Cvial, dr. jose lorenzo, fue, 2701 grafts, 19-20/7/2016 (2nd operation)

John1924

Active Member
Κακα τα ψέματα, πέρα απο το αυτονόητο ότι η δουλειά έγινε από τον κορυφαίο ίσως ειδικό στο είδος του παγκοσμίως, τελικά βοηθάει πάρα πολύ η σπαστή, χοντρή τρίχα και το κυμματιστο μαλλί. Σκεφτείτε την ίδια ακριβώς δουλειά σε κεφάλι με ίσια, λεπτή τρίχα, όπως του λόγου μου. Και επειδη σε μια μεταμόσχευση δεν βαζεις μαλλιά (τουλαχιστον μέχρι να βρεθεί τρόπος κλωνοποίησής τους ...) αλλά ΕΠΑΝΑΤΟΠΟΘΕΤΕΙΣ και αναδιατάσσεις τριχες, η οπτική ψευδαίσθηση (αυτο που λέμε στο χωριό illusion) μετράει πολύ περισσότερο από αριθμό γκραφτς, ποιότητα δοτριας κλπ. Γι΄ αυτο και ο ιδανικός ειδικός στη μμ ειναι περισσότερο καλλιτέχνης και λιγότερο ακαδημαικος επιστήμονας (χωρις βέβαια αυτό να σημαινει ότι θα είναι ασχετος σε θεωρητικές γνώσεις). Τέλειο αποτέλεσμα CVIAL! Οντως ¨νίκησες¨ τη φαλάκρα!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αερατε μη μου βάζεις φιτιλίες, έχω ορκιστεί να μην "τριτώσει"


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

aeratos28

Just aeratos
Ναι λοιπον,βαζω φιτιλιες και το λεω στα ισα..!χαχαχα...νομιζω αξιζει να κανεις και το crown..ειναι ηδη οκ,γινεται καλο με τη βοηθεια των μπροστα μαλλιων και με το χτενισμα που κανεις..ομως εχεις φτιαξει ολο το μπροστα προβλημα που ειχες και νομιζω αξιζει να τελειοποιηθει συνολικα..να μην χρειαζεται να καλυπτεις απολυτως τιποτα με μαλλια απο αλλη περιοχη..ειναι μικρη επιφανεια..νομιζω με 300-350 graftακια θα κλεισει ικανοποιητικα..μην το σκεφτεσαι καντο.!
 

tasos33

Well-Known Member
πρόεδρε, έχει δικιο ο aeratos, προχώρα
Ναι λοιπον,βαζω φιτιλιες και το λεω στα ισα..!χαχαχα...νομιζω αξιζει να κανεις και το crown..ειναι ηδη οκ,γινεται καλο με τη βοηθεια των μπροστα μαλλιων και με το χτενισμα που κανεις..ομως εχεις φτιαξει ολο το μπροστα προβλημα που ειχες και νομιζω αξιζει να τελειοποιηθει συνολικα..να μην χρειαζεται να καλυπτεις απολυτως τιποτα με μαλλια απο αλλη περιοχη..ειναι μικρη επιφανεια..νομιζω με 300-350 graftακια θα κλεισει ικανοποιητικα..μην το σκεφτεσαι καντο.!
 

vag25

Well-Known Member
Για αυτη τη κουτσουλιτσα πισω?:p

Ε οχι χιλιες φορες να κατεβασεις hairline, αν ειναι να τα χαλασεις εκει πισω..

Για μενα δεν χρειαζεται τιποτα. Αν εισαι πανω απο 40 εχει εικονα μαλλιου πολυ πανω απο το φυσιολογικο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Vag25, κατέβασμα της hairline θέλει πολλά graft και όχι 300 που θέλει το crown. Παρόλα αυτά η αποψή σου "do nothing" είναι και η δική μου μέχρι στιγμής.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vag25

Well-Known Member
Vag25, κατέβασμα της hairline θέλει πολλά graft και όχι 300 που θέλει το crown. Παρόλα αυτά η αποψή σου "do nothing" είναι και η δική μου μέχρι στιγμής.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Σιγουρα.
Αυτο εννοουσα.

