Detumescence Therapy of Human Scalp for Natural Hair Regrowth'

pithikas

Well-Known Member
Minox βαζεις παράλληλα;
Τα τελευταία 2,3 χρόνια όχι συστηματικά. Κατά διαστήματα όταν ξεκινώ διάφορα πράματα που δοκιμάζω την επιλέγω πάντα. Αυτή την περίοδο την έχω κόψει μέχρι να βρω χρόνο και να ξεκινήσω κάτι που σκέφτομαι πάλι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nikolakis

Well-Known Member
Ok απο οραλ τιποτα; κανα μουρο κανα συμπλήρωμα ;
Τα τελευταία 2,3 χρόνια όχι συστηματικά. Κατά διαστήματα όταν ξεκινώ διάφορα πράματα που δοκιμάζω την επιλέγω πάντα. Αυτή την περίοδο την έχω κόψει μέχρι να βρω χρόνο και να ξεκινήσω κάτι που σκέφτομαι πάλι.
 

pithikas

Well-Known Member
Ok απο οραλ τιποτα; κανα μουρο κανα συμπλήρωμα ;
Όπως έχει αναφέρει και ο GOMI η αγα είναι και πρόωρη γήρανση. Σημαντικό είναι το περιβάλλον που κατοικεί ο θύλακας δηλαδή το δέρμα όποτε η διατροφή σε εμάς τους τυχερούς, πρέπει να προστατεύει και το δέρμα με βιταμίνη c, αντιοοξειδωτικά κλπ.
Είμαι κατά των συμπληρωμάτων και επικεντρώνομαι στην διατροφή. Όχι δε παίρνω κάτι όραλ.
 

leas

Well-Known Member
Όπως έχει αναφέρει και ο GOMI η αγα είναι και πρόωρη γήρανση. Σημαντικό είναι το περιβάλλον που κατοικεί ο θύλακας δηλαδή το δέρμα όποτε η διατροφή σε εμάς τους τυχερούς, πρέπει να προστατεύει και το δέρμα με βιταμίνη c, αντιοοξειδωτικά κλπ.
Είμαι κατά των συμπληρωμάτων και επικεντρώνομαι στην διατροφή. Όχι δε παίρνω κάτι όραλ.



Μιας και εσύ είσαι υπέρμαχος της θεωρίας για το δέρμα, πιστεύεις η folica θα κάνει κάτι;
 

leas

Well-Known Member
Αραιώνουν και αδυνατίζουν κι εκεί που επανήρθε η ελαστικότητα, αλλά σε πολύ αργούς ρυθμούς είμαι και 33 πλέον και το θηρίο που πολεμάμε πάντα βρίσκει τρόπους να μας νικά.

Έχεις και γυμνές περιοχές χωρίς καθόλου μαλλιά ή ως τώρα απλα πιο αραιωμένες;

Σε νήμα που έγινε ο κακός χαμός ανέφερες πως δεν θεωρείς την μμ λύση για τους δικούς σου λόγους, επειδή εγω στο μέλλον σκέφτομαι να κάνω θα μπορούσες να αναφέρεις για ποιον λόγο δεν το θεωρείς λύση;
Συγγνώμη αν κουράζω..
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
μιας και αναφέρθηκε το pilox @GOMI έχουμε κάποιο νεώτερο με την δοκιμή;
Μου ζήτησαν να τους στείλω φοτο και ένα ερωτηματολόγιο συμπληρωμένο. Αυτό το έκανα πριν μια εβδομάδα περίπου. Προς το παρόν δεν έχω νέα τους..
 

leas

Well-Known Member
Παιδια μιας και κανω εναν μήνα περιπου την μέθοδο αυτη αλλα οχι ακολουθώντας το "πρωτοκολλο" γιατι δεν κανω 20 και 20 λεπτα αλλα γενικα κανω μασαζ μεσα στην μερα οποτε μπορω. Αυτο που έχω παρατηρήσει και μου έκανε εντύπωση είναι το γεγονος πως είχα αρκετο ξεφλούδισμα στο δέρμα αυτο είχα να το δω αρκετα χρόνια, επίσης η ελαστικότητα έχει βελτιωθεί σημαντικά..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nikolakis

Well-Known Member
Εδώ υπάρχουν φωτογραφίες του Gomi η σελίδα είναι γνωστού μέλους που προωθεί το detumescence https://www.resurrectedhair.com/photo-gallery/ Gomi έχεις δώσει εσύ τις φωτογραφίες; Γιατί μου κάνει εντύπωση.
Έχει να φανεί πολύ καιρο ο GOMI φίλε...
Ας ελπίσουμε πως είναι καλα
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Ξεθάβω αυτό το νήμα αρκετά χρόνια μετά γιατί φαίνεται ότι τελικά υπάρχει κάποια σύνδεση μεταξύ του τρόπου που αναπτύσσεται το κεφάλι μας και της καράφλας. Θα παραθέσω από κάτω μία ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ θεωρία η οποία έχει σαρώσει στο reddit τον τελευταίο χρόνο και προς τιμήν της ομάδας που την έγραψε έχει φουλ citation και reference list. Αν κάποιος έχει 15 λεπτά κενά θα του πρότεινα να την διάβαζε, είναι καλογραμμένη και διαβάζεται ευχάριστα. https://www.reddit.com/r/tressless/comments/mx6ncc/the_theory_that_explains_everything_please_help/

Για όσους δεν έχουν χρόνο ή βαριούνται αυτό που μπορώ να γράψω είναι αυτό που λίγο πολύ έχουν καταλάβει όσοι ψάχνονται νυχθημερόν στο θέμα αραίωση. Η DHT ΔΕΝ είναι ο κύριος λόγος και η αιτία που χάνουμε τα μαλλιά μας. Το θέμα είναι αρκετά πιο περίπλοκο.
 

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Ενδιαφέρουσα θεωρία έκατσε και έστησε ο μύστης και σχεδόν ψήθηκα ν'αρχίσω να κουμπώνω ταμπλέτες μπρόκολο/σταφύλι μέχρι να πάω για ΜΜ :D

Λίγο πιο σοβαρά πάντως, τα επιχειρήματα και η τεκμήριωσή του ενδέχεται να έχουν μια βάση. Από την άλλη, έτσι απελπισμένοι που είμαστε όλοι, αρπαζόμαστε απ' οτιδήποτε ακούγεται πολλά υποσχόμενο και δεν είναι τέρμα 'Κουναβέξ-ΒΓΑΛΕ ΚΑΙ 'ΣΥ ΜΑΛΛΙ'.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Ενδιαφέρουσα θεωρία έκατσε και έστησε ο μύστης και σχεδόν ψήθηκα ν'αρχίσω να κουμπώνω ταμπλέτες μπρόκολο/σταφύλι μέχρι να πάω για ΜΜ :D

Λίγο πιο σοβαρά πάντως, τα επιχειρήματα και η τεκμήριωσή του ενδέχεται να έχουν μια βάση. Από την άλλη, έτσι απελπισμένοι που είμαστε όλοι, αρπαζόμαστε απ' οτιδήποτε ακούγεται πολλά υποσχόμενο και δεν είναι τέρμα 'Κουναβέξ-ΒΓΑΛΕ ΚΑΙ 'ΣΥ ΜΑΛΛΙ'.
Δυστυχώς ή ευτυχώς αυτή η θεωρία είναι η επικρατέστερη να ισχύει. Αρκετοί γιατροί με σχόλια τους τάσσονται υπέρ της και αναφέρουν πως το πιθανότερο είναι να συμβαίνει αυτό. Δε γεννιέται δηλαδή ΚΑΝΕΝΑΣ μας με το γονίδιο της τριχόπτωσης. Απλά όσοι έχουμε θέμα με το μαλλί γεννιόμαστε με προδιάθεση να στρετσαριστει παραπάνω ο galea muscle με αποτέλεσμα να εξαφανίζεται με την πάροδο του χρόνου το ένζυμο 3alpha - hydroxysteroid reductase και έτσι η DHT αντί να διαλύεται σε Αndrostenol και να μας βγάζει μία ζωή το εφηβικό μαλλάκι μας πάει και κάθεται ούσα ΑΧΡΗΣΤΗ στους receptors και γίνεται ότι γίνεται. Πάλι όμως, απέχουμε δεκαετίες από θεραπεία. Ξέρουμε ότι για να έχει αποτέλεσμα όλο αυτό θες 120 mg sulfo και καμιά 300αρα B12 procyanidin ΗΜΕΡΗΣΙΩΣ. Το κόστος είναι ασύλληπτο. Ειδικά η B12 procyanidin είναι σχεδόν δυσεύρετη και όσοι την πουλάν χτυπάν τρελές τιμές. Για να μπορέσεις να κάνεις την θεραπεία από πάνω θα ήθελες 13-14 χιλιάρικα τον χρόνο. Γι αυτό σκοτώνουν αυτά τα πρότζεκτ. Όσο καλά και να είναι ΔΕΝ θα έχουν απήχηση. Λες να μην έχουν βρει τα αίτια της ΑΓΑ και να τα έβρισκαν στο ρεντιτ ; Προφανώς και γνωρίζουν. Απλά δεν έχουν βρει ακόμα την κατάλληλη σχέση αποτελεσματικότητας και τιμής. Γιατί να σου βγάλει μία εκπληκτικά αποτελεσματική θεραπεία όταν θα θες 1000 ευρώ τον μήνα ; Ποιος θα την ακολουθούσε ; Κανένας . Θα πηγαίνουν όλοι να κάνουν ΜΜ και ας υπάρχει θεραπεία η οποία θα τους ξαναέφερνε πίσω όλο το μαλλί τους.
 

