Danceworld_2001, fue, 3458 grafts, 27-28/12/2013

paulakos266

Active Member
Dance Θέλω να σε ρωτήσω μιας και είσαι χρόνια χρήστης φινας στην καθημερινότητά σου χάνεις τρίχες?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
Dance Θέλω να σε ρωτήσω μιας και είσαι χρόνια χρήστης φινας στην καθημερινότητά σου χάνεις τρίχες?
Συγγνωμη που παρεμβαινω, αλλά η απαντηση ειναι αυτονοητη, φιλε μου.

Βεβαιως και χανονται τριχες καθημερινα.....ολοι οι ανθρωποι, ακομη και αυτοι που δεν εχουν κανενα προβλημα αλωπεκιας, χανουν περιπου 50-70 τριχες καθε μερα.

Οσοι ισχυριζονται το αντιθετο, θελουν να αποδειξουν οτι ο ηλιος ανατελλει απο τη δυση.

Οποια αγωγη και να παιρνεις, ακομη και ντουταστεριδη, τριχες θα χανεις στην καθημερινοτητα σου.

Απλα, σε οσους δεν πασχουν απο αλωπεκια, οι τριχες αυτες αντικαθιστανται απο αλλες υγιεις και ετσι δεν υπαρχει κανενα θεμα αραιωσης των μαλλιων.

Με παρομοιο τροπο η φιναστεριδη και η ντουταστεριδη αναχαιτιζουν την υπερβολικη (πανω απο το φυσιολογικο οριο) τριχοπτωση..... ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΟΥΝ τη φυσιολογικη καθημερινη πτωση των τριχων.

Βοηθουν (φυσικα οχι παντα, εξαρταται και απο την αντιδραση του καθε οργανισμου) στην αναπληρωση των χαμενων τριχων με αλλες υγιεις.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Φυσικά χάνω τρίχες στα φυσιολογικά πλαίσια της τριχόπτωσης των κυκλων των τριχών που αναπληρώνονται και έχω μια πάγια εικόνα χωρίς φθορές. Τα μεταμοσχεύμενα και αυτά πέφτουν και βγαίνουν, τα άλλα πέφτουν και ευτυχώς και αυτά βγαίνουν, τα κρατάει η θεραπεία, και έτσι δεν βλέπω νέες αραιώσεις που ίσως υπάρχουν αλλά δεν ειναι ακόμη ορατές.
 
  • Like
Reactions: tol

nine

Active Member
Συγγνωμη που παρεμβαινω, αλλά η απαντηση ειναι αυτονοητη, φιλε μου.

Βεβαιως και χανονται τριχες καθημερινα.....ολοι οι ανθρωποι, ακομη και αυτοι που δεν εχουν κανενα προβλημα αλωπεκιας, χανουν περιπου 50-70 τριχες καθε μερα.

Οσοι ισχυριζονται το αντιθετο, θελουν να αποδειξουν οτι ο ηλιος ανατελλει απο τη δυση.

Οποια αγωγη και να παιρνεις, ακομη και ντουταστεριδη, τριχες θα χανεις στην καθημερινοτητα σου.

Απλα, σε οσους δεν πασχουν απο αλωπεκια, οι τριχες αυτες αντικαθιστανται απο αλλες υγιεις και ετσι δεν υπαρχει κανενα θεμα αραιωσης των μαλλιων.

Με παρομοιο τροπο η φιναστεριδη και η ντουταστεριδη αναχαιτιζουν την υπερβολικη (πανω απο το φυσιολογικο οριο) τριχοπτωση..... ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΟΥΝ τη φυσιολογικη καθημερινη πτωση των τριχων.

Βοηθουν (φυσικα οχι παντα, εξαρταται και απο την αντιδραση του καθε οργανισμου) στην αναπληρωση των χαμενων τριχων με αλλες υγιεις.

offtopic:

Απορω αν ειναι οντως τοσες πολλες 70!
Θυμαμαι πιτσιρικας στα 17-18 με τιποτα δεν εχανα τοσες αν και δεν μετραγα.
Ενα κεφαλι με αα που ειναι τερμα πυκνο απορω αν χανει το 100/ημερα.

Παραδειγμα στην δοτρια δεν εχω shedding που εχω πανω και γινεται χαμος. καμια σχεση
 

vag25

Well-Known Member
offtopic:

Απορω αν ειναι οντως τοσες πολλες 70!
Θυμαμαι πιτσιρικας στα 17-18 με τιποτα δεν εχανα τοσες αν και δεν μετραγα.
Ενα κεφαλι με αα που ειναι τερμα πυκνο απορω αν χανει το 100/ημερα.

Παραδειγμα στην δοτρια δεν εχω shedding που εχω πανω και γινεται χαμος. καμια σχεση

Mπορει και να χανει 100.

Απο τις τριχες που χανεις καθε μερα ενα μικρο ποσοστο μπορει να ειναι μετρησιμο απο εσενα.
 
  • Like
Reactions: tol

ManCyprus87

Well-Known Member
Φίλε @danceworld_2001 γεια σου. Η στρατηγική που εφάρμοζες για την τριχόπτωση σου όλα αυτά τα χρόνια μέχρι την μεταμόσχευση σου το 2013, αλλά και η εξέλιξη της τριχόπτωσης σου μου θυμίζει πολύ τη δική μου περίπτωση. Είμαι 33 τώρα, και χρησιμοποιώ μινοξιδίλη ανελλιπώς τα τελευταιά 8-9 χρόνια περίπου. Τους τελευταίους 2 μήνες ξεκίνησα φιναστερίδη σε τοπική μορφή μου είναι σε αφρό μίγμα με τη μινοξιδίλη (finasteride 0.3%, minoxidi 5%), με σκοπό καταρχήν να σώσω ότι σώζεται από τα υπάρχοντα μαλλιά, και να γίνουν πιο υγιή, ώστε να περιοριστεί το ρίσκο για shock loss στην επερχόμενη μεταμόσχευση.
Ήθελα να σε ρωτήσω: χρησιμοποιείς ακόμη φιναστερίδη; Αν όχι, μέχρι ποια ηλικία είχε καλή δραστικότητα;

Ευχαριστώ.
 

Tasos91

Member
Φίλε @danceworld_2001 γεια σου. Η στρατηγική που εφάρμοζες για την τριχόπτωση σου όλα αυτά τα χρόνια μέχρι την μεταμόσχευση σου το 2013, αλλά και η εξέλιξη της τριχόπτωσης σου μου θυμίζει πολύ τη δική μου περίπτωση. Είμαι 33 τώρα, και χρησιμοποιώ μινοξιδίλη ανελλιπώς τα τελευταιά 8-9 χρόνια περίπου. Τους τελευταίους 2 μήνες ξεκίνησα φιναστερίδη σε τοπική μορφή μου είναι σε αφρό μίγμα με τη μινοξιδίλη (finasteride 0.3%, minoxidi 5%), με σκοπό καταρχήν να σώσω ότι σώζεται από τα υπάρχοντα μαλλιά, και να γίνουν πιο υγιή, ώστε να περιοριστεί το ρίσκο για shock loss στην επερχόμενη μεταμόσχευση.
Ήθελα να σε ρωτήσω: χρησιμοποιείς ακόμη φιναστερίδη; Αν όχι, μέχρι ποια ηλικία είχε καλή δραστικότητα;

Ευχαριστώ.

Χαίρεται!
Φιναστεριδη 0,3% που τ βρήκες το μίγμα φίλε? Φτιαχτό?
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Χαίρεται!
Φιναστεριδη 0,3% που τ βρήκες το μίγμα φίλε? Φτιαχτό?
Γεια σου φίλε μου. Ναι είναι φτιαχτό. Συγκεκριμένοι φαρμακοποιοί αναμιγνύουν τη μινοξιδίλη με τη φιναστερίδη σε μορφή αφρού. Αποφεύγεις και τα side effects. Το χρησιμοποιώ εδώ και 2 μήνες. Θα έχω καλύτερη άποψη για την αποτελεσματικότητα του μετά το τρίμηνο τουλάχιστο, αν και φαίνεται αρκετά υποσχόμενο και αντάξιο με το χάπι της φιναστερίδης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Tasos91