Οτι καλυτερα να κατεβει ενα χιλιοστο που λεει ο λογος η hl, απο το να κλεισεις κατι που δεν θα το παρατηρoυσε κανεις ουτε σε 20χρονο.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Δεν χρειάζεται τίποτε άλλο να κάνει,τι θες να πάθει κάνα SOKλος?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Και επειδη σε μια μεταμόσχευση δεν βαζεις μαλλιά (τουλαχιστον μέχρι να βρεθεί τρόπος κλωνοποίησής τους ...) αλλά ΕΠΑΝΑΤΟΠΟΘΕΤΕΙΣ και αναδιατάσσεις τριχες, η οπτική ψευδαίσθηση (αυτο που λέμε στο χωριό illusion) μετράει πολύ περισσότερο από αριθμό γκραφτς, ποιότητα δοτριας κλπ. Γι΄ αυτο και ο ιδανικός ειδικός στη μμ ειναι περισσότερο καλλιτέχνης και λιγότερο ακαδημαικος επιστήμονας (χωρις βέβαια αυτό να σημαινει ότι θα είναι ασχετος σε θεωρητικές γνώσεις).

Ως προς την φυσικότητα, ναι θα συμφωνήσω ότι μετράει η καλλιτεχνία και το "χέρι" του γιατρού και αυτό είναι που ξεχωρίζει τους πολύ μεγάλους από τους απλά καλούς. Tο αποτέλεσμα όμως και το "illusion" είναι εφαρμοσμένη θεωρητική γνώση και έχει σχέση περισσότερο με μεγέθη και τιμές όπως αριθμος graft, λόγος, πάχος, κλπ. Ακόμα και τα ποιοτικά χαρακτηριστικά που δεν εκφράζονται με κάποια τιμή (π.χ. σπαστό μαλλί, contrast δέρματος μαλλιού) προσμετρώνται σε επίπεδο καλυπτικότητας με κάποιο συντελεστή απομείωσης της φύτευσης, άρα ακόμα και αυτά επισέρχονται στην εξίσωση. Όσο και καλλιτέχνης να είναι ένας γιατρός αν δεν εφαρμόσει άριστα την θεωρία δεν θα πετύχει καλό αποτέλεσμα. Αν όμως τα νούμερα είναι αυτά που πρέπει και είναι και καλλιτέχης το αποτελεσμά δεν θα είναι "της σειράς" αλλά ένα έργο τέχνης.
 

andy.k

Active member
Δεδομενου οτι πολλακις εχεις αναφερει και φαινεται και απο τον τροπο που χειριστηκες το προβλημα με το μαλλι σου, οτι εισαι τελειομανης, οσον αφορα το "do nothing" στο crown, θα θεωρησω οτι απλα εισαι εγκρατης. Καποιος τελειομανης, θεωρω οτι απλα τελειοποιει, αν δεν υπαρχει καποιος λογος να δειξει εγκρατεια. Ισως θες τα οσα grafts εχουν μεινει, για καβατζα για καποια αλλη πιθανη αραιωση σε ενωση με μαμα μαλλια? Ισως κατι αλλο που εχεις σκεφτει εσυ? Ισως και τπτ απλα δε θες τριτη φορα ξουρα(που δε ξερω αν ειναι απαραιτητη για τοσα gts 300-400?)? Παντως αν δεν υπαρχει λογος για εγκρατεια, εγω θα περιμενα να το κανεις και το crown. Οκ απο τις φωτο που ποσταρες φαινεται ενα εντυπωσιακο αποτελεσμα ουτως η αλλως, απλα αν θες να ειναι τελειο το κανεις κ αυτο! Επισης μια ερωτηση...ο lorenzo κανει σε ολους τοσο λεπτομερη αναλυση των παραγοντων της μμ της τριχας κλπ, η μονο σε ατομα που του δειχνουν οτι γνωριζουν απο μμ, απο φυσικη (πυκνοτητες, illusion κλπ κλπ) και ξερουν τι ζητανε? Οκ οτι ειναι καλλιτεχνης φαινεται, αλλα ειναι οντως τοσο σχολαστικος και με την προ μμ αναλυση με ολους θεωρεις? Η τον "πιεσες" πολυ κ εσυ οποτε αναγκαστικα ασχοληθηκε τοσο?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η τελειομανία έχει σχέση με τον στόχο που βάζεις, για μένα δεν είναι μια γενική έννοια. Το crown ουδέποτε με ενοχλούσε οπότε δεν ήταν μέσα στους στόχους μου. Αν ήταν θα το είχα βάλει στο πλάνο μου ήδη και θα ήμουν τελειομανής και εκεί. Δεν τίθεται θέμα εγκράτειας ή τουλάχιστον δεν είναι το μείζον. Έχω τεράστιο θέμα διαθέσιμου χρόνου και σταθερού τρόπου ζωής και μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να περάσω για τρίτη φορά τα ίδια για μόλις 300-400g. Η ξούρα είναι απαραίτητη και η προσοχή είναι απαραίτητη και όλα τα άλλα τα "ωραία" που πέρασα ήδη 2 φορές. Αν είχα και αλλού θέμα και τα μάζευα όλα μαζί θα το διακαιολογούσα ευκολότερα. Τώρα είμαι στο μεταίχμειο.

