Daktarin σκόνη

Το ιδιο πραγμα ειναι και ο αφρος αρκει να πηγαινει στο κεφαλι και να μην μενει στο μαλλι. Με τη λοσιον ειναι πιο ευκολο. Παρε απο ιντερνετ αφρο στα φαρμακεια εχει διπλασια τιμη. Το oliprox σε βοηθησε; το εχω ακουσει και απο αλλους.
Βλεπω μεγάλη βελτίωση με το oliprox....σχεδον μου εχει φυγει η σ.δ μονο με λουσιμο oliprox και όχι και καθε μερα..το globex 2 φορες λουστηκα και το άφησα γιατι βλέπω διαφορα και με το oliprox...Η τριχοπτωση επίσης μου έχει μειωθει πολυ παρόλο που δεν βάζω τιποτα απο λοσιόν...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Sandy

Active Member
Βλεπω μεγάλη βελτίωση με το oliprox....σχεδον μου εχει φυγει η σ.δ μονο με λουσιμο oliprox και όχι και καθε μερα..το globex 2 φορες λουστηκα και το άφησα γιατι βλέπω διαφορα και με το oliprox...Η τριχοπτωση επίσης μου έχει μειωθει πολυ παρόλο που δεν βάζω τιποτα απο λοσιόν...

Κατερίνα ειχες ασπράκια μικρά που όταν τα ξύνεις απο το δερμα φεύγουν;
Εγω εχω ασπράκια μικρά ξηροδερμία θα το έλεγα οχι πλάκες ,
αυτα φεύγουν με το ολιπροξ;
Είχα δοκιμάσει το strieptox αλλά επειδή δεν έκανε αφρό κολλάει σαν γλίτσα στο κεφάλι μ κ δεν φεύγει κ μετα ειμαι χειρότερα ,σ εμένα αμα δεν έχουν αφρό δεν μου κάνουν κ πολυ!
Το ολιπροξ κανει αφρό ξεπλένεται εύκολα ; Κετοκοναζολη εχεις δοκιμάσει ποτε;
 
Κατερίνα ειχες ασπράκια μικρά που όταν τα ξύνεις απο το δερμα φεύγουν;
Εγω εχω ασπράκια μικρά ξηροδερμία θα το έλεγα οχι πλάκες ,
αυτα φεύγουν με το ολιπροξ;
Είχα δοκιμάσει το strieptox αλλά επειδή δεν έκανε αφρό κολλάει σαν γλίτσα στο κεφάλι μ κ δεν φεύγει κ μετα ειμαι χειρότερα ,σ εμένα αμα δεν έχουν αφρό δεν μου κάνουν κ πολυ!
Το ολιπροξ κανει αφρό ξεπλένεται εύκολα ; Κετοκοναζολη εχεις δοκιμάσει ποτε;
Είχα φαγούρα έντονη..λιπαρη ρίζα πολυ γρηγορα οταν λουζομουν σε λιγες ωρες το ενιωθα λιπαρο δηλ..και εμενα βασικα ηταν λιπαρη η πιτυριδα ως πλάκες..το ολπιπροξ κάνει αφρο..κετοκοναζόλη έβαζα απο αρχες αυγουστου..δεν ειδα καμια διαφορα!και γενικως έχανα πολυυ μαλι ολο το καλοκαίρι..εγω βάζω χρονια απο το 08 λοσιον με μινοξιδιλη και κορτιζόνες κλπ και φαινεται το κεφάλι μου δεν αντέχει αλλο και επαθα περσι και φετος το καλοκαιρι σδ..φετος ηταν χειροτερα!αυτο που καταλαβα ειναι οτι μολις μπαινει η ανοι3η ερε8ιζεται το δερμα μου με της λοσιον ίσως να φταει και η προπυλενογλυκολη λογω του οτι τα βάζω χρόνια και να έχει το πάθει το δερμα μου..το ολιπροξ μου το συστησαν στο αττικο και το globex..εχω γυρισει ενα σωρο δερματολογους..λεφτα ενα σωρο εχω πεταξει και ολοι κετοκοναζόλη μου έδιναν και επρεπε να πάω σε δημοσιο νοσοκομειο για να δω διαφορα στο κεφάλι μου..
 

Sandy

Active Member
Κατερίνα το ολιπροξ έκανε δουλίτσα δεν αφήνει γλιτσα που εμένα αυτή ήταν η ανησυχία μ δεν καθάρισα 100% αλλά έκανε δουλίτσα, το άφησα λίγο στο κεφάλι μ βασικά μόνο 1 λεπτό την άλλη φορα θα το αφήσω παραπάνω ! Σου στέλνω πμ για να σε ρωτήσω γτ να μην χαλάμε εδώ το νημα
 

cool11

Well-Known Member
Διαβασα το νημα....

Τελικα η dactarin κανει δουλεια και σε ανθρωπους χωρις σ.δ.?

Βλεπω επισης οτι πολλοι αναφερατε συγκριτικα, σχεση με αποτελεσματα οπως της μεντας,
ομως στο νημα της μεντας δεν ενημερωνετε για το πως πατε...

Εχει 'αντιβιωση' αυτη η πουδρα;

Αξιζει να την δοκιμασει καποιος ή μιλαμε για ενα ισως ασκοπο πειραμα;
Και ρωτω γιατι το νημα κοντευει να χρονισει, οποτε καποια συμπερασματα μπορουν να εξαχθουν....
 

mikegad

Well-Known Member
Αξιζει να την δοκιμασει καποιος ή μιλαμε για ενα ισως ασκοπο πειραμα;
cool11 είσαι μέλος από το 2008 ,ακόμα να καταλάβεις πως οτιδήποτε πέρα από φίνα και μινόξ είναι απλά πειράματα;
Που και αυτά τα 2 έχουν ημερομηνία λήξης βέβαια (ειδικά η μινόξ).
Δεν υπάρχει λόγος να ρωτάς σε κάθε νήμα κάθε τρεις και λίγο.
Αν θες να δεις κάτι πέρα από αυτά τα 2 ,διάβασε το νήμα του GOMI. Αλλά να είσαι έτοιμος να αφιερώσεις πολύ χρόνο και πολύ χρήμα.
 

cool11

Well-Known Member
mikegad, το εχω καταλαβει οτι ο πολεμος της τριχοπτωσης που διεξαγουμε,
ειναι εν πολλοις 'πειραματικος'....
Απλα εστιαζω καθε φορα στην εστω μικρη αποκρυσταλωμενη εμπειρια, για να πουμε οτι κανουμε εστω ενα ελαχιστο βημα μπροστα.
 

mikegad

Well-Known Member
Και πολύ καλά κάνεις και δοκιμάζεις διάφορα ,δεν αντιλέγω σε αυτό.
Και γω το ίδιο κάνω άλλωστε.
Αλλά όλα αυτά που δοκιμάζουμε δεν πρόκειται να προσφέρουν τίποτα πέρα από την ψυχολογική ικανοποίηση ότι κάτι κάνουμε και δεν το αφήνουμε στην μοίρα του...έως εκεί όμως
Αν θες να δοκιμάσεις κάτι που δουλεύει σε αρκετούς με σχετικά αποδεκτά sides βάλε minox ή/και ρόλλερ.
Tα υπόλοιπα έλαια ,σκόνες κλπ είναι για να κοροιδεύουμε τον εαυτό μας και μόνο.
Αν δουλεύει κάτι θα το καταλάβεις γιατί θα ασχολούνται πολλοί και θα γράφουν στο νήμα του.Δεν έχει νόημα να ρωτάς σε νήματα που τα έχουν παρατήσει.Να σου πουν τι ,άμα δεν το χρησιμοποιεί κανείς πια;Άμα κάτι δούλευε (έστω και λίγο) θα γινόταν χαμός.
 

cool11

Well-Known Member
Εν προκειμενω για την daktarin,
διαβασα για 3-4 μελη που λενε οτι κατι κανει (πιο πλουσιο μαλλι, αισθηση κλπ),
αλλα υπαρχουν και αλλοι που λενε οτι δεν εκανε τιποτε;

Και ας μου πειτε αν αυτη η σκονη περιεχει αντιβιωση(αρα περιορισμενη χρηση χρονικα),
και αν πλεον και αυτοι που ειχαν πει 'θετικα', θα το συνιστουσαν σε καποιον τωρα να το ξεκινησει.
 

Briner

Active Member
Τρίχες. Είναι η δύναμη της αυθυποβολής, που μας κάνει να τα βλέπουμε όπως θέλουμε.

Νομίζω, ότι όσοι έχουμε ασχοληθεί εδώ μέσα με λάδια, ξίδια, σκόνες, βούρτσες και πούτσες, έχουμε πάρει την απάντησή μας: Τ Ρ Ι Χ Ε Σ. Αλλιώς, θα βλέπαμε και φωτογραφίες για να διαπιστώνουμε την διαφορά.

Και μην τα μπερδεύουμε. Άλλο πράγμα, να καθυστερείς το μοιραίο όσο μπορείς, καταφεύγοντας σε κινήσεις απελπισίας κι άλλο να βγάζεις τρίχες.

Δυστυχώς, η πρωτεύουσα λύση είναι η μεταμόσχευση και η δευτερεύουσα τα χάπια-δυναμίτες (για όση δουλειά μπορούν να κάνουν τέλος πάντων κι αυτά).

Συγγνώμη αν φαίνεται «κάπως» το μήνυμά μου, αλλά είπα αυτό που σκέφτομαι. Και υποψιάζομαι ότι το σκέφτονται αρκετά «πειραματόζωα».
 

crossfire

Well-Known Member
Τρίχες. Είναι η δύναμη της αυθυποβολής, που μας κάνει να τα βλέπουμε όπως θέλουμε.

Νομίζω, ότι όσοι έχουμε ασχοληθεί εδώ μέσα με λάδια, ξίδια, σκόνες, βούρτσες και πούτσες, έχουμε πάρει την απάντησή μας: Τ Ρ Ι Χ Ε Σ. Αλλιώς, θα βλέπαμε και φωτογραφίες για να διαπιστώνουμε την διαφορά.

Και μην τα μπερδεύουμε. Άλλο πράγμα, να καθυστερείς το μοιραίο όσο μπορείς, καταφεύγοντας σε κινήσεις απελπισίας κι άλλο να βγάζεις τρίχες.

Δυστυχώς, η πρωτεύουσα λύση είναι η μεταμόσχευση και η δευτερεύουσα τα χάπια-δυναμίτες (για όση δουλειά μπορούν να κάνουν τέλος πάντων κι αυτά).

Συγγνώμη αν φαίνεται «κάπως» το μήνυμά μου, αλλά είπα αυτό που σκέφτομαι. Και υποψιάζομαι ότι το σκέφτονται αρκετά «πειραματόζωα».

Σύμφωνα σε όλα ......διαφωνω στο ότι " καθυστερεις το μοιραίο ".

Γνώμη μου ότι ούτε καν το καθυστερεις.

Ενδυνάμωση τριχας και κάτι τέτοια τα ακούω βερεσε.
Για 2 χρονια δεν έβαζα κανένα τοπικό γιατί εφάρμοζα την "no poo" μεθοδο.....
Αυτά τα 2 χρόνια ,υπήρχαν περίοδοι που ένιωθα την τρίχα δυνατή και άλλες οχι.....

Στην πρώτη περίπτωση ,αν έβαζα τοπικό, θα έλεγα "φυσάει"....

Ο ορισμός της αυθυποβολής είναι ο cool 11.

Μεγάλο πράγμα ή ψυχολογία
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Briner

Active Member
Για να είμαι ακριβοδίκαιος, να πω ότι μόνο ο GOMI, έχει παρουσιάσει καλό αποτέλεσμα με ματζούνια. Αλλά αυτός το έχει πάει σε άλλο επίπεδο, το οποίο πολύ δύσκολα θα ακολουθούσε ο καθένας μας.
 

crossfire

Well-Known Member
Για να είμαι ακριβοδίκαιος, να πω ότι μόνο ο GOMI, έχει παρουσιάσει καλό αποτέλεσμα με ματζούνια. Αλλά αυτός το έχει πάει σε άλλο επίπεδο, το οποίο πολύ δύσκολα θα ακολουθούσε ο καθένας μας.

