίστηκε (;)

nikosssss

Active Member
Παιδιά δηλαδή όποιος χρησιμοποιεί Fungoral πρεπει να σταματήσει minox? Γιατι κάπου αναφέρθηκε οτι αν κάνεις 3 φορές τη βδομάδα fungoral είναι σαν να βάζεις minox μια φορά τη μέρα. Αρα?? Και τα δυο θα έχουν κάποια αρνητική επίπτωση?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
nikoss μαζι αυτα δουλευουν καλυτερα , απλα συγκριναμε το ποσο δραστικο ειναι το ενα μονο του σε σχεση με το αλλο . μινοξ και φουγκοραλ βγαζουν περισσοτερο μαλλι απο καθενα μονο του
 

makis25

Well-Known Member
Προσκαρ ειμαι στον 1.5 μηνα μεριπου. Βαζω αρκετη ποσοτητα. Κανει πολυ αφρο και μαλιστα 2 χερια. 3 φορες τη βδομαδα. Δευτερα, Τεταρτη, Παρασκευή.
Μινοξ οχι ακομη το φοβαμαι λογω σμηγμ.δερμ.

ε ναι , θυμηθηκα εισαι αυτος που ξεκινησε προσφατα , ε κοιτα και η φινα κανει shedding , και το φουγκοραλ κανει shedding . Συνεχισε σε λιγους μηνες θα σαι καλυτερα . Αν φοβασαι δερματιτιδες τοτε αφου σταθεροποιηθει λιγο το μαλλι , πχ απο γεναρη και μετα , μπορεις να δοκιμασεις αφρο μινοξ . Δεν εχει ο αφρος ppg που ερεθιζει το δερμα .
 

Harris_G

Well-Known Member
Παιδιά δηλαδή όποιος χρησιμοποιεί Fungoral πρεπει να σταματήσει minox? Γιατι κάπου αναφέρθηκε οτι αν κάνεις 3 φορές τη βδομάδα fungoral είναι σαν να βάζεις minox μια φορά τη μέρα. Αρα?? Και τα δυο θα έχουν κάποια αρνητική επίπτωση?
Σα να βάζεις Minoxidil 2% όμως
 

cool11

Well-Known Member
Ρε παιδια, με μπερδεψατε. Λεπταινει την τριχα, ή την παχαινει τελικα το fungoral? Αλλοι λενε ετσι, αλλοι λενε αλλιως νομιζω!

Και δεν απαντησε κανεις....

Τελικα, ποσες φορες την εβδομαδα ειναι καλο να γινεται λουσιμο με fungoral? Το καθε μερα λογικα, ακουγεται υπερβολικο, και με side effects.
 

tasos33

Well-Known Member
Cool είσαι στο forum 50 χρόνια και ρωτάς πράματα που δεν έχουν απάντηση, βάλτο δύο με τρεις φορές, σε άλλους μπορεί να δουλεψει σε αλλούς όχι, σε άλλους μπορεί να παχυνει σε αλλους όχι, ξεκινατο και βλέπεις.



Και δεν απαντησε κανεις....

Τελικα, ποσες φορες την εβδομαδα ειναι καλο να γινεται λουσιμο με fungoral? Το καθε μερα λογικα, ακουγεται υπερβολικο, και με side effects.
 

thatcher

Active Member
Μετά απο μια βδομάδα αλλαγή από Botaderm -> Fungoral μου φαίνεται, παρολο του ότι στα χαρτια έχουν ίδια σύνθεση, ότι το Fungo εχει μυρωδιά πιο "φαρμακο" και στεγνώνει πιο γρήγορα απο το αλλο που και δεν είχε κάποιο ιδιαίτερο αρωμα και εκανε παρα πολύ αφρό.
 

makis25

Well-Known Member
Εχουν μικροδιαφορες στα εκδοχα , αλλα κατα βαση ειναι ιδια . Απο μυρωδια το φουγκο εχει τη χειροτερη , μετα ειναι το botaderm , και την καλυτερη απο τα 3 την εχει το neo-egmol . Τωρα δειγματιζω το botaderm , αλλα μολις τελειωσει θα το ξαναγυρισω στο neo-egmol , μονο και μονο για τη μυρωδια .
 

