Daktarin σκόνη

Δεν το έκανα σύμφωνα με συμβουλή γιατρού, και για αυτό έγραψα "κακώς". Απλά είχα βολευτεί για μεγάλο χρονικό διάστημα όπου δεν είχα ενοχλήσεις.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mike29

Active Member
3η εφαρμογη μετα το λουσιμο και ηδη αρχιζω να αισθανομαι το δερμα καλυτερα:D!!την μια βαζω την πουδρα ως εχει μετα το λουσιμο και την αλλη την διαλυω μεσα στα ελαια και βαζω το βραδυ!!εγω παντος εννοειται οσο θα βλεπω καλο θα βαζω!!εξαλου και η σ.δ δεν εχει οριστικη θεραπεια και για χρονια η εφ ορου ζωης βλεπω να χρειαζομαι αντιμυκητιασικα σαμπουαν!!τωρα αν ειναι να περιμενω να περασει μεσω φυσικης αμυνας και να γιγαντωθει η σ.δ και να χασω γρηγορα ολα τα μαλλια απ την σ.δ και σε 5-10 χρονια η 30 οταν φτασω στα 80 να πω επιτελους λειτουργησε η φυσικη αμυνα και εφυγε οριστικα η σ.δ τι να το κανω??τωρα χρειαζομαι λυσεις για τα μαλλια και την καταραμενη σ.δ που τα μαδαει!!!
 

edyuser1

Active Member
mil-nt βγαλε και καμια φοτο τωρα που ειναι νωρις και κρατα ενα αρχειο για να το αναρτησεις εδω οταν με το καλο θα εχεις αποτελεσμα
 

mike29

Active Member
mil-nt βγαλε και καμια φοτο τωρα που ειναι νωρις και κρατα ενα αρχειο για να το αναρτησεις εδω οταν με το καλο θα εχεις αποτελεσμα

Ναι θα βγαλω και φωτος να υπαρχουν απ την εναρξη και εννοειται θα ενημερωνω για οτι θετικο η αρνητικο δω!
 

fotisI

Member
Παιδιά έχω βγάλει κάποια συμπεράσματα. Το πρόβλημα μας ξεκινά από τα μαλλιά αλλά δεν είναι το κυρίως. Η διατροφή μας φταίει για την ανάπτυξη των μυκήτων που μας αδυνατιζουν τις τρίχες. Έχω πειραματιστεί πολύ πάνω στο θέμα και τουλάχιστον για την δικιά μας τριχόπτωση βοηθά η μυκητοκτονος πουδρα. Όμως δεν πρέπει να μείνουμε εκεί. Πρέπει να δούμε γιατί οι μύκητες εξαπλώνονται και τι μπορούμε να κάνουμε για να τους διώξουμε...
Οπότε μέχρι να φτιάξουμε την διατροφή δεν μας χαλάει να σώσουμε όσες περισσότερες τρίχες μπορούμε...
 

fotisI

Member
3η εφαρμογη μετα το λουσιμο και ηδη αρχιζω να αισθανομαι το δερμα καλυτερα:D!!την μια βαζω την πουδρα ως εχει μετα το λουσιμο και την αλλη την διαλυω μεσα στα ελαια και βαζω το βραδυ!!εγω παντος εννοειται οσο θα βλεπω καλο θα βαζω!!εξαλου και η σ.δ δεν εχει οριστικη θεραπεια και για χρονια η εφ ορου ζωης βλεπω να χρειαζομαι αντιμυκητιασικα σαμπουαν!!τωρα αν ειναι να περιμενω να περασει μεσω φυσικης αμυνας και να γιγαντωθει η σ.δ και να χασω γρηγορα ολα τα μαλλια απ την σ.δ και σε 5-10 χρονια η 30 οταν φτασω στα 80 να πω επιτελους λειτουργησε η φυσικη αμυνα και εφυγε οριστικα η σ.δ τι να το κανω??τωρα χρειαζομαι λυσεις για τα μαλλια και την καταραμενη σ.δ που τα μαδαει!!!
Η εμπειρία μου λέει να μην βάζουμε έλαιο γιατί ταιζουμε τους μύκητες, εκτός και αν ειναι τετοιας φυσης που δεν μπορούν να το φάνε...
 

fotisI

Member
Βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα την περίπτωση και σήμερα αγόρασα και δοκίμασα τη σκόνη. Έχω ΣΔ και υπερβολική λιπαρότητα κι εγώ. Η αγορά τα τελευταία δυο χρόνια έχει κατακλυστεί από ξηρά σαμπουάν, σκόνη σε σπρέυ δηλαδή, που παρατείνουν την εικόνα του καθαρού μαλλιού.
Έχω όμως κάποιον ενδοιασμό. Εκτός του ότι ο δερματολόγος μου επέμενε να μη χρησιμοποιώ διαρκώς σαμπουάν με αντιμηκυτισιακά -ούτε καν H&S, μου συνέβη το ακόλουθο:
Για μερικά χρόνια (κακώς), χρησιμοποιούσα αντιμηκυτισιακές αλοιφές καθημερινά, σαν συντήρηση και πρόληψη από γυναικολογικές ενοχλήσεις. Αφού το πήρα απόφαση να σταματήσω, είχα για μήνες μυκητίαση, επειδή όπως απλουστευμένα μου εξήγησε η γιατρός μου "ο οργανισμός μου πλέον δε μπορούσε να τους αντιμετωπίσει μόνος του" (αναφέρομαι σε εξωτερική χρήση). Η σκέψη μου λοιπόν είναι, αν με το να βάζουμε στο δέρμα μας σε μόνιμη βάση αντιμηκυτισιακά, κινδυνεύουμε να μείνουμε ακάλυπτοι από πλευράς φυσικής άμυνας όταν διακόψουμε.
Δεν είμαι αρνητική τονίζω, άλλωστε το δοκίμασα και η ίδια πριν μερικές ώρες. Θα ήθελα απλώς μερικές απόψεις πάνω στο παραπάνω.
Το να βάζουμε στο δέρμα αντιμυκητισιακα βοηθά απλώς στα συμπτώματα, και όχι στην πλήρη θεραπεία... Έχουμε δρόμο ακόμα... Αρκεί βέβαια που βρέθηκε η αιτία της αραίωσης σε όσους έχουν σδ.
 

Briner

Active Member
Επειδή έχω ΣΔ και λιπαρότητα, συμπτωματικά πριν δω αυτό το νήμα, σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω Fucidin. Υποθέτω ότι κάνει την ίδια δουλειά με την Daktarin. Ή όχι;
 
Το πρόβλημα μας ξεκινά από τα μαλλιά αλλά δεν είναι το κυρίως. Η διατροφή μας φταίει για την ανάπτυξη των μυκήτων που μας αδυνατιζουν τις τρίχες.
Το προβλημα με τους μυκητες κ τη ΣΔ Φωτη αναπτυσσεται εκει οπου υπαρχει αυξημενη Οιστρονη.

Μπορεις να το τσεκαρεις μετρωντας αυτην την Ορμονη.

Επισης η διατροφη οπως αναφέρεις βοηθάει για την αντιμετώπιση του.
π.χ.το πρασινο τσαι του Λουμιδη


http://www.antonisloumidis.gr/eshop/product_details.asp?catid=2&subid=8&item=107
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mike29

Active Member
Εχω να φαω ζαχαρη και γλυκα 22 χρονια στην διατροφη υδατανθρακες μη επεξεργαζμενους, πρωτεινες(ειχα αρκετες ζωικες λογο γυμναστηριου),παντα καλα λιπαρα,λαχανικα+φρουτα και κατανεμημενα αναλογος ποση ποσοτητητα χρειαζομαι και στις ωρες που επρεπε!!αρνητικα η μεγαλυτερη ποσοτητα ειναι μη βιολογικα και η χρηση γλυκαντικων ασπαρταμη ζαχαρινη στον καφε για αρκετα χρονια..τωρα εδω και εναμιση χρονο εκοψα τελειως και τα γλυκαντυκα η ζαχαρη σταθερα στο 0 και μειωση ζωικων πρωτεινων!!δυσανεξια δεν βλεπω να εχω καπου!!αλλα ξερω αν αφησω τη σ.δ χωρις αντιμετωπιση τοπικα θα ξαναγινει χαμος στο κεφαλι!!!
 

scubas

Member
Ξεκίνησα σήμερα Dactarin αλλα δεν θέλω να κόψω το jojoba μέντα. Το βράδυ μπορώ να βάλω τη μέντα με το jojoba ενώ έχω την dactarin στο κεφάλι κανα 3ωρο και μετά να λουστώ?
 

fotisI

Member
Το προβλημα με τους μυκητες κ τη ΣΔ Φωτη αναπτυσσεται εκει οπου υπαρχει αυξημενη Οιστρονη.

Μπορεις να το τσεκαρεις μετρωντας αυτην την Ορμονη.

Επισης η διατροφη οπως αναφέρεις βοηθάει για την αντιμετώπιση του.
π.χ.το πρασινο τσαι του Λουμιδη


http://www.antonisloumidis.gr/eshop/product_details.asp?catid=2&subid=8&item=107
Φιλέ μου έχεις πολύ δίκιο. Δεν ήξερα καν για την οιστρόνη. Με λίγο ψάξιμο είδα ότι την ανεβάζει η τετρακυκλίνη την οποία παίρνω το τελευταίο μήνα (αντιβιωση vybramicin)και είχα έξαρση σδ στην μύτη, ευτυχώς μόνο, και όχι στα μαλλιά...
Ευτυχώς από τότε που βάζω την πουδρα η σδ εξαφανίστηκε στα μαλλιά, παρόλο που η λιπαροτητα δεν έφυγε τελείως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nikosssss

Active Member
Μόλις διάβασα το τελευταίο post και ψιλοαγχώθηκα....Πριν απο 1μιση χρόνο, απο τοτε δηλαδή που παρατήρησα και την τριχόπτωση και την αραίωση, έπαιρνα για 1μιση περίπου μήνα vybramicin....Τώρα, δυστυχώς ξανα παίρνω ήδη 10 μέρες και θα πάρω για άλλη μια βδομάδα. Μου είχα μπει ψίλοι στα αυτιά κάποια στιγμή οτι μπορεί να έφταιγαν τα χάπια άλλα όλοι οι γιατροί με απέτρεψαν. Υπάρχει όντως περίπτωση να έφταιγε αυτό? Τώρα που ξαναπαίρνω κάνω και τη θεραπεία με την μέντα. Να την σταματήσω και να κάνω εφαρμογή dactarin?? Τι λλέτε???
 

fotisI

Member
Μόλις διάβασα το τελευταίο post και ψιλοαγχώθηκα....Πριν απο 1μιση χρόνο, απο τοτε δηλαδή που παρατήρησα και την τριχόπτωση και την αραίωση, έπαιρνα για 1μιση περίπου μήνα vybramicin....Τώρα, δυστυχώς ξανα παίρνω ήδη 10 μέρες και θα πάρω για άλλη μια βδομάδα. Μου είχα μπει ψίλοι στα αυτιά κάποια στιγμή οτι μπορεί να έφταιγαν τα χάπια άλλα όλοι οι γιατροί με απέτρεψαν. Υπάρχει όντως περίπτωση να έφταιγε αυτό? Τώρα που ξαναπαίρνω κάνω και τη θεραπεία με την μέντα. Να την σταματήσω και να κάνω εφαρμογή dactarin?? Τι λλέτε???
Εμένα η αραίωση είχε ξεκινήσει χρόνια. Με την πούδρα σταμάτησε και ανακάμπτει. Όμως με βασανίζει η σδ που μεταφερθηκε στην μύτη τώρα τελευταία που έπαιρνα την αντιβιωση.
Άσχετα με οτι κάνεις βάλε πουδρα να δεις αν αισθάνεσαι καλύτερα το δέρμα του κεφαλιού σου. Η θεραπεία μέντας τι είναι;
 

nikosssss

Active Member
Θα ξεκινήσω και dactarin λοιπόν εφόσον δεν αφήνει λαδίλα ή κατι αντίστοιχο και θα το εφαρμόζω το πρωί καθόλη τη διάρκεια της μέρας εφόσον θα είμαι δουλεία....Και το απόγευμα κανονικά τη μέντα μας...:p


Φώτή εδώ είναι η θεραπεία με τη μεντα...
http://www.hairlossgr.com/threads/Τοπικη-μεντα.10606/page-24#post-160033
 

Briner

Active Member
Για τη δουλειά, αν βάλεις πούδρα, χλωμό το κόβω. Γίνεσαι σαν αλευρωμένος μπακαλιάρος. Κι όσο μεγαλύτερη η αραίωση, τόσο πιο εμφανές το «αλεύρωμα».
 

fotisI

Member
Εγώ την βάζω από το βράδυ και μέχρι το πρωι σχεδόν εξαφανίζεται. Παιδιά δεν χρειάζεται 1 κιλό σκόνη. Όπως είπα έχω μήνες 1 μπουκαλάκι χαλάσει μόνο... Αρκεί να πέσει λίγη στο δέρμα.
 

fotisI

Member
Θα ξεκινήσω και dactarin λοιπόν εφόσον δεν αφήνει λαδίλα ή κατι αντίστοιχο και θα το εφαρμόζω το πρωί καθόλη τη διάρκεια της μέρας εφόσον θα είμαι δουλεία....Και το απόγευμα κανονικά τη μέντα μας...:p


Φώτή εδώ είναι η θεραπεία με τη μεντα...
http://www.hairlossgr.com/threads/Τοπικη-μεντα.10606/page-24#post-160033
Η μέντα από ότι διάβασα έχει αντίμυκητησιακες ιδιότητες, οπότε μάλλον δουλεύει παρομοίως με την πουδρα...ίσως
 
Μπλουζα