Το έχω ξαναπεί και το λέω σε όσα παιδιά μου στέλνουν p.m.
Ή σοβαρές θεραπείες και εγκεκριμένες ή μεταμόσχευση ή διαβάστε αυτά που κάνει ο GOMI.

Όλα τα άλλα είναι χάσιμο χρόνου
 

cool11

Well-Known Member
Και τι προτεινει ο Gomi αυτο τον καιρο ρε παιδια;

---
Δεν νομιζω να εχει κανεις αυταπατες οτι θα βγαλει νεες τριχες. Αντε κανα χνουδι στην καλυτερη.
Εγω με 'συντηρηση' ειμαι ευχαριστημενος.
Ε δεν πιστευω αν δεν εβαζα τιποτε ολα τα χρονια, οτι σημερα θα ειχα εστω τα μαλλια που εχω...μην τα ισοπεδωνουμε ολα...
 

cool11

Well-Known Member
Το νημα κοντευει να χρονίσει.
Γι'αυτο νομιζω ειναι χρησιμο ενα update, μια ετυμηγορία, απο οσους το δοκιμασαν μεσα σε αυτη τη χρονιά.
 

cool11

Well-Known Member
Ύστερα από δοκιμές 6 μηνών επιτέλους βλέπω σταθερή ανάπτυξη τριχών και ενδυνάμωση των υπόλοιπων. Φυσικά αυτό θα δουλέψει μόνο σε όσους έχουν παρόμοιας αιτίας αραίωση. Κόστος όλης της θεραπείας 2€ και 2 λεπτά χρόνο μετά το λούσιμο. Όσοι έχουν συμπτώματα σδ, λιπαροτητα και ελαφρό τσούξιμο στο δέρμα του κεφαλιού μπορούν να δοκιμάσουν. Η αραίωση που είχα ήταν γενική στο μπροστινό τμήμα και όχι όπως της αα που ξεκινάει από δεξία αριστερά.
Μετά το λούσιμο πάρτε σκόνη dactarin που ρίχνουμε στα παπούτσια και πασπαλίζετε στα μαλλιά ώστε να φτάσει στο δέρμα. Χτενιζετε ώστε να πάει παντού. Από την πρώτη χρήση εκεί που δεν αντεχα αλουστος πάνω απο 2 μέρες τώρα αντεχω και 7!
Και αυτό μου έδειξε ότι οι τρίχες έγιναν πολύ πιο δυνατές. Όσοι με ξέρουν το παρατήρησαν...
Μείωση και της ζάχαρης όσο μπόρεσα...

Tην βαζεις ακομη την dactarin ή την παρατησες;
 

fotisI

Member
Παιδιά,
Συμπερασματα,
Όλα δείχνουν ότι η αραίωση έχει μείνει πλέον σταθερή. Ίσως να καλυτερεύει αλλά δεν είμαι ακόμα 100% σίγουρος.
Έχω κάποιες παρατηρήσεις.
Τελικά δεν παίζει ρόλο τόσο η ζάχαρη όσο τα λίπη. Όλα μου δείχνουν ότι ακόμα και το ελαιόλαδο φουντώνει την σδ, που ευτυχώς από τα μαλλιά έχει εξαφανιστεί.
Με head and shoulders, dactarin αλοιφή στο ταφ μύτης και ματιών έχω ξεχάσει ότι είχα σδ. Αν δεν βάλω για καμιά εβδομάδα όμως επανέρχεται και ειδικά αν τρώω λίπη ή λάδια.

Όσοι έχετε σδ, θεωρώ ότι έχουμε ελπίδες αν καταπολεμήσουμε τον λιπομύκητα malassezia.
 
Μπλουζα