Member
Γεια σου φίλε μου. Ναι είναι φτιαχτό. Συγκεκριμένοι φαρμακοποιοί αναμιγνούν τη μινοξιδίλη με τη φιναστερίδη σε μορφή αφρού. Αποφεύγεις και τα side effects. Το χρησιμοποιώ εδώ και 2 μήνες. Θα έχω καλύτερη άποψη για την αποτελεσματικότητα του μετά το τρίμηνο τουλάχιστο, αν και φαίνεται αρκετά υποσχόμενο και αντάξιο με το χάπι της φιναστερίδης.

Και γω την ίδια μίξη χρησιμοποιω αλλά σε γαληνικο προϊόν - αφρό, της fagron με περιεκτικοτητες 5%-0,1% μινο-fina αντίστοιχα. Απλά μ έκανε εντύπωση το 0,3% Fina..
 

tol

Well-Known Member
Καλά θα στο πουν και οι πιο ειδικοι αλλα δε τιθεται συγκριση τοπικης εφαρμογης με χαπι.
Δεν θα το πουν οι ειδικοι, φιλε Harri, θα του το πει ο ιδιος ο αμειλικτος χρονος. Δυστυχως σε βαθος χρονου, μαλλον, θα παρει τις απαντησεις του σχετικα με τη συγκριση που αναφερεις. Μερα με τη νυχτα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Harris_G

Well-Known Member
Δεν θα το πουν οι ειδικοι, φιλε Harri, θα του το πει ο ιδιος ο αμειλικτος χρονος. Δυστυχως σε βαθος χρονου, μαλλον, θα παρει τις απαντησεις του σχετικα με τη συγκριση που αναφερεις. Μερα με τη νυχτα.
Ακριβως ετσι ειναι φιλε tol, απλα επειδη εγω δε παιρνω (αν και συντομα ξεκιναω) λεω ας μιλησουν καλυτερα οι μπαρουτοκαπνισμένοι!
 
  • Like
Reactions: tol

Harris_G

Well-Known Member
Γιατί ξεκινάς Harris?
Με βαση τη λογικη μου και οπως τα ζυγιζω εγω παντα για τρεις βασικους λογους:
1) Θεωρω οτι ειμαι σε καλη ηλικια (35) υπο την εννοια οτι οκ και ασφαλες να ειναι δεν ειναι οτι καλυτερο να παιρνεις ενα φαρμακο απο τα 20
2) Αν και με εχει κρατησει παρα πολυ καλα η μινοξιδιλη, θελω να τη σταματησω. Σε συνδυασμο με τον ψυχαναγκαστικο μου χαρακτηρα, ταλαιπωρουμαι αφανταστα: λουσιμο, τελειο στεγνωμα τουλαχιστον 1 ωρα, μασαζ για κανα 3 λεπτο και προσεκτικη εφαρμογη να πιασω ριζα και να μη μεινει στο μαλλι κλπ κλπ
3) Σιγα σιγα ειμαι για μπαινω χειρουργειο οπότε ενα 6μηνο πριν καλο ειναι να την εχεις ξεκινησει.
 

vlafo

Well-Known Member
Θα συμφωνήσω σε όλα είσαι σε πολύ καλή ηλικία και επειδή είσαι και συνειδητοποιημένος δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Υποθέτω δεν θα έχεις χάσει έδαφος.

Βλέπω το 2021 θα είναι έτος μμ για πολλούς.
Να υποθέσω εξωτερικό?
Η έκπληξη ?
 

tol

Well-Known Member
Με βαση τη λογικη μου και οπως τα ζυγιζω εγω παντα για τρεις βασικους λογους:
1) Θεωρω οτι ειμαι σε καλη ηλικια (35) υπο την εννοια οτι οκ και ασφαλες να ειναι δεν ειναι οτι καλυτερο να παιρνεις ενα φαρμακο απο τα 20
2) Αν και με εχει κρατησει παρα πολυ καλα η μινοξιδιλη, θελω να τη σταματησω. Σε συνδυασμο με τον ψυχαναγκαστικο μου χαρακτηρα, ταλαιπωρουμαι αφανταστα: λουσιμο, τελειο στεγνωμα τουλαχιστον 1 ωρα, μασαζ για κανα 3 λεπτο και προσεκτικη εφαρμογη να πιασω ριζα και να μη μεινει στο μαλλι κλπ κλπ
3) Σιγα σιγα ειμαι για μπαινω χειρουργειο οπότε ενα 6μηνο πριν καλο ειναι να την εχεις ξεκινησει.
Η καλυτερη δυνατη επιλογη ειναι αυτη, φιλε Harri.

Καμια σχεση η ληψη φιναστεριδης με την ταλαιπωρια που περιγραφεις με λουσιματα και λαδωμα μαλλιων.

Φυσικα και καμια σχεση τα αποτελεσματα τους.

Με τη φιναστεριδη, ακομη και αν δε δεις επανεκφυση (προσωπικα σου ευχομαι ολοθερμα να υπαρξει και αξιολογη επανεκφυση), θα θωρακισεις τη δοτρια, ωστε σε μελλοντικη μεταμοσχευση να εχεις....το κεφαλι σου ησυχο.

Καλη συνεχεια!
 

tol

Well-Known Member
Βλέπω το 2021 θα είναι έτος μμ για πολλούς.
Αντε...με το καλο, φιλε vlafo!

Ελα...να παιρνουν σειρα και οι εφηβοι :cool::cool:

Μονο οι 30αρηδες θα κανουν μεταμοσχευση;

Ας κανουν και οι 20αρηδες, οπως εσυ, φιλε μου.

Μακαρι το 2021 να ειναι μια σημαδιακη χρονια για σενα!
 

vlafo

Well-Known Member
Αντε...με το καλο, φιλε vlafo!

Ελα...να παιρνουν σειρα και οι εφηβοι :cool::cool:

Μονο οι 30αρηδες θα κανουν μεταμοσχευση;

Ας κανουν και οι 20αρηδες, οπως εσυ, φιλε μου.

Μακαρι το 2021 να ειναι μια σημαδιακη χρονια για σενα!
Έτσι σωστά τα λες tol καιρός να πάρει τη σκυτάλη και η νέα γενιά.

Για να δούμε τι μας επιφυλάσσει,είμαι λίγο περίεργος να σου πω την αλήθεια.

Ελπίζω σημαδιακή να μην είναι μόνο για τα μαλλιά ...ΧΑΧΑ..
Μη δίνουμε και παραπάνω αξία από όσο πρέπει φίλε tol.

Έσκασε το νέο και o Harris βλέπω.
Τον κόβω ή Lorenzo ή Freitas.
Άντε να ξεπέσει καμία Κύπρο.
 
  • Like
Reactions: tol

Harris_G

Well-Known Member
Έσκασε το νέο και o Harris βλέπω.
Τον κόβω ή Lorenzo ή Freitas.
Άντε να ξεπέσει καμία Κύπρο.
[/QUOTE]
Θα δουμε φιλαρακι υπαρχει ενα δυνατο φαβορι αλλα επειδη σκοπευω να κανω φθινοπωρο πολλα αλλαζουν μεχρι τοτε. ;)
 

vlafo

Well-Known Member
Έσκασε το νέο και o Harris βλέπω.
Τον κόβω ή Lorenzo ή Freitas.
Άντε να ξεπέσει καμία Κύπρο.
Θα δουμε φιλαρακι υπαρχει ενα δυνατο φαβορι αλλα επειδη σκοπευω να κανω φθινοπωρο πολλα αλλαζουν μεχρι τοτε. ;)
[/QUOTE]
Άντε με το καλό,ξέρεις τι θέλεις,γνωρίζεις,οπότε η επιτυχία είναι σχεδόν σίγουρη.
 
Μπλουζα