Dimitris stratis, fue, μπίρου, 3700τρίχες, 1/6/2017

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
vag εχεις ταυτισει την αραιωμενη και υπο υποχωρηση hairline με τον ανδρισμο ; Αυτη η εικονα ειναι φυσικη μονο για καποιον που εχει ανδρογενετικη αλωπεκία οχι για τον γενικο πλυθησμο που δεν εχει . Για παραδειγμα συγκενης μου 50αρης εχει hairline στα 5,8 εκατοστα ( τα μετρησα ) και δε φαινεται καν το μετωπο του μικρο . Φαινεται κανονικο . Και κανεις δε του ειπε ποτε πωπω τι αφυσικο μαλλι ειναι αυτο . Γενικα δεν εχω δει ποτε αντρα που εχει κρατησει το μαλλι του και τη hairline του , να τον σχολιαζουν ποσο ασχημα και αφυσικα φαινεται . Το ιδιο συμβαινει και για την πυκνοτητα. Για μενα ιδανικη αποκατασταση με τις μεταμοσχευσεις ειναι η εικονα εκεινη που θα ειχες , αν δε ακουμπουσε η MPB ποτε . Αν δεν ειχαμε MPB , μια φυσικη hairline δεν ειναι 9 εκατοστα πανω . Αυτος που εχει στα 9 εκατοστα hairline και αραιωση εχει MPB. Οταν κανεις αποκαταστη με μεταμοσχευσεις και την βαζεις στα 9 εκατοστα ( που ειναι κοινη πρακτικη στο χωρο των μεταμοσχευσεων) ειναι για αλλους λογους και οχι για να μοιαζεις οπως θα ησουν διχως φαλακρα. Οι γιατροι το κανουν για να πετυχουν μια ικανοποιητικη εικονα και ταυτοχρονα να κρατησουν μοσχευματα για το μελλον . Και καποιοι γιατροι το κανουν απλα επειδη ειναι ανικανοι να φτιαξουν καλυτερα το μπροστα 1/3 του κεφαλιου γιατι μετα χρειαζονται μεταμοσχευση και τα τριγωνακια πανω μπροστα απο τα αυτια . Στην ελλαδα ( και κυπρο νομιζω ) δεν εχω δει ουτε ενα περιστατικο που να αποκαθιστουν επιτυχημενα και τα τριγωνα αυτα .

Ολοι οσοι κανουν παρεμβασεις στην εμφανιση τους θα μπορουσε να πει καποιος πως εχουν μια δοση ματαιοδοξιας . Απο την αλλη ειναι αστειο να ηθικοποιει καποιος την αισθητικη αλλου γιατι απλα δεν τον βρισκει να εχει την ιδια αποψη.

Σε γενικες γραμμες δεν υπαρχει μια αντρικη hairline .Στη φυση υπαρχει τεραστια ποικιλια . Το σίγουρο ειναι πως εγω προσωπικά δεν θελω τιποτα απεγνωσμένα. Ποσο μαλλον τριχες.
 

vag25

Well-Known Member
vag εχεις ταυτισει την αραιωμενη και υπο υποχωρηση hairline με τον ανδρισμο ;

Ποια υποχωρηση στην παραπανω hairline? (δεν μιλησα για την αραιωση, ισα ισα ειπα οτι θελει πυκνωση) Εκτος αν μιλας για υποχωρηση σε συγκριση με το μαλλι νηπιαγωγιου.

Αλλο αντρικη hairline αλλο γυναικεία. Αυτο πρεπει να το καταλαβουμε καποια στιγμη.

Ο φιλος απο πανω εχει hairline λυκειοπαιδου. Δεν μιλαω για την πυκνοτητα αλλα για την γραμμη.

Βαλε στην ακρη για λιγο το τι πιστευει το φορουμ(εχει λογους να εχει πεισει τον εαυτο του οτι το καλο μαλλι υπαρχει μονο οταν ακουμπησει φρυδι) και κανε ενα poll σε 100 γυναικες.

Αν σου πει μια στις 100 οτι αυτο το μαλλι χρειαζεται μεταμοσχευση, εγω θα σου δωρίσω ολα τα grafts μου να τα παγωσεις και να φτιαξεις hailine ενωση με τα φρύδια(οταν αυτο θα ειναι εφικτο).
Και προσεξε, εγω παρ'ολα σου ειπα οτι θελει πυκνωση. Δεν ειμαι καλυτερος:)
 

makis25

Well-Known Member
λοιπον vag

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10742469 μελετη με δειγμα 1731 άντρες μεσο υψος hairline 6,53 εκατοστα
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22259986 μελετη με δειγμα 205 αντρες σε 3 ηληκιακα γκρουπ 18-29 ,30-49 ,50+ . Υψος hairline για 18-49 : 5,83 εκατοστα . Δευτερο συμπερασμα , στα 18-49 οι hairline ειναι πιο ισιες .

