Daktarin σκόνη

scubas

Member
Scuba γενικώς εντυπώσεις απο τη σκόνη? Είδες καμιά πύκνωση, αραίωση??Κάνεις παράλληλα και τη θεραπεία με τη μέντα?
Αδιαμφισβήτητα βοηθάει στην ποιότητα της τρίχας και στους μύκητες του δέρματος της κεφαλής! Είδα και βελτίωση, αλλα κάνω και την θεραπεία με μέντα παράλληλα καθώς και roller .Ομως την περίοδο της dactarin αυξήθηκε ο ρυθμός ανάπτυξης.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Εχω να αναφερω ακριβως ιδια αποτελεσματα με τον @scubas . Μειωση τριχοπτωσης σιγουρα κατα 70%, βελτιωση τριχας.. ακολουθω θεραπεια με μεντα καθε βραδυ, και πρωι μετα το λουσιμο dactarin με μινοξ. + 1 φορα ρολλερ 1,5 mm/βδομαδα. Γνωριζουμε οτι η σκονη dactarin δεν πρεπει να ξεπερνα τις 5,6 εβδομαδες συνεχους χρησης. Το θεμα ειναι το διαστημα διακοπης της χρησης της και επανεναρξη της και κατα ποσο αποδοτικο ειναι αυτο.. εχει κανεις καμμια γνωμη?
 

fotisI

Member
Παιδιά εγώ που το βάζω εδώ και μήνες βλέπω ότι μια χαρά δουλεύει ακόμα. Μου έχει τυχει 1-2 φορές να μην βάλω και επειδή επιστρέφουν τα συμπτώματα σδ μετά από 4-5 μέρες μη εφαρμογής το ξαναθυμαμαι και ξαναβαζω.
Τρίχες βλέπω στα χέρια μου μόνο αν τα ταλαιπωρω για αρκετή ώρα και ελάχιστες.
Ο δερματολογος(όνομα στην περιοχή μου) μόλις το άκουσε ξαφνιάστηκε, αλλά μόλις το σκέφτηκε λίγο επαλήθευσε ότι οι μύκητες παίζουν ρόλο 25-35% στην τριχόπτωση και όταν οφείλεται σε αυτούς σίγουρα θα δω αποτελέσματα.
Εγώ έχω ακόμα θέμα με τους μύκητες στο πρόσωπο, μάλλον λόγο αντιβιωσης...
 

scubas

Member
Παιδιά εγώ που το βάζω εδώ και μήνες βλέπω ότι μια χαρά δουλεύει ακόμα. Μου έχει τυχει 1-2 φορές να μην βάλω και επειδή επιστρέφουν τα συμπτώματα σδ μετά από 4-5 μέρες μη εφαρμογής το ξαναθυμαμαι και ξαναβαζω.
Τρίχες βλέπω στα χέρια μου μόνο αν τα ταλαιπωρω για αρκετή ώρα και ελάχιστες.
Ο δερματολογος(όνομα στην περιοχή μου) μόλις το άκουσε ξαφνιάστηκε, αλλά μόλις το σκέφτηκε λίγο επαλήθευσε ότι οι μύκητες παίζουν ρόλο 25-35% στην τριχόπτωση και όταν οφείλεται σε αυτούς σίγουρα θα δω αποτελέσματα.
Εγώ έχω ακόμα θέμα με τους μύκητες στο πρόσωπο, μάλλον λόγο αντιβιωσης...
Πόσους μήνες βάζεις συνεχόμενα?Επίσης σου είπε τίποτα για διακοπή?
 

fotisI

Member
Πόσους μήνες βάζεις συνεχόμενα?Επίσης σου είπε τίποτα για διακοπή?
Κανά εξάμηνο σίγουρα. Ηρέμησε το κεφάλι μου από τότε. Για διάρκεια ξέχασα να ρωτησω.
Πάντως λόγο διατροφής πολλοί άνθρωποι έχουν θέμα με τους μύκητες τα τελευταία χρόνια.
 
και πως κυκλοφορείτε έξω με την σκόνη; όταν βάζω κάνει μπαμ ότι έχω ακόμα και την επομένη μέρα, πάει και κάθετε πάνω στο scalp
 

fotisI

Member
Να μην βάζεις πολύ. Το βάζω πριν πέσω για ύπνο και μέχρι το πρωι εξαφανίζεται. Ίσως λόγο λιπαροτητας.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Οταν τη βαζεις φαινεται αλλα το επομενο πρωι εξαφανιζεται. Εγω τα ανακατευα ολα μαζι τα μαλλια και πηγαινε παντου. Δεν εβαλα πολλες φορες γιατι πλεον δεν εχω θεμα με νιφαδες ευτυχως. Ουτε με h&s δεν χρειαζεται να λουζομαι που με βοηθησε οταν ειχα προβλημα.
 

mike29

Active Member
Εδω παντος λεει οτι η σμηγματορροικη δερματιτιδα και η ψωριαση ειναι το ιδιο νοσημα
http://www.belife.gr/magazine/content/view/1456/
και εδω μια καλη θεραπεια με βιταμινη d3
http://www.pharmagel.gr/page.php?pid=96
δεν εχω οπτικα σημαδια σ.δ αρχισα d3 συνεχιζω και την daktarin εδω και 2μιση μηνες!ακομα στην πυκνωση τιποτα ιδιαιτερο.στα σημεια που δεν ειχα θεμα και πηγαινε σκονη εβλεπα μια ξηροδερμια! ισως παω στο 6μηνο και αν δεν δω τπτ θα γυρισω στα δοκιμασμενα στο κεφαλι μου ελαια που εβαζα για χρονια μεχρι τα μεσα του 2014 που ειχαν εξαφανισει την σ.δ και ειχα αρχισει να βλεπω και μια πυκνωση!
 

vag25

Well-Known Member
Μου έχει τυχει 1-2 φορές να μην βάλω και επειδή επιστρέφουν τα συμπτώματα σδ μετά από 4-5 μέρες μη εφαρμογής το ξαναθυμαμαι και ξαναβαζω.

Πως πας Φωτη.
Εχουμε το ιδιο προβλημα και καποια στιγμη θα δοκιμασω και εγω σιγουρα την Dakt. Δοκιμαζω πολλα ανα 3μηνο-4μηνο και οταν εχω αποψη θα ενημερωνω.

Καποιες ερωτησεις εχω.
1.Πως πας απο θεμα πυκνωσης και ειδικα crown αν εχεις θεμα θα με ενδιαφερε να μου πεις.
2.Αφου βλεπεις οτι μετα απο 4-5 μερες βλεπεις οτι ξανα εμφανιζεται γιατι δεν το βαζεις ανα 2 μερες ή 3 για το δοκιμη?
3.Ουσιαστικα δεν αποτελει θεραπεια αλλα συντηρηση ετσι? Γιατι οταν το σταματουσες θα επρεπε να σε κραταει καπως καλα. Ρωταω γιατι δοκιμασα αλοη apo φυτο με πολυ καλα αποτελεσματα για ενα τριμηνο και αναρωτιεμαι αν θα μπορουσαμε να δουλεψουμε με daktarin αρχικα και μετα να κανουμε συντηρηση με αλοη. 2 μερες αλοη και 1 break δουλευε καλα. Θα τη ξαναδοκιμασω καποια στιγμη για 4 μηνες αυτη τη φορα με προσθηκη ρολερ για να δω πως δουλευει.
 

fotisI

Member
Πως πας Φωτη.
Εχουμε το ιδιο προβλημα και καποια στιγμη θα δοκιμασω και εγω σιγουρα την Dakt. Δοκιμαζω πολλα ανα 3μηνο-4μηνο και οταν εχω αποψη θα ενημερωνω.

Καποιες ερωτησεις εχω.
1.Πως πας απο θεμα πυκνωσης και ειδικα crown αν εχεις θεμα θα με ενδιαφερε να μου πεις.
2.Αφου βλεπεις οτι μετα απο 4-5 μερες βλεπεις οτι ξανα εμφανιζεται γιατι δεν το βαζεις ανα 2 μερες ή 3 για το δοκιμη?
3.Ουσιαστικα δεν αποτελει θεραπεια αλλα συντηρηση ετσι? Γιατι οταν το σταματουσες θα επρεπε να σε κραταει καπως καλα. Ρωταω γιατι δοκιμασα αλοη apo φυτο με πολυ καλα αποτελεσματα για ενα τριμηνο και αναρωτιεμαι αν θα μπορουσαμε να δουλεψουμε με daktarin αρχικα και μετα να κανουμε συντηρηση με αλοη. 2 μερες αλοη και 1 break δουλευε καλα. Θα τη ξαναδοκιμασω καποια στιγμη για 4 μηνες αυτη τη φορα με προσθηκη ρολερ για να δω πως δουλευει.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Βάζω όχι τόσο συχνά πλέον, έχει ηρεμήσει το κεφάλι μου. Έχουν δυναμώσει όλες οι τρίχες, ειδικά εκεί που είχα θέμα, στους σμηγματογόνους αδένες. Μόλις απαλλαγείς από τους μύκητες ίσως μια συντήρηση αρκεί. Η διατροφή είναι σημαντική πάντως...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
Εχεις δει καποια πυκνωση?
Καθε ποτε βαζεις?

σιγουρα παιζει ρολο η διατροφη, εχω κοψει το κρεας και εχω μειωσει το αγχος και αυτη τη χρονια ειχα πολυ λιγοτερες περιοδους εντονης φαγουρας απο οτι την προηγουμενη.

Σκεφτομαι και την καταναλωση χυμου λαχανικων καποια στιγμη. Σιγουρα απο μεσα πρεπει να το φτιαξουμε.
 

mike29

Active Member
Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Βάζω όχι τόσο συχνά πλέον, έχει ηρεμήσει το κεφάλι μου. Έχουν δυναμώσει όλες οι τρίχες, ειδικά εκεί που είχα θέμα, στους σμηγματογόνους αδένες. Μόλις απαλλαγείς από τους μύκητες ίσως μια συντήρηση αρκεί. Η διατροφή είναι σημαντική πάντως...
fotisl με τους μυκητες και την διατροφη οκ!!!εχω βαρεθει να τα διαβαζω τα ιδια και τα ιδια!!στο θεμα ΠΥΚΝΩΣΗΣ ΕΠΑΝΕΚΦΥΣΗΣ μπορεις να ενημερωσεις ναι η οχι??????
 

dimitris50423

Well-Known Member
Δεν νομιζω οτι μπορουμε να περιμενουμε πυκνωση απο μια σκονη για μυκητες τοπικη. Απλα αν τελικα διωξει τους μυκητες και τη Σδ τοτε το τριχωτο θα ειναι πιο υγειες αρα και οι τριχες σε καλυτερη κατασταση. Η σδ ριχνει και αποδυναμωνει τις τριχες. Επισης λουσιμο καθημερινο με καταλληλα σαμπουαν ειναι απαραιτητο κατα τη δικη μ γνωμη.
 

mike29

Active Member
Εγω παντος λεω για μικρη πιθανοτητα επανεκφυσης γιατι η σ.δ απο προσωπικη παρατηρηση εφοσον με τον καιρο αν μηνει ανεξελεγκτη μπορει να κανει αραιωση εφαμιλλη τις Α.Α αναπτυξη φλεγμωνης αυξηση μυκητων λιπαροτητας πονος στις ριζες πλακες ισχυρη ξηροδερμια πυτιριδα και οτι αλλο θες απο δερματικα..εφοσον εστω και τοπικα αφαιρεσουμε ολα τα συμπτωματα και τα παμε στο 0 κατι νομιζω θα γινει σε πυκνωση!!εκτος αν η σ.δ ειναι η Α.Α νουμερο 2 που οτι τριχα ριχνει δεν ξαναγυριζει με τιποτα!!
 

paisot

Member
Καλησπέρα παιδιά. Το απόγευμα που θα περάσω από το φαρμακείο, θα πάρω και τη σκόνη-πούδρα dactarin για να δοκιμάσω και εγώ. Τη θέλω μήπως και μου κάνει τίποτα για κάτι ερεθισμούς-φαγούρα που έχω και για να "ζωντανέψει" και λίγο τα μαλλιά, μιας και είναι σαν "ταλαιπωρημένα" και δεν σηκώνονται καθόλου τα πάνω, ενώ τα γύρω γύρω μαλλιά φουντώνουν μια χαρά. Από πότε να ελπίζω αποτέλεσμα? Και επίσης, για αρχή κάθε πότε να την βάζω? Κάθε μέρα? Ευχαριστώ
 

scubas

Member
εγω το δοκίμασα ένα μηνα μόνο με πολύ καλά αποτελέσματα τα οποία και είχα γράψει. Τώρα απο φθηνόπορο πάλι
 
Κι εγω επισης πολυ καλα αποτελεσματα (minox-roller), απλως για συνεχη χρηση πανω απο 4-5 βδομαδες λογικα δε συνισταται..

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mike29

Active Member
Εγω συνεχιζω χωρις διακοπη σε μια βδομαδα θα εχω κλεισει 4 μηνες!λουζω το μαλλι και βαζω daktarin καθε δευτερη μερα!μεχρι στιγμης μηδεν παρενεργειες μηδεν σ.δ το μαλλι ειναι λιγο πιο ζωντανο και ελαφρια καλυτερα.
 
Μπλουζα