Ο Lorenzo είναι σχολαστικός αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό. Αν του κάτσει όμως ένας σχολαστικός ασθενής του αρέσει και ασχολείται παραπάνω. Αυτό είναι όλο. Όταν χαιρετηθήκαμε την τελευταία φορά μου είπε: "always nice to talk numbers with you".
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John1924

Active Member
Ως προς την φυσικότητα, ναι θα συμφωνήσω ότι μετράει η καλλιτεχνία και το "χέρι" του γιατρού και αυτό είναι που ξεχωρίζει τους πολύ μεγάλους από τους απλά καλούς. Tο αποτέλεσμα όμως και το "illusion" είναι εφαρμοσμένη θεωρητική γνώση και έχει σχέση περισσότερο με μεγέθη και τιμές όπως αριθμος graft, λόγος, πάχος, κλπ. Ακόμα και τα ποιοτικά χαρακτηριστικά που δεν εκφράζονται με κάποια τιμή (π.χ. σπαστό μαλλί, contrast δέρματος μαλλιού) προσμετρώνται σε επίπεδο καλυπτικότητας με κάποιο συντελεστή απομείωσης της φύτευσης, άρα ακόμα και αυτά επισέρχονται στην εξίσωση. Όσο και καλλιτέχνης να είναι ένας γιατρός αν δεν εφαρμόσει άριστα την θεωρία δεν θα πετύχει καλό αποτέλεσμα. Αν όμως τα νούμερα είναι αυτά που πρέπει και είναι και καλλιτέχης το αποτελεσμά δεν θα είναι "της σειράς" αλλά ένα έργο τέχνης.
Πιστεύω ότι κατά βαση συμφωνουμε. Εξάλλου κι εγω σημείωσα οτι οι θεωρητικές γνώσεις ειναι απαραιτητες. Ομως κακά τα ψέματα, η μμ δεν είναι επιστήμη, ουτέ καν ανηκει στον κλάδο της ιατρικής. Μπορεί σε εμάς να φαίνεται κάτι το εκπληκτικό γιατί συναρτάται άμεσα με την ευεξία μας και τη βελτιωση της ψυχολογίας μας, όμως αντικειμενικά πρόκειται για μια επεμβαση που υπάγεται στον κλάδο της κοσμετολογίας (οπως ακριβώς η λιποαναρρόφηση ή η πλαστική προσώπου). Οι παράγοντες, συντελεστες και αριθμοι που πρεπει να λάβει υποψη του ο ειδικος, ειναι πεπερασμένοι σε αριθμο και περιορισμένοι σε ποσοτητα. Και σε αδρες γραμμές οι μαθηματικοί υπολογισμοι όλων θα είναι παρόμοιοι. Αυτο που κατα τη γνώμη μου κάνει τη διαφορά ειναι η πρακτική εφαρμογη της πεπερασμενης θεωρίας. Το μεράκι, η φαντασία, η καλλιτεχνία και κυρίως η εμπειρια. Ακριβώς αυτος ειναι και ο λόγος που βλέπουμε νοσηλευτές χωρίς πτυχίο ιατρικής να εχουν καλυτερα αποτελέσματα απο κατόχους μαστερ.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγώ θα την παρομοίαζα με την οδοντιατρική, έχει πολύ τεχνική και "ολίγη" από ιατρική. Αυτό που για μένα κάνει την μεγάλη διαφορά είναι η προσοχή και η στρατιωτική πειθαρχεία σε όλες τις φάσεις της υλοποίησης ενός επιτυχημένου μοντέλου (πιθανώς διαφορετικού για κάθε κλινική) έτσι ώστε να υπάρχει επαναληψιμότητα. Όλες οι τοπ κλινικές έτσι δουλεύουν. Μην ξεχνάς ότι οι μμ είναι μια συλλογική προσπάθεια.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

konakihotel

Member
Vag25, κατέβασμα της hairline θέλει πολλά graft και όχι 300 που θέλει το crown. Παρόλα αυτά η αποψή σου "do nothing" είναι και η δική μου μέχρι στιγμής.


Sent from my iPhone using Tapatalk

μη μου λες τέτοια τώρα 1 βδομάδα πριν έρθω Αθήνα και απογοητεύομαι...
 

leas

Well-Known Member
cvial να εισαι καλα να τα χαρεις, παρακολουθω τις ενημερωσεις σου πολυ ομορφο το αποτελεσμα.,
Διασβασα ενα σχολιο σχετικο με την σχολαστικοτητα στο πλανο γενικοτερα με τους αριθμους που κανει ο lorenzo και ειχα βρει αυτο εδω το βιντεο που νομιζω ειναι πανω κατω η θεωρια για το ποσα γκραφτς χρειαζεται καποιος (εχει αναρτηθει ξανα στο παρελθον)
Στο βιντεο αυτο αναγραφει πως η μεθοδολογια ειναι απο τον koray(η και δικη του,κατι τετοια τελος παντων) αρα πανω κατω εσυ μιας και πηγες και στους 2 πιστευεις ουσιαστικα οτι δουλευουν με τον ιδιο τροπο οσον αφορα το μαστερ πλαν.. και και αν τελικα ειναι τοσο μεγαλες η διαφορες του να επιλεξει καποιος να δωσει 10000 χιλιαρικα για τα πρωτα 2000 γκραφτς αντι να παει στον κοραυ..
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Leas: To βίντεο του Koray δεν είναι τίποτα άλλο παρά η κλασσική φόρμουλα της κάλυψης την οποία έχω παρουσιάσει πολλές φορές και είναι μέρος της θεωρίας των μμ, δεν την ανακάλυψε κανείς από τους δύο. Αυτό που συνεισφέρουν λόγω εμπειρίας είναι τη συσχέτιση του αποτελέσματος του γινομένου που είναι ένας αριθμός σε σχέση με το επιδιωκόμενο αποτέλεσμα. Lorenzo και Koray είναι φίλοι και μοιράζονται τις ίδιες μεθοδολογίες ανάλυσης. Για όσους καταλαβαίνουν από γεωμετρία και μαθηματικά δεν είναι τίποτα σπουδαίο, ούτε το εξελάκι που παρουσιάζει είναι κάτι το συγκλονιστικό. Και οι δύο μαζί έχουν αναπτύξει μια μέθοδο μέτρησης, απεικόνισης και αρχειοθέτησης των graft που είναι χρήσιμη για την ανάλυση της μμ. Και αυτή η μέθοδος όμως δεν είναι κάτι φοβερό αλλά χρήσιμη για να υποστηρίξει την φόρμουλα.

Τώρα που και ο Koray υιοθέτησε μια μορφή pen, οι 2κλινικές δεν έχουν πρακτικές διαφορές στον τρόπο που δουλεύουν.Η διαφορά μεταξύ κλινικής Koray και Lorenzo είναι ο Lorenzo και μόνο. Ο τύπος είναι ταλέντο και μέγας καλλιτέχνης ειδικά στην χρήση του pen. Ο Κoray ατομικά σε δεξιοτεχνία δεν μπορεί να συγκριθεί μαζί του, κάνει μόνο τα incision και τώρα απ' ότι μαθαίνω όχι πάντα. Παρόλαυτα είναι πανταχού παρών, έχει πάθος με τις μμ και δεν ασχολείται με τίποτε άλλο. Έχει φτιάξει μια state of the art, καλοκουρδισμένη κλινική που παράγει άριστα αποτελέσματα με λογικό κόστος. Έχω ξαναπεί ότι είναι το απόλυτο value for money αλλά δυστυχώς είναι σε μια προβληματική τον τελευταίο καιρό χώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Και για να μην ξεχνάω που ήμουν και που είμαι....

IMG_4722.png


IMG_7100.jpg

IMG_7081.jpg

IMG_7123.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα