Daktarin σκόνη

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Παιδιά αν κάτσουμε να το αναλύσουμε θα ανοίξουμε μεγάλο θέμα. Η δράση του εξηγείται μια χαρά εδώ
http://www.galinos.gr/web/drugs/main/substances/miconazole

Η μικοναζόλη (miconazole) είναι μια αντιμυκητιασική ιμιδαζόλη και αλληλεπιδρά με την 14-α δεμεθυλάση του κυτοχρώματος P-450, ένα ένζυμο απαραίτητο για τη μετατροπή της λανοστερόλης σε εργοστερόλη. Η εργοστερόλη αποτελεί βασικό συστατικό της κυτταρικής μεμβράνης των μυκήτων, οπότε η αναστολή σύνθεσής της, έχει ως αποτέλεσμα την αύξηση της διαπερατότητας της κυτταρικής μεμβράνης των μυκήτων και κατά συνέπεια την έξοδο κυτταροπλασματικού περιεχομένου.

Αναστέλλει την εργοστερόλη. Η εργοστερόλη είναι αυτή που με την ηλιακή ακτινοβολία μετατρέπεται σε βιταμίνη D2. Ουσιαστικά δηλαδή επεμβαίνει στις στερόλες (Sterol esters) απ όπου προέρχεται και το σμήγμα, η λιπαρότητα δηλαδή που βλέπουμε στο δέρμα. Με τον καιρό, το στεγνώνει. To ίδιο που κάνει δηλαδή και η κετοκοναζόλη.

Μέσω αυτού του μηχανισμού και μιας και το δέρμα μπορεί να συνθέσει από μόνο του τοπικά στεροειδή ορμόνες, τις αποτρέπει. Εν ολίγοις μειώνει και την τοπική σύνθεση των ανδρογόνων. Προφανώς αυτό θα μπορούσε να θεωρηθεί καλό. Επίσης έχει και θετική δράση στις καλές προσταγλανδίνες που αφορούν το μαλλί.

Μέσα στις στερόλες όμως, είναι και η σύνθεση της χοληστερόλης όπως και στεροειδών ορμονών που εξαρτώνται από αυτή. Δίχως αυτή το δέρμα δεν ανανεώνεται και με τον καιρό γερνάει ενώ σιγά σιγά μένει απροστάτευτο από πολλές παθήσεις και κυρίως από την ηλιακή ακτινοβολία.
Όλα αυτά είναι ένα μικρό περιληπτικό μέρος της δράσης των αντιμυκητιασικών. Κάποιοι αναφέρονται και σε συσσώρευση τοξινών στο δέρμα, ενώ η δράση της D2 είναι πολύ αμφιλεγόμενη ακόμα σε επιστημονικές μελέτες, δίχως να έχουν βγάλει σταθερά συμπεράσματα.

Ούτε προτρέπω κάποιον να το βάζει, ούτε τον αποτρέπω και σίγουρα όταν υπάρχει δερματικό πρόβλημα, είναι μια καλή θεραπεία, αλλά το κατά πόσο μπορεί να εφαρμόζεται σε ένα υγιέστατο δέρμα, είναι άλλο θέμα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Sandy

Active Member
Ευχαριστούμε @GOMI ! Εγω θα το δοκιμάσω για πολυ λιγο κ θα βαζω ελάχιστα να δω τι θα γίνει,δεν το θέλω για μακροχρόνια θεραπεία !
Να σας ρωτησω ρε παιδια τι διαφορά εχει σμηγματοροικη δερματίτιδα με ξηροδερμία ; Εγω τα βασικά συμπτώματα που εχω ειναι μερικές φορες όταν ξύνω το κεφάλι μου βγάζω ξηρο δερμα λες κ δεν λούστηκα καλα ενώ δεν ισχύει κάτι τέτοιο ,ειναι ασπράκια μικρά κ μεγάλα κ αυτο συνήθως το εχω μπροστά κ πλαγιά στο κεφάλι ! Επίσης λάδωνω απίστευτα μερα παρά μερα πρέπει οπωσδήποτε να πλενομαι! Επίσης μερικές φορες βαςικα Συχνά εχω κ φαγούρα οχι έντονη σαν τσιμπηματάκια !ερυθρο δερμα εχω λιγο μόνο όταν το ξύνω !
Κ κάτι αλλο την σκόνη την ρίχνουμε λιγο κ σε όλο το κεφάλι ;
 

Briner

Active Member
Πάντως, εγώ που έχω ΣΔ με όλα τα συμπτώματά της, δοκίμασα την κορτιζονούχα κρέμα Daktodor και μπορώ να πω ότι δεν κάνει δουλειά, σε σχέση με την Fucicort που με καθαρίζει πλήρως σε 2-3 ημέρες. Βάσει αυτού, είμαι αρκετά επιφυλακτικός στο τι απόδοση μπορεί να έχουν οι «light» εκδοχές της σε πούδρα και σε κρέμα.

Ωστόσο, βάζω την κρέμα Daktarin σε συνδυασμό με τη λοσιόν που χρησιμοποιώ. Όχι βέβαια ότι έχω επανέκφυση, αλλά νιώθω το μαλλί μου πιο δυνατό και λίγο πιο πυκνό. Τώρα, εάν αυτό δεν οφείλεται σε αυθυποβολή, δεν ξέρω που να το αποδώσω (κρέμα ή λοσιόν, ή και τα δυο μαζί).
 

fotisI

Member
Παιδιά μιας και είμαι ο παλιότερος που το δοκιμάζει, δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα από την χρήση. Δεν βλέπω τρίχες στο χέρι όπως παλιά...
Το μόνο που με έχει προβληματίσει είναι ότι μετά από 2 μήνες αντιβιωση, έχω εμφανίσει σδ σημειακά στην μύτη κ στο σαγόνι, και έτσι και πιω κάτι με ζάχαρη, φουντώνει η σδ στο πρόσωπο.
 

aetos

Member
Εγω σταματησα την χρηση του dactarin..μια εβδομαδα την χρησιμοποησα...εχω την αισθηση οτι μου αδυνατησε την τριχα...ειχα σταμπαρει κατι αναπτυσσομενα τριχακια που ειχαν βγει με την μεντα..παρατηρησα οτι εγιναν χνουδι η αδυνατισαν..τελος παντων μπορει να ειναι τυχαιο γεγονος...σταματησα την σκονη και ξεκινησα να πινω ελαιολαδο..βεβαια να πω οτι αυτην την περιοδο δενεχω καποθο προβλημα σ.δ...
 

mike29

Active Member
Το μόνο που με έχει προβληματίσει είναι ότι μετά από 2 μήνες αντιβιωση, έχω εμφανίσει σδ σημειακά στην μύτη κ στο σαγόνι, και έτσι και πιω κάτι με ζάχαρη, φουντώνει η σδ στο πρόσωπο.
Για την αντιβιωση ειχα διαβασει αν δεν παιρνεις μετρα προφυλαξης οπως προβιοτικα κτλ πολλοι αναπτυσουν καντιντιαση θελει προσοχη.εγω στο προσωπο ειχα εμφανισει πολυ λιγο σ.δ αλλα μου εξαφανιζεται τελειως με πλυσιμο με μαγειρικη σοδα και μετα εφαρμοζω μυλοξιδο το αφηνω και ειμαι μια χαρα!!
 

mike29

Active Member
Ποσο καιρο χρησιμοποιεις την σκονη ??
23 μερες και καταλαβαινω οτι σε μενα δουλευει καλα γιατι οταν αφηνω τα μαλλια αλουστα λιγες μερες δεν εχω κανενα συμπτωμα τις σ.δ ενω χωρις την σκονη θα ειχα ερεθισμους και γενικα μια ασχημη αισθηση..παντος οταν ειχα βαρια σ.δ ο ενας δερματολογος μου ειχε πει οτι δεν εχω κανενα θεμα με μυκητες και οτι ειναι καθαρα θεμα λιπαροτητας και ο δευτερος παλι δεν εχω συμπτωματα απο μυκητες και δεν ηξερε πια αιτια μου εκανε σ.δ!!ευτυχως η σκονη στην περιπτωση μου δουλευει και βοηθαει το μαλλι και την σ.δ!
 

billaros

Active Member
παιδια τι γνωμη εχετε για τις καψουλες ??τυπου kerastage (τις αμπουλες).βγαινουν καινουργιεσ τριχες που λεει η μουφα?
 

