Fake kirkland μινοξιδίλη; προσοχη!

nine

Active Member
Καλησπέρα σε όλους

Μετά από μια δημοσίευση που βρήκα χθες σε site του εξωτερικού, και το λόγο ότι έχω χάσει πολύ έδαφος το τελευταίο 5μηνο με πολύ shedding (ενώ συνέχιζω θεραπεία 1ml/μέρα) άρχισα να υποψιάζομαι μήπως βάζω τόσο καιρό (τους τελευταίος 6-7 μήνες) fake minoxidil και συγκεκριμένα kirkland και ετσι ειναι σαν να μην βάζω καθόλου.

0274079127814aafa5b809f0fd29988aeb937455492c4bd503ca3bb8bebf998ccbd9f7bf.jpg

6883139838be8b6a3c8f5276ed0005f3eb358db0907285be24bcea5cd61c84d223e0bcda.jpg


Από την αρχή της θεραπείας μου έχω πάρει μόνο kirkland και παίρνω πάντα εξάδες σε σφραγισμένη συσκευασία από πωλητή - ebay του εξωτερικού που δεν είναι πάντα ο ίδιος αλλά έχει καλές κριτικές στα general προϊόντα που πουλάει

Αυτή στην στιγμή μπορώ να συγκρίνω 2 παρτίδες - εξάδες (1 μπουκαλάκι από την καθεμιά) και παρατηρώ ότι έχουν διαφορετικό format στην ημερομηνία λήξης το ένα την έχει πάνω από τον αριθμό παρτίδας και το άλλο κάτω. Ακόμη αν ανοίξω το καπάκι το ένα φαίνεται με απόχρωση ελαφρώς κιτρινωπού υγρού και το άλλο είναι εντελώς transparent διαφανο.

Σύμφωνα πάντως με την παραπάνω δημοσίευση αυτή την και τα 2 θα έπρεπε να είναι fake που εχω (γιατί κανονικά η επιγραφή γράφεται με μαύρο χρώμα που λεει Extra Strength for Men ενω σε εμενα και τα 2 ειναι με ασπρο). Δεν θυμάμαι καθόλου και πως ήταν τα kirkland μπουκαλάκια από τις άλλες εξάδες που έβαζα (τότε που ήταν τούμπανο το μαλλί πέρσι)

Εδώ τα δικά μου:
49214169bf42a3ddb9706aa520745124c2367ed8716b00f6a6e5e845091497727b77aad8.jpg



Για την ιστορία το έχω γράψει και σε άλλο thread αναλυτικα στο FAQ της μινοξ ξεκίνησα 1η φορά τον Αύγουστου του 2017 με καταπληκτικά αποτέλεσμα (έφτασα και norwood 1 σχεδόν με τρίχες στα temples) όπου κράταγαν με αργή πτώση έως τον Νοέμβριο του 2018 που άρχισε η υπερβολική τριχόπτωση και πλέον έχω χάσει 60% των gains που μου εδωσε 1 χρονο πριν. Το τελευταίο 5μηνο/6μηνο βάζω τα μπουκαλάκια με ημερομηνία λήξης 01/20 που έχουν το περίεργο format ημερομηνίας. Εκτός από την τρελή κατηφόρα στο θεμα μαλλι θα ελεγα δεν έχω καλή απορρόφηση μινοξ, έχω φαγούρα και ξηροδερμία και στα σημεία που στεγνώνει στο δέρμα αφήνει άσπρο λεκέ κάτι που δεν γίνονταν παλιά απο οσο θυμαμαι. Μου κανει εντυπωσει το αρκετο shedding που εχω στην βουρτσα και στο λουσιμο.

Βέβαια μπορεί αυτό να μην οφείλεται σε fake προϊόν αλλά μπορεί ακόμα:
α) να έπεσε η απόδοση στο 14μηνο και να προχώρησε η ΑΑ και γιαυτό έχασα όλα τα gains (πλέον είμαι στους 20ο μήνα)
β) να περνάω 2ο shedding κάτι που είναι σπάνιο.

Όσοι βάζετε kirkland, μπορείτε να μου επιβεβαιώσετε πως είναι η συσκευασία, απο πού το έχετε πάρει και σε ποιο σημειο γραφει ημερομηνια ληξης;

Ευχαριστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Konstantinos_00

Active Member
Καλησπέρα σε όλους

Μετά από μια δημοσίευση που βρήκα χθες σε site του εξωτερικού, και το λόγο ότι έχω χάσει πολύ έδαφος το τελευταίο 5μηνο με πολύ shedding (ενώ συνέχιζω θεραπεία 1ml/μέρα) άρχισα να υποψιάζομαι μήπως βάζω τόσο καιρό (τους τελευταίος 6-7 μήνες) fake minoxidil και συγκεκριμένα kirkland και ετσι ειναι σαν να μην βάζω καθόλου.

