Finest, fue, 1300 grafts, 4/2017

Finest

New Member
Καλησπέρα παιδιά,

Η δικιά μου περίπτωση είναι λίγο περίεργη, είναι απο αυτές, που με βάση την έρευνα που είχα κανει πριν προβω στην μεταμόσχευση, κανένας δεν θα συμφωνούσε στο να την κάνω...Καθώς, όμως, συμβουλεύτηκα αρκετά το forum για να επιλέξω κλινική αλλά και για να διαφωτιστώ περαιτέρω, θεώρησα σωστό να παραθέσω την εμπειρία μου...Διευκρινίζω, όμως, πως δεν θα είναι εν τω βάθει καθώς αρκετές λεπτομέρειες τις αγνοώ...

Ποιο ήταν το πρόβλημα? Receding Hairline με κατα τα άλλα πυκνότατο μαλλι, σε νεοτατη ηλικια

Το πρόβλημα, κακά τα ψέματα, δεν ήταν μεγάλο...καλυπτόταν το κενό στους κροτάφους με τα μαλλιά κάτω, όμως, αυτό δεν ήταν εφικτό σε άλλου είδους κουρέμματα, οπότε και πήρα την απόφαση για μεταμόσχευση...Να διευκρινίσω το εξής, όμως! Έχω πάρα πολυ καλή δότρια περιοχή και γενικά πολύ καλή ποιότητα μαλλιού και μεγάλη πυκνότητα, όπως προανέφερα, στις πιο πίσω περιοχές...οπότε στην περίπτωσή μου, σε καμία περίπτωση δεν ήταν -και δεν είναι -το only shot μου...επίσης στην οικογένεια, είναι χαρακτηριστικό πως κανείς δεν χάνει τα μαλλιά του από ένα σημείο και πίσω, οπότε σκέφτηκα πως με συντηρητική θεραπεία και καλύπτοντας τους κροτάφους θα ξένιαζα για κάποιο διάστημα (που όντως μετά απο 9 μήνες τα μαλλιά δεν με απασχολούν, χρησιμοποιω μινοξιδίλη και αραιά κανα prp)

Πάμε στην συμπεριφορά της κλινικής...τα πολυειπωμένα καταρχάς: ωραίος χώρος, φιλικό προσωπικό...εξήγησα το πρόβλημα μου, μου είπε κατευθείαν η κυρία στην οποία παραπέμπουν τους ενδιαφερόμενους πως το πρόβλημα λύνεται εύκολα και μου εξήγησε τα βασικα -τα οποία ήδη και ήξερα- και συνενοηθήκαμε να μιλήσουμε για να κανονίσουμε ημερομηνία, κάτι που και έγινε...

1ο φάουλ: μπορεί να μπεις για μεταμόσχευση χωρίς κυριολεκτικά πλάνο! κάτι που σε σοβαρότερες απ'την δικιά μου περίπτωση το θεωρώ τεράστιο ρίσκο για τον ''ασθενή''...ωστόσο εν προκειμένω και καθώς δεν είχα κάτι να χάσω -ούτε το οικονομικό ήταν μεγάλο ζήτημα, ούτε η δότρια μου θα πάθαινε μεγάλο πλήγμα- αφέθηκα εν γνώσει μου στην τύχη...ακολούθησαν και άλλα φάουλ απο μεριά τους θεωρώ

2ο φάουλ: την ημέρα του χειρουργείου μου σχεδιάστηκε μια hairline μέσα σε 1-2 λεπτά και εν συνεχεία προχωρήσαμε στην λήψη των τριχοθυλακίων...δηλαδή με λίγα λόγια, δεν μετρήθηκε η έκταση που θα καλυπτόταν και δεν υπολογίστηκε και η πυκνότητα που θα στοχεύαμε, όπως επίσης και δεν ενημερώθηκα για τον αριθμο των τριχοθυλακιων που θα βάζαμε! όλα αυτά εν γνώσει μου και παρόλο που μου έκανε τρομερή εντύπωση, το άφησα να κυλήσει...

Η γιατρός μία από τις αρκετές νεαρές κοπέλες, αρκετά φιλική και καλή

Post-Op: Εδώ στάθηκα τυχερός...για κάποιον λόγο κράτησα παρα πολλά τριχοθυλάκια τα οποία άρχισαν να μεγαλώνουν αμέσως και δεν έπεσαν - δεν ξέρω αν μερικά από αυτά πέφτουν πχ ακόμα και τώρα-...ωστόσο έμεινα για λίγο καιρό παραπάνω απ'ό,τι περίμενα αυτή η κρούστα, οπότε σε μερικές περιπτώσεις και ενώ είχαν παρέλθει περίπου 20 μέρες έτριψα λίγο την περιοχή και έφυγαν τριχοθυλάκια, πράγμα που διάβαζα πως ήταν φυσιολογικό...δεν ξέρω αν προκλήθηκε ζημια από αυτό βέβαια...
Επίσης, κανείς δεν κατάλαβε τίποτα και η δότρια μου είναι σαν να μην συνέβει τίποτα και από τον δεύτερο μήνα κουρέυομαι στο 1cm στη δότρια, χωρίς να φαίνονται κενά

Συμπέρασμα: Η πολιτική της κλινικής είναι λίιιγο χρηματοθηρική ή τουλάχιστον έτσι βγαίνει, καθώς με τον όγκο ατόμων που έχουν να χειριστούν δεν ασχολούνται αρκετά με την κάθε περίπτωση...Ωστόσο, προσωπικά είμαι ευχαριστημένος -στάθηκα και τυχερός-, αν και αν πχ είχαν γίνει τα τυπικά που όπως είπα δεν έγιναν, ίσως είχα και ακόμα μεγαλύτερη πυκνότητα, πράγμα που δεν θα με χάλαγε, δεν με ενοχλεί όμως...η hairline είναια αρκετά καλή και δένει αρμονικότατα με το πίσω, οπότε ακομά και αν η εγχείρηση εγινε από νέα γιατρό, ήξερε τι έκανε σιγουρα...Ωστόσο, ο λόγος που γράφω αυτό το νήμα είναι μάλλον αυτές οι καταληκτικές γραμμές:
Αν συστείνω την κλινική? Ναι, τη συστείνω, ακόμα και με τις παθογένειές της βγάζει καλά αποτέλέσματα, ωστόσο πρέπει, σε αντίθεση με εμένα, αν έχετε σοβαρό πρόβλημα να επιδιώξετε την προσοχή και να ζητήσετε ακριβώς αυτό που θέλετε, γιατί, δυστυχώς, θυμάμαι πως όταν ακόμα έψαχνα περιπτώσεις, είχα δει 1-2 παιδία που πήγαν κάνοντας ακούσια αυτό που εγώ έκανα εν μέρει εσκεμμένα, βγήκαν με μέτρια αποτελέσματα...Αν κάποιος από την άλλη έχει το ίδιο μικροπρόβλημα με εμένα την συνειστώ σίγουρα...Ίσως σε μερικούς να φανεί ανούσιο το νήμα, απλά σε συζητήσεις φίλων μου, αρκετές φορές συναντώ υπέρμετρο ενθουσιασμό που οδηγεί και σε μια κάποια αφέλεια, που στην συγκεκριμένη κλινική ίσως να οδηγήσει σε μη συνενόηση...
Φωτογραφίες από την κλινική δεν ζήτησα ούτε πριν ούτε μετά
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Finest

New Member
Το ξεκαθάρισα φίλε μου, προσωπικά προς το παρόν το έλυσα το πρόβλημά μου, οπότε και δεν είχα λόγο να επισκεφθώ ξανά το forum...Όμως, μερικές φορές αναλογίζομαι την σχετικη επιφανειακότητα και (υπερβολικά,ίσως) γρήγορη υλοποίηση της όλης διαδικασίας και θεώρησα καλό να το υποδείξω, γιατί μετα έρχονται τα κακά αποτελέσματα και σωρηδόν από κάτω γράφετε ''κάνε το διάβασμά σου πρώτα φίλε, να ξέρεις τι θέλεις κτλ''
 

tasos33

Well-Known Member
Κρατάμε ότι έλυσες το πρόβλημα, αν είσαι τώρα ικανοποιημένος και η ψυχολογία σου όμορφη δεν μετράει τίποτα άλλο.