scubas

Member
Παιδιά παρατήρησα το εξής. Βάζω Dactarin 20 μέρες στην αρχή μου χόνδρινε την τρίχα και βελτιώθηκε πολύ η τριχόπτωση 6-7 τρίχες στην εφαρμογή και αλλές 10-15 στην μέντα αλλά δεν έκανε και πολλά στις κοκκινίλες (μύκητες) τις οποίες τις είχα από το καλοκαίρι ίσως και νωρίτερα, τότε τους είδα γιατί ξύρισα το κεφάλι μου.
Εδώ και 3-4 μέρες οι κοκκινίλες εξαφανίστηκαν αλλά μου έχει αυξήσει την τριχόπτωση αρκετά, καμιά 20αριά στην εφαρμογή και καμιά 20αριά στην μέντα. Σκέφτομαι λoιπόν μήπως λειτουργεί όπως το fungoral και όταν έχεις μύκητες σου δημιουργεί shedding (σε κάποιους όπως το λέει και στις οδηγίες ) Από την άλλη τώρα εχει αυξήσει το χνούδι οπότε παρά την έντονη τριχόπτωση το μαλλί φαίνεται καλύτερα εν τέλει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mike29

Active Member
Από την άλλη τώρα εχει αυξήσει το χνούδι οπότε παρά την έντονη τριχόπτωση το μαλλί φαίνεται καλύτερα εν τέλει.
Και σε μενα εχουν αυξηθει παρα πολυ τα χνουδια ειναι γεματο μικρα αλλα πολυ αδυνατα τριχακια τριχοπτωση μεχρι τωρα δεν βλεπω να την εχει αυξησει και σημασια εχει που το μαλλι φαινεται λιγο καλυτερα!!
 

nikosssss

Active Member
Σε μενα πάλι έχει δουλέψει 100% όπως θα ήθελα. Η τριχόπτωση έχει σταματήσει μαχαίρι κυριλοκεκτικά. Στο μπάνιο έχανα 10-15 τρίχες, χώρια αυτές που έχανα κατα της διάρκεια της μέρες, και τώρα δεν βλέπω καμία. Σίγουρα χάνω κάποιες μέσα στη μέρα αλλά στο λούσιμο τίποτα όπως φαίνεται. Η ποιότητα της τρίχας έχει καλυτέρευση αρκετά και το crown δείχνει σαν να έχει μπουκώσει...Όπως και να χει βλέποντας και κάνοντας μιας και είμαι ακόμα στις 2 βδομάδες...Αν παρατηρήσω κάποιο shedding θα ενημερώσω...

Υπάρχει περίπτωση η θεραπεία κάποια στιγμή να αρχίσει να ''μπουκώνει'' και να δώσει αντίθετα αποτελέσματα? Η εφαρμογή πρέπει να γίνεται με κάποια σύνεση ή το προιόν είναι άφοβο? Εγώ προσωπικά βάζω κάθε βράδυ μετά το μπάνιο...
 

scubas

Member
Ετσι ακριβώς λειτούργησε και σε εμένα. Αλλα την τριτη εβδομάδα ξεκίνησε το shedding. Στο crown έχει κάνει φοβερή δουλεια . Ενώ χάνω πολλές τρίχες καμια 50αρια, εχω βγάλει χνούδι και δέν φαίνεται μεγάλη αραίωση. Επίσης εχω δεί χνούδια να γίνονται τρίχες . Δέν ξέρω όμως μήπως η τριχόπτωση οφείλεται στην λήψη κρεατίνης .
 

nikosssss

Active Member
Σκέφτομαι να κάνω κάποιες εξετάσεις απο βδομάδα ορμονικές και αιματολογικές λογικά. Για Αρχή θέλω να ελέγξω οιστρόνη στην οποία οφείλεται και η σδ και έπειτα βλέπουμε. Μου έχει παραθέσει και κάποιο μέλος απο δω μέσα κάποιες βασικές εξετάσεις. Λογικά θα τις κάνω....
Σε περίπτωση που η τριχόπτωση οφείλεται καθαρά σε σδ με daktarin μπορεί να πει κανείς οτι καθάρισε?? Η θεραπεία αυτή καταπολεμά την σδ που προέρχεται απο αυξημένη οιστρόνη αλλά δεν κατεβάζει και την οιστρόνη σωστά?? Κοινώς μετά τις εξετάσεις αν δει κάποις αυξημένη αυτη την ορμόνη πρέπει κάπως να την κατεβάσει ώστε να σταματήσει να έχει τριχόπτωση? Είναι εφικτό κάτι τέτοιο?
 

scubas

Member
Τελικά από την κρεατίνη ήταν το shedding γιατί με το που την ελάττωσα έπεσα από 50 σε καμια 15αριά τρίχες.
 

nikosssss

Active Member
Scuba γενικώς εντυπώσεις απο τη σκόνη? Είδες καμιά πύκνωση, αραίωση??Κάνεις παράλληλα και τη θεραπεία με τη μέντα?
 
Μπλουζα