Daktarin σκόνη

nikosssss

Active Member
Scubas επειδή απο οτι κατάλαβα μάλλον κάνουμε την ίδια θεραπεία (μέντα και daktarin), έχει σταματήσει τη μέντα ή συνεχίζεις??
Λοιπόν να πω και εγώ την εμπειρία μου. Δεύτερη μέρα εφαρμογής daktarin, πραγματικά εκπληκτικά αποτελέσματα...Το καλό σε μένα είναι οτι η συγκεκριμένη πούδρα δουλεύει και σαν...toppik. Λόγω χρώματος στο δέρμα και επειδή είμαι ξανθός, η ψευδαίσθηση που δημιουργεί σαν toppik είναι εκπληκτική...
Οσον αφορά την τριχόπτωση. Κόπηκε μαχαίρι. Σήμερα γύρισα απο δουλεία χωρίς να έχω ακουμπήσει το κεφάλι μου όλη μερα, το τίναξα με έντονο τρίψημο στον νιπτήρα και δεν έπεσε...ούτε μια τρίχα. Συνεχίζω παρόλα αυτά και τη μέντα μέχρι να τελείωσει το μπουκαλάκι και λογικά μετά μένω μόνο σε σκόνη daktarin. Είναι και ιδιαίτερα εύχρηστο γιατί δεν σε περιορίζει με τη λαδίλα και μετά απο 10 λεπτά το πολύ πας όπου θες. Ξαναλέω οτι σε μένα όμως λειτουργεί σαν toppik, καθώς κάποιος είχε πει οτι δεν μπορώ να το φοράω στη δουλειά γιατί θα έιμαι σαν αλευρομένος κουραμπιές...:p:p.Καμία σχέση. Ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα...;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Να πω οτι χρησιμοποιω κ εγω dactarin εδω κ 3 μερες.. δειχνει να μειωνει την τριχοπτωση κατα πολυ.. χρησιμοποιω μινοξ 1 φορα τη μερα, ξεκιναω κ μεντα αλλα λεω 3,4 φορες τη βδομαδα. Plus ρολλερ 1,5 mm που ειμαι ηδη στους 2 μηνες..εχει κανεις γνωση πανω στο θεμα dactarin συνδυαστικα με μινοξ. Μηπως θα επρεπε να αποφευγεται αυτος ο συνδυασμος?
 

mike29

Active Member
Οσον αφορά την τριχόπτωση. Κόπηκε μαχαίρι.
3 μερες χωρις να λουσω το μαλλι και η τριχοπτωση σχεδον σε μηδεν επιπεδα η αισθηση στο δερμα αψογη και λιπαροτητα στο μηδεν!!βλεπω και η ξηροδερμια εχει φυγει..
.Το καλό σε μένα είναι οτι η συγκεκριμένη πούδρα δουλεύει και σαν...toppik. Λόγω χρώματος στο δέρμα και επειδή είμαι ξανθός, η ψευδαίσθηση που δημιουργεί σαν toppik είναι εκπληκτική...
και γω βλεπω το μαλλι που ειναι προς το ξανθο καλυτερο και χωρις να φαινεται καθολου οτι εχω βαλει σκονη!!
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Να πω οτι χρησιμοποιω κ εγω dactarin εδω κ 3 μερες.. δειχνει να μειωνει την τριχοπτωση κατα πολυ.. χρησιμοποιω μινοξ 1 φορα τη μερα, ξεκιναω κ μεντα αλλα λεω 3,4 φορες τη βδομαδα. Plus ρολλερ 1,5 mm που ειμαι ηδη στους 2 μηνες..εχει κανεις γνωση πανω στο θεμα dactarin συνδυαστικα με μινοξ. Μηπως θα επρεπε να αποφευγεται αυτος ο συνδυασμος?

Ενισχύει την δράση της μίνοξ...μια χαρά συνδυασμός είναι και με το ρολλερ ακόμα καλύτερα. (εγώ χρησιμοποιώ miconazole για το ρολλερ)
 

