Cvial, dr. jose lorenzo, fue, 2701 grafts, 19-20/7/2016 (2nd operation)

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Άκυρο το προηγούμενο post μου, Χαχα χα ο Lorenzo σε έχει προσθέσει στα αποτελέσματα του?

Ξέρω ότι έχει ποστάρει τα 2 βιντεάκια μου και μάλιστα το πρώτο το παρουσίασα στο περσινό workshop.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
πως γινεται να ειναι καλυτερο το αποτελεσμα του CVIAL απο αυτα που βλεπω στο youtube(του λορετζο)?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τέλος, και με αυτό κλείνω, η τρίχα πλέον (λόγω ισιωτικης) έχει μήκος 6-7cm και ακόμα στρώνει συμπαθητικά. Αυτό από μόνο του μπουστάρει το αποτέλεσμα γιατί με αυτό το μήκος καλύπτονται και οι περιοχές μικρότερης πυκνότητας (zone C). Αυτός είναι και ο λόγος που ποσταρώ αυτές τις φώτο. Για να δείξω πόσο σημαντικό είναι το θέμα του μήκους. Αν ποστάρω φωτό μετά από λούσιμο με απλό σκούπισμα μιλάμε για «ζούγκλα».


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
πως γινεται να ειναι καλυτερο το αποτελεσμα του CVIAL απο αυτα που βλεπω στο youtube(του λορετζο)?

Υπάρχουν και καλύτερα αποτελέσματα από το δικό μου. Νομίζω όμως ότι κανένα αποτέλεσμα δεν είχε το πλάνο και την μελέτη που έκανα για το δικό μου έτσι ώστε να πάρω την καλύτερη δυνατή εικόνα. Αυτό το έχει παραδεχθεί και ο ίδιος ο Lorenzo πέρσι στο workshop.
 

ItsAllGone

Active Member
Δεν αντιλεγω δασκαλε, αλλα αν ενας κλωνος σου πριν την μεταμοσχευση με μηδενικες γνωσεις πηγαινε στον Lorenzo χωρις δικο του πλανο που λες θα φαινοταν η διαφορα?Ειναι πιο πολυ θεμα προσωπικης προτιμησης πχ οσο πιο πολλες γνωσεις εχεις επιρεαζεις τον γιατρο προς το πως θα το ηθελες η υπαρχει ενα ειδανικο αποτελεσμα για ολους που πρεπει να ανακαλυφτει?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν είπα ότι θα έπαιρνε χειρότερο αποτέλεσμα. Aπλά η επιμονή μου να μην σπαταλήσω graft στο crown και να δώσω περισσότερη έμφαση μπροστά μειώνοντας την πυκνότητα στη ζώνη C, καθόλου crown και ταυτόχρονα να φτιάξω τα πλαινά λόγω του τεράστιου αριθμού μονοτρίχων που ήξερα ότι θα είχα στην 2η μμ μου έδωσαν αυτό το αποτέλεσμα με αυτά τa graft. Ο Lorenzo (και ο κάθε Lorenzo) δεν σε υποχρεώνει να φτιάξεις (ή να μην φτιάξεις) το crown (ή και τα πλαινά). Είναι και θέμα προσωπικής επιλογής και πόσα graft είσαι διατεθειμένος να βάλεις.
 

ItsAllGone

Active Member
Α ναι τωρα που το λες αυτο με τα πλαινα το ειχα ξεχασει, δυσκολα καποιος γιατρος να τα εδεινε τοσο μεγαλη εμφαση αν δεν εβλεπε οτι ειχε εναν ασθενη που ηξερε τι θελει απεναντι του.
 

makis25

Well-Known Member
cvial εχει μεινει αποθεμα για 3 επεμβαση; με το χερι πισω και πλαι το μαλλι πως το νοιωθεις ;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Έχει μείνει σίγουρα. Το υπολογίζω γύρω στα 1500. Στο περσινό workshop είχε μια διαμάχη ο Shapiro με τον Erdogan για διαφορές FUE/FUT σε σχέση με το ποιά δίνει τα περισσότερα graft. Ήμουν παρών οπότε ρώτησα τον Erdo πόσα με υπολογίζεις, μου είχες πει πριν 2 χρόνια γύρω στα 5500. Κοίταξε την δοτριά μου και μου είπε κοντά στα 2.000. Με δεδομένο και το splitting που κάνει (που όμως δεν ξέρει ότι σε μένα είναι αδύνατο) θεωρώ ότι είμαι λιγότερο. Τον ρώτησα τότε, αφού έχω βγάλει ήδη 5250 (δεν του το είπα πριν) και μου είχες πει 5500, πως γίνεται να έχω ακόμα 2000. Η απαντησή του ήταν: έχει γίνει εξαιρετική δουλειά στη δότρια (εντυπωσιακό recovery με παντελή απουσία white dots & σωστή ομογενοποίηση) οπότε μπορούμε να πάρουμε παραπάνω. Τα ίδια περίπου μου έχει πει και ο Lorenzo o οποίος έχει μιλήσει για περίπου 1500g.

Με βάση τα παραπάνω και την εμπειρία μου, θεωρώ ότι η σωστή διαχείριση της δότριας στην FUE (για την οποία έχω χύσει πολύ μελάνι) μεγιστοποιεί και τον αριθμό graft που μπορούν να εξαχθούν. Το γιατί είναι μια μεγάλη κουβέντα και θέλει ανάλυση.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κλείνοντας την παρουσίαση βάζω μια φώτο από την δότρια για 3 λόγους:
1. Να δούμε την εικόνα της.
2. Να καταλάβουμε τι ωφέλη μπορεί να μας προσφέρει το layering (με προφανώς μακρύ μαλλί)
3. Να εμπεδώσουμε το πόσο παραπλανητικές μπορεί να είναι μερικές φώτο ακόμα και αν είναι ευκρινείς.

IMG_8728R.jpg


Καλός φωτισμός αλλά η κύρια πηγή είναι από πάνω. Η δότρια φαίνεται σουπερ παντού. Το πρόβλημα στο crown έχει εξαφανιστεί λόγω του layering από την μμ στη ζώνη C και .....λόγω ευνοικού φωτισμού, λήψης.

IMG_8731R.jpg

Καλύτερη λήψη, αλλά πάλι ανεπαρκής φωτισμός της δότριας, έχει αρχίσει να αχνοφαίνεται μέσα στον κύκλο το προβλημα του crown.

IMG_8730R.jpg

Ιδανική λήψη και καλός φωτισμός. Είναι εμφανές το θέμα στο crown το οποίο όμως λόγω του layering έχει περιοριστεί αρκετά. Πρακτικά με 200 graft μπορεί να εξαφανιστεί εντελώς. Χωρίς το layering θα ήθελε αρκετά παραπάνω.

Συμπέρασμα: Ακόμα και οι καλές φώτο δεν δείχνουν την πραγματικότητα αν η γωνία λήψης και ο φωτισμός δεν είναι ο κατάλληλος. Φανταστείται όταν δεν είναι και καλές. Το layering (που φυσικά προυποθέτει επαρκές μήκος μαλλιού) είναι τεράστιος σύμμαχος στην κάλυψη και πρέπει να λαμβάνεται υπόψη στον σχεδιασμό
 
Τελευταία επεξεργασία:

ItsAllGone

Active Member
Καλα τα λες δασκαλε, τα βλεπω και εγω στο κεφαλι μου και συμφωνω, μεταμοσχευση και πολυ κοντο μαλλι δεν φαινεται καλα για πολλους λογους, οσο καλη να ειναι η πυκνοτητα παντα σε σχεση με τα πλαινα θα δειχνει πιο αρραιο, επισης το μεγαλυτερο μηκος κρυβει και εξαντλημενες δοτριες.Το layering ειναι πολυ σημαντικο και θα πρεπει να υπολογιζεται παντα στο σχεδιασμο, ακομα και πριν την μεταμοσχευση μου τα χτενιζα προς τα εμπρος για καλυτερο layering και ζητησα στην μεταμοσχευση λουκ προς τα εμπρος για καλυτερη καλυψη, τωρα δεν ξερω αν ειμαι σωστος αλλα ετσι πιστευω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
4+ χρόνια από την 1μμ και 3+ χρόνια από την 2μμ. Φώτο από ένα προσφατο ταξιδάκι στην Αγγλία μετά από επίσκεψη σε barber shop, κοπή στο μήκος που μου αρέσει και styling με πιστολάκι και λίγο τζελ. Δεν παρατηρώ καμμία μεταβολή παρα μόνο κάποιες (αναπόφευκτα) περισσότερες άσπρες τρίχες.

IMG_3141r.jpg


IMG_3142r.jpg


IMG_3140r.jpg


IMG_3143r.jpg
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μετά πό πολλά πειράματα βρήκα μια ωραία πομάδα που και δεν βαραίνει το μαλλί και πραγματικά το κρατάει όλη μέρα στην επιθυμητή φόρμα.

reuzel.jpg Έχω δοκιμάσει όλη την σειρά, αλλά αυτή με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο (extra hold - water based)

Ως εκ τουτου έκανα το απόλυτο πείραμα για την hairline. Πιστολάκι, ανασήκωμα το μαλλί από την ρίζα κάθετα ( από την αριστερή πλευρά) και μετά πομάδα για να σταθεί. Το αποτέλεσμα σε 2 αποκαλυπτικές φώτο με φλας

Αριστερη πλευρά με φλας (εδώ όλη η hairline με τις τρίχες κάθετα, στέκονται λόγω της πομάδας)

IMG_3304r.jpg




Δεξιά πλευρά (πάλι με φλας αλλά το μαλλί δεν έχει σηκωθεί κάθετα σε όλη τη έκταση της hairline όπως στην δεξιά πλευρά)
IMG_3291r.jpg


Και εδώ μερικές ακόμα.

