coldcream και βιτ ε

barman

Member
Μετα απο πολλα χρονια θεραπειων και πειραματισμων στο κεφαλι μου εφτασα σε ενα σημειο να εχω δημιουργησει μεγαλη δυσανεξια στο δερμα της κεφαλης μου με αποτελεσμα να παρουσιαζω φλεγμονες σε οτι και αν βαζω ή ακομα και ας μην βαζω τιποτα!
Σε μια συζητηση με μια πολυ καλη μου φιλη φαρμακοποιο και απο τους λιγους γνωστες του επαγγελματος της (με μεταπτυχιακα κλπ) μου ειπε πως εχω διαταραξει απιστευτα το ph στο κεφαλι και οποιαδηποτε θεραπεια ισως να μου κανει και κακο..
Μου εδωσε λοιπον δωρεαν μια coldcream να μου επαναφερει το ph σε καλα επιπεδα και μου εδωσε να βαζω και βιταμινη ε τοπικα!
Μου ειπε να μην εκπλαγω αν κατι τοσο απλο οπως αυτη η βιταμινη,κανει σοβαρη δουλιτσα!
Επισης μου ειπε να συνεχισω regain, μου εκραξε το cg210 ως αρπαχτη χωρις αποτελεσματα,και γενικα ηξερε ολες τις συγχρονες ερευνες που εχουν αναφερθει εδω πανω στο θεμα τριχοπτωσης...(ινσουλινη,αθριτιδα,ουρικο οξυ,φλεγμονες κλπ)...
Ξεκινω και βλεπουμε μαγκες.....κρατω μικρο καλαθι αλλα δεν χανω να δοκιμασω κατι τοσο απλο κ ανεξοδο!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
H βιταμίνη Ε για το δέρμα μπορεί να κάνει θαύματα. Σωστή η φαρμακοποιός. Το μυστικό και συνάμα βασικό, είναι να βρίσκεται σε φυσική μορφή. Εγώ ανα διαστήματα βάζω αυτό

http://www.iherb.com/Home-Health-Natural-Vitamin-E-0-5-fl-oz-14-ml/6469#p=1&oos=1&disc=0&lc=en-US&w=natural%20vitamin%20e&rc=17419&sr=null&ic=4


Πες της να ενημερωθεί και για την ασβεστοποίηση :p
 

barman

Member
Φιλε gomi η τυπισα ηταν απιστευτα ενημερη....και για ασβεστοποιηση ηξερε....θες να ακουσεις και αυτο?? Στο αγορι της δινει βιταμινη κ2 εδω και 7 μηνες......!!
Εχει κανει μεταπτυχιακο πανω σε εναλλακτικες θεραπειες για τον καρκινο...αλλο κομματι αλλα μου ανεφερε καποια πραγματα και καταλαβα πως ΚΑΙ σε αυτο το θεμα ειμαστε απλα πιονια.....
 

arhs

Member
barman είπε:
Φιλε gomi η τυπισα ηταν απιστευτα ενημερη....και για ασβεστοποιηση ηξερε....θες να ακουσεις και αυτο?? Στο αγορι της δινει βιταμινη κ2 εδω και 7 μηνες......!!
Εχει κανει μεταπτυχιακο πανω σε εναλλακτικες θεραπειες για τον καρκινο...αλλο κομματι αλλα μου ανεφερε καποια πραγματα και καταλαβα πως ΚΑΙ σε αυτο το θεμα ειμαστε απλα πιονια.....

Για εξήγησε να καταλάβουμε και εμείς το ρόλο μας :) :) :) :) !!!!!!
 

Atermon

Member
barman είπε:
η τυπισα ηταν απιστευτα ενημερη....και για ασβεστοποιηση ηξερε....θες να ακουσεις και αυτο?? Στο αγορι της δινει βιταμινη κ2 εδω και 7 μηνες......!!

Όντως, φαίνεται ότι είναι αρκετά ψαγμένη. Σου είπε τι αποτελέσματα έχει το αγόρι της με την Κ2;
 

barman

Member
Απλα μου ανεφε 1-2 πολυ αποτελεσματικες θεραπειες επανω στα καρκινικα κυταρα με μεγαλη αποτελεσματικοτητα που ομως δεν θα βγουν ποτε στην επιφανεια....
Τα αποτελεσματα της κ2 στο αγορι της που τον παρακολουθω και εγω ειναι ελπιδοφορα θα ελεγα...δεν ειναι ξεκαθαρα λογω ταυτοχρονης χρησης μινοξιδιλης..το μονο που παρατηρησα ειναι σταθεροτητα στα αποτελεσματα την μινοξιδιλης(που χρησιμοποιει χρονια) + ενα γενικο boost.
 

