Dimitris50423, fue, 2300 grafts, 28/5/2015

dimitris50423

Well-Known Member
Παίδες προσοχή. Το men perfect και όλα τα αντίστοιχα είναι ΜΟΝΟ για όσους έχουν λίγες άσπρες τρίχες . Επίσης δεν κάνουν για όσους το φυσικό τους είναι κατάμαυρο . Ο λόγος είναι επειδή είναι πολύ ασθενείς βαφές και με τον ήλιο το χρώμα ξεβάφει και κιτρινίζει ΠΟΛΥ γρήγορα. Ετσι σε σχεση με τα υπόλοιπα μαύρα φαίνεται χάλια. Αναγκάζεσαι λοιπόν να ξαναβαζεις βαφή πολύ συχνά και το μαλλί σκουραίνει πιο πολύ απο όσο θελεις να το διατηρήσεις.
Πειραματιστείτε με μικρές ποσότητες και λίγες ημέρες πριν κουρευτείτε έτσι ώστε αν κάτι δε σας αρέσει,με το κούρεμα να διορθωθεί η κατάσταση . Σίγουρα ταιριάζει σαφως περισσότερο σε καστανούς και ακόμη καλύτερα σε καστανόξανθους .

καλα κανεις και δινεις πληροφοριες γιατι και εγω αρχαριος ειμαι στη χρηση του. ξερω οτι με τα λουσιματα χανει και αντεχει εως 28 λουσιματα οπως γραφει. αυτος ειναι και ο λογος που δεν το φοβηθηκα.
Αυτο που ειπες οτι με τον ηλιο κιτρινιζει με τρομαζει λιγο. ελπιζω να μην ισχυει. καστανος ειμαι οποτε ολα καλα.. μαυρομαλληδες δεν εχει και πολλους νομιζω.
Ε τωρα να πηγαινα σε κομμωτηριο για να βαψω μαλλι νομιζω δεν θα εμπαινα στη διαδικασια. αυτο ειναι μπαμ μπαμ σε 15 λεπτα μαζι με τη βαφη το λουσιμο και στεγνωμα εισαι κομπλε.. ;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nickname

New Member
Είμαι πρώην μαυρομάλλης (χαχά) και ξέρω. Παντως δε χάνει κανείς τίποτα να το δοκιμάσει. Ειδικά οι πιο ανοιχτόχρωμοι. Απλά προτείνω με το μαλακό !
 

nickname

New Member
Παραλίγο να το ξεχάσω! Αν κιτρινίσει το μαλλί σου υπάρχει κόλπο. Πριν κουρευτείς επικοινώνησε μαζί μου να στο πω!
 

Panos1982

Well-Known Member
@dimitris50423 εγω τα περναω 3 χερια για να βαψω τα παντα και να μην εχω ουτε 1 ασπρη τριχα.
1ο χερι με το 70 , 2ο χερι παλι 70 οσο εχει ακομα το μπουκαλακι , και 3ο χερι με οτι 70 εχει απομεινει μες το μπουκαλακι + αλλο τοσο 80.
και βγαινει αυτο που βλεπεις στις φωτο κ ειναι πολυ φυσικο.
Επισης ετσι που το κανω οταν μετα απο μερες αποχρωματιζεται το μαλλι δεν γινεται ποτε κιτρινο η κοκκινο....ουτε το καλοκαιρι με τον ηλιο ουτε ΠΟΤΕ !!!
Αν βαλεις σκετο 70, ειδικα τωρα π ειναι καλοκαιρι ο ηλιος μετα τις 15-20 μερες θα στο σπασει σε σταχυ και σταδιακα θα στο κιτρινιζει. αν θες να το αποφυγεις αυτο το περνας στις 15 μερες αλλο ενα χερι η και 2 ;)
αν θες να αποφυγεις να το βαφεις καθε 15 μερες να το περνας περισσοτερα χερια θα κρατησει παραπανω.
αν δε θες να αλλαξει χρωμα ΠΟΤΕ ουτε σε κοκκινο ουτε σε κιτρινο τοτε πρεπει να κανεις την μιξη που κανω εγω με τον τροπο που σου ειπα.

Παρατηρησες κι εσυ παχυνση τριχας με τη βαφη ? ξερεις τι micron ειναι η τριχα σου γενικα ?
Ισως κι εσυ κ ο γιαννης εχετε λεπτες τριχες γι αυτο κ επεσε στην αντιληψη σας, γτ εγω πραγματικα δε δυναμαι να παρατηρησω τετοιες αλλαγες αλλα εχω κ πολυ χοντρη τριχα μαλλον γι αυτο....
 

nickname

New Member
Αντε , θα σας κανω τη χαρη !
( ) Υπαρχουν καποια σαμπουαν που λεγονται silver shampoos. Π.χ. η loreal το ονομάζει magnesium silver αλλά βγάζουν αντίστοιχα πολλές εταιρείες. Αυτά ειναι κοινά σαμπουάν αλλά έχουν μωβ χρωστικές. Το μωβ χρωμα στον χρωματικό τροχό της φυσικής ειναι το αντίθετο του κίτρινου χρώματος. Έτσι σβήνουν τις κιτρινιλες και το ξανθισμα του μαλλιού. Ακούγεται κουφό αλλά ισχύει . Οι γυναίκες τα χρησιμοποιούν χρόνια για να ζωντανέψουν τις ξανθές βαφές που με τις εβδομάδες κιτρινιζουν.
Χρησιμοποιούνται είτε στο λούσιμο είτε βάζοντας το στο μαλλί και αφήνοντας το κάποια λεπτά πριν το κανονικό λούσιμο.
Εννοείται ότι πειραματιζόμαστε με τους χρόνους
και τις οδηγίες χρήσης. Δεν το αφήνουμε πχ. 20 λεπτα γιατί οι άσπρες τριχες θα βγούνε λιγο μωβ.
Στο internet και στο youtube υπαρχουνε απειρα κολπα , οδηγιες κλπ. Αυτά !!!!
 

dimitris50423

Well-Known Member
4,5 χρονια εχουν περασει απο τη μεταμοσχευση που εκανα και θα κανω μια μικρη ανανεωση με φωτογραφιες.
Το αποτελεσμα ολο αυτο το διαστημα παραμενει σταθερο ενω εχω κοψει εντελως τη μινοξιδιλη επειδη βαρεθηκα (δοκιμαστικα στην αρχη) τον τελευταιο εναμιση χρονο. Απο σαμπουαν παιρνω απο φαρμακειο το dercos της vichy, της apivita διαφορα και της frezyderm hair force.
Για styling καποιες φορες χρησιμοποιω μια λοσιον που μυριζει τελεια και κραταει το μαλλι χωρις να το κοκκαλωνει.

βαζω 2-3 φωτο πως ημουν πριν και μερικες απο την κατασταση που βρισκομαι τον τελευταιο χρονο.

μετα:

Τελος ενα βιντεο για γρηγορο styling μονο με το πιστολακι χωρις κανενα προιον στο μαλλι. Τις περισσοτερες φορες δεν χρησιμοποιω τιποτα και το μαλλι στεκεται μια χαρα.






Το πλανο μου ειναι σε 3 χρονια περιπου να κανω μια συνεδρια ακομη στην ahc. Περιπου 2000 μοσχευματα τα οποια θα μπουν αναμεσα στην πρωτη μεταμοσχευση και αν εχουν δημιουργηθει καποια κενακια με τα μαμα μαλλια να καλυφθουν.
Μετα και απο αυτο αν στο μελλον δεν ανοιξει σημαντικα η κορυφη που προς το παρον ειναι μια χαρα δεν θα ξαναχρειαστω κατι και θα ειμαι σε αριστη κατασταση.
τα μοσχευματα θα παρθουν με ολικο κουρεμα διπλα απο την περιοχη της πρωτης εξαγωγης που ειναι παρθενα και ελαφρως προς τα πλαινα. Θα ομογενοποιηθει δηλαδη η αραιωση στην περιοχη της δοτριας.
Ισως παρω και καποια μοσχευματα απο την περιοχη της πρωτης εξαγωγης γιατι ειναι σε πολυ καλη κατασταση.

Η μεταμοσχευση που εκανα τον μαιο του 2015 ηταν το καλυτερο δωρο που εχω κανει στον ευατο μου. Οσοι εχουν κανει πετυχημενες μεταμοσχευσεις καταλαβαινουν ακριβως το συναισθημα.
Nα βλεπεις τον εαυτο σου για χρονια χωρις μαλλια σχεδον να το εχεις παρει αποφαση οχι δεν θα ξαναχτενισεις hairline και να καταφερνεις να το διορθωσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

spi

Well-Known Member
Καταπληκτική hairline για τα γούστα μου. Βέβαια η δοτρια σου ήταν και πιστεύω πως είναι ακόμα σούπερ ντουπερ και βοήθησε σε αυτή την εικόνα (κάτι που δεν πιστεύω στη δική μου). Επίσης crown τούμπανο και γενικά σωστά έκανες και δεν μετάνιωσες καθόλου. Καταπληκτικό αποτέλεσμα σε πολλή καλή τιμή . Συγχαρητήρια μόνο φιλε
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Τωρα είδα το αποτέλεσμα της μεταμόσχευσης σου Δημήτρη .
Μπράβο φίλε χαίρομαι με τη χαρά σου ειλικρινά !
Εξαιρετικό αποτέλεσμα ,πλήρης μεταμόρφωση .
Αλλα είχες και περίεργη αραίωση , μπροστά γυαλί και πίσω δάσος !
 

dimitris50423

Well-Known Member
Η δοτρια μου οντως ηταν καλη και παραμενει σε πολυ καλη κατασταση με περιοχες που δεν εχει αγγιξει η εξαγωγη της μεταμοσχευσης.
Ακριβως οπως το λες georgie γυαλι μπροστα φαινεται και απο τις φωτο που λαμπει.. χαχα. :p
τα πισω που ηταν μπολικα τα εφερνα μπροστα να καλυψουν το καμενο δασος οσο γινοταν.. καταλαβαινεις λοιπον τι γινοταν οταν φυσουσε κατα προσωπο. :oops:
 

vag25

Well-Known Member
Mια ενσταση μονο. Σχεδον παντα ο πιο εντονος φωτισμος ειναι απο πισω και αυτο κανει το αποτελεσμα να δειχνει καλυτερο.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Mια ενσταση μονο. Σχεδον παντα ο πιο εντονος φωτισμος ειναι απο πισω και αυτο κανει το αποτελεσμα να δειχνει καλυτερο.

Να και μια που ειχα ξαναβαλει κατω απο μεσημεριανο ηλιο καλοκαίρι ετσι δείχνει στις χειροτερες συνθηκες.
 

Συνημμένα

  • 255-1471700910-19cb9f820b3589b2e7a9ba3f358b9b9f.jpg
    255-1471700910-19cb9f820b3589b2e7a9ba3f358b9b9f.jpg
    937 KB · Προβολές: 501

gerassis

Well-Known Member
Μια χαρά αποτέσμα έχεις. Κάνε μια δοκιμή να πάρεις saw palmetto 320mg για κανα 6μηνο να δεις πως θα πάς. Θα σου πυκνώσει το κρανίο που έχει αρχίσει να αραιώνει. Εγώ παίρνω εδω και 15 μέρες χωρίς κανένα θέμα μιας και είναι εκχύλισμα φοίνικα και όχι χημικό φάρμακο.
 

makis25

Well-Known Member
η τριχοπτωση φαινεται πως προχωράει προς τα πισω ( φαινεται στη τελευταια φωτο που φαινεται παραπανω προς τα πισω το κεφαλι), οπως ακριβως δηλαδη προεβλεψα σε συζητηση σε αλλο νημα . Δυστηχως συντομα θα πιασει το κραουν , αν δε το χει φαει λιγο δηλαδη ηδη . Οταν αδειασει το υπολοιπο κεφαλι , αν ξοδεψει ολη τη δοτρια του , το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα που θα μπορει να παρει θα ειναι καπως πιο αραιο απο το μαλλι που εχει σημερα συνολικα σε ολο το κεφαλι . Ολα τα ενδεχομενα παιζουν ακομα
 

vlafo

Well-Known Member
Σε γενικές γραμμές μια χαρά αποτέλεσμα έχεις Δημήτρη,το έχεις κρατήσει ήδη 4 χρόνια και πιθανότατα θα τραβήξει και άλλο,αλλά ηλικιακά επειδή είσαι σε μικρή ηλικία,μέχρι τα 40 το πιο πιθανό θα χάσεις έδαφος,το πόσο εξαρτάται χωρίς θεραπείες.
Για αυτό πήγαινε συντηρητικά,προκειμένου να επεκτείνεις το χρόνο που θα το χαρείς.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Πολυ σημαντικες για μενα ολες οι παρατηρησεις σας.
Gerassis για το saw palmetto θα το ψαξω. Δεν γνωριζω πολλα αλλα το εχω ξανα ακουσει. Παρενέργειες να μην παιζουν μονο.
Nine εμφανη τριχοπτωση δεν εχω παρατηρησει ουτε ιδιαιτερη αραιωση με κενα καπου.
Maki η φωτο στον ηλιο ειναι περιπου στα 3 χρονια απο τη μμ οχι πολυ πρόσφατη.
Για αυτο το παω συντηρητικα κ εφοσον ειμαι ικανοποιημενος καθυστερω δευτερη επεμβαση μην εχουμε εκπληξεις και επισης να αξιζει να μπω για δεύτερη να καλυψω κενα κ οχι μονο πυκνωση.
Vlafo αυτο ειναι το σκεπτικό μου για το μελλον
 
Μπλουζα