feanor

Active Member
Δυστυχώς ή ευτυχώς αυτή η θεωρία είναι η επικρατέστερη να ισχύει. Αρκετοί γιατροί με σχόλια τους τάσσονται υπέρ της και αναφέρουν πως το πιθανότερο είναι να συμβαίνει αυτό. Δε γεννιέται δηλαδή ΚΑΝΕΝΑΣ μας με το γονίδιο της τριχόπτωσης. Απλά όσοι έχουμε θέμα με το μαλλί γεννιόμαστε με προδιάθεση να στρετσαριστει παραπάνω ο galea muscle με αποτέλεσμα να εξαφανίζεται με την πάροδο του χρόνου το ένζυμο 3alpha - hydroxysteroid reductase και έτσι η DHT αντί να διαλύεται σε Αndrostenol και να μας βγάζει μία ζωή το εφηβικό μαλλάκι μας πάει και κάθεται ούσα ΑΧΡΗΣΤΗ στους receptors και γίνεται ότι γίνεται. Πάλι όμως, απέχουμε δεκαετίες από θεραπεία. Ξέρουμε ότι για να έχει αποτέλεσμα όλο αυτό θες 120 mg sulfo και καμιά 300αρα B12 procyanidin ΗΜΕΡΗΣΙΩΣ. Το κόστος είναι ασύλληπτο. Ειδικά η B12 procyanidin είναι σχεδόν δυσεύρετη και όσοι την πουλάν χτυπάν τρελές τιμές. Για να μπορέσεις να κάνεις την θεραπεία από πάνω θα ήθελες 13-14 χιλιάρικα τον χρόνο. Γι αυτό σκοτώνουν αυτά τα πρότζεκτ. Όσο καλά και να είναι ΔΕΝ θα έχουν απήχηση. Λες να μην έχουν βρει τα αίτια της ΑΓΑ και να τα έβρισκαν στο ρεντιτ ; Προφανώς και γνωρίζουν. Απλά δεν έχουν βρει ακόμα την κατάλληλη σχέση αποτελεσματικότητας και τιμής. Γιατί να σου βγάλει μία εκπληκτικά αποτελεσματική θεραπεία όταν θα θες 1000 ευρώ τον μήνα ; Ποιος θα την ακολουθούσε ; Κανένας . Θα πηγαίνουν όλοι να κάνουν ΜΜ και ας υπάρχει θεραπεία η οποία θα τους ξαναέφερνε πίσω όλο το μαλλί τους.
οποτε αγαπητε συναγωνιστη θεωρητικως μιλωντας το μασαζακι που αναφερεται εκτενως δεν ειναι και τοσο μουφα. Τελικα οι παλιοι δικιο ειχαν γ τ μηλα
 

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Μπαγάσες με ψήσατε να παραγγείλω μπρόκολο και σταφυλόσπορο από τους σκιτζήδες του iHerb. Θα σας γράψω σε κανά τρίμηνο (μαζί με τα χαρμόσυνα της ΜΜ) αν είδα καμιά μπροκολότριχα να ξεπροβάλλει.

ΥΓ Η θεωρία, όσο τη διαβάζω, τόσο πιο λογική μου φαίνεται. Όπως έγραψε όμως και ο συναγωνιστής Legwg, δεν νομίζω να είναι προς το συμφέρον της καραφλοβιομηχανίας να την μοιραστεί με τους κοινούς θνητούς. Μιλάμε για καθαρά κοσμητικό 'πρόβλημα' εξάλλου, οπότε είναι χαμηλά στη λίστα προτεραιοτήτων της παγκόσμιας ιατρικής.

Κάτι σαν την επέμβαση για τον τέλειο Μπραζίλιαν κώλο. Κάποια ίνφλουενσερ σίγουρα θα κλαίει και θα ωρύεται για τις τεράστιες ψυχολογικές βλάβες που της έχει προκαλέσει η έλλειψη των Καρντασιοπισθίων, αλλά το 99% του κόσμου, γελάει ή συχνότερα, αδιαφορεί.

Μην ξεχνάμε πως το ερπετό ο Μπέζος -θεωρητικά ο πιο 'επιτυχημένος' άνδρας του πλανήτη- είναι γλόμπος ολκής.
 
Μπλουζα