Harris_G

Well-Known Member
Πυροβολαει το Fungo μαγκες παω να κλεισω μηνα και βλεπω βελτιωση (τουλαχιστον σε μενα και τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα του κεφαλιου μου εντονη λιπαροτητα κλπ). Εχει σιγουρα παχυνει η τριχα ειδικα στο forelock. Οχι τρελες διαφορες προς το παρον αλλα οταν κοιτιεσαι καθε μερα σα μλκς την καταλαβαινεις τη διαφορα!Ειμαι στο πρωτο μηνα ωστοσο και λογικα θα δωσει κ αλλο σε βαθος χρονου). To shedding που προκαλεσε μειωνεται συνεχως, μεχρι τωρα ειμαστε σε καλο δρομο. @makis25 εισαι καθηγητης...ΥΓ αμα το ξανασταματησουν τα φαρμακεια θα τους κατεβασω τις τζαμαριες με το αδειο fungoral μου.
 

thatcher

Active Member
Εχω δει διαφορα και γω σε σχεση με το botaderm και το χρησιμοποιω 4 φορες τη βδομαδα αλλιως δεν ησυχαζει το κεφαλι μου απο τη φαγουρα και λοιπα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nikolakis

Well-Known Member
Πυροβολαει το Fungo μαγκες παω να κλεισω μηνα και βλεπω βελτιωση (τουλαχιστον σε μενα και τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα του κεφαλιου μου εντονη λιπαροτητα κλπ). Εχει σιγουρα παχυνει η τριχα ειδικα στο forelock. Οχι τρελες διαφορες προς το παρον αλλα οταν κοιτιεσαι καθε μερα σα μλκς την καταλαβαινεις τη διαφορα!Ειμαι στο πρωτο μηνα ωστοσο και λογικα θα δωσει κ αλλο σε βαθος χρονου). To shedding που προκαλεσε μειωνεται συνεχως, μεχρι τωρα ειμαστε σε καλο δρομο. @makis25 εισαι καθηγητης...ΥΓ αμα το ξανασταματησουν τα φαρμακεια θα τους κατεβασω τις τζαμαριες με το αδειο fungoral μου.
Από κωλοφαρδια το βρήκες, έχει καταργηθεί επίσημα εδώ κ 6 μήνες. Εάν είσαι τυχερός κ έχει στοκ το συγκεκριμένο φαρμακείο πήγαινε κ παρτα όλα. Ααα κ αν βρεις στείλε μου πμ να αγοράσω κ εγώ ένα γιατί πήρα το ilgem που είναι κ καλά το αντίστοιχο του κ μου έχει κάνει τη τρίχα σα πουτς@τριχα
 

thatcher

Active Member
Από κωλοφαρδια το βρήκες, έχει καταργηθεί επίσημα εδώ κ 6 μήνες. Εάν είσαι τυχερός κ έχει στοκ το συγκεκριμένο φαρμακείο πήγαινε κ παρτα όλα. Ααα κ αν βρεις στείλε μου πμ να αγοράσω κ εγώ ένα γιατί πήρα το ilgem που είναι κ καλά το αντίστοιχο του κ μου έχει κάνει τη τρίχα σα πουτς@τριχα
Και μένα έτσι μου ελεγαν αλλα κάθε βδομαδα που πηγαινα και σε διαφορετικό φαρμακειο, " να το παραγγειλουμε ", " είναι σε έλλειψη " κλπ. Με Fungoral είδα καλύτερα αποτελέσματα απο botaderm που χρησιμοποιώ απο Ιούλιο.
 

karampalikis

Active Member
Από τον Σεπτέμβρη μέχρι μέσα Οκτώβρη χρησιμοποιούσα το fungoral τρεις φορές την εβδομάδα.
Η ΣΔ που είχα για πολλά χρόνια εξαφανίστηκε , νιώθω το κεφάλι μου μετά απο χρόνια καθαρό χωρίς φαγούρα και ΙΣΩΣ πιο χοντρή την τρίχα.
Όμως το έχω σταματήσει τώρα διότι στα τελευταία λουσίματα μου προκαλούσε πονοκεφάλους οι οποίοι κρατούσαν αρκετά. Το άφηνα για 7'-8'. Θα το ξαναδοκιμάσω σε καμιά 10αρια μέρες να δω μήπως και ήταν τυχαίο.
 