0274079127814aafa5b809f0fd29988aeb937455492c4bd503ca3bb8bebf998ccbd9f7bf.jpg

6883139838be8b6a3c8f5276ed0005f3eb358db0907285be24bcea5cd61c84d223e0bcda.jpg


Από την αρχή της θεραπείας μου έχω πάρει μόνο kirkland και παίρνω πάντα εξάδες σε σφραγισμένη συσκευασία από πωλητή - ebay του εξωτερικού που δεν είναι πάντα ο ίδιος αλλά έχει καλές κριτικές στα general προϊόντα που πουλάει

Αυτή στην στιγμή μπορώ να συγκρίνω 2 παρτίδες - εξάδες (1 μπουκαλάκι από την καθεμιά) και παρατηρώ ότι έχουν διαφορετικό format στην ημερομηνία λήξης το ένα την έχει πάνω από τον αριθμό παρτίδας και το άλλο κάτω. Ακόμη αν ανοίξω το καπάκι το ένα φαίνεται με απόχρωση ελαφρώς κιτρινωπού υγρού και το άλλο είναι εντελώς transparent διαφανο.

Σύμφωνα πάντως με την παραπάνω δημοσίευση αυτή την και τα 2 θα έπρεπε να είναι fake που εχω (γιατί κανονικά η επιγραφή γράφεται με μαύρο χρώμα που λεει Extra Strength for Men ενω σε εμενα και τα 2 ειναι με ασπρο). Δεν θυμάμαι καθόλου και πως ήταν τα kirkland μπουκαλάκια από τις άλλες εξάδες που έβαζα (τότε που ήταν τούμπανο το μαλλί πέρσι)

Εδώ τα δικά μου:
49214169bf42a3ddb9706aa520745124c2367ed8716b00f6a6e5e845091497727b77aad8.jpg



Για την ιστορία το έχω γράψει και σε άλλο thread αναλυτικα στο FAQ της μινοξ ξεκίνησα 1η φορά τον Αύγουστου του 2017 με καταπληκτικά αποτέλεσμα (έφτασα και norwood 1 σχεδόν με τρίχες στα temples) όπου κράταγαν με αργή πτώση έως τον Νοέμβριο του 2018 που άρχισε η υπερβολική τριχόπτωση και πλέον έχω χάσει 60% των gains που μου εδωσε 1 χρονο πριν. Το τελευταίο 5μηνο/6μηνο βάζω τα μπουκαλάκια με ημερομηνία λήξης 01/20 που έχουν το περίεργο format ημερομηνίας. Εκτός από την τρελή κατηφόρα στο θεμα μαλλι θα ελεγα δεν έχω καλή απορρόφηση μινοξ, έχω φαγούρα και ξηροδερμία και στα σημεία που στεγνώνει στο δέρμα αφήνει άσπρο λεκέ κάτι που δεν γίνονταν παλιά απο οσο θυμαμαι. Μου κανει εντυπωσει το αρκετο shedding που εχω στην βουρτσα και στο λουσιμο.

Βέβαια μπορεί αυτό να μην οφείλεται σε fake προϊόν αλλά μπορεί ακόμα:
α) να έπεσε η απόδοση στο 14μηνο και να προχώρησε η ΑΑ και γιαυτό έχασα όλα τα gains (πλέον είμαι στους 20ο μήνα)
β) να περνάω 2ο shedding κάτι που είναι σπάνιο.

Όσοι βάζετε kirkland, μπορείτε να μου επιβεβαιώσετε πως είναι η συσκευασία, απο πού το έχετε πάρει και σε ποιο σημειο γραφει ημερομηνια ληξης;

Ευχαριστώ.
Γειά σας , μια καλή παρατήρηση, εγώ έχω αυτό που καθορίζεται ως fake (μόλις έκανα τσεκ και θα ανεβάσω τις φώτο).Βέβαια διάβασα ότι έχουν λέει αλλάξει την συσκευασία(το χαρτάκι απ'έξω)απλώς δεν το έχουν αλλάξει παντού.Τώρα χρειαζόμαστε και τις απόψεις των άλλων μελών του φόρουμ.Το δικό μου αγοράστηκε από goldhair 6μηνη θεραπεία και τα πρώτα 3 μπουκαλάκια από ebay όπου ήταν ακριβώς ίδια με αυτά που χαρακτηρίζονται ως fake.
 