Καλά έκανες και εκφραστηκες και έβγαλες τον προβληματισμό σου, δε το συζητάμε αυτό, απλά συμφώνησα μαζί σου στο ήταν ανούσιο το post απλά επειδή δεν μπορούμε να έχουμε άποψη για αυτό που υποστηρίζεις, ως προς το αποτέλεσμα σου.
Τα υπόλοιπα είναι γνωστά.
 

crossfire

Well-Known Member
Γεια σου Finest,
Νομίζω ότι απαγορεύεται από τους κανονισμούς του φόρουμ να γράψεις για μεταμόσχευση, grafts, κλινική κτλ, χωρίς να ανεβάσεις φωτογραφίες........είτε είναι θετικά , είτε αρνητικά.
Ο λόγος είναι για να προστατευτούν οι κλινικές από κακοπροαιρετους ή να προστατευτούν οι υποψήφιοι πελάτες από διαφημίσεις.
Γι αυτό έγραψε ότι έγραψε ο tasos33.
Πιστεύω ότι το post σου είναι αξιόπιστο και ειλικρινές.
Σκέψου το μήπως μπορείς να ανεβάσεις φωτό.
Όπως και να χει , καλή συνέχεια.
 

Finest

New Member
Γεια σου Finest,
Νομίζω ότι απαγορεύεται από τους κανονισμούς του φόρουμ να γράψεις για μεταμόσχευση, grafts, κλινική κτλ, χωρίς να ανεβάσεις φωτογραφίες........είτε είναι θετικά , είτε αρνητικά.
Ο λόγος είναι για να προστατευτούν οι κλινικές από κακοπροαιρετους ή να προστατευτούν οι υποψήφιοι πελάτες από διαφημίσεις.
Γι αυτό έγραψε ότι έγραψε ο tasos33.
Πιστεύω ότι το post σου είναι αξιόπιστο και ειλικρινές.
Σκέψου το μήπως μπορείς να ανεβάσεις φωτό.
Όπως και να χει , καλή συνέχεια.

Κρατάμε ότι έλυσες το πρόβλημα, αν είσαι τώρα ικανοποιημένος και η ψυχολογία σου όμορφη δεν μετράει τίποτα άλλο.

Καλά έκανες και εκφραστηκες και έβγαλες τον προβληματισμό σου, δε το συζητάμε αυτό, απλά συμφώνησα μαζί σου στο ήταν ανούσιο το post απλά επειδή δεν μπορούμε να έχουμε άποψη για αυτό που υποστηρίζεις, ως προς το αποτέλεσμα σου.
Τα υπόλοιπα είναι γνωστά.

Oρίστε μερικές ενδεικτικές παιδιά, αν θέλετε και από άλλες οπτικές πείτε μου...βλέπετε πως έχουν μπει και 2τριχα ακόμα και 3τριχα μπροστά (λάθος), κάτι που ξέχασα να αναφέρω...φωτο απο πριν αντιπροσωπευτικές δεν έχω, αλλά για να καταλάβετε φέρτε νοητή γράμμη από εκεί που είναι το δάχτυλο και διαγώνια προς τα πίσω...αυτό το κομμάτι έλειπε και στους δύο κροτάφους + μια λωρίδα και στην μπροστά περιοχή που μπήκε, οπότε και κατέβηκε η hairline κάπως..σε κάποιον, όπως είπα, ίσως να μη φαινόταν σοβαρό το πρόβλημα αλλά αν δείτε την πυκνότητα στα πιο πίσω στις επόμενες φωτογραφίες καταλαβαίνετε πως ήταν δύσκολο το styling τους από ένα σημείο και μετά...η τρίτη φωτογραφία είναι crop από μακρινή φωτογραφία, οπότε κάπως έτσι φαίνονται καθημερινά...οπότε, ναι ίσως το αποτέλεσμα άμα είχαν γίνει κάποια βασικά να ήταν και ακόμα καλύτερο, αλλά δεδομένου του ότι ούτε shock loss υπήρχε, ούτε η δότρια έχει θέμα και η πρόοδος ήταν και πολύ γρήγορη το όλο αποτέλεσμα ήταν ικονοποιητικό...υπογραμμίζω, πάντως, όπως και στο αρχικό ποστ ότι ο καθένας πρέπει να λαμβάνει υπόψιν του και τα δικά του χαρακτηριστικά (ποιότητα μαλλιών, δότρια, υπάρχοντα μαλλιά κτλ), το δικό μου αποτέλεσμα πχ boostarete εμφανησιακά αρκετά και από τα πίσω...επίσης παρατηρώ ακόμα και καινούργιες τρίχες να σκάνε οπότε αφού είμαι στο 9μηνο, ίσως να μην εχει ολοκληρωθεί εντελώς, εντελώς το αποτέλεσμα
 

Συνημμένα

  • hai2.jpg
    hai2.jpg
    140 KB · Προβολές: 444
  • hair1.jpg
    hair1.jpg
    100.6 KB · Προβολές: 463
  • hair3.jpg
    hair3.jpg
    72.9 KB · Προβολές: 450
  • hair4.jpg
    hair4.jpg
    13.9 KB · Προβολές: 454
Τελευταία επεξεργασία:

koumparos

Well-Known Member
Eαν δεν δουμε μια με το πριν το νημα ειναι ανουσιο και πρεπει να διαγραφει.Δεν μπορει να μην εχεις μια φωτο με το πριν.Η κλινικη σιγουρα σε εβγαλε φωτος.Τουλαχιστον να δουμε σε ποιες περιοχες δουλεψατε και τι δουλεια εγινε.Εγω εδω βλεπω ενα κεφαλι που δεν δειχνει να ειχε ποτε προβλημα και ειναι αρκετα παραπλανητικο να μεινει το νημα ετσι.
Φανταζομαι στον βεκρη την εκανες εαν κρινω απο αυτα που μας ειπες.
 

Finest

New Member
Eαν δεν δουμε μια με το πριν το νημα ειναι ανουσιο και πρεπει να διαγραφει.Δεν μπορει να μην εχεις μια φωτο με το πριν.Η κλινικη σιγουρα σε εβγαλε φωτος.Τουλαχιστον να δουμε σε ποιες περιοχες δουλεψατε και τι δουλεια εγινε.Εγω εδω βλεπω ενα κεφαλι που δεν δειχνει να ειχε ποτε προβλημα και ειναι αρκετα παραπλανητικο να μεινει το νημα ετσι.
Φανταζομαι στον βεκρη την εκανες εαν κρινω απο αυτα που μας ειπες.

Kυριολεκτικά η μόνη ίσως φωτογραφία που έχω, τραβηγμένη 4 μήνες πριν γίνει η μ.μ...όμοια και ελαφρώς βαθύτερα ήταν και από την άλλη πλευρά...το ανέφερα εξ αρχής πως αγνοώ ακριβή αριθμό graft (περί τα 1300 πάντως), όνομα γιατρόυ και δεν έχω επίσημες before-after...
 

Συνημμένα

  • hair5.jpg
    hair5.jpg
    13.9 KB · Προβολές: 443

koumparos

Well-Known Member
Μηπως εβαλες καμια 700αρια και απλα δεν θυμασαι??1300 με τετοιο προβλημα και ελλαδα που πανε ποιο safe δυσκολο μου φενεται.
 

Stripar

Established Member
Θα συμφωνήσω με τον @crossfire και ειδικά με τον @koumparos
Υπάρχουν κανονισμοί
και ειδικά όταν μία παρουσίαση δέν γίνεται ολοκληρωμένα και με σωστές φωτογραγίες και πρίν και μετά,
ελλοχεύουν πολύ κινδύνοι παραπληροφόρησης και ωραιοποίησης...

Ας ζητήσει το μέλλος απο την κλινική τις επίσημες λήψεις του πρίν και του μετά και ας τις αναρτήσει,
αλλιώς είναι απλά ένα κείμενο και όχι παρουσίαση μτχ και βέβαια μεταχρονολογισμένο περιστατικό (περσινό).
 

