emu oil απορια

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

man

New Member
Ψαχνω να αγορασω emu oil απο το ιντερνετ αλλα βρισκω τοσες πολλες μαρκες που εχω μπερδευτει, επειδη βλεπω χρησιμοποιειται για σωμα, χερια, ποδια, κεφαλι, μαλλια, υπαρχει συγκεκριμενο για το καθε μερος ή ειναι ενα και το βαζεις παντου? Αν μπορει καποιος ας πει 2-3 ενδεικτικες καλες μαρκες για emu oil.

Το βαζουμε πριν(ξεπλενουμε) ή μετα την μινοξ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Όχι είναι το ίδιο για όλο το σώμα. Εγώ είχα αγοράσει παλιότερα από εδώ http://www.swansonvitamins.com/SWCS030/ItemDetail (Αμερική) 2 φορές αυτήν την μάρκα και έμεινα πολύ ικανοποιημένος. Αν μπορείς βρες κανά Ευρωπαικό store λόγο φόβου τελωνίου, όπως αυτό http://www.chemistdirect.co.uk/health-aid-pure-emu-oil_1_4907.html .

Μπορείς να το βάλεις όποτε θές, αλλά αν το χρεισημοποιείς μαζί με μινοξ καλύτερα να το βάζεις κανά 20λεπτο πρίν.

Αν είναι να το χρησιμοποιήσεις πάρτο τώρα που είναι καλοκαίρι... γιατί το χειμώνα με το κρύο το emu oil πύζει κάπως και είναι πιο δύσκολο στην χρήση του. ;)
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Man...εγώ χρησιμοποιώ έδω και κάτι μήνες αυτό

http://www.ebay.com/itm/Emu-Oil-4-oz-100-Pure-Oil-Fully-Refined-Cosmetic-Grade-/180921250251?pt=US_Skin_Care&hash=item2a1fbf31cb

το χτυπάω και μέσω δημοπρασίας και το παίρνω και φθηνότερα με δωρεάν μεταφορικά...

Από την στιγμή που σου λέει αγνό για καλλυντική χρήση ναι, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις όπου θέλεις...(αρκεί βέβαια να είναι όντως έτσι...)

εμένα τόσο καιρό δεν μου έχει παρουσιάσει κάτι αρνητικό και το βάζω κάθε μέρα στο κεφάλι για ώρες ολόκληρες...
 

Μ32

Member
Fenimore είπε:
.
Μπορείς να το βάλεις όποτε θές, αλλά αν το χρεισημοποιείς μαζί με μινοξ καλύτερα να το βάζεις κανά 20λεπτο πρίν.
Περιεργο δεν ειναι αυτο?20 λεπτα πριν,δεν θα δυσκολεψει την μινοξ στην αποροφηση της?
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Μ32 είπε:
Περιεργο δεν ειναι αυτο?20 λεπτα πριν,δεν θα δυσκολεψει την μινοξ στην αποροφηση της?

Όχι μόνο δεν θα δυσκολέψει την απορρόφησει, θα την βοηθήσει, και υπάρχουν φήμες που λενε ότι επειδεί είναι έλαιο, θα κάνει την απορρόφηση πιο αργή και όχι γρήγορη με αποτέλεσμα λιγότερα sides.


Emu Oil
It does not contain phospholipids, which make absorption more difficult. This absence of phospholipids makes emu oil highly penetrating and allows it to absorb through the skin more easily and thoroughly.
 

Μ32

Member
Fenimore είπε:
Μ32 είπε:
Περιεργο δεν ειναι αυτο?20 λεπτα πριν,δεν θα δυσκολεψει την μινοξ στην αποροφηση της?

Όχι μόνο δεν θα δυσκολέψει την απορρόφησει, θα την βοηθήσει, και υπάρχουν φήμες που λενε ότι επειδεί είναι έλαιο, θα κάνει την απορρόφηση πιο αργή και όχι γρήγορη με αποτέλεσμα λιγότερα sides.


Emu Oil
It does not contain phospholipids, which make absorption more difficult. This absence of phospholipids makes emu oil highly penetrating and allows it to absorb through the skin more easily and thoroughly.
Emu oil και regrowth?
Μία έρευνα κάποιου Dr. Holick (από Boston University), αναφέρει ότι το emu oil (το λάδι απ'το λίπος του πουλιού Εμού της Αυστραλίας), έχει και αυτό δυνατότητες regrowth.
Το συγκεκριμένο, θεωρείται και από τα "αγαπημένα" της community και αυτό γιατί έχει ίδιες δυνατότητες με την αλόη (και μπορεί και περισσότερες), στην υγεία της κεφαλής.
Μάλιστα, η γνωστή Estee Lauder, σε πολλά προϊόντα της (για πρόσωπο και ακριβά) περιλαμβάνει και emu oil.
Επίσης, έδειξε να έχει καλά αποτελέσματα και μπροστά (διαβάστε στο τέλος).

Η έρευνα του Dr, που έγινε σε ποντίκια και έδειξε 80% αύξηση της τριχοφυίας, αναφέρει ότι έχει καλύτερα αποτελέσματα αν χρησιμοποιούμε το λάδι 3 φορές την ημέρα και όχι μία όπως είναι γνωστή η χρήση του.
Μάλιστα, ο συγκεκριμένος, ανέπτυξε ένα προϊόν, στο οποίο περιέχεται και το emu oil και μάλιστα βρίσκεται σε φάση Ι των κλινικών ερευνών.

Αλλά, το συγκεκριμένο λαδώνει υπερβολικά τα μαλλιά, πράγμα δύσκολο για 3 φορές την ημέρα.
Πάντως, μπορούμε να το βάζουμε:
1) Βάζουμε πριν τον ύπνο (εδώ έρχεται κόντρα με το revivogen)...
2) Το βάζουμε το πρωί (εδώ μπαίνει και η μινοξιδίλη στο χορό) πριν το πρωινό πχ. Θα πρέπει να το αφήσουμε τουλάχιστον για 20' προτου το ξεπλύνουμε. Οπότε, βάζουμε το emu oil και μετά από μισή ώρα ξεπλένουμε και βάζουμε rogaine/regain ή revivogen.
Επειδή έχει την ιδιότητα να αποροφάτε από το δέρμα ταχύτερα από άλλα λάδια, 20' θεωρούντε καλά. Η μισή ώρα, ακόμη καλύτερα.
3)Απλώνουμε την 3η φορά όταν γυρίσουμε μεσημέρι σπίτι και πρίν βγούμε έξω. Μερικοί το χρησιμοποιούν και σαν ζελέ για το μαλλι.
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-238.html
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Αυτά είναι τα ποσοστά των λιπαρών οξέων που έχει το emu oil:

Lauric acid: 0%
Myristic acid: 0%
Palmitic acid: 23%
Stearic acid: 9%
Ricinoleic acid: 0%
Oleic acid: 47%
Linoleic acid: 8%
Linolenic acid: 0%

Με bold είναι τα λιπαρά οξέα που είναι dht-blockers. Οπότε το emu oil εκτός από καταπραυντικό μπορεί να χαρακτηριστεί και dht-blocker.
 

Μ32

Member
Δεν διαφωνω σε καμια περιπτωση για τα καλα που προσφερει το emu,αλλα στο οτι θα δυσκολεψει την μινοξ στην απορροφηση,κ γι αυτο θελει ξεβγαλμα.
Δες εδω
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-238.html
και εστιασε στο 1 κ στο 2,ειναι απο τον Ακη το κειμενο.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Μ32 είπε:
Δεν διαφωνω σε καμια περιπτωση για τα καλα που προσφερει το emu,αλλα στο οτι θα δυσκολεψει την μινοξ στην απορροφηση,κ γι αυτο θελει ξεβγαλμα.
Δες εδω
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-238.html
και εστιασε στο 1 κ στο 2,ειναι απο τον Ακη το κειμενο.

Φίλε μην μπερδεύεις τα πράγματα. Ο Ακης το γράφει αυτό διότι δεν γίνετε όλο το 24ώρο (με 3 φορές την μέρα emu oil) να είναι λαδωμένα τόσο πολύ τα μαλλιά. Αν κάποιος το αντέχει μπορεί να το κάνει... αλλά δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος. Γι αυτο το λέει, όχι ότι δεν θα απορροφηθεί η μίνοξ αν τα συνδιάσεις σε κοντινές ώρες.
 

Μ32

Member
Απλα διαφωνουμε.Ξερω οτι εισαι απο τα πιο διαβασμενα ατομα εδω μεσα,αλλα νομιζω οτι εδω κανεις λαθος.Ο Ακης το λεει ξεκαθαρα
αλλα το λεει κ η λογικη.Λαδι κ μετα μινοξ?Σε καμια περιπτωση.Εκτος κ αν ηθελες να πεις οτι το emu το βαζουμε ΜΕΤΑ απο την μινοξ.Θα ηταν πολυ πιο λογικο(αφου εχει απορροφηθει η μινοξ,ωστε να σφραγγισει το λαδι το δερμα,κ να εχουμε μια καποια καλυτερη πιθανοτητα η μινοξ να δρασει καλυτερα).
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Μ32 είπε:
Απλα διαφωνουμε.Ξερω οτι εισαι απο τα πιο διαβασμενα ατομα εδω μεσα,αλλα νομιζω οτι εδω κανεις λαθος.Ο Ακης το λεει ξεκαθαρα
αλλα το λεει κ η λογικη.Λαδι κ μετα μινοξ?Σε καμια περιπτωση.Εκτος κ αν ηθελες να πεις οτι το emu το βαζουμε ΜΕΤΑ απο την μινοξ.Θα ηταν πολυ πιο λογικο(αφου εχει απορροφηθει η μινοξ,ωστε να σφραγγισει το λαδι το δερμα,κ να εχουμε μια καποια καλυτερη πιθανοτητα η μινοξ να δρασει καλυτερα).

Που ακριβώς το λέει ξεκάθαρα ότι αμα τα βάλεις σε κοντινές ώρες και τα 2 το emu oil θα μπλοκάρει την απορρόφηση της minox?

Πρώτα απ όλα η μινοξ θέλει 4 ώρες τουλάχιστον για να απορροφηθεί 100% , με την ίδια λογική ούτε το ΜΕΤΑ είναι σωστό που λες εσύ.

Το emu oil δεν είναι σαν τα άλλα έλαια, μπορεί να βοηθήσει στην απορρόφηση της μινοξ. Όταν κάποιοι έχουν φάει τα τοπικά με το κουτάλι εδω και χρόνια, ψάχνουν ΕΥΚΕΡΊΑ να βρουν κάτι να βάζουν και να μην λαδώνει!!!

Μερικοί το χρησιμοποιούσαν μαζί με την μινοξιδίλη στο ίδιο μπουκάλι http://www.hairlossgr.com/forum/thread-449-page-8.html . , άλλοι πριν, άλλοι μετά, άλλοι το ξεβγάζουν γιατί δεν θέλουν την λιπαρότητα.

With its all natural healing properties, emu oil would make an essential adjunct to any topical hair loss regimen. Some of our readers are already experimenting emu oil in combination with topical minoxidil (eg: Rogaine 5%). First, emu oil's anti-inflammatory properties will eliminate many side effects related to long term use of topical minoxidil. As we all know, topical minoxidil is 90% alcohol based. While alcohol is one of the most effective solvent in the world, it is known to be a very dehydrating agent and can cause tissue damage in some cases. Many people have complained about severe itch, flakes, dryness, and other scalp irritaions due to long term use of topical minoxidil. Some people called these minoxidil induced irritations "minoxidil burn". Using emu oil in combination with topical minoxidil would seem to be an excellent idea in combating minoxidil's side effects. Second, as mentioned in the clinical study conducted at Auburn University, emu oil is 20 times more effective as a transdermal carrier than mineral oil. If used in conjunction with topical minoxidil, emu oil is very likely to enhance the penetration of minoxidil into the follicles.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μ32

Member
Fenimore είπε:
Όχι είναι το ίδιο για όλο το σώμα. Εγώ είχα αγοράσει παλιότερα από εδώ http://www.swansonvitamins.com/SWCS030/ItemDetail (Αμερική) 2 φορές αυτήν την μάρκα και έμεινα πολύ ικανοποιημένος. Αν μπορείς βρες κανά Ευρωπαικό store λόγο φόβου τελωνίου, όπως αυτό http://www.chemistdirect.co.uk/health-aid-pure-emu-oil_1_4907.html .

Μπορείς να το βάλεις όποτε θές, αλλά αν το χρεισημοποιείς μαζί με μινοξ καλύτερα να το βάζεις κανά 20λεπτο πρίν.

Αν είναι να το χρησιμοποιήσεις πάρτο τώρα που είναι καλοκαίρι... γιατί το χειμώνα με το κρύο το emu oil πύζει κάπως και είναι πιο δύσκολο στην χρήση του. ;)
 

