Elmajico, fue, 3350 grafts, 5-6/8/2013

elmajiko

Member
Γεια σας και από μένα!

Είμαι 36 χρονών, κατάγομαι από Θεσσαλονίκη αλλά διαμένω μόνιμα Κύπρο
και αυτή είναι η δεύτερη προσπάθεια βελτίωσης εικόνας των μαλλιών μου.

Μετά από μια αποτυχημένη προσπάθεια μεταμόσχευσης το 2005
με τη μέθοδο strip στη l@serline Θεσσαλονίκης,
ήρθε η ώρα να προβώ αποκατάσταση των μαλλιών μου σε μια σοβαρή
κλινική και ένα αξιοσέβαστο επιστήμονα.

Τη πρώτη φορά που ήρθα σε επαφή με το κόσμο των μεταμοσχεύσεων
ήμουν εντελώς αδαής και ως μοναδικό κριτήριο επιλογής είχα την
οικονομικότερη λύση και όχι τη πλήρη,
σφαιρική, επιστημονική, σοβαρή αντιμετώπιση και προσέγγιση του προβλήματος.
Έτσι αντί για λύση αυτού
δημιούργησα έδαφος για μεγαλύτερους μπελάδες. Μου αφαιρέθηκε ένα
strip μεσαίου μήκους που ίσως να έβγαλε και 1500 grafts, από αυτά
τοποθετήθηκαν περίπου 300 στους κροτάφους και βλάστησαν 70-100...!!!

Kαι όλο αυτό σε 3 ώρες!!! DISASTER.



Αντιναμβανόμενος το λάθος που υπέπεσα διαλέγοντας να προχωρήσω
σε μια τόσο εξειδικευμένη διαδικασία όντας ανίδεος και καλοπροαίρετος
κατάλαβα ότι ο κόσμος αυτός δεν είναι με ροδοπέταλα στρωμένος
και έτσι άρχισα την αναζήτηση και το εντατικό διάβασμα....
Κάπου εδώ μπήκε το ίντερνετ στη μέση και τα forum τριχόπτωσης.

Όσο περνούσε ο καιρός και λόγω εργασίας (κουρέας) ερχόμουν σε επαφή
ολοένα και με περισσότερα περιστατικά ιδιοις ομμασι και αξιολογούσα
κρυφά τα αποτελέσματα κάνοντας μια μικρή σιωπηλή δημοσκόπηση.

Έτσι μετά από ώριμη σκέψη αποφάσισα να απευθυνθώ στο
Μιχ@λη Γε*ργιου και στη κλινική M*R αφού ήδη είχα κάνει
consultation στην H*C και μέσω διαδικτύου στην B*R στο Βέλγιο.
Μου φάνηκε επιστήμων που γνωρίζει το αντικείμενο πλήρως,
ομιλητικός, διευκρινιστικός, με όρεξη για εργασία και πάνω από όλα άνθρωπος!

Δεν δυσκολεύτηκα να διαλέξω και έτσι 5-6 Αυγούστου προχώρησα σε μια
μαραθώνια (24 ώρες συνολικά) μεταμόσχευση με τη μέθοδο FUE
και μου τοποθετήθηκαν 3350 grafts
που κατανέμονται περίπου όπως παρακάτω:

150 crown (εχει κανονιστει νεα διαδικασια τοποθετησης 1000-1200 grafts με fue για φλεβαρη-μαρτη)
500 strip
2700 1/3 front.

Τώρα είμαι στη φάση ανάρρωσης, πρησμένος μπροστά στο laptop κάνοντας διακοπές...
 

Συνημμένα

  • 20130804_212759[1].jpg
    20130804_212759[1].jpg
    2.1 MB · Προβολές: 2,083
  • 20130804_212708[1].jpg
    20130804_212708[1].jpg
    1.7 MB · Προβολές: 1,855
  • 20130805_154613[1].jpg
    20130805_154613[1].jpg
    716.7 KB · Προβολές: 1,752
  • 20130806_165500.jpg
    20130806_165500.jpg
    993.6 KB · Προβολές: 2,183

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Καλά αποτελέσματα και καλή υπομονή πλεον φίλε elmajiko.
Μιας και έχεις χρόνο ανέβασε αν θέλεις κάποιες φωτογραφίες από τα πλάγια να δούμε τα τριγωνάκια (πάνω από τις φαβορίτες).
Και αφού είσαι και κουρέας και έχεις δει από κοντά πολλά περιστατικά πες μας τα συμπεράσματά σου γιατί φαντάζομαι ότι αφού σε ενδιέφερε θα ρωτούσες για ονόματα γιατρών και κλινικών που έγιναν οι επεμβάσεις ...
 

elmajiko

Member
Να είσαι καλά tropheus!

Όντως έχω αντιμετωπισει πολλά περιστατικά και οι εντυπώσεις μου είναι ανάμεικτες...

Τα περισσότερα ήταν της H*C συμπεριλαμβανομένου και του καιρού που και ο Γε*ργίου ήταν επικεφαλής γιατρός εκεί.

Οι δουλειές της H*C γενικά κινούνται σε υψηλά επίπεδα αλλά διέκρινα περισσότερη λεπτομέρεια σε μερικά αποτελέσματα του Γε*ωργιου και διάλεξα το συγκεκριμένο.

Για τις άλλες κλινικές τώρα νομίζω ότι είναι ανάξιο λόγου να ασχοληθώ διότι το αποτέλεσμα είναι κάτω του μετρίου με ανάλογες πλέον τιμές .
 

Συνημμένα

  • 20130804_212455[1].jpg
    20130804_212455[1].jpg
    2.1 MB · Προβολές: 1,758
  • 20130804_212718[1].jpg
    20130804_212718[1].jpg
    1.9 MB · Προβολές: 934

krhtikos21

Member
καλά αποτελέσματα και από μένα φίλε!!! πιστεύω έκανες μία πολύ καλή επιλογή!!θέλει υπομονή τώρα και προσοχή.τα μαλλιά σου μεταξύ κράουν και μεταμοσχευμένων μου φαίνονται πολύ δυνατά οπότε θα έχεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα και θα αργήσεις να ξανα ασχοληθείς με το θέμα.Το κράοουν και με αυτά που θα βάλεις θα καλυφθεί κάπως αλλά δεν είναι και το πρώτο πράγμα που παρατηρεί κανείς το Α και το Ω είναι η χερλαιν.
Το καλό είναι ότι έχει ανέβει ο ανταγωνισμός στο νησί και πιστεύω να υπάρχουν και εξελίξεις και στο οικονομικό κομμάτι που τόσο μας ταλαιπωρεί εμάς τους Έλληνες λόγω των δυσανάλογων οικονομικών συσχετισμών.
Και πάλι καλή τύχη!
 

Flosk

Well-Known Member
Elmajiko εμείς τα έχουμε ξαναπει και σου έχω ευχηθεί με pm οπότε περιττό να το ξανακανω, θα ήθελα ομως να μου πεις αν στα 500 του strip που ειπες αναφερεσαι σε κάλυψη ουλης (με fue) της προηγούμενης μμ γιατι δεν κατάλαβα καλα!
 

elmajiko

Member
Flosk είπε:
Elmajiko εμείς τα έχουμε ξαναπει και σου έχω ευχηθεί με pm οπότε περιττό να το ξανακανω, θα ήθελα ομως να μου πεις αν στα 500 του strip που ειπες αναφερεσαι σε κάλυψη ουλης (με fue) της προηγούμενης μμ γιατι δεν κατάλαβα καλα!

Τα 500 grafts που ανέφερα είναι για κάλυψη της ουλής
προηγούμενης αποτυχημένης διαδικασίας strip
στην l@serline Θεσσαλονίκης το 2005 .


crossfire είπε:

δε παιρνω τιποτα τους τελευταιους 16 μηνες.

Χρησιμοποίησα fina το διάστημα 2/2011 με 3/2012
δηλαδή συνολικά 13 μήνες αλλά είχα sides και τη διέκοψα.
Regain δεν έχω βάλει ποτέ, ούτε άλλη θεραπεία
πέραν κανενός σαμπουάν για τη τριχόπτωση.
 

Συνημμένα

  • 20130809_172005[1].jpg
    20130809_172005[1].jpg
    2.6 MB · Προβολές: 921

elmajiko

Member

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gio

New Member
Πολύ καλή δουλειά φίλε Elmajiko. Toυλάχιστον έτσι φαίνεται. Αναρωτιέμαι όμως γιατί δεν σου ενίσχυσαν και το σημείο εκεί στην μέση το λεγόμενο V. Αν θεώρησαν οτι δεν θα υπάρχει εξασθένηση, δεν υποχωρήσει δηλαδή, ορθώς έπραξαν. Στους κροτάφους εξαιρετικό planting. Ερώτηση : Πόσα grafts αν cm2 έβαλες; Πυκνότητα εν ολίγοις...
 

elmajiko

Member
Γεια σου Gio. Στο σημείο V που αναφέρεις όντως είναι δυνατό το μαλλί και δεν έχει εξασθενήσει φαίνεται και από τις φωτογραφίες προ μεταμόσχευσης.

Η πυκνότητα είναι διαφορετική στα διάφορα σημεία, άλλη στο hairline, άλλη ακριβώς από πίσω, διαφορετική στα λίγα που τοποθετήσαμε στο crown και όσο χρειαζόταν στην ουλή.

Ούτως η άλλως στο follow up που θα ακολουθήσει μετά από 6-7 μήνες θα τοποθετήσουμε στο crown αρκετά(1000-1200) και όπου αλλού θεωρήσουμε ότι χρειάζεται έχοντας υπόψη και την οικονομία στα grafts για μεταγενέστερη μεταμόσχευση αν χρειαστεί.
 

Gio

New Member
Μάλιστα φίλε Elmajiko. Ενδιαφέρον προοπτική. Επειδή και εγώ προσεχώς θα κάνω άλλη μια μεταμόσχευση και θα εστιάσω στην hairline και ακριβώς όπισθεν αυτής θα ήθελα να μου πεις ακριβώς πόσα grafts ανα cm2 σου έβαλαν τόσο σε Α όσο και σε Β ζώνη. Επιμένω και σε ρωτάω γιατί εκ πρώτης όψεως φαίνεται αρκετά πυκνό το αποτέλεσμα και έτσι κάπως φαντάζομαι και εγώ το δικό μου. Περισσότερα βέβαια σε κάποιους μήνες.. μέχρι τότε υπομονή :)
 

n094

Active Member
Σουπερ!!! Αντε να ανοιγουν λιγο τα νηματα κ οι επιλογες. Υπομονη κ καλη φυτρωση ευχομαι.
 

LOK

Member
Καλή επιτυχία και απο εμένα! Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Με ενδιαφέρει κι εμένα η συγκεκριμένη κλινική.
Παρατήρησα 2 λεπτομέρειες, ίσως ασήμαντες, αλλα απο περιέργεια δική μου θα ήθελα να ρωτήσω όποιον ξέρει κάτι περισσότερο...

1. Γενικά βλέπω απο φωτογραφίες οτι ο συγκεκριμένος ιατρός δεν κατεβάζει και πολύ τη hairline, ούτε στα πλάγια βάζει αρκετά μοσχεύματα.. Είναι κάποια συντηρητική τακτική που ακολουθεί σε όλους τους πελάτες?

2. αυτό τώρα είναι καθαρά θέμα γούστου, αλλα γιατί μερικοί γιατροί δεν κάνουν μεταμόσχευση στον εαυτό τους...?? Βλέπω μερικούς που έχουν πρόβλημα αραίωσης, όπως π.χ. στην σελίδα 1 αυτού του θέματος, (έχει πρόβλημα στους κροτάφους), αλλα παρόλο που δουλεύει μέσα στην κλινική δεν έχει κάνει μεταμόσχευση... καταλαβαίνετε πως το λέω.., μου χτυπάει λίγο περιέργα...
 

krhtikos21

Member
θέλω να πω και εγώ την άποψη μου επί του θέματος γτ έκανα και εγώ εκεί και ξέερω και τον άνθρωπο προσωπικά, όταν σχεδιάζεις την χερλάιν εσύ την ορίζεις πως θες, εγώ έκανα συντήρηση γτ είμαιι 22 και έχω μέλλον έτσι ώστε να έχω πάντα μαλλιά(πρώτα ο θεός).
επίσης αν και εγώ ήμουνα νοργουντ 2 45 χρονών,με οικογένεια,γυναίκα,παιδιά,επιτυχημένος σιγά μη κάτσω να ασχοληθώ με τρίχες.άσε που είναι και γοητεία το λίγο σε αυτή την ηλικία.ίσως πάνω απόνοργουντ 2 είναι όντως άσχημο αλλά και το 2 σε αυτές τις ηλικίες είναι καλό και πάει
 

elmajiko

Member
Είχα και εγώ την ίδια απορία και την εξέφρασα στο γιατρό και μου απάντησε ότι στο εγγυς μέλλον θα προβεί σε μεταμόσχευση αλλά θέλει να εκπαιδεύσει μια ιατρό νέα που έχει υπόψη και να της αναθέσει τη διαδικασία. Επίσης ο γιατρός είναι κάτω από 40 και nw3 θα έλεγα.

Για το hairline όντως παρουσιάζεται συντηρητικός με έμφαση στη πυκνότητα του αποτελέσματος, παρόλα αυτά απλώς εισηγείται αν θέλεις κατέβασμα μπορεί να το κάνει.
 
Τον ρωτησες καθολου για την αποψη του πανω στη ΦΙΝΑ? Σου προτεινε να παρεις? Επισης ποσο σου στοιχησε η μτμ μιας και πηγες 2 μερες ?
 
Μπλουζα