scubas

Member
Scubas επειδή απο οτι κατάλαβα μάλλον κάνουμε την ίδια θεραπεία (μέντα και daktarin), έχει σταματήσει τη μέντα ή συνεχίζεις??
Λοιπόν να πω και εγώ την εμπειρία μου. Δεύτερη μέρα εφαρμογής daktarin, πραγματικά εκπληκτικά αποτελέσματα...Το καλό σε μένα είναι οτι η συγκεκριμένη πούδρα δουλεύει και σαν...toppik. Λόγω χρώματος στο δέρμα και επειδή είμαι ξανθός, η ψευδαίσθηση που δημιουργεί σαν toppik είναι εκπληκτική...
Οσον αφορά την τριχόπτωση. Κόπηκε μαχαίρι. Σήμερα γύρισα απο δουλεία χωρίς να έχω ακουμπήσει το κεφάλι μου όλη μερα, το τίναξα με έντονο τρίψημο στον νιπτήρα και δεν έπεσε...ούτε μια τρίχα. Συνεχίζω παρόλα αυτά και τη μέντα μέχρι να τελείωσει το μπουκαλάκι και λογικά μετά μένω μόνο σε σκόνη daktarin. Είναι και ιδιαίτερα εύχρηστο γιατί δεν σε περιορίζει με τη λαδίλα και μετά απο 10 λεπτά το πολύ πας όπου θες. Ξαναλέω οτι σε μένα όμως λειτουργεί σαν toppik, καθώς κάποιος είχε πει οτι δεν μπορώ να το φοράω στη δουλειά γιατί θα έιμαι σαν αλευρομένος κουραμπιές...:p:p.Καμία σχέση. Ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα...;)
Πρωί βάζω dactarin και ενώ είμαι μελαχρινός ,παρομοίως λειτουργεί σαν topik και μιώνει την τριχόπτωση! το βράδυ βάζω μέντα για ένα 3ωρο ενώ έχω τη σκόνη στο κεφάλι και εν συνεχεία τα ξεπλένω και τα δύο μαζί.(Επίσης κάνω κανονικά και Roller)
 

Briner

Active Member
Η δική μου «συνταγή»:

α) Το βράδυ 1-2 λεπτά ρόλερ, ίσα ίσα να ερεθιστεί η επιδερμίδα. Δεν κάνω τραυματισμό και γενικά δεν το ζορίζω.
β) Στο καπάκι, δική μου λοσιόν, η οποία μεταξύ άλλων περιέχει μέντα και τσίλι. Την αφήνω για μια ώρα. Είναι κάτι παραπάνω από αισθητή στο κεφάλι.
γ) Λούσιμο. Για να φύγει η λαδίλα της λοσιόν, αλείφω το κεφάλι με σκέτο σαμπουάν (χωρίς νερό) κι αφού το ξεπλύνω λούζομαι κανονικά με τα σαμπουάν μου.
δ) Αφού στεγνώσουν τα μαλλιά, βάζω κρέμα Dactarin και την αφήνω μέχρι το επόμενο λούσιμο.

Αφιερώνω δηλαδή συνολικά, μία έως μιάμιση ώρα περίπου στα μαλλιά μου.

Υπ' όψιν ότι, είτε βάζουμε κρέμα, είτε σκόνη, σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσεως δεν πρέπει να ξεπερνάμε τις 4-5 εβδομάδες συνεχούς εφαρμογής.
 

mike29

Active Member
Υπ' όψιν ότι, είτε βάζουμε κρέμα, είτε σκόνη, σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσεως δεν πρέπει να ξεπερνάμε τις 4-5 εβδομάδες συνεχούς εφαρμογής.
Οι οδηγιες χρησεως τις πουδρας λενε για τους μυκητες των ΠΟΔΙΩΝ!!στο κεφαλι για χρηση σμηγματορροικης δερματιτιδας κτλ δεν υπαρχει οδηγια χρησεως!!πιστευω κυριως στις περιπτωσεις Σ.Δ θα δωσει καποια επανεκφυση μεγαλη η μικρη λογο αιτιας αραιωσης οπως στον fotisl!!στις αλλες αν δεν υπαρχει παρομοιο θεμα μυκητων μπορει να οδηγησει η miconazole σε επανεκφυση?
 

Briner

Active Member
Αν αναφέρεσαι στην πούδρα, φυσικά και δεν γράφει για χρήση στο κεφάλι. Εν πάση περιπτώσει, ό,τι κι αν χρησιμοποιούμε και στις δυο περιπτώσεις υπάρχει όριο.
 

tasos33

Well-Known Member
Οι οδηγιες χρησεως τις πουδρας λενε για τους μυκητες των ΠΟΔΙΩΝ!!στο κεφαλι για χρηση σμηγματορροικης δερματιτιδας κτλ δεν υπαρχει οδηγια χρησεως!!πιστευω κυριως στις περιπτωσεις Σ.Δ θα δωσει καποια επανεκφυση μεγαλη η μικρη λογο αιτιας αραιωσης οπως στον fotisl!!στις αλλες αν δεν υπαρχει παρομοιο θεμα μυκητων μπορει να οδηγησει η miconazole σε επανεκφυση?
αν κανεις μια ανγνωση στις πειραματικες θεραπειες εδω μεσα, θα δεις οτι η σκονη αυτη ισως ειναι οτι πιο απλο εχουμε δοκιμασει
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Alkis30

Member
Θέλω να εντάξω τη σκόνη στο ημερήσιο πρόγραμμα μου -μιας και έχω ΣΔ- το οποίο είναι το εξής. 1η μέρα πρωί minox, αφού στεγνώσει βάζω toppik, βράδυ shen-mi. 2η μερα το ίδιο με διάφορα το βράδυ που πριν βάλω shen-mi,λουζομαι. Δηλαδή λούσιμο κάθε 2η μέρα βράδυ. Που μπορώ μέσα σε αυτο να εντάξω τη σκόνη ?
 

tasos33

Well-Known Member
Και πως θα βάζεις she min ενω εχεις τοπικ, πρακτικά ειναι αδύνατον αυτο εκτός κ αν η ποσότητα που βάζεις ειναι ελαχιστη
 

tasos33

Well-Known Member
Η daktarin με το τοπικ λογικά δεν έχει θέμα μια και η σκόνη μπορεί να αναμειχθεί με το τοπικ κ να φτασει στο δέρμα, μια φορά δείχνει να ειναι αρκετη ,χρονικά οποτε θες βαζεις , εχεις μεγάλη αραίωση? Πως συνδυάζει τοπικ με λοσιον ? Μου κανει εντύπωση γιατι ενα μέρος του τοπικ επικάθεται στο δέρμα οποτε ρίχνοντας λοσιόν ίσως να μην απορροφάτε απο το δέρμα αλλα απο το τοπικ..
 

Alkis30

Member
Λοιπόν. Καταρχήν η αραίωση μου είναι μεγάλη (έτσι τουλάχιστον τη βλέπω εγώ) .Εχω βρει λοιπόν την εξής πατέντα και ακολουθώ χωρίς προβλήματα και χωρίς να μου παίρνει ώρα στον καθρεύτη. Την 1η μέρα όπως είπα το πρωί βάζω minox (αφρό). Αυτό στεγνώνει σε 10 λεπτά βάζω toppik και φεύγω για δουλειά και εξωτερικές δραστηριότητες (με μαλλιά.. ). Το βράδυ πριν κοιμηθώ αφαιρώ την μεγαλύτερη ποσότητα του toppik απλά τρίβοντας το κεφάλι εκεί που βρίσκεται η σκόνη μέχρι αυτή να διαλυθει και να φύγει στο μεγαλύτερο μέρος της. Ετσι λοιπόν έχει "αδειάσει" πάλι το κεφάλι ώστε να βάλω shen-mi πάνω στο δέρμα με ευκολία. Την επόμενη μέρα το πρωί ακολουθώ την ίδια διαδικασία με τη διαφορά οτι πριν φύγω για δουλειά το toppik που χρειάζεται να βάλω είναι μικρότερης ποσότητας αφού όλο και κάτι έχει απομείνει από την προηγούμενη μέρα. Το βράδυ όμως λούζομαι (άρα λούσιμο κάθε 2 μέρες) οπότε το επόμενο πρωί θα βάλω περισσότερο toppik αναγκαστικά για να καλύψω την καράφλα. Πρακτικά λοιπόν η "δυσκολία" στην εφαρμογή minox και shen-mi είναι την μέρα που δεν έχω λουστεί και είμαι με toppik, αλλά όπως ανέφερα αφερώ με το χέρι τη μεγαλύτερη ποσότητα του για να έχω καλύτερη εφαρμογή των 2 σκευασμάτων.

Το ερώτημα μου είναι σε ποιά φάση ακριβώς θα πρέπει να βάζω και τη σκόνη daktarin. πχ θα πρέπει να μπαίνει πριν ή μετά την εφαρμογή ενός σκευάσματος όπως minox ή shen-mi ? Απαιτείται η εφαρμογή της καθημερινά ? Αν ναι για πόσο χρονικό διάστημα ?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Sandy

Active Member
Συγνώμη παιδια να ρωτήσω κάτι κ αν μπορέσει κ ο @GOMI να μου απαντήσει !
Μπορούμε αυτήν την σκόνη να την βάλουμε κ χωρίς να εχουμε σμηγματοροικη ; Μόνο 2 Φορες την εβδομάδα να την βαζω η μια φορά!Μόνο κ μόνο για να σταματήσουμε την τριχοπτωση η θα προκαλέσει μεγαλύτερο πρόβλημα λέτε;;;;;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@Sandy και γενικότερα όσοι ενδιαφέρεστε ρίξτε μια σε ότι αφορά τη συγκεκριμένη οικογένεια ενζύμων
https://en.wikipedia.org/wiki/Cytochrome_P450

Δεν είναι καθόλου αθώος ο τρόπος δράσης, αλλά έχει αρκετά υπέρ όπως δυστυχώς και κατά...Όπως και να χει θέλει προσοχή.
 

aetos

Member
Gomi για οσους δεν τα πολυπιανουμε τα αγγλικα θα μπορουσες να μας κανεις μια μικρη περιληψη στα ελληνικα..ευχαριστω
 

Sandy

Active Member
@Sandy και γενικότερα όσοι ενδιαφέρεστε ρίξτε μια σε ότι αφορά τη συγκεκριμένη οικογένεια ενζύμων
https://en.wikipedia.org/wiki/Cytochrome_P450

Δεν είναι καθόλου αθώος ο τρόπος δράσης, αλλά έχει αρκετά υπέρ όπως δυστυχώς και κατά...Όπως και να χει θέλει προσοχή.

Δεν καταλαβα τιποτα απ όσα λέει άμα μπορεις να το εξηγήσεις με δυο λόγια :oops: μπορεις να πάθεις κάτι άμα το βάζεις μια φορά την εβδομάδα ;
 
Μπλουζα