Μ32

Member
1)Οταν σου λεει οτι ξεβγαζεις 30 λεπτα μετα την χρηση του emu,κ κατοπιν βαζεις την μινοξ!Γιατι να το κανεις αυτο εαν το emu βοηθαει στην απορροφηση?(Μηπως μπορεις να μου πεις γιατι λεει οτι οταν ''βάζουμε πριν τον ύπνο έρχεται κόντρα με το revivogen.''?Λες οτι ο Ακης προτεινει το ξεβγαλμα των μαλλιων πριν την χρηση μινοξ,γιατι τα μαλλια λαδωνουν!!!!!Μα ο ιδιος πιο κατω λεει οτι το βαζουμε μεσημερι κ ΠΡΙΝ ΒΓΟΥΜΕ ΕΞΩ!!!!Κ οτι πολλοι το χρησιμοποιουν σαν τζελ.ΑΡΑ ΜΟΝΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΑΛΛΩΝ ΤΟΠΙΚΩΝ (μινοξ,ρεβιβογκεν) προτεινει το ξεβγαλμα.
2)Εαν διαβασεις λιγο πιο προσεκτικα θα δεις οτι λεω οτι '''το emu ΘΑ ΗΤΑΝ (δεν το προτεινω αλλα σε σχεση με την χρηση πριν ή μαζι με τη μινοξ που λες εσυ) πιο λογικο να μπει ΑΦΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΡΡΟΦΗΘΕΙ η μινοξ,ωστε να ΣΦΡΑΓΓΙΣΕΙ το δερμα,κ να εχουμε ΜΙΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ να δρασει καλυτερα η μινοξ'''.Αυτο δεν γραφω ακριβως?Γιατι λες οτι η λογικη μου ειναι λαθος?
3)Λες οτι θα απορροφηθει καλυτερα η μινοξ μαζι με το emu,αλλα ταυτοχρονα μου γραφεις""Όχι μόνο δεν θα δυσκολέψει την απορρόφησει, θα την βοηθήσει, και υπάρχουν φήμες που λενε ότι επειδεί είναι έλαιο, θα κάνει την απορρόφηση πιο αργή και όχι γρήγορη με αποτέλεσμα λιγότερα sides.''Μα αφου θα απορροφηθει πιο αργα σημαινει ΟΤΙ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΙ.Κ επισης για πια sides μιλας?Γιατι αν λες για τοπικα στο δερμα της κεφαλης,τοτε δεν ειναι θεμα αργης απορροφησης της μινοξ,αλλα των καταπραυντικων δυνατοτητων του emu.Aν μιλας για μαυρους κυκλους στα ματια,πρηξιματα κ ταχυκαρδιες,τοτε πολυ απλα σημαινει μειωμενη απορροφηση της μινοξ.
Λες επισης οτι ''Όταν κάποιοι έχουν φάει τα τοπικά με το κουτάλι εδω και χρόνια, ψάχνουν ΕΥΚΕΡΊΑ να βρουν κάτι να βάζουν και να μην λαδώνει!!!Δηλ?Το emu δεν λαδωνει το μαλλι?Τι θες να πεις?
Εγω σαν χρηστης του emu εδω κ εναμιση χρονο περιπου, σε καθημερινη βαση (2 ή 3 φορες την ημερα,αναλογα με τον χρονο μου),δεν μπορω να πω οτι ειναι κατι φοβερο,σιγουρα βοηθαει,δεν το σταματαω,αλλα κ αν τυχει να το σταματησω ξερω οτι δεν θα παρω την κατηφορα.Την χρηση του την ξεκινησα με παρακινηση του γιατρου μου,η θεραπεια μου περιλαμβανει μινοξ 5% κατα περιοδους μαζι με αιρολ,προπεσια(κ οχι προσκαρ),καποια λειζερ που εκανα επι 2 τριμηνα(ισως γελασετε με αυτο ορισμενοι,αλλα εμενα με βοηθησαν),αλοη,emu oil(της health Aid),κ σαμπουαν φιγκοραλ 2 με 3 φορες τη βδομαδα,ενα αλλο φυτικο που το λενε πολυμνια 2 με 3 φορες τη βδομαδα,κ οποιδηποτε αλλο δεν περιεχει zn.Λουζομαι 1-3 φορες τη μερα(αναλογα τα τοπικα κ τις εξοδους μου)κ πολυ απλα τα εχω παει εκπληκτικα σε σχεση με πριν 2-3 χρονια.Κ οταν εχω φτυσει αιμα ωστε να απορροφηθει η μινοξ οσο γινεται περισσοτερο απο το δερμα μου( με dermaroller,ενεσεις μεσοθεραπειας με μινοξ,κτλ)δεν υπαρχει περιπτωση να χρησιμοποιησω κατι που συμφωνα με ΦΗΜΕΣ οπως γραφεις,κανει την μινοξ να απορροφαται πιο αργα.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Μ32 είπε:
1)Οταν σου λεει οτι ξεβγαζεις 30 λεπτα μετα την χρηση του emu,κ κατοπιν βαζεις την μινοξ!Γιατι να το κανεις αυτο εαν το emu βοηθαει στην απορροφηση?(Μηπως μπορεις να μου πεις γιατι λεει οτι οταν ''βάζουμε πριν τον ύπνο έρχεται κόντρα με το revivogen.''?Λες οτι ο Ακης προτεινει το ξεβγαλμα των μαλλιων πριν την χρηση μινοξ,γιατι τα μαλλια λαδωνουν!!!!!Μα ο ιδιος πιο κατω λεει οτι το βαζουμε μεσημερι κ ΠΡΙΝ ΒΓΟΥΜΕ ΕΞΩ!!!!Κ οτι πολλοι το χρησιμοποιουν σαν τζελ.ΑΡΑ ΜΟΝΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΑΛΛΩΝ ΤΟΠΙΚΩΝ (μινοξ,ρεβιβογκεν) προτεινει το ξεβγαλμα.

Ο καθένας εδώ μέσα γράφει την άποψή του. Εγώ σου λέω τι έχω διαβάσει. Οπως σου είπα άλλοι το προτείνουν πριν την μίνοξ, άλλοι μετά, άλλοι να το ξεβγάζουν πριν βάλουν κάτι άλλο. Εγώ υποστηρίζω την πρώτη επιλογή εφόσον καποιον δεν τον ενοχλει η λιπαρότητα και θέλει να τα συνδιάσει.
Το thread του Άκη αναφέρετε σε χρήση 3 φορές την μέρα με emu oil. Δεν γίνετε να είναι κάπιος τόσο λαδωμένος όλο το 24ωρo εκτός αν το επιθυμει
. Το μεσημέρι μπορεί ο υποθετικός χρήστης που το χρησημοποιεί όλο αυτό έτσι όπως ο λέει ο Άκης να μην έχει να βάλει άλλη δόση απο λοσιόν εκείνη την στιγμή και να βάλει μόνο emu oil. Δεν λέει κάτι.
Ναι πολλοι το χρησιμοποιούν σαν τζελ (εγώ δεν ξέρω κανέναν), ξέρεις ποιοι? όσοι γουστάρουν την λιπαρότητα.
ΚΑΙ ΣΤΟ ΞΑΝΑΡΩΤΑΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΆΣ: ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΟΤΙ ΑΜΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΣΕ ΚΟΝΤΙΝΕΣ ΩΡΕΣ/ΛΕΠΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΒΓΆΛΕΙΣ ΚΆΠΟΙΟ ΤΟ EMOY OIL ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΡΟΦΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΜΙΝΟΞΙΔΙΛΗΣ?


Μ32 είπε:
2)Εαν διαβασεις λιγο πιο προσεκτικα θα δεις οτι λεω οτι '''το emu ΘΑ ΗΤΑΝ (δεν το προτεινω αλλα σε σχεση με την χρηση πριν ή μαζι με τη μινοξ που λες εσυ) πιο λογικο να μπει ΑΦΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΡΡΟΦΗΘΕΙ η μινοξ,ωστε να ΣΦΡΑΓΓΙΣΕΙ το δερμα,κ να εχουμε ΜΙΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ να δρασει καλυτερα η μινοξ'''.Αυτο δεν γραφω ακριβως?Γιατι λες οτι η λογικη μου ειναι λαθος?