nikolakis

Well-Known Member
Από τον Σεπτέμβρη μέχρι μέσα Οκτώβρη χρησιμοποιούσα το fungoral τρεις φορές την εβδομάδα.
Η ΣΔ που είχα για πολλά χρόνια εξαφανίστηκε , νιώθω το κεφάλι μου μετά απο χρόνια καθαρό χωρίς φαγούρα και ΙΣΩΣ πιο χοντρή την τρίχα.
Όμως το έχω σταματήσει τώρα διότι στα τελευταία λουσίματα μου προκαλούσε πονοκεφάλους οι οποίοι κρατούσαν αρκετά. Το άφηνα για 8'-10'. Θα το ξαναδοκιμάσω σε καμιά 10αρια μέρες να δω μήπως και ήταν τυχαίο.
Πονοκέφαλο από το σαμπουάν δύσκολο, σύμπτωση θα ήταν.
 

karampalikis

Active Member
Έχεις ένα δίκιο, αλλά δεν είναι απλό σαμπουάν. Στην Αμερική θέλει συνταγή για το 2%.
Μάλιστα με έπιανε ο ίδιος πονοκέφαλος που με έπιανε και με την μινοξ, στα ίδια σημεία και στο δεξί αυτί. Δεν άρχισαν οι πονοκέφαλοι αμέσως. Μετά τον πρώτο μήνα.
 

makis25

Well-Known Member
δεν ειναι απο το σαμπουαν οι πονοκεφαλοι , δεν μπαινει στη κυκλοφορια το φαρμακο , μπορεις να ριξεις ολο το μπουκαλι στο κεφαλι σου να το αφησεις ωρες και παλι δε θα ανιχνευεται στο αιμα σου . Επισης το φαρμακο εξαφανιζεται εντελως σε 48 ως 72 ωρες οποτε και 3 και 4 φορες την εβδομαδα δεν οδηγουν στο να συσσωρεύεται . Μηπως εχεις κανενα πιάσιμο στο λαιμο , στο σβερκο και χτυπα κανενα νευρο με το ζεστο νερο στο μπανιο και σε πιανουν εκει πονοκεφαλοι
 

karampalikis

Active Member
δεν ειναι απο το σαμπουαν οι πονοκεφαλοι , δεν μπαινει στη κυκλοφορια το φαρμακο , μπορεις να ριξεις ολο το μπουκαλι στο κεφαλι σου να το αφησεις ωρες και παλι δε θα ανιχνευεται στο αιμα σου . Επισης το φαρμακο εξαφανιζεται εντελως σε 48 ως 72 ωρες οποτε και 3 και 4 φορες την εβδομαδα δεν οδηγουν στο να συσσωρεύεται . Μηπως εχεις κανενα πιάσιμο στο λαιμο , στο σβερκο και χτυπα κανενα νευρο με το ζεστο νερο στο μπανιο και σε πιανουν εκει πονοκεφαλοι
Δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά. Μου έκανε εντύπωση που ήταν οι ίδιοι πονοκέφαλοι με την μινοξ. Όσο για το νερό, χρησιμοποιώ χλιαρό στην αρχή και ύστερα στο ξέβγαλμα κρύο. Τώρα που το έχω κόψει και βάζω σαμπουάν του εμπορίου και 1-2 φορές την εβδομάδα της sebamed για ΣΔ δεν νιώθω κάτι.
 

Harris_G

Well-Known Member
Χιλια δυο ειναι αδερφε και για μινοξ-φινα που λεει μια μεγαλη μεριδα, παπαριες λενε. Εγω ας πουμε σημερα εφαγα ηλιο στη μαπα και εχει μουδιασει το κεφαλι σαν εξαλλο. Επισης ολοι πινουν 3-4 καφεδες, αλλοι καπνιζουν και η λιστα δεν εχει τελειωμο.
 
Μπλουζα