Συνημμένα

  • IMG_7095.JPG
    IMG_7095.JPG
    2.5 MB · Προβολές: 37
  • IMG_7094.JPG
    IMG_7094.JPG
    1.8 MB · Προβολές: 38
  • IMG_7093.JPG
    IMG_7093.JPG
    2.1 MB · Προβολές: 37

Giorgos-3

Well-Known Member
474DD1C5-7B91-4BAD-8871-D69F2BB9165E.jpeg 486E12EA-2D4D-4382-88C2-2C0EAB4F941B.jpeg
Ειναι η δευτερη 6αδα που ξεκινησα κ οπως εχω ενημερωσει στο νημα ειμαι πολυ ευχαριστημενος περισσοτερο κ απ το ριγκειν γιατι εκτος το οτι αποδειδει εξαιρετικά δεν εχω την παραμικρή ενόχληση κ παρενέργεια. Την παραμικρή ομως ....κάτι που ειχα στο ριγκειν αφρού που εβαλα ενα διαστημα περσι κ το ξανα γυρισα σε κιρκλαντ το οποιο δεν το ξανα αλλαζω μεχρι νεότερας! Εγω το περνω απο δω απο ελληνικο σαιτ που εχει κατηγορηθεί κιολας απο καποιους αλλα εγω δεν εχω παραπονο κ δεν βρισκω τον λογο να αλλαξω μαγαζι που ψωνίζω αλλα κ μάρκα μινοξ....
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Υγ.: το που ξανα διαβασα το μηνυμα σου ειδα οτι πηρες κ εσυ απο γκολντχεαρ.... Ε οποτε μην ξανα παρεις απο ι μπει
 

nine

Active Member
Προβολή συνημμένου 21307 Προβολή συνημμένου 21308
Ειναι η δευτερη 6αδα που ξεκινησα κ οπως εχω ενημερωσει στο νημα ειμαι πολυ ευχαριστημενος περισσοτερο κ απ το ριγκειν γιατι εκτος το οτι αποδειδει εξαιρετικά δεν εχω την παραμικρή ενόχληση κ παρενέργεια. Την παραμικρή ομως ....κάτι που ειχα στο ριγκειν αφρού που εβαλα ενα διαστημα περσι κ το ξανα γυρισα σε κιρκλαντ το οποιο δεν το ξανα αλλαζω μεχρι νεότερας! Εγω το περνω απο δω απο ελληνικο σαιτ που εχει κατηγορηθεί κιολας απο καποιους αλλα εγω δεν εχω παραπονο κ δεν βρισκω τον λογο να αλλαξω μαγαζι που ψωνίζω αλλα κ μάρκα μινοξ....
Τον αριθμό παρτιδας τον έχει πάνω η κάτω απο την ημερομηνία λήξης στα μπουκαλάκια της εξαδας που έχεις;
Ρίξε φωτο:D
 

Tsek

Well-Known Member
Screenshot_20190409-020341_Gallery.jpg Screenshot_20190409-020341_Gallery.jpg
Το δικό μου έχει τον αριθμό παρτίδας πανω απο την ημερομηνία λήξης. Αύριο παω για axelan όπως και να έχει. Κακώς άλλαξα.
 

Tsek

Well-Known Member
1.Παρατηρώ ότι η κάτω σειρά είναι ίδια και στους 2 μας. Τι υποτίθεται πως αντιπροσωπεύει ?

2.Διαβαζοντας το νήμα στο ξένο σαιτ κάποιος επικοινωνήσε με το εργοστάσιο και λένε πως και τα 2 μπουκαλάκια είναι αυθεντικά
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos-3

Well-Known Member
Ε αφου το πε η εταιρια μην το ψειριζουμε...
1.Παρατηρώ ότι η κάτω σειρά είναι ίδια και στους 2 μας. Τι υποτίθεται πως αντιπροσωπεύει ?

2.Διαβαζοντας το νήμα στο ξένο σαιτ κάποιος επικοινωνήσε με το εργοστάσιο και λένε πως και τα 2 μπουκαλάκια είναι αυθεντικά
Α
 

nine

Active Member
Update:

Ειχα στείλει mail στην Costco (Kirkland Minoxidil) και δεν μπορει να επιβεβαιωσει ακομη και με αριθμο παρτιδας αν κατι ειναι fake η οχι. Σου λεει να αγορασεις direct απο το site τους και δεν γνωριζουν για αλλους πωλητες τυπου ebay.