Μισό για να καταλαβαινόμαστε. Ειπα ότι εφόσον η δικη μου λογική όπως λες ειναι λάθος (το να βάλεις το emu oil πριν την μινοξ) τότε θα είναι και η ΥΠΟΘΕΤΙΚΗ δική σου λογική (αυτο που πρότεινες τέλος πάντων ότι θα ήταν το πιο λογικό απο το δικό μου) γιατί πολύ απλά η μινοξιδίλη θέλει τουλάχιστον 4 ώρες να απορροφηθεί.


Μ32 είπε:
3)Λες οτι θα απορροφηθει καλυτερα η μινοξ μαζι με το emu,αλλα ταυτοχρονα μου γραφεις""Όχι μόνο δεν θα δυσκολέψει την απορρόφησει, θα την βοηθήσει, και υπάρχουν φήμες που λενε ότι επειδεί είναι έλαιο, θα κάνει την απορρόφηση πιο αργή και όχι γρήγορη με αποτέλεσμα λιγότερα sides.''Μα αφου θα απορροφηθει πιο αργα σημαινει ΟΤΙ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΙ.Κ επισης για πια sides μιλας?Γιατι αν λες για τοπικα στο δερμα της κεφαλης,τοτε δεν ειναι θεμα αργης απορροφησης της μινοξ,αλλα των καταπραυντικων δυνατοτητων του emu.Aν μιλας για μαυρους κυκλους στα ματια,πρηξιματα κ ταχυκαρδιες,τοτε πολυ απλα σημαινει μειωμενη απορροφηση της μινοξ.

Άλλο ο χρόνος απορρόφησης, και άλλο το πόσο απορροφήσιμο είναι κάτι. Και το οινόπνευμα απορροφάτε στο τσακ μπαμ αλλά η γλυκερίνη / pg που αργουν περισσότερο να απορροφηθούν έχουν πολύ καλύτερη απορόφηση.
Sides δεν εννοώ τον ερεθισμό της μινοξιδίλης. Το regrowth που βλέπεις στο κεφάλι είναι απο τοπική δράση της μινοξιδίλης. Οι ανεπιθύμητη τριχοφυεία στο σώμα και οι παρενέργειες (ταχυκαρδίες, μαύροι κύκλοι κτλ) προκύπτουν από συστημική απορρόφηση της μινοξιδίλης στο αίμα. Και εννοείτε πως η συστημική απορρόφηση δεν σημένει καλύτερο αποτέλεσμα στο κεφάλι . Αν ήταν έτσι θα βάζαμε την μινοξιδίλη στην πλάτη και θα έβγεναν τρίχες στο κεφάλι. Η μινοξιδίλη δουλεύει τοπικά εκεί που την βάζεις. Οι τρίχες στα αυτιά, φρύδια, στήθος κτλ βγένουν από σπόντα λόγο συστημικής απορρόφησης όπως σου είπα.


Μ32 είπε:
Λες επισης οτι ''Όταν κάποιοι έχουν φάει τα τοπικά με το κουτάλι εδω και χρόνια, ψάχνουν ΕΥΚΕΡΊΑ να βρουν κάτι να βάζουν και να μην λαδώνει!!!Δηλ?Το emu δεν λαδωνει το μαλλι?Τι θες να πεις?

Ότι λαδώνει εννοώ. Έπρεπε να το βάλω σε άλλη παράγραφο. Αυτη η πρόταση πήγενε στα "λουσίματα ενδιάμεσα σε emu oil και τοπικών" γιατί πολλοι που χρησιμοποιούν τοπικά χρόνια δεν αντέχουν άλλο λάδωμα.


Μ32 είπε:
Εγω σαν χρηστης του emu εδω κ εναμιση χρονο περιπου, σε καθημερινη βαση (2 ή 3 φορες την ημερα,αναλογα με τον χρονο μου),δεν μπορω να πω οτι ειναι κατι φοβερο,σιγουρα βοηθαει,δεν το σταματαω,αλλα κ αν τυχει να το σταματησω ξερω οτι δεν θα παρω την κατηφορα.Την χρηση του την ξεκινησα με παρακινηση του γιατρου μου,η θεραπεια μου περιλαμβανει μινοξ 5% κατα περιοδους μαζι με αιρολ,προπεσια(κ οχι προσκαρ),καποια λειζερ που εκανα επι 2 τριμηνα(ισως γελασετε με αυτο ορισμενοι,αλλα εμενα με βοηθησαν),αλοη,emu oil(της health Aid),κ σαμπουαν φιγκοραλ 2 με 3 φορες τη βδομαδα,ενα αλλο φυτικο που το λενε πολυμνια 2 με 3 φορες τη βδομαδα,κ οποιδηποτε αλλο δεν περιεχει zn.Λουζομαι 1-3 φορες τη μερα(αναλογα τα τοπικα κ τις εξοδους μου)κ πολυ απλα τα εχω παει εκπληκτικα σε σχεση με πριν 2-3 χρονια.Κ οταν εχω φτυσει αιμα ωστε να απορροφηθει η μινοξ οσο γινεται περισσοτερο απο το δερμα μου( με dermaroller,ενεσεις μεσοθεραπειας με μινοξ,κτλ)δεν υπαρχει περιπτωση να χρησιμοποιησω κατι που συμφωνα με ΦΗΜΕΣ οπως γραφεις,κανει την μινοξ να απορροφαται πιο αργα.

Να μην το χρησιμοποιήσεις αμα δεν γουστάρεις. Εγώ δεν θυμάμε να σου πρότεινα εσένα πρωσοπικά να το χρησιμοποιήσεις, στο παιδί που άνοιξε το θέμα το πρότεινα.
Και όσο για τα λέιζερ που λες, να σε σίγουρος ότι ήδη γελάμε...
 

Μ32

Member
Επειδη το προβλημα το δημιουργουν κατι παντογνωστες οπως εσυ,κανονικα δεν ειναι πλεον αξιο να ασχολουμαι μαζι σου,ειδικα απο την στιγμη που το εκανες προσωπικο,αντι να το εχεις στο επιπεδο ανταλλαγης αποψεων.Επειδη ομως σεβομαι το φορουμ,οριστε η απαντηση μου.Το τι εχω γραψει εγω,εσυ κ ολοι οι αλλοι ευτυχως μενει κ ο καθενας μπορει να δει κ να κρινει τωρα κ στο μελλον.Κ αφου επιμενεις να σου απαντησω,θα επρεπε να ξερεις οτι ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΛΑΙΑ,ΣΦΡΑΓΓΙΖΟΥΝ ΤΟ ΔΕΡΜΑ.ΣΦΡΑΓΓΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΥΓΡΑΣΙΑ ΤΟΥ ΔΕΡΜΑΤΟΣ,κ δεν την αφηνουν να φυγει ευκολα.Δεν προσφερουν επιπλεον υγρασια ΤΗΝ ΣΦΡΑΓΓΙΖΟΥΝ.Οτιδηποτε βαλεις μετα θα δυσκολευτει παρα πολυ να απορροφηθει.Αυτη δεν ειναι η αποψη μου ειναι μια πραγματικοτητα,οταν βρεθεις με καποιον γιατρο ρωτα τον.Βαλε σε ενα φλυτζανακι μινοξ κ απο πανω emu,να δεις τι θα γινει.Κ σε ενα αλλο κανε το αναποδο,βαλε πρωτα emu μετα μινοξ.Στη μια περιπτωση η μινοξ θα μεινει κατω,κ στη δευτερη πανω.ΔΕΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΝΤΑΙ.Κ αν τα ανακατεψεις με ενα κουταλακι θα δεις οτι ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ ΜΕΙΓΜΑ.Ελπιζω τοτε να καταλαβεις τι λαθος κανεις,οχι για μενα,αλλα για το φορουμ.Προφανως,εχεις στην καλυτερη περιπτωση μεινει σε καποια πραγματα που εχεις διαβασει,αλλα ξερεις τι λενε για την ημιμαθεια.
ΕΠΙΣΗΣ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ οτι η συστημικη απορροφηση(η οποια προκαλει τα sides),ξεκιναει αμμεσως κατω απο την επιδερμιδα,(διοτι εκει βρισκεται το αγγειακο δικτυο που τρεφει το δερμα) κ οχι στα κατω στρωματα του χοριου κ λιγο πριν το λιπωδη ιστο κ συγκεκριμενα στο υποδωριο οπου κ βρισκεται ο θυλακας της τριχας.ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΤΟΜΙΑ ΤΟΥ ΔΕΡΜΑΤΟΣ Κ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ.Αν λοιπον (στον ιδιο παντα ανθρωπο,γιατι απο ανθρωπο σε ανθρωπο τα sides διαφερουν)με την χρηση του emu η μινοξ εχει λιγοτερα sides συστημικης αιτιολογιας τοτε ξερεις τι σημαινει.
Τωρα το τι γουσταρω οπως ειπες ειναι δικο μου ζητημα.Κ αν θυμαμαι κ εγω καλα,ουτε εγω σου προτεινα να μην το χρησιμοποιησεις.Κ αν δουμε κ τα μνμ μου ποτε δεν ειπα σε κανενα τι να κανει ή να μην κανει.Ανταλλαγη αποψεων κανουμε.Αλλος ειναι αυτος που εχει ολες τις απαντησεις για ολα τα θεματα.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΛΕΙΖΕΡ?
ΧΕΧΕ,καποιοι γελανε,ΑΛΛΑ ΕΓΩ πλεον,στα 35 μου εχω σχεδον ολα τα ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ!!!

Υ.Γ.1)Δεν εμπιστευομαι απολυτα ουτε γιατρους κ πολυ δε περισσοτερο ενα φορουμ.Βλεπω,ακουω,διαβαζω,αποφασιζω με βαση το μυαλο μου,κ κυριως ΚΡΙΝΩ ΕΚ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ.
Υ.Γ.2)Ειναι πολυ χαζοι οι γιατροι που εφτιαξαν το ρεγκειν,αφου αν βαζαμε ΠΡΙΝ την εφαρμογη του το emu,θα μειωναμε τα sides που προκυπτουν.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Μ32 είπε:
Επειδη το προβλημα το δημιουργουν κατι παντογνωστες οπως εσυ,κανονικα δεν ειναι πλεον αξιο να ασχολουμαι μαζι σου,ειδικα απο την στιγμη που το εκανες προσωπικο,αντι να το εχεις στο επιπεδο ανταλλαγης αποψεων.Επειδη ομως σεβομαι το φορουμ,οριστε η απαντηση μου.Το τι εχω γραψει εγω,εσυ κ ολοι οι αλλοι ευτυχως μενει κ ο καθενας μπορει να δει κ να κρινει τωρα κ στο μελλον.

Δεν σε υποχρεώνει κανείς να ασχολείσε, εγώ απλά σου είπα ότι λέω την άποψή μου και την λέω για το παιδί που άνοιξε το θέμα, όχι για τα μούτρα σου.. Εσύ μπήκες με φόρα στην πρώτη σελίδα...
Και συνεχίζεις τα ανέκδοτα... νομίζεις ότι ο κόσμος θα εμπιστευτεί κάποιον που λέει ότι έκανε θεραπεία με λέιζερ και δουλεψε? Και αφου είσαι τόσο υπέρμαχος της λογικής για πες μας πως δουλεψε το λειζερ? Ή μόνο στο emu oil ξέρεις να γίνεσε επιστήμονας?


Μ32 είπε:
Κ αφου επιμενεις να σου απαντησω,θα επρεπε να ξερεις οτι ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΛΑΙΑ,ΣΦΡΑΓΓΙΖΟΥΝ ΤΟ ΔΕΡΜΑ.ΣΦΡΑΓΓΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΥΓΡΑΣΙΑ ΤΟΥ ΔΕΡΜΑΤΟΣ,κ δεν την αφηνουν να φυγει ευκολα.Δεν προσφερουν επιπλεον υγρασια ΤΗΝ ΣΦΡΑΓΓΙΖΟΥΝ.Οτιδηποτε βαλεις μετα θα δυσκολευτει παρα πολυ να απορροφηθει.Αυτη δεν ειναι η αποψη μου ειναι μια πραγματικοτητα,οταν βρεθεις με καποιον γιατρο ρωτα τον.Βαλε σε ενα φλυτζανακι μινοξ κ απο πανω emu,να δεις τι θα γινει.Κ σε ενα αλλο κανε το αναποδο,βαλε πρωτα emu μετα μινοξ.Στη μια περιπτωση η μινοξ θα μεινει κατω,κ στη δευτερη πανω.ΔΕΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΝΤΑΙ.Κ αν τα ανακατεψεις με ενα κουταλακι θα δεις οτι ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ ΜΕΙΓΜΑ.Ελπιζω τοτε να καταλαβεις τι λαθος κανεις,οχι για μενα,αλλα για το φορουμ.

Δεν σου ζήτησα θεωρίες περι χημείας γαλακτοματοποιητών και συναφή. Σου ζητάω να μου πεις ξεκάθαρα... δώσε μου μια πηγή, άρθρο, κάτι τέλος πάντον που να λέει ολογράφως και όχι γενικά ότι συνδιασμός emu oil – minoxidil θα επηρεάσει αρνητικά την απορρόφηση του δεύτερου.

Το emu oil μπορεί να συνδιαστεί με την μινοξιδίλη είτε πριν είτε μετά. Πολλοί χρήστες και στο εξωτερικό αλλά και στο δικό μας υποστηρίζουν ότι είναι καλύτερο να βάζεις πρώτα το emu.

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-2742-post-71483.html#pid71483

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-2511-post-46253.html#pid46253

Μάλλον εσύ είσαι ο παντογνώστης που στηρίζεσε μόνο στην άποψή σου.