Finest

New Member
Μηπως εβαλες καμια 700αρια και απλα δεν θυμασαι??1300 με τετοιο προβλημα και ελλαδα που πανε ποιο safe δυσκολο μου φενεται.

Είχε προχωρήσει κάπως στους 4 μήνες που πέρασαν και επίσης μπήκαμε και στα μαμα μαλλιά, για αυτό και ενώ από τότε μέχρι τώρα φύγαν κάποια -αλλά έχει σταθεροποιηθεί θαρρώ- δεν υπάρχουν κενά...τώρα αν ο αριθμός δεν αληθεύει, ε τότε δεν έχω κάποιο σχόλιο να κάνω, νομίζω η ειλικρίνεια από μεριάς γιατρού πρέπει να ναι το βασικό...

Θα συμφωνήσω με τον @crossfire και ειδικά με τον @koumparos
Υπάρχουν κανονισμοί
και ειδικά όταν μία παρουσίαση δέν γίνεται ολοκληρωμένα και με σωστές φωτογραγίες και πρίν και μετά,
ελλοχεύουν πολύ κινδύνοι παραπληροφόρησης και ωραιοποίησης...

Ας ζητήσει το μέλλος απο την κλινική τις επίσημες λήψεις του πρίν και του μετά και ας τις αναρτήσει,
αλλιώς είναι απλά ένα κείμενο και όχι παρουσίαση μτχ και βέβαια μεταχρονολογισμένο περιστατικό (περσινό).

Ναι, για αυτόν ακριβώς τον λόγο τόνισα επανειλημμένα πως το pattern της περίπτωσης μου σε λίγους θα φανεί χρήσιμο, πιο πολύ έμφαση έδωσα σε αυτό που μου έκανε εντύπωση...στο ότι μπορει να πας εκεί να συναντηθείς μία φορα με την ύπευθυνη, να ανταλλάξεις 2 κουβέντες και να μπεις χειρουργείο και εκεί να γίνουν αυτά που προανέφερα...αν γινει αυτό, τότε αν δεν έχεις μεγάλο πρόβλημα και έχεις και καλές προδιαγραφές όπως εγώ, πιθανώς θα χεις και καλό αποτέλεσμα...σε αντίθετη περίπτωση είναι ρίσκο...δεν καταλαβαίνω πως αυτό μπορεί να είναι παραπληροφόρηση, ίσα ίσα πρέπει ο καθένας να γνωρίζει πως πρέπει να συμμετέχει σε αυτή την διαδικασία και να διεκδικήσει το καλύτερο....εν πάση περιπτώσει, έχετε δίκιο στο ότι δεν πρόκειται για ολοκληρωμένη παρουσίαση, αφού όπως και έχετε δει/πει όποιος ξένιασε με το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν έχει λόγο και να ξανασχοληθεί, οπότε και εγώ δεν ενδιαφέρθηκα να ασχοληθώ με την κλινική περαιτέρω...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Finest

New Member
Είχε προχωρήσει κάπως στους 4 μήνες που πέρασαν και επίσης μπήκαμε και στα μαμα μαλλιά, για αυτό και ενώ από τότε μέχρι τώρα φύγαν κάποια -αλλά έχει σταθεροποιηθεί θαρρώ- δεν υπάρχουν κενά...τώρα αν ο αριθμός δεν αληθεύει, ε τότε δεν έχω κάποιο σχόλιο να κάνω, νομίζω η ειλικρίνεια από μεριάς γιατρού πρέπει να ναι το βασικό...



Ναι, για αυτόν ακριβώς τον λόγο τόνισα επανειλημμένα πως το pattern της περίπτωσης μου σε λίγους θα φανεί χρήσιμο, πιο πολύ έμφαση έδωσα σε αυτό που μου έκανε εντύπωση...στο ότι μπορει να πας εκεί να συναντηθείς μία φορα με την ύπευθυνη, να ανταλλάξεις 2 κουβέντες και να μπεις χειρουργείο και εκεί να γίνουν αυτά που προανέφερα...αν γινει αυτό, τότε αν δεν έχεις μεγάλο πρόβλημα και έχεις και καλές προδιαγραφές όπως εγώ θα χεις και καλό αποτέλεσμα...σε αντίθετη περίπτωση είναι ρίσκο...δεν καταλαβαίνω πως αυτό μπορεί να είναι παραπληροφόρηση, ίσα ίσα πρέπει ο καθένας να γνωρίζει πως πρέπει να συμμετέχει σε αυτή την διαδικασία και να διεκδικήσει το καλύτερο....εν πάση περιπτώσει, έχετε δίκιο στο ότι δεν πρόκειται για ολοκληρωμένη παρουσίαση, αφού όπως και έχετε δει/πει όποιος ξένιασε με το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν έχει λόγο και να ξανασχοληθεί, οπότε και εγώ δεν ενδιαφέρθηκα να ασχοληθώ με την κλινική περαιτέρω...
 