Γενικα συμπερασματα ,οταν ξεπερνας τα 6,5 εκατοστα και με υποχώρησή στους κροταφους μπαινεις στις φυσικες hairline για τους 50+ . Τυπικη εικονα για καποιον που εχει MPB .

There is quite a bit of variation in what is considered "normal" but 5-7 cm is typical.

When a hair transplant is done, the position of the hairline is usually placed at a distance between 7 and 12 cm.

Jeff Donovan MD , PhD

Ο φιλος πανω πηρε καλο αποτελεσμα αλλα οχι δεν εχει σχημα hairline στο ηλικιακο του group , ουτε ηψος hairline , ουτε πυκνοτητα . Απο τα 3 αυτα , μονο στο τελευταιο φταιει η Dhi . Τα αλλα ειναι τυπικα στις μεταμοσχευσεις .
 

vag25

Well-Known Member
1. Γιατι βαζεις αριθμους αφου δεν εχουμε τα εκατοστα του φιλου? Υποθετεις οτι ειναι 9 εκατοστα.
(αν και το θεωρω λιγο καταντια αυτο που κανουμε)
2.Kαι...καπως ετσι εχει λογο υπαρξης το Βιντεο του John για περουκες σε NW1. ;)


Γενικα δεν εχω δει ποτε αντρα που εχει κρατησει το μαλλι του και τη hairline του , να τον σχολιαζουν ποσο ασχημα και αφυσικα φαινεται .

Το ακους τωρα απο εμενα.
https://i.imgur.com/NMQj2zg.jpg
Στην θεση του θα προτιμουσα NW2 για να μη πω και 3αρι-4αρι.
Μια μια θα τις ξερίζωνα .
 

naruto

Well-Known Member
1. Γιατι βαζεις αριθμους αφου δεν εχουμε τα εκατοστα του φιλου? Υποθετεις οτι ειναι 9 εκατοστα.
(αν και το θεωρω λιγο καταντια αυτο που κανουμε)
2.Kαι...καπως ετσι εχει λογο υπαρξης το Βιντεο του John για περουκες σε NW1. ;)




Το ακους τωρα απο εμενα.
https://i.imgur.com/NMQj2zg.jpg
Στην θεση του θα προτιμουσα NW2 για να μη πω και 3αρι-4αρι.
Μια μια θα τις ξερίζωνα .
Ο Πουλιδο ειναι αυτος ε?
Αυτες οι φωτογραφιες με σκοτωνουν
Ετσι και σκασει μυτη καμμια κλωνοποιηση τριχοθυλακιων,μεχρι τα φρυδια θα την κατεβαζα την hairline
Στα σοβαρα τωρα εχει υπερβολικα μικρο μετωπο ο τυπος.Δεν με χαλαει καθολου ομως.

Εμενα η hairline ηταν παντα 4 δαχτυλα απο τα φρυδια
 

makis25

Well-Known Member
ποσταρα μελετες και αποψη γιατρου . Εσυ μου βαλες μια φωτο απο ενα παιδι outlier . Τα νουμερα δεν λεν ψεματα ο περισσοτερος κοσμος που δεν εχει καθολου MPB εχει γυρω τα 6 εκατοστα αποσταση η hairline και οσο πιο νεος τοσο πιο ισια .Οι περισσοτεροι μεταμοσχευμενοι εχουν απο 7 εκατοστα και πανω ( οπως και οι περισσοτεροι με MPB) . Και αν το παιδι δεν ειναι στα 9 εκατοστα θα ειναι 8 εδω . Οπως και να εχει σπανια φτιαχνουν hairline της προκοπης στη dhi και οχι μονο απο πλευρας πυκνοτητας .
 

vag25

Well-Known Member
Ετσι και σκασει μυτη καμμια κλωνοποιηση τριχοθυλακιων,μεχρι τα φρυδια θα την κατεβαζα την hairline