Διαβασα σε καποια σχολια στο youtube, σε κατι βιντεο για kirkland minox οτι ενας καλος τροπος για να τεσταρεις αν ειναι fake ειναι να βαλεις σε μια σταγονα μαγειρικο λαδι μια σταγονα minox. Αν δεν ανακατευονται ειναι οκ :p
Αντιστοιχα μπορεις να κανεις και σε οινοπνευμα αν ειναι δεν ειναι fake λενε οι σταγονες της μινοξ ξεχωριζουν μεσα στις σταγονες του οινοπνευματος.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
Παιδια να ρωτησω κάτι πρακτικο για την μινοξ... το χω γυρισει πλεον σε μια φορα την μερα καθε βραδυ οποτε οπως κτλ δεν τελειωνει με την ιδια ταχυτητα το καθε μπουκαλάκι ...
εγω αγοράζω ανα 6αδες για να μην παραγγελνω καθε τρεις κ λιγο ... μηπως ομως να περνω ανα τρια τωρα για να μην χανουν την ισχύ τους ; Τα σφραγισμένα ποσο «διάρκεια» ζωης εχουν ; Κ οταν ανοιξω καποιο επισης ποσο διαρκεί η δυναμική του; Χαρακτηριστικά να πω οτι σε καθε μπουκαλάκι παντα στα τελειωματα νιωθω οτι βαζω νερό ....κ καρι τεκευταιο αν κ εχει ξανα απαντηθεί αλλα οχι με σαφήνεια ... αμα βαζω με μια φορα 1,5-2 ml το απορροφάει ; Πιάνεται σαν να βαζω δυο φορες την μερα;
 

gerassis

Well-Known Member
Το απορροφάει αλλά δεν πιάνεται σαν να βάζεις 2 φορές τη μέρα. Η Μινοξ συνήθως αποβάλλεται απο τον οργανισμό σε 12ώρες. Εξ ου και το 2 φορές τη μέρα. Επίσης στις οδηγίες χρήσης γράφει ότι παραπάνω δόση η παραπάνω χρήση (φορές) τη μέρα δεν έχει εξτρα αποτέλεσμα. Αν θες στο ενδιάμεσο πχ απόγευμα μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα αλλό προϊον το οποίο θα περιέχει άλλες δραστικές ουσίες. Πχ εγώ χρησιμοποιώ το Palmogen της Evdermia που έχει 15% Saw Palmetto μια φορά τη μέρα στη μέση της δόσης του Μινοξ μαζί με συμπληρωμα Now Adam mens superior και Shampoo Revinogen (Και τα δύο έχουν Saw Palmetto σε μικρή περιεκτικότητα). To συμπλήρωμα πρωϊ απόγευμα και το Σαμπουάν το βράδυ. Στους 4 μήνες η τριχόπτωση σταμάτησε εντελώς (σίγουρα από τη μινοξιδιλη) και οι τρίχες μου δειχνουν πιο υγιης πιο χοντρες και με άλλη αίσθηση στο χέρι.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Το απορροφάει αλλά δεν πιάνεται σαν να βάζεις 2 φορές τη μέρα. Η Μινοξ συνήθως αποβάλλεται απο τον οργανισμό σε 12ώρες. Εξ ου και το 2 φορές τη μέρα. Επίσης στις οδηγίες χρήσης γράφει ότι παραπάνω δόση η παραπάνω χρήση (φορές) τη μέρα δεν έχει εξτρα αποτέλεσμα. Αν θες στο ενδιάμεσο πχ απόγευμα μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα αλλό προϊον το οποίο θα περιέχει άλλες δραστικές ουσίες. Πχ εγώ χρησιμοποιώ το Palmogen της Evdermia που έχει 15% Saw Palmetto μια φορά τη μέρα στη μέση της δόσης του Μινοξ μαζί με συμπληρωμα Now Adam mens superior και Shampoo Revinogen (Και τα δύο έχουν Saw Palmetto σε μικρή περιεκτικότητα). To συμπλήρωμα πρωϊ απόγευμα και το Σαμπουάν το βράδυ. Στους 4 μήνες η τριχόπτωση σταμάτησε εντελώς (σίγουρα από τη μινοξιδιλη) και οι τρίχες μου δειχνουν πιο υγιης πιο χοντρες και με άλλη αίσθηση στο χέρι.
Να διατηρήσω θελω το αποτελεσμα και οχι να το βελτιώσω ....κ το θεμα ειναι να βγαλω την μια δόση της μερας για να μην ασχολουμαι ολη μερα με τα μαλλια μου κ οχι να βαλω αλλο μπελά στο κεφαλι μου ... με δεδομένο οτι θελω να καθιερωσω την χρήση μανε καθε πρωι ... αυτο ειναι το σκεπτικο μου ....για το θεμα της εξασθένισης της που εγραψα αν προσεξε γνωριζεις κάτι ;
 

gerassis

Well-Known Member
Όλα τα παιδια στο Φορουμ γράφουν ότι όταν μείωσαν την εφαρμογή της Μινοξ από 2 σε 1 είχαν απώλειες στις τρίχες. Οπότε η συνιστώμενη ημερήσια εφαρμογή είναι μονόδρομός. Στις οδηγίες χρήσης του AXELAN 5% επίσης γράφει οτι το χρώμα δεν παίζει ρόλο στην δραστικότητα του προϊόντος. Θα σου πρότεινα αν θες να μειώσεις τη δόση σε 1 να πάρεις κάποιο σαμπουάν με μινοξ πχ foligain 2% και να λούζεσαι κάθε βράδυ. Οπότε το πρωϊ κανονικά Μινοξ σπρευ (πλούσια δόση) και το βράδυ το σαμπουάν, κάθε μέρα.
 

Συνημμένα

  • PIL-MINOXIDIL_2661901_v4_2017-12__el.pdf
    271.3 KB · Προβολές: 11

Giorgos-3

Well-Known Member
Όλα τα παιδια στο Φορουμ γράφουν ότι όταν μείωσαν την εφαρμογή της Μινοξ από 2 σε 1 είχαν απώλειες στις τρίχες. Οπότε η συνιστώμενη ημερήσια εφαρμογή είναι μονόδρομός. Στις οδηγίες χρήσης του AXELAN 5% επίσης γράφει οτι το χρώμα δεν παίζει ρόλο στην δραστικότητα του προϊόντος. Θα σου πρότεινα αν θες να μειώσεις τη δόση σε 1 να πάρεις κάποιο σαμπουάν με μινοξ πχ foligain 2% και να λούζεσαι κάθε βράδυ. Οπότε το πρωϊ κανονικά Μινοξ σπρευ (πλούσια δόση) και το βράδυ το σαμπουάν, κάθε μέρα.
Αυρι κανω ηδη ...βαζω σεμπαμεντ που προκαλει αιμάτωση κ φολιγκειν εναλαξ αλλα οχι το πρωι... απογευμα κ βραδυ με διαφορα 3-4 ωρες μεταξυ τους... το πρωι βαζω το μανε ... πριν το μανε να βαζω μινοξ κ απο πανω μανε κ λακ ; Δεν θα χασει την δράση της;
 

giannis1991

Well-Known Member
Οταν το ειχα γυρισει σε μονο βραδυ δεν ειχα καμια αλλαγη οπως και πολλα παλια μελη εδω...
Επισης θυμαμαι οτι η μινοξιδιλη εχει χρονο ζωης τις 23 ωρες και οχι τις 12...νομιζω αν βαζεις 1 αντι για 2 ειναι 10-15%μαξιμουμ λιγοτερο αποτελεσματικο....
 

Manousosnikos

New Member
Παιδιά ποια η γνώμη σας για υγρή kirkland;
Σκέφτομαι να την ξεκινήσω αλλά είμαι λίγο διστακτικος
 

makakas

Member
Αν μπορεί κάποιος να ζυγίζει το kirkland foam και να μου πει πόσα γραμμάρια του βγαίνει θα του ήμουν υπόχρεος,έχω παρατηρήσει πως δεν μου κρατάει ο αφρός πλέων όσο παλιά,δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι τών βάζω στο ψυγείο λόγο καλοκαιριού.
 

nine

Active Member
Καλησπέρα και πάλι

Πρόσφατα τελευταία αγορά απο το ελληνικό γνωστό κατάστημα με τις kirkland παρατήρησα πως ήρθε 6άδα "Made in Canada".

canada.jpg


Αντίθετα πριν 2 μήνες είχα παραγγείλει 1 τεμάχιο (οχι εξαδα) απο το ιδιο καταστημα και ειχε ερθει "Made in Israel". (δεξιά)


two.jpg

Γενικότερα ακόμα και παλιές εξάδες kirkland απο ebay όλες ήταν Made in Israel τα 2 τελευταια χρονια που βαζω minoxidil.


Παρατήρησα επόσης πως οι "Made in Israel" γράφουν και μέσα στο αυτοκόλλητο την ημερομηνία λήξης ενώ αντίθετα οι "Made in Canada" το γράφουν απο κάτω

israel.jpg


Εχει κανει εμπειρια με της "αμερικανικες" kirkland σε αποδοση διοτι ειναι η 1η φορα που δοκιμαζω; :p
 
Μπλουζα