Μ32 είπε:
Προφανως,εχεις στην καλυτερη περιπτωση μεινει σε καποια πραγματα που εχεις διαβασει,αλλα ξερεις τι λενε για την ημιμαθεια.
ΕΠΙΣΗΣ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ οτι η συστημικη απορροφηση(η οποια προκαλει τα sides),ξεκιναει αμμεσως κατω απο την επιδερμιδα,(διοτι εκει βρισκεται το αγγειακο δικτυο που τρεφει το δερμα) κ οχι στα κατω στρωματα του χοριου κ λιγο πριν το λιπωδη ιστο κ συγκεκριμενα στο υποδωριο οπου κ βρισκεται ο θυλακας της τριχας.ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΤΟΜΙΑ ΤΟΥ ΔΕΡΜΑΤΟΣ Κ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ.Αν λοιπον (στον ιδιο παντα ανθρωπο,γιατι απο ανθρωπο σε ανθρωπο τα sides διαφερουν)με την χρηση του emu η μινοξ εχει λιγοτερα sides συστημικης αιτιολογιας τοτε ξερεις τι σημαινει.

Όχι φίλε δεν ξέρω τι σημένει, εγώ σου λέω τι έχω δεί στον εαυτό μου και τι έχω διαβάσει. Και στο ξαναλέω, αν ήταν έτσι θα βάζαμε την μινοξιδίλη στην πλάτη και θα βγάζαμε τρίχες στο κεφάλι. Η μινοξιδίλη δουλεύει τοπικά στο δερμα εκεί που θες να δουλέψει και συστημικά εκει όπου δεν θες να δουλέψει λόγο ότι περνάει στο αίμα.


Μ32 είπε:
Τωρα το τι γουσταρω οπως ειπες ειναι δικο μου ζητημα.Κ αν θυμαμαι κ εγω καλα,ουτε εγω σου προτεινα να μην το χρησιμοποιησεις.Κ αν δουμε κ τα μνμ μου ποτε δεν ειπα σε κανενα τι να κανει ή να μην κανει.Ανταλλαγη αποψεων κανουμε.Αλλος ειναι αυτος που εχει ολες τις απαντησεις για ολα τα θεματα.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΛΕΙΖΕΡ?
ΧΕΧΕ,καποιοι γελανε,ΑΛΛΑ ΕΓΩ πλεον,στα 35 μου εχω σχεδον ολα τα ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ!!!

Υ.Γ.1)Δεν εμπιστευομαι απολυτα ουτε γιατρους κ πολυ δε περισσοτερο ενα φορουμ.Βλεπω,ακουω,διαβαζω,αποφασιζω με βαση το μυαλο μου,κ κυριως ΚΡΙΝΩ ΕΚ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ.
Υ.Γ.2)Ειναι πολυ χαζοι οι γιατροι που εφτιαξαν το ρεγκειν,αφου αν βαζαμε ΠΡΙΝ την εφαρμογη του το emu,θα μειωναμε τα sides που προκυπτουν.

Αφου δεν σου πρότεινα ποτέ κάτι να μην λες ειρωνικά ότι δεν θα χρησιμοποιήσεις κάτι που όπως λέω υπάρχουν φήμες ότι κάνει την τάδε δουλεια...
Ναι γελάμε εμείς και εσύ έχεις όλα σου τα μαλλιά χάρης στο λειζερ....

ΥΓ1 Το είδαμε στις προηγούμενες σελίδες πόσο εμπιστεύεσε τους γιατρούς...

ΥΓ2 Φυσικά και δεν είναι χαζοί οι γιατροί..., πανέξυπνοι είναι, αφου βρίσκουν ακόμα πελάτες για να τους κάνουν θεραπείες με λειζερ....
 

Μ32

Member
Στο ειπα κ πριν απανταω απο σεβασμο στο φορουμ,κ οχι για τα ''μουτρα σου'' οπως εσυ ειπες.Για ατομα σαν τον Ακη,τον Kapa,τον XDANTE κ αλλους που δεν τους ξερω προσωπικα,αλλα το παλευουν κ θα το παλευουν,που οταν δεν ξερουν δεν μιλανε κ κυριως,ΔΕΝ ΑΠΟΡΡΙΠΤΟΥΝ,ΔΕΝ ΕΙΡΩΝΕΥΟΝΤΑΙ,Κ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΝΤΑΙ.
Οσο λοιπον δεν με υποχρεωνει κανεις να ασχολουμαι,το ιδιο συμβαινει κ με σενα.Καλως ή κακως εδω μεσα ειμαστε ολοι ισοι,ειτε σου αρεσει ειτε οχι!Στην πρωτη σελιδα δεν μπηκα με φορα οπως λες,απορια εξεφρασα,να τι εγραψα αυτολεξι:
Περιεργο δεν ειναι αυτο?20 λεπτα πριν,δεν θα δυσκολεψει την μινοξ στην αποροφηση της?
H απαντηση σου σε αυτο ηταν οτι υπαρχουν ΦΗΜΕΣ που λενε ότι επειδεί είναι έλαιο, θα κάνει την απορρόφηση πιο αργή και όχι γρήγορη με αποτέλεσμα λιγότερα sides.
Σου παραθετω το κειμενο του ΑΚΗ κ αντι να απαντησεις λες οτι το emu oil εκτός από καταπραυντικό μπορεί να χαρακτηριστεί και dht-blocker.Γνωστο αυτο αλλα κ ασχετο με την κουβεντα μας.Κατοπιν αφου ερμηνευεις για το τι ηθελε να πει ο Ακης,σου λεω οτι''Απλα διαφωνουμε.Ξερω οτι εισαι απο τα πιο διαβασμενα ατομα εδω μεσα,αλλα νομιζω οτι εδω κανεις λαθος.Ο Ακης το λεει ξεκαθαρα
αλλα το λεει κ η λογικη.Λαδι κ μετα μινοξ?Σε καμια περιπτωση.Εκτος κ αν ηθελες να πεις οτι το emu το βαζουμε ΜΕΤΑ απο την μινοξ.Θα ηταν πολυ πιο λογικο(αφου εχει απορροφηθει η μινοξ,ωστε να σφραγγισει το λαδι το δερμα,κ να εχουμε μια καποια καλυτερη πιθανοτητα η μινοξ να δρασει καλυτερα)''.

ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΙΔΕΣ?
Επισης εγω δεν εχω την καψα (ΕΣΥ?),ουτε κανενα ωφελος,(ΕΣΥ?),να με εμπιστευτει κανεις ή να ακολουθησει αυτο που κανω.Το ειπα πολλες φορες παραπανω ανταλλαγη αποψεων κανουμε εδω μεσα.Κ το οτι για αλλα απαντας κ σε αλλα κάνεις (?)πως δεν καταλαβαινεις αλλα κ το εστιαζεις στο λειζερ λεει πολλα.Την θεραπεια μου παρεθεσα,ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΒΓΑΛΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΕ ΤΟ ΛΕΙΖΕΡ,ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ.Μαζι με το ρεγκειν,το προπεσια,ολα τα αλλα που εγραψα,ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ Κ ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΓΙΑΤΡΟΥ.Ειπα κατι αλλο?ΓΙΑΤΙ ΛΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΥΠΕΡΜΑΧΟΣ ΤΟΥ ΛΕΙΖΕΡ?Εκτος κ αν δεν γνωριζεις καλα Ελληνικα,οποτε πες μας σε ποια γλωσσα θα σε βολευε να κανουμε μια μεταφραση για να μπορεις κ εσυ να συμετεχεις σωστα.
Οι θεωρειες που λες περι χημείας γαλακτοματοποιητών και συναφή,ειναι απο εσενα.Εσυ μιλησες για ΦΗΜΕΣ,κ οτι καποιοι χρηστες στο εξωτερικο κανουν ταυτοχρονη χρηση μινο κ emu.