Stripar

Established Member
Φίλτατε
όταν την μτχ την έχεις κάνει πέρισυ ,
Δέν έχεις καμία φωτογραφία του πρίν και του μετά ,
αλλά και καμία φωτογραφία της εξέλιξης της μτχ στην διάρκεια της φύτρωσης και
ανταυτού βάζεις τις τελικές φωτογραφίες του αποτελέσματός σου ένα χρόνο μετά

Αυτό δέν ονομάζεται παρουσίαση μτχ και
δέν μπορεί κανείς να κριτικάρει θετικά ή και αρνητικά το αποτέλεσμά σου δεδομένου ότι δέν υπάρχει "baseline"
και παρουσίαση.

Οτι έγραψες , την εμπειρία σου δηλ και μόνο θα μπορούσες να τα γράψεις σε ένα οποιοδήποτε νήμα του forum
.εν πάση περιπτώσει, έχετε δίκιο στο ότι δεν πρόκειται για ολοκληρωμένη παρουσίαση, αφού όπως και έχετε δει/πει όποιος ξένιασε με το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν έχει λόγο και να ξανασχοληθεί, οπότε και εγώ δεν ενδιαφέρθηκα να ασχοληθώ με την κλινική περαιτέρω...
Μακάρι να έχεις ξεγνιάσει με την Α.Α , αλλά μήν παίρνεις και όρκο γιατί είναι πολύ ύπουλη...
 

Finest

New Member
Φίλτατε
όταν την μτχ την έχεις κάνει πέρισυ ,
Δέν έχεις καμία φωτογραφία του πρίν και του μετά ,
αλλά και καμία φωτογραφία της εξέλιξης της μτχ στην διάρκεια της φύτρωσης και
ανταυτού βάζεις τις τελικές φωτογραφίες του αποτελέσματός σου ένα χρόνο μετά

Αυτό δέν ονομάζεται παρουσίαση μτχ και
δέν μπορεί κανείς να κριτικάρει θετικά ή και αρνητικά το αποτέλεσμά σου δεδομένου ότι δέν υπάρχει "baseline"
και παρουσίαση.

Οτι έγραψες , την εμπειρία σου δηλ και μόνο θα μπορούσες να τα γράψεις σε ένα οποιοδήποτε νήμα του forum

Μακάρι να έχεις ξεγνιάσει με την Α.Α , αλλά μήν παίρνεις και όρκο γιατί είναι πολύ ύπουλη...

Ναι έχεις δίκιο, ίσως είναι καλύτερο να διαγραφεί το νήμα και να μεταφερθεί το πρώτο ποστ -ή μέρος του πρώτου ποστ- στις γενικές πληροφορίες της κλινικης (?), αφού στις πρακτικές της εστιάζει....το ξέρω ότι μελλοντικά, κρίνοντας απ'το ιστορικό, ίσως ξαναχρειαστώ, για αυτό ικανοποιήθηκα που δεν είχαμε θέμα με την δότρια (ούτως ή άλλως λίγα grafts, αλλα πότε δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει με άσχημους χειρισμούς)...για αυτό, επίσης, άφησα και εγώ ορισμένα πράγματα στην τύχη τους, καθώς στο μυαλό μου έχω πως θα χρειαστεί δεύτερη πιθανώς μεγάλη και διορθωτική σε μετέπειτα ηλικία, οπότε και θα ασχοληθώ σίγουρα ενδελεχώς...καλη συνέχεια
 
Μπλουζα