Mengoni

Member
Να ρωτήσω κάτι η βιταμίνη Ε πως βοηθάει στην τριχόπτωση;;

ΚΑΙ

Βarman αυτή που σου έδωσε η φαρμακοποιός είναι έτοιμη ή την φτιάχνει η φαρμακοποιός; Και κάτι ακόμα μπορείς να μας δώσεις οδηγίες για το πως την χρησιμοποιείς (σαν λοσιόν τη βάζεις και την αφήνεις; πόσες φορές την εβδομάδα τη χρησιμοποιείς κτλ;)

Με ενδιαφέρει κ εμένα να την χρησιμοποιήσω και θα ήθελα τα φώτα σας!
 

barman

Member
Υπαρχουν πολλα αρθρα για την ευεργετικη δραση της βιτ ε στο δερμα γενικοτερα..
Πολλα μελη εδω παιρνουν σε χαπι συγκεκριμενους τυπους της βιτ ε.
Υπαρχει σε αμπουλες για τοπικη χρηση αλλα μου ειπε οτι ειναι ακριβες και δεν υπηρχε λογος αφου κανω την ιδια δουλεια με τις μαλακες καψουλες eviol που κανουν 3.5 ευρω!
Καθε βραδυ τρυπαω 3 καψουλιτσες με μια καρφιτσα και τις απλωνω στην κεφαλα μου!
Ξανατονιζω οτι μολις το ξεκινισα σαν πειραμα!
Δεν ξερω αν θα βοηθησει!
Απλα δεν ειχα να χασω κατι!!
 

Mengoni

Member
barman είπε:
Υπαρχουν πολλα αρθρα για την ευεργετικη δραση της βιτ ε στο δερμα γενικοτερα..
Πολλα μελη εδω παιρνουν σε χαπι συγκεκριμενους τυπους της βιτ ε.
Υπαρχει σε αμπουλες για τοπικη χρηση αλλα μου ειπε οτι ειναι ακριβες και δεν υπηρχε λογος αφου κανω την ιδια δουλεια με τις μακακες καψουλες eviol που κανουν 3.5 ευρω!
Καθε βραδυ τρυπαω 3 καψουλιτσες με μια καρφιτσα και τις απλωνω στην κεφαλα μου!
Ξανατονιζω οτι μολις το ξεκινισα σαν πειραμα!
Δεν ξερω αν θα βοηθησει!
Απλα δεν ειχα να χασω κατι!!

Eυχαριστώ Barman. Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα, αφού τη βάλεις στο κεφάλι μετά από κάποιες ώρες δεν πρέπει να λουστείς; γιατί θα λαδώνει αρκετά τα μαλλιά έτσι δεν είναι; ή δεν λούζεσαι καθόλου;Τέλος η φαρμακοποιός για πόσο καιρό σου είπε να βάζεις βιταμίνη Ε; κανα τρίμηνο;
 

barman

Member
Mengoni είπε:
Eυχαριστώ Barman. Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα, αφού τη βάλεις στο κεφάλι μετά από κάποιες ώρες δεν πρέπει να λουστείς; γιατί θα λαδώνει αρκετά τα μαλλιά έτσι δεν είναι; ή δεν λούζεσαι καθόλου;Τέλος η φαρμακοποιός για πόσο καιρό σου είπε να βάζεις βιταμίνη Ε; κανα τρίμηνο;
Εγω την βαζω καθε βραδυ και το πρωι που ξυπναω λουζομαι και παω στη δουλεια μου..
Ο χρονος δρασης ειναι αγνωστος!! βλεποντας και κανοντας!!
Γενικα ολες οι ουσιες αργουν να δρασουν στα μαλλια....μαλλον πιο σωστα αργουν να φανουν τα αποτελεσματα....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

barman

Member
dk1984 είπε:
ποιο σκευασμα βιταμινης ε χρησιμοποιεις Barman

παιρνω καψουλες eviol με 3,5 ευρω το κουτι και τις τρυπαω και απλωνω το υγρο στο δερμα της κεφαλης..
Υπαρχει βιτ ε και σε αμπουλες για δερματικη χρηση αλλα ειναι ακριβοτερες..
 

MANKAR

Active Member
έχεις δει κάποια διαφορά?όταν λες οτι εχεις διαταράξει το ph του τριχωτου τι εννοείς πυτιριδα σμηγμα ξηροδερμία???


αυτά τα δυο λές?
1. http://www.eau-thermale-avene.gr/moro/frontida-toy-moroy/krema-cold-cream-pediatril#
2.http://trelokoritsa.blogspot.gr/2012/11/blog-post_13.html
 

barman

Member
Οταν λεω ειχα διαταραξει το ph εννοω πως μπορει να λουζομουν και μεσα σε 20 λεπτα το δερμα μου εμφανιζε λιπαροτητα..ειχα συχνα αισθηση καυσου..δυσανεξια σε οτι κ αν εβαζα..με ενοχλουσαν τα παντα που μπορει να εβαζα και εβγαζα σπυρακια..
Ενιωθα και μονος μου οτι το εχω διαλυσει το δερμα μου..
Η cold cream ειναι απ'οτι καταλαβα ειναι μια γενικη εννοια για κρεμες..οπως λεμε πχ ενυδατικη..
Αυτη που μου εδωσε μου την εβαλε σε δικο της δοχειο.ισως να ειναι κ φτιαχτη δεν ξερω..
Οσο για το 2ο λινκ,ναι αυτες ειναι..οι κλασικες eviol.
 

MANKAR

Active Member
το οτι εβγαζες λυπαροτητα μεσα σε 20 λεπτα απο το λουσιμο νομιζω φταίει η Α/Α.....το ph και γενικα καθε βλαβη του σωματος επανερχεται σιγα σιγα απο μονη της,,,,,,,,οι σμηγματογονοι αδενες βρισκονται πολυ κατω απο το δερμα,,,,κοιτα αν δεις καποιο αποτελεσμα συμαντικο το ξανασυζηταμε....
 
Μπλουζα