Εγω το εχω πει και θα δεις οτι θα βγω αληθινος.
Εδω τα μελη, μεχρι τα φρυδια μαλλι...
Και για μποτοξ θα μιλαμε στο μελλον(αν δεν κανουν ηδη καποιοι). Μπορει να βαζουμε και χειλακια.:cool:
 

vag25

Well-Known Member
ποσταρα μελετες και αποψη γιατρου . Εσυ μου βαλες μια φωτο απο ενα παιδι outlier . Τα νουμερα δεν λεν ψεματα ο περισσοτερος κοσμος που δεν εχει καθολου MPB εχει γυρω τα 6 εκατοστα αποσταση η hairline και οσο πιο νεος τοσο πιο ισια .Οι περισσοτεροι μεταμοσχευμενοι εχουν απο 7 εκατοστα και πανω ( οπως και οι περισσοτεροι με MPB) . Και αν το παιδι δεν ειναι στα 9 εκατοστα θα ειναι 8 εδω . Οπως και να εχει σπανια φτιαχνουν hairline της προκοπης στη dhi και οχι μονο απο πλευρας πυκνοτητας .
Oχι.
Υπεθεσες οτι ειναι 9εκ του παιδιου και με βαση την υποθεση αυτη εδωσες μελετες για τα 6εκ.
Αν ειναι 8-9 εκατοστα το συζηταμε παλι. Δεν λεω οτι δεν ειναι, λεω οτι επιχειρηματολογεις με υποθεσεις. Που πηγε το critical thinking?:p


Ασε που εγω σου εβαλα μια φωτο μαλλιου που δεν θα μου αρεσε, απαντωντας στην υποθεση σου οτι κανεις δεν λεει κατι κακο για χαμηλη hairline. Δεν απαντησα στις μελετες με αυτη τη φωτο. Νομιζω οτι ηταν ξεκαθαρο αυτο:)
 

vag25

Well-Known Member
Εμενα η hairline ηταν παντα 4 δαχτυλα απο τα φρυδια

Και μενα 4 ειναι τωρα μεχρι τις πρωτες τριχες στην μυτουλα του μαλλιου. Το τσεκαρα μολις.

Για το γουστο μου αυτες οι hairline ειναι ομορφες.
http://bentalasalon.com/wp-content/uploads/parser/haircut-for-men-with-receding-hairline-1.jpg
https://static1.fashionbeans.com/wp-content/uploads/2017/07/recedinghair-17-260x400.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

makis25

Well-Known Member
σωπα ρε vag . Και γω για το γουστο μου μιλησα και αρχισες για ματαιοδοξια , για νηπιαγωγεία , για γυναικειες hairline και για αφυσικο αποτελεσμα κτλ κτλ . Και οταν σου δικαιολογω πως το γουστο μου κατα βαση ειναι μια συνηθισμενη hairline που εχουν φυσιολογικοι ανθρωποι διχως mpb οπως δειχνουν οι μελετες ( κατι το οποιο αποφευγουν καποιοι γιατροι να κανουν αλλα υπαρχουν και αρκετοι που τις φτιαχνουν οπως ο erdogan , o couto , o diep , o umar, Dr. Baubac , η κλινικη hattingen και αλλοι) , εσυ απαντας απλα με το δικο σου γουστο. Συμφωνουμε δηλαδη πως και τα δυο γουστα ειναι τελικα και οχι ματαιοδοξια η κατι αφυσικο οπως εγραψες ε;
Ναι για το παιδι εκανα educated guess και ειτε πεσω μεσα ειτε πεσω 1 εκατοστο εξω σημασια εχει πως η hairline του δεν ειναι του λυκειου οπως ειπες , δεν εχει νεανικο σχημα , ουτε νεανικη πυκνοτητα . Ειναι περα του μεσου ορου 5,8-6,5 εκατοστων , αλλα το αποτελεσμα του ειναι επιτυχημενο . Φαινεται πως οτι εβαλε βγηκε . Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι η χαμηλη πυκνοτητα . Αλλα εγω στη θεση του θα την κατεβαζα ετσι και αλλιως . Οπως ειπα και απο την αρχη . Γουστα . Αλλα dhi , κανεις που κανεις ψηλη hairline , βαζεις στην ψηλη hairline και recession , και βαζεις και βια 15-20 graft/cm2 πυκνοτητα . Ε η μονη επιτυχια ειναι η βιωσημοτητα .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ibarumah

Active Member
Παιδια εγω δε ξερω ποσα χιλιοστα πανω απτο κουτελο πρεπει ναναι η σωστη hairline κτλ παντως μου αρεσει το αποτελεσμα και σιγουρα πηγε το παληκαρι πολλα χρονια πισω σε ηλικια,μπραβο!!!
σιγουρα παντα υπαρχει κατι καλυτερο αλλα γενικα εχει σημαντικη διαφορα απο πριν και μπραβο!
 

vag25

Well-Known Member
Μακη για την πυκνότητα ειπα οτι δεν ειναι οκ. Μιλησα καθαρα για hairline.
Kαι αυτο που εννοουσα ειναι οτι κανεις δεν θα καταλαβαινε κατι αν ηταν λυκειοπαιδο ο φιλος(οσον αφορα την hairline, αν ηταν πυκνη). Oι αριθμοι δεν εχουν καμια αξια αν δεν γνωριζουμε ποσο ειναι η αποσταση του παιδιου. Αλλα ακομα και 9 εκατοστα να ειναι δεν αλλαζει κατι σε αυτο που λεω.

Το γουστο ειναι κατι διαφορετικο και σεβαστο, αλλα αν θες την αποψη μου δεν εμπιστευομαι κανενός το γουστο ως ''νηφαλιο'' εδω μεσα. Ειδες παραπανω ο Ναρουτο μιλησε για κατεβασμα σε φρυδια και το εννοει. Οι περισσοτεροι θα ανταλλαζαν να γινουν πιθηκακια με τριχες παντου(μυτη, μεχρι και γλωσσα), απο το να εχουν καραφλα. Υπαρχει ο πονος μας εδω. Και εγω ειμαι υπερβολικος για αυτα που σκεφτομαι για τον εαυτο μου και παει λεγοντας.

Οπως λες και εσυ συχνα, δεν ειμαστε αντιπροσωπευτικο δειγμα εδω. Αν εχεις την παραμικρη κοινωνικη δραστηριοτητα εκτος φορουμ το καταλαβαινεις οτι η μικροκοινωνια εδω μεσα ειναι απο μονη της outlier.

Μου φαινεται υπερβολικο να ακουω απο εναν ανθρωπο πανω απο 30, κατι που δεν θα εδιναν σημασια σχολιαροπαιδα. Εκει θελω να καταληξω.

Συνεχιστε :)
 

vlafo

Well-Known Member
Vag 25 υπερβολικός το να θέλεις να είσαι όπως στα 25 στο θέμα μαλλιού δεν υπάρχει.Απλά αποδέχεσαι τη φθορά του χρόνου όπως σε όλα τα πράγματα στη ζωή άρα γιατί τα μαλλιά να αποτελούν εξαίρεση;
Γιατί ένα άλλο που λένε όλοι εδώ είναι αν έχεις πυκνό μαλλί σύφωνα με την ηλικία σου.Και αναφέρουνε τον Μπέζο λες και είναι αφύσικο αυτό που βλέπουμε .Μπορώ να σου αναφέρω πολλά παραδείγματα ανθρώπων με φόυλ πυκνότητα.Ρόμπερτ Ρεντφορντ 82 χρονών,Γιάννης Φέρτης 80χρονών.Αγγελος Αντωνόπουλος 85 χρονών κλπ.Αυτό που θέλω να πω είναι πως έν μέρει οι περισότεροι δεν θα δούνε τη χερλάιν του φίλου αλλά θα θέλανε να έχουμε τη χερλάιν του Φέρτη που είναι και όμορφη και φυσιολογική απλά δεν γίνεται δυστυχώς.
 

vag25

Well-Known Member
Εδω στο hairlossgr ναι. Και ''πιθηκι'' hairline θα θελανε. Το ποτηρι δεν γεμιζει με την καμια.

Τιποτα δεν ειναι αφυσικο, ουτε η καραφλα ουτε η υπερμαλουρα.
Και αν θες την αποψη μου, οχι του Μπεζου δεν μου αρεσει καθολου!
Ο Φερτης παλι, φτιαχνει λιγο με την καραφλιτσα που αρχιζει σιγα σιγα.
http://newpost.gr/storage/photos/c_1140px_600px_ct/201610/giannis-fertis.jpg

but that's me.
 

makis25

Well-Known Member
αναρωτιεμαι αν αυριο εβγαινε ενα φαρμακο , τοπικο για παραδειγμα , που σου εδινε πισω την πυκνοτητα , το χρωμα , το παχος τριχας και τη νεανικη hairline σου πισω , ποσοι δε θα το επαιρναν , γιατι θα τους εδιχνε "αφυσικους" . Θα τους εδιχνε δηλαδη αφυσικους δινοντας τους πισω κατι που χασανε ;. Οχι κατι παραπανω αλλα αυτο που κατι ειχαν και το χασαν; Ε κατι αντιστοιχο λεω εγω αλλα με μεταμοσχευση. Εχω εδω στην πολυκατοικια ενα γειτονα το εχω ξανααναφερει ισως , που ειναι 84 φετος και εχει κρατησει την νεανικη του hairline , ε το τελευταιο που θα σκεφτομουν ποτε θα ηταν πωπω τι ασχημο που εχει μαλλι μπροστα , σα δε ντρεπεται ειναι αφυσικος και υπερβολικος.

Και τα σχολιαροπαιδα μπορει να ειναι και οι πιο στυγεροί δολοφονοι στα λογια σχετικα με την εμφανιση καποιου. Ειδικα αυτα.


εδω ο diep κανει πληρη αποκατασταση σε αυτον . Εχει πλεον εικονα καποιου που δεν εχει χασει μαλλι. Στη κλινικη του diep εχω στειλει μειλ ξερω απο πρωτο χερι οι πυκνοτητες που βαζει ειναι μεσος ορος 30 ανα εκατοστο , πανε απο 25-35 μου ειπε σε ολο το κεφαλι αναλογα με την περιπτωση. Θελω να δειξω πως αυτα τα πραγματα ειναι εφικτα , και οταν βλεπεις τετοια , ο σχεδιασμος και η πυκνοτητα της dhi φαινονται εξαιρετικα μετρια .

Σχετικα με το παιδι εδω στο νημα , αν αποφασισει να κανει δευτερη μεταμοσχευση , θα πρεπει να εχει στα υποψην και τυχόν θεραπειες για να κρατησει οσο περισσοτερο μαλλι γινεται για το μελλον .
 

vag25

Well-Known Member
Κατ'εμε το μαλλι του τυπου στο βιντεο ειναι εκτρωμα.

Θα τους εδιχνε δηλαδη αφυσικους δινοντας τους πισω κατι που χασανε ;
.

Επισης εχουμε χασει μαζι με το μαλλι και

1. το 1.20 υψος μας(εχεις ψηλωσει φανταζομαι) απο τα 10
2.Την παιδικη φατσα μας.
3. τον παιδικο petite ογκο μας.
3. το γυναικειο απαλο δερματακι.
4, Την μυικη ανυπαρξια μας
5. Την γυναικεια φωνη.

Θες πισω αυτα που εχασες?

Φυσιολογικο ειναι αυτο που βλεπουμε. Οχι δεν ειναι ομορφο να εχεις καραφλα βεγκου, αλλα ειναι ωραιο να δειχνεις οτι μεγαλωσες με μια ωριμη hairline.

Kαι στο ερωτημα σου, αν υπηρχε φαρμακο να με γυρναει πισω σε οποια ηλικια μαλλιου θελω. Οχι δεν θα επετρεπα να με παει κατω απο 18.
Μεχρι εκει μου αρεσε το μαλλι. Ανεβηκαν λιιιγο οι κροταφοι, ξεχωριζα απο τα κοριτσακια σε hairline και ενιωθα ωραια.:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

vag25

Well-Known Member
Και τα σχολιαροπαιδα μπορει να ειναι και οι πιο στυγεροί δολοφονοι στα λογια σχετικα με την εμφανιση καποιου. Ειδικα αυτα.

Πιστεψε με αν βαλεις την hairline του παιδιου εδω(πυκνη ομως) σε σχολιαροπαιδα και συζητησουμε για τριχοπτωση θα σου πουν ξεκολλα και get a life.

Eσυ εδω θα παρεις τον χαρακα, μοιρογνωμόνια, κομπιουτερακια και θα αναλαβεις δραση. Ευτυχως τα παιδια δεν εχουν ποτιστει ακομα τοξικοτητα. Ετσι οπως θυμαμαι την δικη μου γενια τουλαχιστον. Ελπιζω σημερα να μην εχουν χαλασει.
 

vlafo

Well-Known Member
O καθένας θέλει πραγματικά αυτό που είχε,τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο.Και επειδή αυτό δεν είναι εφικτό,προσπαθείς να πλησίασεις το εφικτό.Το παράδειγμα του diep αγγίζει την τελειότητα.
 

vlafo

Well-Known Member
Η τελειότητα δεν έχει να κάνει με τα επιμέρους χαρακτηριστικά του όπως μικρό μέτωπο Αλλά σαν κάποιος που δεν έχασε ποτέ τα μαλλιά του.
 
Μπλουζα