IMG_3296r.jpg


IMG_3294r.jpg


IMG_3287r.jpg


That's it. Τώρα μπορώ να πω ότι mission accomplished και το νήμα κλείνει. Το ζητούμενο δεν είναι να έχεις μόνο τις τρίχες αλλά και να βρεις ένα καθημερινό στυλ που σου αρέσει και μπορείς να το πετύχεις εύκολα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Μission accomplished long time ago,αυτά είναι λεπτομέρειες.
Συγχαρητήρια για άλλη μια φορά για την άψογη δουλειά που έκανες.
 

Harris_G

Well-Known Member
Αυτό το προϊόν είναι απο το πασίγνωστο μπαρμπέρικο "Schorem" στο Rotterdam. Έχω κουρευτεί δύο φορες όσο σπούδαζα εκεί. First come-first served και οι ουρές πριν ανοίξει τεράστιες. Και τις δυο φορες πηγα πρωι-πρωι και εφυγα μεσημερι προς απογευμα. Τρομερά χέρια αλλά και "αληταράδες" για λόγους marketing. Βγάζουν αβέρτα μπύρες και σφηνάκια Jack όσο περιμένεις και επειδή περιμένεις πολύ φεύγεις λιώμα από κει μέσα. Τι μου θύμισες ρε CVIAL. Ιερή υπόσχεση στον ευατό μου να επιστρέψω εκεί για ένα κούρεμα μετά την ΜΜ μου αν όλα πάνε καλά φυσικά.

Συγχαρητήρια για την παρουσίαση CVIAL.
 

Kostas97

Well-Known Member
@CVIAL μιας και η δευτερη ΜΕΤ σου εγινε το 2016 και σιγουρα τα δεδομενα σε σχεση με σημερα(2021) στην Ελληνικη αγορα εχουν αλλαξει, αν εμπαινες σημερα στη διαδικασια να κανεις μεταμοσχευση,
θα επελεγες παλι τον συγκεκριμενο γιατρο ή
θα επελεγες-ισως με καποιες διευκρινισεις αρχικα ως προς το πλανο- καποια εγχωρια "σοβαρη" κλινικη λ.χ Αναστασακης,Τυρκαλας,HDC.
Ευχαριστω!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Λορένζο χωρίς δεύτερη συζήτηση αν το χρήμα δεν είναι παράμετρος. Σαφώς και η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη όσο το 2015, αυτό είναι προφανές. Από την άλλη όμως με τον Λορένζο έχεις έναν τοπ γιατρό με τεράστιο ταλέντο (και συνέπεια στα αποτελέσματα) και εμπειρία άνω των 10 ετών στην FUE. Αυτό δεν μπορείς να το αγνοήσεις και σίγουρα έχει τεράστια σημασία αν δεν είσαι εύκολη περίπτωση. Εγώ δεν είμαι όπως και πάρα πολλοί που δεν το ξέρουν.
 

grg19ggls

Member
@CVIAL Από τη στιγμή που η διαχείριση της δότριας ήταν ένα ζήτημα που σε απασχόλησε, εξετάσατε το ενδεχόμενο να χρησιμοποιήσετε beard grafts για το crown?
 

Xristos87

Well-Known Member
Λορένζο χωρίς δεύτερη συζήτηση αν το χρήμα δεν είναι παράμετρος. Σαφώς και η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη όσο το 2015, αυτό είναι προφανές. Από την άλλη όμως με τον Λορένζο έχεις έναν τοπ γιατρό με τεράστιο ταλέντο (και συνέπεια στα αποτελέσματα) και εμπειρία άνω των 10 ετών στην FUE. Αυτό δεν μπορείς να το αγνοήσεις και σίγουρα έχει τεράστια σημασία αν δεν είσαι εύκολη περίπτωση. Εγώ δεν είμαι όπως και πάρα πολλοί που δεν το ξέρουν.
αν το χρημα ηταν παραμετρος;
Νομιζω ετσι απηχει στους περισσοτερους μιας κ σε οποιον ρωταγες π θα πηγαινε αν δεν υπηρχε θεμα οικονομικου η πλειοψηφια θα απαντουσε Λορεντζο
 
Μπλουζα