Σε ρωταω λοιπον κ θελω μια ξεκαθαρη απαντηση:ΠΕΣ ΜΑΣ Ή ΔΩΣΕ ΜΑΣ ΕΣΤΩ ΕΝΑ ΕΠΙΣΗΜΟ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΧΡΗΣΗ ΡΕΓΚΕΙΝ Κ EMU.EΣΤΩ 1.

Υ.Γ.1)Εγω ειρωνικα δεν μιλησα σε κανενα εδω μεσα,παρα μονο οταν ο αλλος ηταν εριστικος,ειρωνικος κ προσβλητικος.
Επισης μπορεις εσυ να γελας οσο θες,αλλα απο ποτε μιλας ή γελας εκ μερους των αλλων?Εκπροσωπεις ολο το φορουμ?Για απαντησε σε παρακαλω.
Υ.Γ.2)Αληθεια απο ολες τις θεραπειες που κανω μονιμα, προπεσια,μινοξ,emu,αλοη,φινγκοραλ,αιρολ,σαμπουαν χωρις zinc, ή κατα περιοδους μεσοθεραπεια με ρολερ κ ενεσιμη,λειζερ,ντακταντορ,ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΝΕΣ ΣΤΟ ΛΕΙΖΕΡ Κ ΛΕΣ ΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΕΒΓΑΛΑ ΜΑΛΛΙΑ Κ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΜΑΧΟΣ ΤΟΥ?ΓΙΑΤΙ?
 

MANKAR

Active Member
φιλε M32 ακομα δεν μπορω να καταλαβω πιο ειναι το προβλημα σου και γιατι προσβληθηκες!!!επειδη εγω εχω κανει λε'ι'ζερ σε γνωστη ετερεια σου λεω οτι ειναι αποδεδηγμενα μεγαλη μουφα και απατη ...πεταμενα λεφτα!!εκανες και το αλλο το dna activator>????
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Μ32 είπε:
Στο ειπα κ πριν απανταω απο σεβασμο στο φορουμ,κ οχι για τα ''μουτρα σου'' οπως εσυ ειπες.Για ατομα σαν τον Ακη,τον Kapa,τον XDANTE κ αλλους που δεν τους ξερω προσωπικα,αλλα το παλευουν κ θα το παλευουν,που οταν δεν ξερουν δεν μιλανε κ κυριως,ΔΕΝ ΑΠΟΡΡΙΠΤΟΥΝ,ΔΕΝ ΕΙΡΩΝΕΥΟΝΤΑΙ,Κ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΝΤΑΙ.
Οσο λοιπον δεν με υποχρεωνει κανεις να ασχολουμαι,το ιδιο συμβαινει κ με σενα.Καλως ή κακως εδω μεσα ειμαστε ολοι ισοι,ειτε σου αρεσει ειτε οχι!

Κι εγώ σου είπα απαντάω στο θέμα που άνοιξε ο φίλος και εκφράζω την προσωπική μου γνώμη για την ενημέρωσή του.


Μ32 είπε:
Στην πρωτη σελιδα δεν μπηκα με φορα οπως λες,απορια εξεφρασα,να τι εγραψα αυτολεξι:
Περιεργο δεν ειναι αυτο?20 λεπτα πριν,δεν θα δυσκολεψει την μινοξ στην αποροφηση της?
H απαντηση σου σε αυτο ηταν οτι υπαρχουν ΦΗΜΕΣ που λενε ότι επειδεί είναι έλαιο, θα κάνει την απορρόφηση πιο αργή και όχι γρήγορη με αποτέλεσμα λιγότερα sides.
Σου παραθετω το κειμενο του ΑΚΗ κ αντι να απαντησεις λες οτι το emu oil εκτός από καταπραυντικό μπορεί να χαρακτηριστεί και dht-blocker.Γνωστο αυτο αλλα κ ασχετο με την κουβεντα μας.Κατοπιν αφου ερμηνευεις για το τι ηθελε να πει ο Ακης,σου λεω οτι''Απλα διαφωνουμε.Ξερω οτι εισαι απο τα πιο διαβασμενα ατομα εδω μεσα,αλλα νομιζω οτι εδω κανεις λαθος.Ο Ακης το λεει ξεκαθαρα
αλλα το λεει κ η λογικη.Λαδι κ μετα μινοξ?Σε καμια περιπτωση.Εκτος κ αν ηθελες να πεις οτι το emu το βαζουμε ΜΕΤΑ απο την μινοξ.Θα ηταν πολυ πιο λογικο(αφου εχει απορροφηθει η μινοξ,ωστε να σφραγγισει το λαδι το δερμα,κ να εχουμε μια καποια καλυτερη πιθανοτητα η μινοξ να δρασει καλυτερα)''.

ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΙΔΕΣ?


Τώρα πήρες πάλι φόρα και δεν ξέρεις τι γράφεις. Για γύρνα πίσω στην πρώτη σελίδα και δες λίγο καλύτερα.... Ναι σου απάντησα για της φήμες αργής απορόφησης... αλλά μαζί με αυτό σου έβαλα και μια παράθεση με ένα κείμενο στα αγγλικά που εξηγούσε για πιο λόγο βοηθά την απορρόφηση.

Είσαι σίγουρος ότι απάντησα σε ΕΣΕΝΑ όταν μου παρέθεσες το κείμενο του Άκη? Θυμάσε να έκανα παράθεση αυτά που έγραψες? Αφου καταλαβαίνεις κι εσύ πόσο άκυρη απάντηση θα ήταν. Πρώτα να είσαι σίγουρος ότι κάποιος στο φόρουμ μιλάει σε εσένα... και μετά να παίρνεις φόρα και να του απαντάς με υφάκι.
Τις blockers ιδιότητες τις ανέφερα προς ενημέρωση του φίλου που ρώτησε για το emu.


Μ32 είπε:
Επισης εγω δεν εχω την καψα (ΕΣΥ?),ουτε κανενα ωφελος,(ΕΣΥ?),να με εμπιστευτει κανεις ή να ακολουθησει αυτο που κανω.Το ειπα πολλες φορες παραπανω ανταλλαγη αποψεων κανουμε εδω μεσα.Κ το οτι για αλλα απαντας κ σε αλλα κάνεις (?)πως δεν καταλαβαινεις αλλα κ το εστιαζεις στο λειζερ λεει πολλα.Την θεραπεια μου παρεθεσα,ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΒΓΑΛΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΕ ΤΟ ΛΕΙΖΕΡ,ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ.Μαζι με το ρεγκειν,το προπεσια,ολα τα αλλα που εγραψα,ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ Κ ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΓΙΑΤΡΟΥ.Ειπα κατι αλλο?ΓΙΑΤΙ ΛΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΥΠΕΡΜΑΧΟΣ ΤΟΥ ΛΕΙΖΕΡ?Εκτος κ αν δεν γνωριζεις καλα Ελληνικα,οποτε πες μας σε ποια γλωσσα θα σε βολευε να κανουμε μια μεταφραση για να μπορεις κ εσυ να συμετεχεις σωστα.

Εγώ άλλο βλέπω, αφού μιλάμε την ίδια γλώσσα γιατί δεν μπορούμε να συννενοηθούμε? ΔΕΝ είπα ότι είσαι υπέρμαχος του λέιζερ. Είπα ότι αφου είσαι υπέρμαχος της λογική (γενικά της λογικής) να μας αναλύσεις με βάση την λογική πως ακριβώς δουλευει το λειζερ. Με την ίδια Υπέρμαχη λογική δηλαδή που αναλύεις το emu oil. Αυτό είπα. Για ξαναδιάβασέ το να καταλάβεις: “Και αφου είσαι τόσο υπέρμαχος της λογικής για πες μας πως δουλεψε το λειζερ? Ή μόνο στο emu oil ξέρεις να γίνεσε επιστήμονας? “


Μ32 είπε:
Οι θεωρειες που λες περι χημείας γαλακτοματοποιητών και συναφή,ειναι απο εσενα.Εσυ μιλησες για ΦΗΜΕΣ,κ οτι καποιοι χρηστες στο εξωτερικο κανουν ταυτοχρονη χρηση μινο κ emu.
Μ32 είπε:
Σε ρωταω λοιπον κ θελω μια ξεκαθαρη απαντηση:ΠΕΣ ΜΑΣ Ή ΔΩΣΕ ΜΑΣ ΕΣΤΩ ΕΝΑ ΕΠΙΣΗΜΟ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΧΡΗΣΗ ΡΕΓΚΕΙΝ Κ EMU.EΣΤΩ 1.

Αυτό που αναφέρεις εσύ είναι στην λογική σου όπως το σκέφτεσε. Αυτό που αναφέρω εγώ είναι άρθρα και εμπειρίες χρηστών.
Σου έχω δώσει ήδη σε αυτήν την σελίδα παράγραφο απο επίσημο άρθρο , εδώ ειναι ολόκληρο http://www.hairsite.com/hair-loss-articles/abst-91.htm


Μ32 είπε:
Υ.Γ.1)Εγω ειρωνικα δεν μιλησα σε κανενα εδω μεσα,παρα μονο οταν ο αλλος ηταν εριστικος,ειρωνικος κ προσβλητικος.
Επισης μπορεις εσυ να γελας οσο θες,αλλα απο ποτε μιλας ή γελας εκ μερους των αλλων?Εκπροσωπεις ολο το φορουμ?Για απαντησε σε παρακαλω.
Υ.Γ.2)Αληθεια απο ολες τις θεραπειες που κανω μονιμα, προπεσια,μινοξ,emu,αλοη,φινγκοραλ,αιρολ,σαμπουαν χωρις zinc, ή κατα περιοδους μεσοθεραπεια με ρολερ κ ενεσιμη,λειζερ,ντακταντορ,ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΝΕΣ ΣΤΟ ΛΕΙΖΕΡ Κ ΛΕΣ ΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΕΒΓΑΛΑ ΜΑΛΛΙΑ Κ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΜΑΧΟΣ ΤΟΥ?ΓΙΑΤΙ?

Τα γέλια σε πείραξαν εσένα? Εδώ το ίδιο το φόρουμ που γράφεις έχει κάνει ένα epic αστείο για τα λειζερ στο FAQ http://www.hairlossgr.com/faq :

"Είδα σε διαφήμιση ότι το laser για τα μαλλιά βοηθάει στην τριχοφυΐα.

Αν είσαι Jedi στο Star Wars, τότε ναι θα σε βοηθήσει το laser. Ειδάλλως, μην σπαταλάς τα χρήματα σου σε προϊόντα που δεν πρόκειται να σου δώσουν κανένα αποτέλεσμα. Πήρε έγκριση από το Αμερικάνικο FDA ότι η χρήση του δεν προκαλεί κάποιο κίνδυνο για τον άνθρωπο, αλλά αυτό δεν δείχνει ότι φέρει και τριχοφυΐα. Αν δεν ξέρεις τι να κάνεις τα λεφτά σου, πάρ' το αλλιώς αναζήτησε κάποια δοκιμασμένη θεραπεία."
 

Μ32

Member
MANKAR είπε:
φιλε M32 ακομα δεν μπορω να καταλαβω πιο ειναι το προβλημα σου και γιατι προσβληθηκες!!!επειδη εγω εχω κανει λε'ι'ζερ σε γνωστη ετερεια σου λεω οτι ειναι αποδεδηγμενα μεγαλη μουφα και απατη ...πεταμενα λεφτα!!εκανες και το αλλο το dna activator>????
Φιλε ΜΑΝΚΑR
Νομιζα οτι το φορουμ ειναι για ανταλλαγη αποψεων-εμπειρειων κ οχι πεδιο ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ αντιπαραθεσεων.Οταν μιλας (ΚΟΣΜΙΑ Κ ΜΕ ΕΥΠΡΕΠΕΙΑ)στον αλλο,κ απλα διαφωνεις μαζι του ή αυτος μαζι σου,πρεπει να το γυρισεις στο προσωπικο?Εσενα δεν θα σε προσεβαλε εαν σου ελεγα οτι αυτο που γραφω να μην το κανεις αν δεν γουσταρεις,οτι γελαμε μαζι σου για ενα μερος της θεραπειας σου,οτι γραφω δεν το γραφω για τα μουτρα σου,οτι εισαι ''επιστημονας'' κ '''παντογνωστης''στο emu,οτι αυτα που λες ειναι ανεκδοτα?Για δες σε παρακαλω την πρωτη σελιδα να δεις ποιος ξεκινησε να προσβαλει τον αλλο!
Σχετικα με το λειζερ που εκανα,με ειδες να προτεινω ή να αποτρεπω καποιον να το κανει ή οχι?ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ-ΘΕΡΑΠΕΙΑ.Μπορει να βοηθησε 50% ,μπορει 1%.Παντα στο πλαισιο της θεραπειας μου μιλαω,η οποια οπως ειδες περιελαμβανε αρκετα πραγματα.Το λειζερ για το οποιο μιλας δεν το εκανα,εγω πηγα σε ιδιωτη δερματολογο για αποτριχωση με λειζερ,κ εκει στο πλαισιο της κουβεντας γυρω απο την τριχωπτωση μου προτεινε κ το λειζερ για τα μαλλια(το οποιο κ αρχικα λογω των ενδιασμων μου το εκανα δωρεαν στον ενα κροταφο).
Τωρα αν ειναι απατη ή οχι ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΩ.Ισως ειναι θεμα οργανισμου,ισως θεμα μηχανηματος.(πχ στην αποτριχωση πουλαει κ ο κ@τσ#β*λ@ς ενα λειζερ για αποτριχωση που κανει 300 ευρω κ εχει το μεγεθος σεσουαρ,ενω εκει που εκανα αποτριχωση εγω ηταν ενα μηχανημα στο μεγεθος μικρου ψυγειου που φανταζομαι θα κανει πολλα λεφτα).
Αυτο ειναι ολο κ τιποτα παραπανω:smiley:
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα