Dutasteride vs finasteride

JORJE

Active Member
Ειναι αυτό που λέμε ολοι οτι η ψυχολογία παίζει πολυ σημαντικό ρόλο σε ολα τα ζητήματα υγείας..Εγω κάθε βράδι μετα τον αφρό που βάζω,τη φίνα την πίνω κάθε πρωί,λέω πως σε 4 μήνες θα εχω κλείσει.Το εννοώ κ το πιστεύω...Οτι παραπάνω δώσει καλοδεχούμενο!!Που θα δώσει,ειμαι απόλυτα σίγουρος...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

JORJE

Active Member
Συμφωνώ φιλε μου,οτι μπορεί να επιφέρει ενα τέτοιο φάρμακο παρενέργειες άσχημες,όπως αυτές που προανέφερες.Μην ξεχνάμε οτι πίνουμε φάρμακο που επιδρά στο πιο ευαίσθητο σημείο του ανθρώπινου σώματος,τον εγκέφαλο με το ορμονικό σύστημα..Αυτό απο μονο του τα λέει ολα..Όμως..Αν δοκιμάσεις ενα ενα τρίμηνο με μηδέν παρενεργειες,’η έστω υποφέρτες κ αρχιζεις να βλέπεις αποτελέσματα που θα σου εξυψωσουν την επιβαρυμενη σου ψυχολογία,λόγω ΑΓΑ,αυτό δεν θα σου δώσει ψυχολογικό boost ???Σε πληροφορώ αν το φάρμακο σου δώσει 40-50% των χαμένων τριχών,το σώμα σου απο ανεβασμένη ψυχολογία θα σου δώσει αλλα 20..Τι θελω να πω...Ολα τα φάρμακα λίγο πολυ έχουν παρενεργειες αγνωστες’κ εσκεμμένα κρυμμένες απο τις βιομηχανίες φαρμάκου..Πλεον ειμαστε στην εποχή της χημείας..Τα παντα με την αρνητική μας σκέψη μπορεί να ειναι μολυσμένα.Και βέβαια ειναι η πραγματικότητα..Τα απαντά ειναι συντηρητικά..Μπορεί να την πατήσουμε απο παντού.....
 

karampalikis

Active Member
Συμφωνώ στο ότι πολλές φορές η ψυχολογία έχει σχέση με τις παρενέργειες.....αν έχεις κακή ψυχολογία (σε συνδυασμό και με το φάρμακο) μπορεί να εμφανίσεις κάποιες παρενέργειες αλλά μπορεί να έχεις καλή ψυχολογία και να πιστεύεις ότι το φάρμακο θα δουλέψει τέλεια με αποτέλεσμα και παρενέργειες να ήταν να σου βγουν να μην σου βγουν ή να είναι πιο ήπιες. Η δεύτερη περίπτωση όμως δεν πιστεύω να κρατάει μεγάλο χρονικό διάστημα....καποια στιγμη οι παρενέργειες που είναι να σου βγουν θα σου βγουν....ειδικά όταν παίζεις με ορμόνες και διαταράσσεις την ισορροπία τους.

Πάντως στην περίπτωση της φίνα το ποιο πιθανό είναι να έχεις κακή ψυχολογία όταν ξέρεις ότι μπορεί αν σου χαλάσει το μαραφέτι και ειδικά αν ξέρεις ότι μπορεί να μην επανέλθει ποτέ. Υπάρχουν και άλλες παρενέργειες αλλά κακά τα ψέματα για έναν άντρα αυτό είναι το πιο σημαντικό, κυρίως όταν είναι νέος.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα