Detumescence Therapy of Human Scalp for Natural Hair Regrowth'

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
http://www.omicsonline.org/2155-9554/2155-9554-3-138.php

Πολύ αξιόλογη έρευνα και με καλές απεικονίσεις.

Απ ότι αναφέρει, το πρόβλημα στη nw6 περιοχή, δεν είναι ότι το δέρμα λεπταίνει, αλλά παχαίνει, εξαιτίας της ίνωσης. Αυτή πιέζει τον θύλακα και τον κάνει να ασφυκτιά, στερώντας του απαραίτητα συστατικά για την αναπτυξή του καθώς και την πολύτιμη παροχή του αίματος. Επίσης μέσω σχεδιαγραμμάτων αναφέρει αυτό που λίγο πολύ έχουμε παρατηρήσει όλοι, πως τα καραφλά κεφάλια φέρνουν λίγο προς αυγό. Εξηγεί τους λόγους που συμβαίνει αυτό. Αν έχει υπόβαθρο η όλη έρευνα ή όχι, θα δείξει το πρώτο εξάμηνο, πάντως, δεν πουλάνε τίποτα και ο τρόπος που διεξήχθει η έρευνα είναι πολύ καλά δομημένος και κατοχυρωμένος με αποδείξεις, οπότε ξεφεύγει από τις απλές θεωρίες της αιμάτωσης κλπ.
Επίσης τολμά να αναφέρει ότι στο χρόνο έχεις regrowth 95%, δηλαδή φέρνεις όλα σου τα χαμένα μαλλιά πίσω.

Το ξεκίνησα εχθές, τα 20 λεπτά που θέλει αυτού του είδους μασάζ, μοιάζουν ατελείωτα και πονάνε τα δάχτυλα αρκετά.
Παρόλο αυτά, έχοντας δοκιμάσει βούρτσες, ρολλερ και όλου του είδους τα μασάζ στο κεφάλι, η αίσθηση και τα τσιμπήματα που σου αφήνει για ώρες μετά, δεν συγκρίνονται.
Αν κάποιος θελήσει να το δοκιμάσει, καλό θα ήταν να μην χρησιμοποιεί τίποτα, ούτε μινοξ ούτε dht blocker ούτε τίποτα από τα κλασσικά τοπικά.
Όπως αναφέρει, η φυσιολογική λειτουργία που θα επέλθει σιγά σιγά, θα ανοίξει το δρόμο για όλα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
gomi και εγω το ιδιο! τα μαλλια μου μεχρι χτες ηταν σκατα...ιδικα μετα το λουσιμο ελπιζω σημαιρα να ειναι καλυτερα... αλλα δυσκολο να πουμε οτι φτεει το μασαζ ετσι?... διοτι ειναι 4ρτη μερα τοσο νωρις για να δηξει κατι στα μαλλια μου φενεται απιθανο

Συνέχεια εδώ λοιπόν.

Ξαναδιάβασα λίγο την έρευνα και αναφέρει ότι

Almost all grease trapped in their hair follicle leaves the head.

Αυτό γινόταν σταδιακά και φάνηκε η καθαρή διαφορά στο 5μηνο.

Αν αυτό το λίπος που αναφέρει το οποίο έχει παγιδευτεί στους θύλακες ανεβαίνει προς την επιφάνεια του δέρματος ώστε σιγά σιγά να αποβληθεί, ως διαδικασία θα μπορούσε να κάνει την κατάσταση προσωρινά χειρότερη.
Εγώ δεν είχα καθόλου λιπαρότητα για πάρα πολύ καιρό και μετά το μασάζ βλέπω στα χέρια μου να μένει λιπαρότητα.
Παρατήρησες κάτι ανάλογο?
 

GUK

New Member
το ξεκίνησα απο τότε που πρωτοαναφέρθηκε στον φόρουμ και έχω παρατηρήσει πράγματι και εγώ απίστευτη λιπαρότητα που δεν την είχα παλαιότερα...
 

gianniskritikos2

Active Member
μαλλον επηδει ειμαι αρχικα σταδια τριχοπτωσης το δερμα μου δεν ειχε μεγαλη ζημεια και μαλλον θεραπευεται γρηγορα δεν θελω να βγαζω βιαστικα συμπερασματα γιαυτο θα δηξει το μελλον... παρατηρο πραγματα τα οποια ειναι πολυ περιεργα αλλα δεν θα τα αναφερω ακομα μεχρι να σιγουρευτο και μηπως δειξουν και καποιο αλλο σημαδι.


εγω παρατειρισα οχι ακριβως λιπαροτιτα αλλα ξυροδερμια που δεν ειχα.... και μαλιστα χτενιχομαι και βλεπω κομματια δερματος
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
GUK είπε:
το ξεκίνησα απο τότε που πρωτοαναφέρθηκε στον φόρουμ και έχω παρατηρήσει πράγματι και εγώ απίστευτη λιπαρότητα που δεν την είχα παλαιότερα...

Ωραίος, ότι παρατηρείς να το αναφέρεις όποτε μπορείς να δούμε που θα μας βγάλει.


gianniskritikos2 είπε:
μαλλον επηδει ειμαι αρχικα σταδια τριχοπτωσης το δερμα μου δεν ειχε μεγαλη ζημεια και μαλλον θεραπευεται γρηγορα δεν θελω να βγαζω βιαστικα συμπερασματα γιαυτο θα δηξει το μελλον... παρατηρο πραγματα τα οποια ειναι πολυ περιεργα αλλα δεν θα τα αναφερω ακομα μεχρι να σιγουρευτο και μηπως δειξουν και καποιο αλλο σημαδι.


εγω παρατειρισα οχι ακριβως λιπαροτιτα αλλα ξυροδερμια που δεν ειχα.... και μαλιστα χτενιχομαι και βλεπω κομματια δερματος



Ή αυτό η επειδή έχω περάσει ένα μεγάλο στάδιο ξεφλουδίσματος με το βούρτσισμα τόσο καιρό έχω περάσει κατευθείαν στο στάδιο της λιπαρότητας. Ίσως το βιώσεις στην πορεία.
Επίσης είχα και εγώ ξηροδερμία αλλά τις 2 πρώτες ημέρες μόνο. Τώρα μόνο λιπαρότητα μέχρι στιγμής.
Αν όπως τα λέει ο κωτσαρέλης έχουμε υπερπλασία των σμηγματογόνων αδένων και αυτό το πράγμα βοηθάει στο να αποβάλλουμε το συσσωρευμένο σμήγμα, μπορεί να δούμε κάτι καλό...
 

athenian

Well-Known Member
Το κανω ηδη εδω και λιγη ωρα.Ουτε τα δαχτυλα πονανε ουτε το κεφαλι.Επισης βλεπω οτι στα σημεια που εχω αραιωση το δερμα ειναι πιο ελαστικο απο το υγιες κομματι αλλα ταυτοχρονα και πιο χοντρο.
 

gianniskritikos2

Active Member
εισαι σιγουρος οτι ειναι ποιο ελαστικο? διοτι τελευτεα αφου ειδα αυτο με το μασαζ παρατειρω ολα τα καραφλα κεφαλια και ολα εχουν τσιτα δερμα τσιτομενο... και αυτο ειναι που το κανει να μειαζει λεπτοτερο απο οτι ενα κεφαλι με μαλλια... αμα δεις καποιον με φουλ μαλλι ξουρα το δερμα του ειναι ομαλα πανο στο κεφαλι ενω του καραφλα ειναι τσιτομενο σαν να το τραβας... αρα μοιαζει σαν να μην εχει ελαστικοτιτα κατι το οποιο με το μασαζ σε εμενα σιγκεκριμενα αν και σε μικρο χορνικο διαστιμα το δερμα μου εχει γινει ποιο μαλακο δεν ειναι τοσο σφιχτο οσο πριν


http://www.omicsonline.org/2155-9554/images/2155-9554-2-138-g004.html να το χουμε και εδω
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Παρόλο αυτά, δεν μπορώ να καταλάβω που βρίσκεται 21mm πάχος δέρματος όπως αναφέρουν στην έρευνα που παρατηρείται στους φαλακρούς.
Εδώ μια πιο επίσημη επισήμανση από δερματολογικά πανεπιστήμια (πολλά έτη πίσω)

The authors studied the thickness of the layers in both normal and bald scalps to determine the effect of aging on baldness. In non-bald subjects, 1) each scalp layer changes with aging; 2) the most noticeable changes are in the layers that contain hair; 3) the condition of the galea is influenced by aging. In bald subjects, 1) in early male pattern alopecia no changes occur in scalp thickness; 2) in advanced baldness, all skin layers except the galea exhibit definite thinning.

http://www.nature.com/jid/journal/v58/n6/abs/5617878a.html

Οπότε μας λέει πως σε αρχικά στάδια τριχόπτωσης, δεν έχουμε αλλαγή πάχους του δέρματος.
Αντίθετα σε προχωρημένο στάδιο φαλάκρας όλα τα στρώματα της επιδερμίδας λεπταίνουν εκτός της galea, εκεί δηλαδή που δημιουργείται αυτό το "ωραίο τοπίο"...
Από την άλλη, οι μη έχοντες πρόβλήμα, το δέρμα τους λεπταίνει ομοιόμορφα σε όλα τα επίπεδα και επηρεάζεται καθαρά από τη γήρανση.

Βγάζει κανείς άκρη? Θα μπορούσε να θεωρηθεί ότι η λέπτυνση της επιδερμίδας είναι παράγοντας που κρατά τα μαλλιά στη θέση τους?
 

athenian

Well-Known Member
Θεωρητικά ναι. Αλλά και έτσι να είναι πως να κάνεις πιο λεπτή την επιδερμίδα? Και αν γίνει θα κάνει επανεκφυση? Ίσως αυτό το μασάζ να είναι η απάντηση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν μη τι άλλο, αυτού του είδους το μασάζ λέει ότι επαναφέρει την επιδερμίδα σε φυσιολογικά - λεπτότερα επίπεδα. Είναι το μόνο που δεν έχω αμφιβολίες γιατί σε αυτόν τον τομέα δείχνει ότι δουλεύει. Απλά δεν έχω πεισθεί ότι το δέρμα μου στην galea είναι παχύτερο και όχι λεπτότερο.
Πάντως σαν επιχείρημα, όσο απλό και αν φαίνεται δείχνει να έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
 

gianniskritikos2

Active Member
αν ειναι αληθινη η ερευνα θα το μαθουμε πολυ συντομοτερα απο το να ψαξουμε πως γινεται αυτο...καθως αμα σκευτεις το ατομο που πηρε πισω ολα τα μαλλια του αρχισε να βλεπει νεες τριχες αφου το δερμα εγινε φυσιολογικο... ομως εμενα το δερμα μου μαλλον ειναι φυσιολογικο μιας και δεν ειμαι καραφλος ειμαι 20 χρονων ακομα και εχω ακομα μαλλια ετσι και να εχει καποιο προβλημα δεν θα αργησει το δερμα να επανελθει αν οντως επανερχεται με το μασαζ.. και αρα δεν θα αργισουν να ερθουν οι τριχες... ελεγα πως δεν εχω χασει κροταφους και οντως εδω και 3 χρονια δεν εχω χασει αυτο ειναι στανταρ αλλα μ βγαλε διασπαρτα χνουδακια μεχρι και 3 εκατοστα μπροστα απο τους κροταφους μου... σε φοτογραφιες που εχω σε ηλικια 12 χρονων οι κροταφοι μου ηταν 3 εκατοστα ποιο μπροστα δηλαδει εκει π βλεπω χνουδακια αμα λοιπον επαναφερει τα μαλλια 100% το μασαζ δεν θα παρει πανο απο 3 μηνο σε εμενα πιστευω για να δω αποτελεσμα... μαλιστα η μινοξ δεν νομιζω να ειναι ικανη να τα κανει τριχες... θα δηξει...
 

gianniskritikos2

Active Member
μια βδομαδα με μασαζ και το κεφαλι μου σημαιρα σαν μελανιασμενο απο τον πονο.. λιπαροτιτα ανεβηκε στο κουτελο και λιγο στο τριχωτο στο κουτελο κανω και εκει μασαζ εντονω φια να αιματωνεται καλα ολο το κεφαλι κανω παντου μασαζ μεχρι και πισω κατο κατο δεν ξερω αν θα το αφησω για μια δυο μερες να χαλαρωσει απο τον πονο ο πονος σε καποια σημεια εκει που το αγγειζω με μικρη πιεση νιωθω σαν να εχω μελανια εκει σαν χτυπημα τι λες γκομι? να το αφησω να χαλαρωσει η συνεχιζω με ποιο υπιο για 2-3 μερες και μολις περασει ο πονος ξανα ξεκιναω δυναμικα?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγώ δεν το σταμάτησα καθόλου, αλλά κάνοντας πιο ήρεμα για 1-2 ημέρες ηρέμησε και τώρα μόνο σε ένα σημείο πονάω κάπως ακόμα. Επίσης ούτε το ρόλλερ απέφυγα ούτε το βούρτσισμα. Όλα κανονικά.
Καλύτερα να μην το σταματήσεις, παρά μόνο αν δεις και ο πόνος επιμένει για μέρες, που δεν το νομίζω.
 

Komis

Active Member
Για να παχαινει το δερμα στο κεφαλι,πολυ πιθανο αυτο να οφειλεται στη συσωρευση λιπους
κατω απο το δερμα.
Αν καταλαβα καλα η τεχνικη-μασαζ που κανετε,εχει σκοπο να σπασει τα στρωματα λιπους
που εχουν δημιουργηθει.
Καθως σπαει το λιπος και τα στρωματα του,εχει σαν αποτελεσμα το λιπος να οδευει προς την επιφανεια του κεφαλιου και για αυτο το λογο παρατηρησατε τα μαλλια σας να ειναι ποιο λιπαρα.
Μηπως ολη αυτη η διαδικασια θα μπορουσε να γινει τοπικα με ειδικες κρεμες αδυνατισματος?

Επισης για τη καφεινη και τη καψαικινη,εχει αναφερθει οτι βοηθουνε στη τριχοπτωση.
Και οι δυο αυτες ουσιες ειναι αρκετα ικανες στο να βοηθουνε στη καυση του λιπους.Ισως να δρουνε και ετσι τοπικα,περα των αλλων
δυνατοτητων που εχουν.
Ακομη τα ωμεγα 3 λιπαρα,τα ελαια και τα αντιοξειδωτικα βοηθουνε στη καυση του λιπους.
Θυμηθηκα μια θεραπεια που ειχε αναφερει ενα μελος με 3 διαφορετικα ελαια.
Κανοντας μασαζ καθημερινα και χρησιμοποιωντας τα ελαια αυτα εναλλαξ ειχε αναφερθει οτι βοηθησε στην επανεκφυση νεων τριχων.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
όχι ακριβώς λίπος, αυτό (ειδικά αν ήταν καφέ λίπος) θα ήταν θετικότατο.
Εννοούμε ινώδες συσσωρευμένο νεκρό δέρμα (αναμειγμένο με όλα τα χημικά από σαμπουάν + σμήγμα) το οποίο πνίγει τους θύλακες.
Το μόνο που μπορεί να βοηθήσει είναι το peeling.
Έχω παραγγείλει 30% glycolic acid για ξεκίνημα και αν πάει καλά θα ανεβάσω...


Πάντως μέχρι τώρα η διαφορά στο δέρμα είναι απίστευτη
 

gianniskritikos2

Active Member
εγω μιλαω με σιγουρια... ο λογος που με εκανε να ψαχτω με την τριχοπτωση ειναι καποια καινα στο κεντρο της hairline ομως μετα αραιωσαν ολα τα μαλλια μπροστα απλα το κεντρο της hairline δεν ειχε καν τριχες... μεχρι την περασμενη βδομαδα στους 2 μιση μηνες μινοξ με πυκνωσε παντου αλλα στο κεντρο οχι... αν οχι καθολου ελαχιστα... σαν να ειχα γυροιδης αλοπεκιαση... μπορει να ειναι συμπτωματικο με το μασαζ αλλα εκει που ειχα καινο γεμισα τριχες... πλεων αμα ξυρισω το κεφαλι εχω μια νορμαλ πυκνωτιτα που ειχα και στα 14... απλα με την διαφορα οτι εκει που ειχα καινο στην hairline οι τριχες ειναι λιγο λεπτοτερες και δεν ξεπερνανε το 1 χιλιοστο αρα μιλαμε για νεες τριχες...το ειπα εξαλου τις παρατηρισα χτες και σημαιρα τις βλεπω δυνατωτερες... κανω μασαζ μια βδομαδα δεν νομιζω να ειναι απο αυτο αλλα τρεφω καποιες ελπιδεσ οτι βοηθησε στο να παρει μπρος η μιονοξ δεν ειναι τυχαιο 2 μιση μηνες να μην εβγενε καν χνουδι... μαλλον ενεργοποιηθηκαν καποιει παραγοντες που επρεπε για να παρει μπρος ο οργανισμος και με την μινοξ να ανταπεξελθει.. δεν ξερω αλλα βγηκαν μεσα σε αυτη τη βδομαδα και ειμαι σιγουρος... μπορει να μην εχει καμια σχεση με το μασαζ αλλα μπορει και να εχει ο χρονος θα δηξει αν μου κατεβουν και οι κροταφοι πολυ χαμιλα δηλαδει οσο ηταν στα 14 μου τοτε το μασαζ κανει δουλεια και φενετε νωρις σε εμενα γιατι ειμαι νεος στην τριχοπτωση... ειμαι αρκετα αισιοδοξος... απλα ιεμαι πριν τους 3 μηνες μινοξ και ειναι η φαση δυσκολη να καταλαυει κανεις μιας και η μινοξ σε καποιους κανει θαυματα αρα το πανο χερι στα αποτελεσματα το εχει η μινοξ
 
Μπλουζα