.

karampalikis

Active Member
Όχι άλλος με έβλεπε κάθε φορά εμένα αυτό που με νοιάζει είναι να φυτρωσαν τα graft να βάλω άλλα 3000 συνολικά και να δω διαφορά τώρα άμα κάθε φορά βάζω δεν αλλάζει τίποτα και μου λένε βγήκαν και φύγανε τα δικά σου δουλειά δε γίνετε το θέμα είναι ότι δε πρέπει όντως να κάνουν μια εξέταση για να μου πουν βγήκε το 85% τώρα με το μάτι από μακρυά να βγάλεις το συμπέρασμα δε το καταλαβαίνω που όντως μπορεί να υπάρχει η φύτρωση αλλά να το κοιτάξουν πιο προσεχτηκα
Αν δεν μπορείς να πας στο εξωτερικό (έχω περίπου το ίδιο θέμα με σένα και εμένα δεν με παίρνει να πάω έξω), ουσιαστικά έχεις δύο επιλογές ή να διαλέξεις άλλον γιατρό απο την D@I και να ζητήσεις πολύ καλύτερη τιμή ή θα πας στον Βε@@η.
Αν ξαναπάς στην D@I για αξιολόγηση της τελευταίας μεταμόσχευσης, μην τους επιτρέψεις να σου λένε ότι θέλουν.
Δεν γίνεται πες τους αξιολόγηση με το μάτι, αυτός που σε κοίταξε ούτε που θα' ξερε πως ήσουν πριν την μμ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

spass

Active Member
ΟΡΕ!!εσείς της dhi ακούτε καθόλου ή απτο ένα μπαίνουν κι απτο άλλο βγαίνουν. οι ανημερωτοι σιγά σιγά λιγοστεύουν και τότε να δουμε από που θα τσιμπάτε πελάτες.αυτό βέβαια ισχύει για όλες τις εγχώριες και μή κλινικές
 

tol

Well-Known Member
εσυ tol είχες βάλει hairline και α ζώνη από ότι καταλαβαίνω και δεν είχες αποτέλεσμα?και οι 3μεταμοσχευσεις σου ηταν στην ίδια περιοχή;

Φιλε μου, συνολικα στις 3 μμ εχω βαλει περιπου 2800 grafts (400+1200+1200) σε εκταση 60 περιπου cm2 (Α και ελαχιστα Β ζωνη).

Κανονικα θα επρεπε να εχω περιπου 45 grafts ανα cm2.
Το αποτελεσμα μετριο, αφου προσωπικα υπολογιζω οτι η πυκνοτητα δεν ξεπερνα τα 30 grafts ανα cm2.

Βεβαια, επειδη εδω και δυο χρονια παιρνω φιναστεριδη, εχω αρκετα μαλλια στις πισω ζωνες και εδω και μισο μηνα ριχνω ελαχιστο τοπικ, τα μαλλια μου δειχνουν παρα πολυ πυκνα.

Αυτο δεν αναιρει ομως το μετριο αποτελεσμα των μμ της DHI.
 

spass

Active Member
Φιλε μου, συνολικα στις 3 μμ εχω βαλει περιπου 2800 grafts (400+1200+1200) σε εκταση 60 περιπου cm2 (Α και ελαχιστα Β ζωνη).

Κανονικα θα επρεπε να εχω περιπου 45 grafts ανα cm2.
Το αποτελεσμα μετριο, αφου προσωπικα υπολογιζω οτι η πυκνοτητα δεν ξεπερνα τα 30 grafts ανα cm2.

Βεβαια, επειδη εδω και δυο χρονια παιρνω φιναστεριδη, εχω αρκετα μαλλια στις πισω ζωνες και εδω και μισο μηνα ριχνω ελαχιστο τοπικ, τα μαλλια μου δειχνουν παρα πολυ πυκνα.

Αυτο δεν αναιρει ομως το μετριο αποτελεσμα των μμ της DHI.
συγνώμη που ρωτάω μπορεί να τα έχεις πει ξανά αλλά πώς πήγες δεύτερη και πόσο μάλλον τριτη φορά από την στιγμή που δεν έμεινες ευχαριστημένος από την πρώτη εάν έχω καταλάβει σωστά.έχεις νήμα παρουσίασης του αποτελέσματός σου;
 

tol

Well-Known Member
συγνώμη που ρωτάω μπορεί να τα έχεις πει ξανά αλλά πώς πήγες δεύτερη και πόσο μάλλον τριτη φορά από την στιγμή που δεν έμεινες ευχαριστημένος από την πρώτη εάν έχω καταλάβει σωστά.έχεις νήμα παρουσίασης του αποτελέσματός σου;

Φιλε μου, η πρωτη μμ (strip) για 400 grafts εγινε προ αμνημονευτων χρόνων (1994) και για αυτο δεν ειχε καμια σημασια στις μετεπειτα επιλογες μου.

Η δευτερη (fue) για 1200 grafts το 2011 ειχε μεν μετριο αποτελεσμα, αλλα πολυ καλη φυσικοτητα, πραγμα που με ικανοποιησε (σε συγκριση και με τη μεθοδο strip των προηγουμενων δεκαετιων) και με οδηγησε στην αποφαση να τους ξαναεμπιστευτω το 2015 με την ελπιδα οτι, επιτελους, θα επαιρνα το επιθυμητο αποτελεσμα.

Επισης, επειδη δεν εχω παει ποτέ στο εξωτερικο, ειναι λογικο να εχω ενδοιασμους για τετοια ταξιδια και επιπλεον δε γνωριζα σχεδον τιποτα για κλινικες του εξωτερικου, αφου δεν ημουν ακομη μελος του forum. Γραφτηκα ενω ειχα κανει ηδη την τριτη μμ και απο τοτε εμαθα παρα πολλα στοιχεια για κλινικες και γιατρους σε ολο τον κοσμο.

Νηματα παρουσιασης δεν εχω κανει.

Ελπιζω να σου εξηγησα συντομα τους λογους που με οδηγησαν σε τρεις μμ στη συγκεκριμενη κλινικη.
 

karampalikis

Active Member
Φιλε μου, η πρωτη μμ (strip) για 400 grafts εγινε προ αμνημονευτων χρόνων (1994) και για αυτο δεν ειχε καμια σημασια στις μετεπειτα επιλογες μου.

Η δευτερη (fue) για 1200 grafts το 2011 ειχε μεν μετριο αποτελεσμα, αλλα πολυ καλη φυσικοτητα, πραγμα που με ικανοποιησε (σε συγκριση και με τη μεθοδο strip των προηγουμενων δεκαετιων) και με οδηγησε στην αποφαση να τους ξαναεμπιστευτω το 2015 με την ελπιδα οτι, επιτελους, θα επαιρνα το επιθυμητο αποτελεσμα.

Επισης, επειδη δεν εχω παει ποτέ στο εξωτερικο, ειναι λογικο να εχω ενδοιασμους για τετοια ταξιδια και επιπλεον δε γνωριζα σχεδον τιποτα για κλινικες του εξωτερικου, αφου δεν ημουν ακομη μελος του forum. Γραφτηκα ενω ειχα κανει ηδη την τριτη μμ και απο τοτε εμαθα παρα πολλα στοιχεια για κλινικες και γιατρους σε ολο τον κοσμο.

Νηματα παρουσιασης δεν εχω κανει.

Ελπιζω να σου εξηγησα συντομα τους λογους που με οδηγησαν σε τρεις μμ στη συγκεκριμενη κλινικη.
Ποιοι σου έκαναν τις επεμβάσεις το 2011 και το 2015?
 

tol

Well-Known Member
Ποιοι σου έκαναν τις επεμβάσεις το 2011 και το 2015?

Φιλε μου, το 2011 ουτε καν ειχα ενδιαφερθει να ρωτησω το ονομα του γιατρου.

Το 2015 την επεμβαση την ειχε κανει ο Λιοσης.

Υ.Γ. Επειδη θελω να ειμαι απολυτα αντικειμενικος, αναγνωριζω ενα μικρο βαθμο δυσκολιας στις δυο fue επεμβασεις, αφου το κουρεμα που εκανα δεν ηταν ολικο.
Ηταν πεζοναυτικο.....ξυρισμα κατω απο την ουλη του strip, για να μην φαινεται η ουλη, επομενως περιορισμενη δοτρια, αφου η ουλη ηταν αρκετα χαμηλα (περιπου στο μεσο της δοτριας περιοχης)........και επιπλεον η ληπτρια ηταν ακουρευτη με μηκος μαλλιων περιπου 4 cm.

Ωστοσο, παρολες τις αντιξοοητες, και συγκρινοντας με αποτελεσματα αλλων κλινικων που ειδα τα δυο τελευταια χρονια στο forum (με την προϋποθεση βεβαια οτι οι φωτογραφιες των νηματων ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα) θεωρω οτι οι επεμβασεις μου ειχαν μετριο αποτελεσμα.
 

spass

Active Member
Φιλε μου, η πρωτη μμ (strip) για 400 grafts εγινε προ αμνημονευτων χρόνων (1994) και για αυτο δεν ειχε καμια σημασια στις μετεπειτα επιλογες μου.

Η δευτερη (fue) για 1200 grafts το 2011 ειχε μεν μετριο αποτελεσμα, αλλα πολυ καλη φυσικοτητα, πραγμα που με ικανοποιησε (σε συγκριση και με τη μεθοδο strip των προηγουμενων δεκαετιων) και με οδηγησε στην αποφαση να τους ξαναεμπιστευτω το 2015 με την ελπιδα οτι, επιτελους, θα επαιρνα το επιθυμητο αποτελεσμα.

Επισης, επειδη δεν εχω παει ποτέ στο εξωτερικο, ειναι λογικο να εχω ενδοιασμους για τετοια ταξιδια και επιπλεον δε γνωριζα σχεδον τιποτα για κλινικες του εξωτερικου, αφου δεν ημουν ακομη μελος του forum. Γραφτηκα ενω ειχα κανει ηδη την τριτη μμ και απο τοτε εμαθα παρα πολλα στοιχεια για κλινικες και γιατρους σε ολο τον κοσμο.

Νηματα παρουσιασης δεν εχω κανει.

Ελπιζω να σου εξηγησα συντομα τους λογους που με οδηγησαν σε τρεις μμ στη συγκεκριμενη κλινικη.
ναι με κάλυψες σε ευχαριστώ
 

karampalikis

Active Member
Φιλε μου, το 2011 ουτε καν ειχα ενδιαφερθει να ρωτησω το ονομα του γιατρου.

Το 2015 την επεμβαση την ειχε κανει ο Λιοσης.

Υ.Γ. Επειδη θελω να ειμαι απολυτα αντικειμενικος, αναγνωριζω ενα μικρο βαθμο δυσκολιας στις δυο fue επεμβασεις, αφου το κουρεμα που εκανα δεν ηταν ολικο.
Ηταν πεζοναυτικο.....ξυρισμα κατω απο την ουλη του strip, για να μην φαινεται η ουλη, επομενως περιορισμενη δοτρια, αφου η ουλη ηταν αρκετα χαμηλα (περιπου στο μεσο της δοτριας περιοχης)........και επιπλεον η ληπτρια ηταν ακουρευτη με μηκος μαλλιων περιπου 4 cm.

Ωστοσο, παρολες τις αντιξοοητες, και συγκρινοντας με αποτελεσματα αλλων κλινικων που ειδα τα δυο τελευταια χρονια στο forum (με την προϋποθεση βεβαια οτι οι φωτογραφιες των νηματων ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα) θεωρω οτι οι επεμβασεις μου ειχαν μετριο αποτελεσμα.
Ήσουν αναλυτικότατος. Είπες ότι το αποτέλεσμα ήταν μέτριο....γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος αν μπορεις
Ερώτηση: έβαλε μοσχεύματα ανάμεσα σε μαμά μαλλιά ή σε σημεία όπου ήταν τελείως άδεια?
 

tol

Well-Known Member
Ήσουν αναλυτικότατος. Είπες ότι το αποτέλεσμα ήταν μέτριο....γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος αν μπορεις
Ερώτηση: έβαλε μοσχεύματα ανάμεσα σε μαμά μαλλιά ή σε σημεία όπου ήταν τελείως άδεια?

Σχεδον ολα τα grafts μπηκαν στην Α ζωνη (περιπου 60 cm2), οπου υπηρχαν το πολυ 1000 μαμα grafts.

Συνολικα υπολογιζω οτι η φυτρωση ηταν σε ποσοστο 60-70%.

Αν δεν ειχα την υποστηριξη των πισω ζωνων, οπου εχω αρκετα δικα μου μαλλια, θα ημουν αρκετα δυσαρεστημενος απο το αποτελεσμα.

Επαναλαμβανω οτι σε γενικες γραμμες θα το χαρακτηριζα μετριο.

Καληνυχτα, φιλοι μου, ελπιζω να σας κατατοπισα για τις προσωπικες μου εμπειριες.
 

karampalikis

Active Member
Σχεδον ολα τα grafts μπηκαν στην Α ζωνη (περιπου 60 cm2), οπου υπηρχαν το πολυ 1000 μαμα grafts.

Συνολικα υπολογιζω οτι η φυτρωση ηταν σε ποσοστο 60-70%.

Αν δεν ειχα την υποστηριξη των πισω ζωνων, οπου εχω αρκετα δικα μου μαλλια, θα ημουν αρκετα δυσαρεστημενος απο το αποτελεσμα.

Επαναλαμβανω οτι σε γενικες γραμμες θα το χαρακτηριζα μετριο.
όταν πήγες μετά την μμ να σε δουν, τι σου είπαν?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
όταν πήγες μετά την μμ να σε δουν, τι σου είπαν?

Ποτέ δεν πηγα στα προγραμματισμενα ραντεβου μετα τις επεμβασεις μου, επειδη δε μενω στην Αθηνα και θεωρουσα ταλαιπωρια τα ταξιδια.

Απλα, οταν πηγα για την τριτη μμ, βλεποντας το αποτελεσμα της δευτερης ο κ. Σταθης (διευθυντης) και ενας γιατρος θεωρησαν οτι ηταν επιτυχημενη η επεμβαση.

Προσωπικα, μη εχοντας εμπειριες απο μεταμοσχευσεις αλλων κλινικων, δεν μπορουσα να κρινω την ορθοτητα των εκτιμησεων τους.

Εκ των υστερων, αφου γραφτηκα στο forum και αφου μελετησα δεκαδες περιστατικα απο πολλες κλινικες (και παντα με τις αμφιβολιες που εχω για το αν οι φωτογραφιες των νηματων ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα), κατεληξα στο συμπερασμα οτι τα αποτελεσματα των επεμβασεων μου ηταν μετρια.
 
I

Ironman

Δηλαδή τώρα που έχω μαμά μαλλιά εγώ να μη κάνω άλλη μμ γιατί θα βάζουν απ τη δοτρια και θα ρίχνουν τα μαμά; τι φάση;
 

makis25

Well-Known Member
tol 30-40% απωλειες σε grafts ειναι τεραστιο νουμερο . Κατι τρεχει . Δηλαδη ξερουμε βαζουν μετριες και χαμηλες πυκνοτητες στη dhi αλλα τοσο χαμηλη φυτρωση αν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα ειναι παταγωδης αποτυχια . Το λεω αυτο γιατι οπως αυτος στην κλινικη μπακαλιστικα σε ειδε με το ματι και εκρινε ποσο φυτρωσαν τα μαλλια και αν πηγε καλα , το ιδιο και εσυ με το ματι εκρινες . Η αληθεια φαινεται μονο δυστυχως μετρώντας . Για οσους κανουν μεταμοσχευση παντως , το αποτελεσμα τους υπενθυμιζω θα ειναι απο πλευρας πυκνοτητας , λιγο λιγοτερο απο αυτο που βλεπουν στο καθρεφτη μια βδομαδα μετα τη μεταμοσχευση οταν κλεισουν οι πληγες και φαινονται μονο οι νεες μεταμοσχευμενες τριχες . Αυτο στην καλυτερη περιπτωση . Τωρα στην περιπτωση του ironman , αναμεσα σε βεκρη και dhi , εγω θα διαλεγα dhi μονο και μονο για την μικροτερη ζημια στη δοτρια . Ο ironman ρεαλιστικα , και διχως χρηση φαρμακων , πρεπει να ξηλωσει ολη τη δοτρια να βαλει 3000-4000 για να προσεγγισει μαλλον το αποτελεσμα που φανταζεται . Μπορει να ζητησει τον θεσσαλονικιο τον γιατρο που ειδαμε που βαζει πανω απο 2000 σε ενα σεσσιον .
 
I

Ironman

Καλά το πως ήμουν 1 βδομάδα μετά την μμ με το τώρα δεν έχει καμία σχέση τώρα εγώ τους είπα να βγάλουμε 3000 graft που έχω σίγουρα ακόμα και μου λένε αυτό δε στο κάνουμε με τπτ είναι ανήθικο μου είπε 1500 graft 1500 eurw και να τα βάλουμε ξεκινώντας από πίσω προς τα μπροστά εγώ θα τους πω με Ευαγγελάτο να βγάλω τα 1500 τον Μάιο και μετά από 4 μήνες να πάμε για άλλα 1500 στην ίδια τιμή τουλάχιστον τώρα άμα δε δεχθούν δε ξέρω τι θα κανω
 

Veron

Well-Known Member
Καλά το πως ήμουν 1 βδομάδα μετά την μμ με το τώρα δεν έχει καμία σχέση τώρα εγώ τους είπα να βγάλουμε 3000 graft που έχω σίγουρα ακόμα και μου λένε αυτό δε στο κάνουμε με τπτ είναι ανήθικο μου είπε 1500 graft 1500 eurw και να τα βάλουμε ξεκινώντας από πίσω προς τα μπροστά εγώ θα τους πω με Ευαγγελάτο να βγάλω τα 1500 τον Μάιο και μετά από 4 μήνες να πάμε για άλλα 1500 στην ίδια τιμή τουλάχιστον τώρα άμα δε δεχθούν δε ξέρω τι θα κανω

Φιλε @Ironman αν δεν κατασταλαξεις τι θες ακριβως τοτε θα εισαι βουτυρο στο ψωμι των κλινικων!τι budget εχεις και ποσα graft σου εχουν μεινει στη δοτρια.Απο κει και περα χαρασεις την στρατηγικη που θα ακολουθησεις!Επισης κατσε διαβασε λιγο το φορουμ ,μην περιμενετε να ανοιξετε ενα νημα και να σας τα φερουνε ολα μασημενη τροφη!
Φιλικα!
 
I

Ironman

Έχω διαβάσει αρκετά το φόρουμ η dhi μου χε βγάλει 9.500 τρίχες οπότε γύρω στα 4.500 graft οπότε έχουν μείνει 3000graft k μπάτζετ γύρω στα 3000 ευρώ το θέμα μου δεν είναι τι θα κάνω η βεκρη η dhi είναι οι επιλογές το θέμα μ είναι να ξανακάνω μμ γιατί άμα κάνω και δεν αλλάζει κάτι τι να πληρώνω; κ το φόρουμ ότι έχω παρακαλουθησει που είναι αρκετό σχετικά όλο μια χαρά μμ είναι που εμένα θα με κάλυπταν και από dhi και από βεκρη οι μμ που δεν πήγαν καλά είμαι ελάχιστες σύμφωνα με τα δικά μου στάνταρ
 

naruto

Well-Known Member
Καλά το πως ήμουν 1 βδομάδα μετά την μμ με το τώρα δεν έχει καμία σχέση τώρα εγώ τους είπα να βγάλουμε 3000 graft που έχω σίγουρα ακόμα και μου λένε αυτό δε στο κάνουμε με τπτ είναι ανήθικο μου είπε 1500 graft 1500 eurw και να τα βάλουμε ξεκινώντας από πίσω προς τα μπροστά εγώ θα τους πω με Ευαγγελάτο να βγάλω τα 1500 τον Μάιο και μετά από 4 μήνες να πάμε για άλλα 1500 στην ίδια τιμή τουλάχιστον τώρα άμα δε δεχθούν δε ξέρω τι θα κανω
Oσο πας στην DHI και δεν εχεις ακριβες πλανο κ το αφηνεις πανω τους,τοτε ζησε Μαη μου.
Mην βλεπεις τα αλλα περιστατικα,οπως του Αλεξανδου κ γεμιζεις ελπιδες.Εχεις διαχυτη αραιωση σε ολο το κεφαλι.Οτι χειροτερο για μια κλινικη κ ειδικα μετρεια οπως η DHI

Το ποσοστο φυτρωση μπορει να ειναι κ μεγαλο.Εχεις επιθετικη αλωπεκια.Σ αυτες τις περιπτωσεις δεν ξερεις τι γινετε απο μηνα σε μηνα.Κολλητος μου σε 1,5 χρονο απο Norwood 0 εγινε 7,τερμα καραφλος.Μπορει να εχασες οντως δικα σου μαλλια.
Μπορει κ οχι κ απλα να μην φυτρωσαν

Οσο περιοριζεσε στα εγχωρια τοσο θα παιρνεις μετρειωτες.Σε ενα δυσκολο περστατικο οπως εσυ το μετρειο αποτελεσμα γινετε ευκολα κακο .
Καταρχην στο θεμα δοτρια:
μια φορα να πουνε σε εναν ''μεγαλε εχεις πολυ καλη δοτρια ,7000 μοσχευματα +''
ποτε δεν το εχω δει αυτο κ εχω παρακολουθησει ολα τα νηματα στο φορουμ.
Ο μεσος ορος δοτριας ειναι 7000 μοσχευματα ,στην DHI ειναι 5000.Go figure....
H γνωμη μου ειναι πεταξου μεχρι Τουρκια,η Κυπρο εστω να ξεμπερδευεις.Οσο κανεις επιλογες με βαση την τσεπη σου τοτε μην εχεις μεγαλες απαιτησεις

Κ τελος οπως ειπα εχες επιθετικη αλωπεκια.Λαθος που δεν κανεις θεραπεια.Δοκιμασε μινοξ σε αφρο...
 
I

Ironman

IMG_20180811_163646.jpg
 
Μπλουζα