Daktarin σκόνη

mike29

Active Member
Και γω αρχες του 2012 πιστευα πως ειχα βρει την οριστικη λυση για την ειδικα στις αρχες εκανε παπαδες σε ηπια σ.δ!!αλλα πριν 2 χρονια περιπου οταν εβαζα καθε μερα μυλοξιδο και το αφηνα χωρις ξεπλυμα εβαζα και ελαια τοτε ειχε αρχισει να δυναμωνει η σ.δ!κοβω τα ελαια συνεχισα το μυλοξιδο αλλα δεν ηρεμουσε καθολου αρχισε να μου κανει πλακες πηγα σε δερματολογους (κλαιω τα λεφτα μου)και μετα ζητησα βοηθεια εδω στο φορουμ οπου ο kapa μου ειπε για το h&s και ηρεμησε η σ.δ..απο τοτε ξαναβαζω μηλοξιδο!αλλα ομως χωρις h&s daktarin βοηθαει μεχρι ενα σημειο!!τωρα ομως με συνδιασμο h&s με σοδα,μηλοξιδο με λεμονι πριν το λουσιμο και στο ξεβγαλμα σκετο μυλοξιδο και μετα daktarin και λουσιμο καθε δευτερη μερα η σ.δ ειναι στο μηδεν!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mike29

Active Member
Στο προσωπο ομως το μηλοξιδο και μονο του μου εχει εξαφανησει εντελως το και παραμικρο σημαδι!!ειχα καποιες μικρες κοκκινιλες πριν χρονια αλλα με μυλοξιδο ειμαι μια χαρα!
 

aetos

Member
Ρε παιδια παρατηρω καποια επανεκφυση με dactarin η ειναι ιδεα μου(πανω στην τρελα μου για μαλλια βλεπω παντου τριχες)..βλεπω τριχακια σε κροταφους να παιρνου τα πανω τους..το χρησιμοποιω εδω και 15μερες..θα το συνεχισω αλλες δεκα και βλεπουμε..η βασικη μου θεραπεια παντως ειναι η μεντα...
 

mike29

Active Member
Μετα απο 6 μηνες περιπου συνεχομενης χρησης daktarin σταματαω γιατι αρχισα να βλεπω εντονη τριχοπτωση..αποτελεσμα τελικα στην πυκνωση τπτ το ιδιαιτερο αλλα στην λιπαροτητα και στη σ.δ βοηθαει..ισως και να μην υπηρχε καθολου αποροφηση τις miconazole λογο χρησης σαμπουαν h&s κατα τις ξηροδερμιας επειδη εχει dimethicone(σιλικονη) και paraffinum liquidum(παραφινελαιο)!!η σιλικονη κολαει στο δερμα και το παραφινελαιο σχηματιζει ενα προστατευτικο φιλμ στο δερμα και σε site που διαβαζα ελεγε πχ και ενυδατικη να βαλεις χαμενος ο κοπος με αυτα τα 2 δεν απορροφαται.
 

nikolakis

Well-Known Member
Κάποια κάποιος που να συνεχίζει την χρήση της σκόνης daktarin ώστε να μας παραθέσει κάποια αποτελέσματα θετικά η αρνητικά;
 
χρησιμοποιώ ακόμα αλλά με μικρότερη συχνότητα, 3-4 φορές τη βδομάδα μαζι με μινοξ.. Η διαπίστωση μου ειναι οτι μειώνει αρκετά την τριχόπτωση (περίπου 40%) αλλά όπως είπαμε η χρόνια χρήση δεν συνίσταται.. Κάνει την τρίχα πιο δυνατή νομίζω.
 

nikolakis

Well-Known Member
Απο τη στιγμή που χρησιμοποιείς δυο τοπικά δεν μπορείς να ξέρεις ποιο δουλεύει κ ποιο όχι ειδικά όταν το ενα ειναι μινοξ που θεωρείται σίγουρακι
 
Εχω δοκιμασει κ μινοξ μονο για μεγαλο χρονικο διαστημα, μετραω την αποτελεσματικοτητα της miconazole μαζι με μινοξ. Αν θες ν χρησιμοποιησεις μονο dactarin μην μπεις καν στον κοπο..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Όπως είχα γράψει και στην αρχή του νήματος, αυτή η θεραπεία αφορούσε μόνο αυτούς που έχουν σδ ή κάτι που της μοιάζει. Την είχα ξεκινήσει για να απαλλαγω από τα συμπτώματα που έχουμε όσοι έχουν σδ. Η συγκεκριμένη σκόνη με βοήθησε πάρα πολύ, εξαφάνισε την χρόνια πυρίτιδα, εξαφάνισε την φαγούρα, δυνάμωσε την υπάρχουσα τρίχα, και σύμφωνα κ με την κομμώτρια μου, πλέον δεν φαίνεται καθόλου η αραίωση. Όταν εκανα το λάθος και την σταματάγα τα συμπτώματα επέστρεφαν μετά από μερικές μέρες.
Όπως είχα ξαναπει, εγώ είχα θέμα και στο πρόσωπο με την σδ.
Ύστερα από κάποια έρευνα υπεθεσα ότι μπορεί να έχω αντί για σδ να έχω demodex μιας και τα συμπτώματα μοιάζουν, και η μικοναζολη κάτι κάνει σε αυτούς. Διαβάζοντας είδα ότι αυτό που κάνει φοβερή δουλειά στους demodex είναι το μηλοξυδο.
Παιδιά το δοκιμασα σε πρόσωπο και μαλλιά και επαθα πλάκα από την αποτελεσματικότητα.
Δοκιμαστε το άμεσα. Είναι ακόμα καλύτερο από την σκόνη, και πλέον δεν έχω πουθενά ερεθισμένο δέρμα.
Και πριν λίγο είδα ότι και κάποιο άλλο παιδί το πρότεινε.
Και θυμιζω ξανα, μόνο για εμάς που έχουμε σδ ή κάτι παρόμοιο... Για επανεκφυση ακόμα δεν μπορώ να πω με σιγουριά 100% αλλά έχει βελτιωθεί η γενική εικόνα και πλέον εξαφανίστηκαν όλα τα άσχημα της σδ. Σε λίγο καιρό θα ξέρουμε .
πως το χρησιμοποιείς το μηλόξυδο?εχω και εγω σδ και ταλαιπωριέμαι μήνες..δεν βλεπω διαφορα με το fungoral..
 

mike29

Active Member
Σε μενα η μαγειρικη σοδα δινει μια επιπλεον βοηθεια!διατηρω την σ.δ στο 0 και η αισθηση δερματος του κεφαλιου κομπλε!!λουζω το μαλλι καθε 2η μερα και κανω το εξης βαζω μια κουταλια τις σουπας μισογεματη μαγειρικη σοδα σε 250 ml νερο ανακατευω καλα και ριχνω λιγο λιγο κυριως να παει στα σημεια με το προβλημα μετα βαζω h&s κατα της ξηροδερμιας(με το αμυγδαλο) μασαζ για 3-5 λεπτα ξεπλυμα και μετα ριχνω σκετο μηλοξιδο (αραιωμενο δεν μου εκανε και πολλα) το αφηνω για 3 λεπτα περιπου και ξεπλενω με κρυο νερο!στις αρχες στα προβληματικα σημεια το μυλοξιδο με ετσουζε αλλα ομως ετσι εκανε παπαδες!και ο χυμος λεμονιου πανω κατω τα ιδια αποτελεσματα με το μηλοξιδο μου εχει στην σ.δ.
 
Σε μενα η μαγειρικη σοδα δινει μια επιπλεον βοηθεια!διατηρω την σ.δ στο 0 και η αισθηση δερματος του κεφαλιου κομπλε!!λουζω το μαλλι καθε 2η μερα και κανω το εξης βαζω μια κουταλια τις σουπας μισογεματη μαγειρικη σοδα σε 250 ml νερο ανακατευω καλα και ριχνω λιγο λιγο κυριως να παει στα σημεια με το προβλημα μετα βαζω h&s κατα της ξηροδερμιας(με το αμυγδαλο) μασαζ για 3-5 λεπτα ξεπλυμα και μετα ριχνω σκετο μηλοξιδο (αραιωμενο δεν μου εκανε και πολλα) το αφηνω για 3 λεπτα περιπου και ξεπλενω με κρυο νερο!στις αρχες στα προβληματικα σημεια το μυλοξιδο με ετσουζε αλλα ομως ετσι εκανε παπαδες!και ο χυμος λεμονιου πανω κατω τα ιδια αποτελεσματα με το μηλοξιδο μου εχει στην σ.δ.
σε ευχαριστω για την απαντηση..βαζεις και μινοξιδιλη?ρωταω γιατι την εχω περιορισει πολυ εδω και δυο βδομαδες λογω της σ.δ αλλα πρεπει να την ξεκινησω παλι και η μινοξιδιλη νομιζω μου φερνει σδ...
 

dimitris50423

Well-Known Member
η λοσιον μινοξιδιλης προκαλει εξαρση στη ΣΔ. αν πρεπει να βαλετε χρησιμοποιηστε αφρο. επισης για τη ΣΔ καθημερινο λουσιμο και καλο μασαζ στα σημεια που εχουν νιφαδες..
ακομη και οταν καθαρισει το κεφαλι θελει παλι λουσιμο καθε μερα για να μεινει καθαρο. ;)
μακρια απο εμας..
 
η λοσιον μινοξιδιλης προκαλει εξαρση στη ΣΔ. αν πρεπει να βαλετε χρησιμοποιηστε αφρο. επισης για τη ΣΔ καθημερινο λουσιμο και καλο μασαζ στα σημεια που εχουν νιφαδες..
ακομη και οταν καθαρισει το κεφαλι θελει παλι λουσιμο καθε μερα για να μεινει καθαρο. ;)
μακρια απο εμας..
τωρα εχω εξαρση σδ!πηγα στο αττικον και μου εδωσαν το globex 3 φορες την εβδομαδα για 3 βδομαδεσ και ενα αλλο το ολιπροξ...3φορεσ και αυτο ενναλαξ..εβαζα λοσιον μινοξιδιλης με κορτιζονη μειγμα πολυ καιρο αλλα το αραιωσα τησ τελευταιες 2 βδομαδες σχεδον 2 φορες την εβδομαδα...περσι ειχα παθει κατι αναλογο αρχες καλοκαιριου απο σκετο ριγκαιν 5% 2 φορες την ημερα και το γυρισα στον αφρο μια φορα την ημερα απο μισο καπακι και εβαζα και νεοπτιντ μια φορα την ημερα.. η φαγουρα και η πυτιριδα σταματησε βεβεια τα ελουζα καθημερινα η τριχοπτωση ομως επειδηνωθηκε πολυ με αποτελεσμα απεκτησα μια αραιωση μπροστα απο αυτη την αλλαγη..και μετα απο 2 μηνες ξαναγυρισα στη λοσιον που βαζω χρονια οπως σου ειπα στην αρχη με τη κορτιζονη..εκει σταθεροποιηθηκε η αραιωση αλλα τωρα βλεπω ξανα κυλαω..δεν ξερω τι να κανω!ειμαι απελπισμενη!μου εχει γινει εμμονη ιδεα!παω σε δερματολογους και δεν χουν κατι διαφορετικο να προτεινουν,,,αυτο που θελω να καταληξω ειναι οτι η αλλη λυση οκ ειναι ο αφρος αλλα θα μου κανει δουλεια η θα χειροτερεψω?διαβαζα χθες για τον αφρο κριτικες στο ξενο sight tou rogaine σε γυναικες και υπηρχε ενα 30%που δεν ηταν ευχαριστημενη..ποια ειναι η γνωμη σου?
 

dimitris50423

Well-Known Member
Το ιδιο πραγμα ειναι και ο αφρος αρκει να πηγαινει στο κεφαλι και να μην μενει στο μαλλι. Με τη λοσιον ειναι πιο ευκολο. Παρε απο ιντερνετ αφρο στα φαρμακεια εχει διπλασια τιμη. Το oliprox σε βοηθησε; το εχω ακουσει και απο αλλους.
 

mike29

Active Member
Οπως γραφω παραπανω στο λουσιμο ΟΧΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ για σ.δ!καθε 2η ειναι το τελειο οπως το τσεκαρα πανω μου για μηνες και μηνες!με σκετο σαμπουαν που ειναι πιο light το λουσιμο ενταξει και καθε μερα!εγω παντος μινοξιδιλη δεν βαζω σε καμια περιπτωση μ αυτα που εχω διαβασει για σακουλες στα ματια πρηξιμο προσωπου μετα απο καποιο καιρο σταματαει η αποδοση κτλ ασε που δεν φρεναρει σε καμια περιπτωση την Α.Α!σε πολλους μπορει να βγαζει καποιες τριχες αλλα η καραφλα απο κατω μεγαλωνει μια χαρα!και μολις σταματανε πεφτουν οι τριχες τις μινοξ και φαινεται και η επεκταση της καραφλας!εγω τωρα κοιταζω μονο η σ.δ να ειναι στο μηδεν και βλεπω μαζι και η τριχοπτωση ειναι κομπλε!σε μενα βλεπω μεγαλυτερος κινδυνος ειναι η σ.δ παρα η Α.Α!η σ.δ θα μπορουσε να μου καταστρεψει το μαλλι σε χρονο μηδεν αν την αφηνα!
 

dimitris50423

Well-Known Member
Mike ειναι αναλογα και το κεφαλι σε αυτους που δεν λαδωνει το μαλλι ισως να μπορουν και ανα 2 μερες. Για λιπαρο κεφαλι εστω και λιγο πρεπει να καθαριζει γιατι αυξανουν οι νιφαδες και αν γινουν πλακες κλαφτα. Μετα φευγει μαλλι. Ειναι τρομακτικο θεαμα να ξεκολανε πλακες γεματες τριχες μεσα.
 

mike29

Active Member
Ξερω dimitris δεν ειμαι ασχετος χρονια τα ψαχνω αυτα!εγω ειμαι στην κατηγορια με λιπαροτητα!ειχα τοση πολυ λιπαροτητα που οταν λουζομουν την επομενη μερα μου ελεγαν αν εβαλα ελαιολαδο η καποιο λαδι στο μαλλι!ετσι οπως τα λουζω τωρα,μαγειρικη σοδα με σαμπουαν και μετα μηλοξιδο ανα 2η μερα μερα μου κραταει πιο πολυ το αποτελεσμα και εκτος του οτι η σ.δ ειναι στο μηδεν η λιπαροτητα εχει βελτιωθει πολυ!την επομενη αν ειχα εντονη λιπαροτητα θα τα ελουζα μονο με το σαμπουαν και μηλοξιδο γιατι βλεπω η μαγειρικη σοδα δουλευει καλυτερα καθε 2η μερα!αυτα τα βλεπω στο δικο μου κεφαλι σε αλλους αν θα δουλευει το ιδιο δεν μπορω να ξερω.την επομενη μερα αν θελω κατι εξτρα για σ.δ βαζω και στο δερμα μισο μισο λεμονι μηλοξιδο και το αφηνω!αυτο με τις πλακες dimitris αστα να πανε!και να ηταν μονο αυτο να πεφτουν τα μαλλια με τις πλακες σε συγκεκριμενα σημεια και να αραιωνεις τι καλα που θα ηταν!εγω ειχα και αισθηση εγκαυματος πονος στις ριζες ξηροδεμια που ειχε καλυψει ολο το δερμα λες και το περασα με τσιμεντο και οτι μπορεις να φανταστεις!τι ωραια μα τι ωραια που θα ηταν να ειχα τουλαχιστον μονο Α.Α!!αλλα δυστυχως δεν ημουν τυχερος.
 
Μπλουζα