Daktarin σκόνη

Dim10

Active Member
Ο malasezia προφανως φταίει. Και να ξέρετε ότι είναι λιπομυκητας που τρεφεται ακομα και απο το ελαιολαδο...
Και τι κανουμε εκτος απο dactarin
( απο περυσι χρησιμοποιω δυο φορές την εβδομάδα το minimum ) , θα γραψω αργοτερα τα αποτελεσματα. Παντως βοηθαει πολυ.
Ρωταω για oral
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

fotisI

Member
Και τι κανουμε εκτος απο dactarin
( απο περυσι χρησιμοποιω δυο φορές την εβδομάδα το minimum ) , θα γραψω αργοτερα τα αποτελεσματα. Παντως βοηθαει πολυ.
Ρωταω για oral
Κόβουμε ότι έχει λίπος λάδια κλπ και τρώμε αγγούρι καθημερινά.
Τουλάχιστον εγώ έχω πολύ καλά αποτελέσματα στο δέρμα μου.
Ούτε φάρμακα ούτε τίποτα ακριβό.
Μόνο δοκιμάστε το 2 εβδομάδες και δεν θα το πιστεύετε. Από τις πρώτες μέρες δείχνει κιόλας.
Μιλώ μόνο για όσους έχουν σδ.
 

fotisI

Member
Συμφωνώ απόλυτα με το άρθρο.
Κάτι παρόμοιο είχα διαβάσει και ξεκίνησα το dactarin στο κεφάλι.
Έψαχνα να βρω κάτι που να μένει στο κεφάλι και μετά το λούσιμο.
Σκεφτομουν, εδώ ένα λούσιμο κρατά 5 λεπτά και βελτιώνει το δέρμα, αν βάλω κάτι για περισσότερο τι θα γίνει;
Και ήμουν σωστός...
Η σδ εξαφανίστηκε μετά από 15-20 χρόνια συμβίωσης!!!! Ελπίζω και το μαλλί που έχει αραίωση να βελτιωθει σιγά σιγά
 

Dim10

Active Member
@fotisI πόσο καιρο εκανε η ντακταριν μεχρι να δειξει αποτελεσμα;
Το πρωι στο λουσιμο εβλεπες τριχες να πεφτουν;
Ειχες καποιο shedding γενικα στις αρχες η μεταγενεστερα;
Κ τελος απο sides (ειτε μακροπροθεσμα) τι ξερουμε;;
 

fotisI

Member
@fotisI πόσο καιρο εκανε η ντακταριν μεχρι να δειξει αποτελεσμα;
Το πρωι στο λουσιμο εβλεπες τριχες να πεφτουν;
Ειχες καποιο shedding γενικα στις αρχες η μεταγενεστερα;
Κ τελος απο sides (ειτε μακροπροθεσμα) τι ξερουμε;;
Έβαζα αραιά και που το θυμόμουν. Δεν περίμενα ότι θα βοηθήσει και δεν πολύπροσεχα.
Απλά παρατήρησα ότι σχεδόν έφυγε η σδ από το σκαλπ.
Τρίχες βλεπω και τώρα, άλλες φορές λίγες εως καθόλου και αν μείνω αλουστος πιο πολλές. Η αραίωση όμως δεν συνεχίστηκε. Η κατάσταση του δέρματος βελτιώθηκε πολύ τώρα κοντά. Με το άρθρο που ανέβασε ο φίλος σκεφτομουν να βάλω και καφεινη στο πρόγραμμα ή απλά να περιμένω
 

turnfiji123

Active Member
Έβαζα αραιά και που το θυμόμουν. Δεν περίμενα ότι θα βοηθήσει και δεν πολύπροσεχα.
Απλά παρατήρησα ότι σχεδόν έφυγε η σδ από το σκαλπ.
Τρίχες βλεπω και τώρα, άλλες φορές λίγες εως καθόλου και αν μείνω αλουστος πιο πολλές. Η αραίωση όμως δεν συνεχίστηκε. Η κατάσταση του δέρματος βελτιώθηκε πολύ τώρα κοντά. Με το άρθρο που ανέβασε ο φίλος σκεφτομουν να βάλω και καφεινη στο πρόγραμμα ή απλά να περιμένω

Το θέμα όμως είναι ορμονικό (λένε ότι τα ανδρογόνα παίζουν ρολο και κάτι κάνει trigger τον μύκητα που έτσι και αλλιώς υπάρχει στο σώμα). Έχεις ψαχτεί καθόλου με το πως να το καθαρίσεις μια για πάντα? Dactarin, Nizoral, κλπ είναι - όπως σωστά μου επισήμανε ένα παιδί εδώ σε thread που είχα ανοίξει - ότι είναι απλά για να υποχωρεί ο μύκητας ως ένα σημείο. Θα δοκιμάσω και εγώ την Dactarin, απλά έλεγα επειδή ταλαιπωρείσαι πολλά χρονια μήπως το έχεις ψάξει πιο πολύ το θέμα από σαμπουάν και σκόνες.
 

fotisI

Member
Το θέμα όμως είναι ορμονικό (λένε ότι τα ανδρογόνα παίζουν ρολο και κάτι κάνει trigger τον μύκητα που έτσι και αλλιώς υπάρχει στο σώμα). Έχεις ψαχτεί καθόλου με το πως να το καθαρίσεις μια για πάντα? Dactarin, Nizoral, κλπ είναι - όπως σωστά μου επισήμανε ένα παιδί εδώ σε thread που είχα ανοίξει - ότι είναι απλά για να υποχωρεί ο μύκητας ως ένα σημείο. Θα δοκιμάσω και εγώ την Dactarin, απλά έλεγα επειδή ταλαιπωρείσαι πολλά χρονια μήπως το έχεις ψάξει πιο πολύ το θέμα από σαμπουάν και σκόνες.
Ο μύκητας αυτός υπάρχει στο δέρμα όλων των ανθρώπων, αλλά σε μερικούς δεν μένει αδρανής και υπό έλεγχο. Δεν νομίζω ότι μπορούμε να απαλλαχτούμε ποτέ από αυτόν και κάποιους άλλους.
Αν δεν τρέφεσαι ισορροπημένα όπως έκανα εγώ, τέτοιοι ευκαιριακοί μικροοργανισμοί το εκμεταλλεύονται και εμφανίζουν και τα δερματικά συμπτώματα. Εμένα αυτό με βοήθησε να καταλάβω τι συμβαίνει, διότι οι δερματολόγοι δεν εξηγούν ιδιαίτερα τι συμβαίνει.
Θεωρώ μεγάλη υπόθεση την σωστή διατροφή πλέον, τουλάχιστον για την ΣΔ, που από ότι φαίνεται ευνοεί σε μερικούς όπως εμένα, και την αραίωση.
 

turnfiji123

Active Member
Το πιο αποδοτικό φάρμακο για την περίπτωση που ήταν το αγγούρι...
Έχω μείνει έκπληκτος από την αποδοτικότητα του.

Φύτεψα μια αγγούρια στον κήπο καλού κακού (χωρίς πλακα), θα το τεστάρω και γω auto. Ρε συ Φώτη, έχεις φαινόμενο όταν μεγαλώνει το μαλλί να υπάρχει έξαρση και όταν είναι buzz να μην έχει τίποτα? Κάθε φορα που μεγαλώνει το μαλλί μου πάνω από σκάλα 3 στα πλαγια και πίσω, ξεκινάνε οι περιπέτειες. Τι σκατά έχουμε κολλήσει επιτέλους... την dactarin τη σκόνη που ζήτησα από φαρμακείο μου έδωσε μια αλλα γραφει για πόδια. Είναι και για το κεφάλι ή θέλει ειδική? 2 ευρώ έκανε το μικρό κουτάκι. Έχει μέσα zinc oxide και ένα nitrate.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

fotisI

Member
Φύτεψα μια αγγούρια στον κήπο καλού κακού (χωρίς πλακα), θα το τεστάρω και γω auto. Ρε συ Φώτη, έχεις φαινόμενο όταν μεγαλώνει το μαλλί να υπάρχει έξαρση και όταν είναι buzz να μην έχει τίποτα? Κάθε φορα που μεγαλώνει το μαλλί μου πάνω από σκάλα 3 στα πλαγια και πίσω, ξεκινάνε οι περιπέτειες. Τι σκατά έχουμε κολλήσει επιτέλους... την dactarin τη σκόνη που ζήτησα από φαρμακείο μου έδωσε μια αλλα γραφει για πόδια. Είναι και για το κεφάλι ή θέλει ειδική? 2 ευρώ έκανε το μικρό κουτάκι. Έχει μέσα zinc oxide και ένα nitrate.

Δεν έχουμε κολλήσει κάτι. Το έχουμε όλοι οι άνθρωποι από τότε που γεννιόμαστε. Απλά μερικοί μύκητες όπως αυτός ο Malassezia, όταν βρίσκει ευκαιρία εξαπλώνεται και δημιουργεί προβλήματα.
Και ναι είναι για τα πόδια κανονικά η dactarin . Απλά έψαχνα την δραστική ουσία που να μπορώ να την βάζω εύκολα και να μένει στο κεφάλι.
 

fotisI

Member
Ενημέρωση.
Τον τελευταίο καιρό μαζί με το αγγούρι έτρωγα και 3-4 κουταλιές μέλι για πρωινό. Σύμφωνα με αυτή την μελέτη https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11485891
ίσως να έπαιξαν και τα 2 ρόλο στην εξαφάνιση της σδ.
Αναμένω να δω τι θα συμβεί στην αραίωση το επόμενο 6μηνο
 

salonicam

New Member
Θα ξεκινήσω κι εγώ Dactarin μια και όπως τα περιγράφετε μάλλον ανήκω κι εγώ σ' αυτούς που τη χρειάζονται. Δεν είναι ξεκάθαρο απ' όσα διάβασα πόσες φορές μπορούμε να τη χρησιμοποιούμε την εβδομάδα, τουλάχιστον στην αρχή. Θα πρέπει να βάζω κάθε μέρα μετά το λούσιμο (λούζομαι κάθε μέρα) ή αρκούν 2-3 φορές την εβδομάδα; Αν κάποιος χρήστης έχει άποψη ας δώσει τα φώτα του...
 

Dim10

Active Member
Ξεκινα με 2/3 φορες την εβδομαδα καλυτερα και βλεπεις. Σταματαει οντως τη φαγουρα , συν του οτι παχαινει την τριχα. Συνδυασε και αγγουρι το βραδυ ( φαγώσιμο) οπως λεει ο φιλος . Ναι μετα το λουσιμο, ασε κανα 10 να στεγνωσει καπως το μαλλι και βαλε.
 

NoHairnoMotive

New Member
Οταν μου ξεκινησε η αραιωση στα 22 το κεφαλι ηταν κατακοκκινο και ευαισθητο. Πηγα σε κατι δερματολογους αλλα δεν εδωσαν σημασια. Καπου στα 35 σταματησε, ευτυχως λεω αντε να κανουμε καμμια μεταμοσχευση και τωρα στα 41 ξαναξεκινησε. Το τουξιμο και η ερυθροτητα δεν υπαρχουν πλεον απλα οι τριχες την κανουν σιγα σιγα απο το scalp λες και βγαλαμε διαζυγιο. Λετε με το Dactarin να σταματησουν να φευγουν? Η κατασταση στο κεφαλι ειναι σκορπια διαδηλωση. Eminem οτι απεμεινεμ
 

panathas

Member
ρε παιδιά μετά το λούσιμο όταν κάνετε τα μαλλιά με την πετσέτα πόσες τρίχες χάνετε? γύρω γύρω χάνω 4-5 απο κάθε πλευρά και αφού στεγνώσουν που τα κάνω με την χτένα χάνω κάνα δύο κάθε φορά. λουζομαι κάθε μέρα βάζω μυλόξιδο και daktarin . Επίσης έχετε δοκιμάσει να τραβήξετε τις τρίχες ,ειδικά σε μέρος που δεν βάζω minoxidil μένουν πολλές στο χέρι ,ενώ όταν τα κάνω με την πετσέτα δεν φεύγουν τόσες πολλές
 

Tommy h

Member
Panatha Μηλοξυδο χρησιμοποιείς σε κάθε λούσιμο και ποιο αυτό που έχουν στα σούπερ μάρκετ η άλλο ,πάντως αυτό που λέει ο turnfiji ισχύει όταν μακρύνει το Μαλλί ειδικά στον αυχένα και πίσω από τα αυτιά εμφανίζεται έξαρση .
 

panathas

Member
περιπου σε καθε λουσιμο γιατι μυριζει πολυ ασχημα. εχω χρησιμοποιησει και των super market και βιολογικο .εγω προσωπικα εχω παρατηρησει οτι αφου κουρευτω μετα για κανα δυο ημερες χανω πολλες λιγες τριχες (σχεδον καθολου)
 
Μπλουζα