Cetirizine pgd2 blocker

Georgex6

Well-Known Member
Καλησπερα παιδια και καλες διακοπες σε ολους οσους πηγαινουν και υπομονη σαυτους που γυρνανε :blush:
παρολο που βρισκομουν εκτος αθηνων για 2 βδομαδες και δεν μπορουσα να ενημερωσω, ενημερωνόμουν οσο μπορουσα με το κινητο
παμε λοιπον στο θεμα μας
παρακολουθω μια συζητηση-πειραμα σε ενα γερμανικο φορουμ εδω και λιγες βδομαδες οπου δοκιμαζουν Cetirizine http://www.galinos.gr/web/drugs/main/atccodes/R06AE07#content κυριως zyrtec σε τοπικο διάλυμα με νερο εθανολη και προπυλενη με μεχρι τωρα καλα αποτελεσματα, ακομα πρωιμα βεβαια αλλα δειχνει να κανει κατι

http://www.alopezie.de/fud/index.php/mv/msg/21311/0/440/
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Ψήνομαι να το κάνω και να το δοκιμάσω. Έχει ξανά αναφερθεί για την πρωτείνη PGD2 και είναι μια λύση που δεν έχω ξανά δοκιμάσει.
Διάβασα για μια συνταγή, αλλά μου φαίνονται πολλά τα 50 χάπια...
50 cetirizine in 50 ml of distilled water (let stand for 24 hours), 30 ml of ethanol (70% ethanol) and 20 ml of PG. The solution should then logically be 100 ml.

Απ' ότι κατάλαβα, δεν είδανε και περίεργες παρενέργειες, πλην μιας βαρεμάρας που έλεγε ο ένας, αν και ακόμη πρέπει να είναι νωρίς σχετικά.

Βασικά λένε ότι σαν 2ο βήμα και πριν την διαδικασία προσθήκης οινοπνεύματος και PG, να αφαιρεθεί το supernatant, το υγρό απ'ότι κατάλαβα που θα μείνει, αλλά δεν κατάλαβα αν το υγρό το πετάμε και κρατάμε το "κατακάθι" ή το αντίθετο.
 

Georgex6

Well-Known Member
ειναι σχετικα φθηνο φαρμακο και υπαρχουν ερευνες που δειχνουν οτι μειωνει τη pgd2 κατα 50% μετα απο 5 ωρες http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2469708
επισης αλλη ερευνα δειχνει οτι ενισχύει την παραγωγη pge2 που φερεται να ειναι ευεργετικη για τα μαλλια http://www.mendeley.com/research/vitro-effect-cetirizine-pge2-release-rat-peritoneal-macrophages-human-monocytes/
 

geofish

New Member
Εδώ είναι ο τρόπος παρασκευής σύμφωνα με ξένο φόρουμ.

''according to a seemingly very knowledgeable guy named "Pilo" on the German hair loss board Cetirizine is soluble in water. He has therefor laid out the following instructions:

1. crush and grind 33 tablets into a powder

2. dissolve the power in 50 ml of distilled water.

3. Let it stand for at least 24hours

4. since pills are made up of insoluble filler material and the active ingredient which is soluble, after 24 hours the active ingredient will be dissolved in the the water above the filler material.

For this reason the water above the granulate powder needs to be carefully seperated and the power discarded. This can be done using a syringe or a pipette. Or perhaps using a piece of cloth as a sieve?

5. add 30 ml of Ethanol (roughly 70%) to the remaining 50 ml of water.

6. finally mix with 20 ml of Propylene glycol

The explanation why to use all this method is found in the german thread (use google translate). If I find time later i might try to summerize it.''




Επειδή η σετιριζίνη (cetirizine) είναι υδατοδιαλυτή ουσία μπορούμε κατ εμέ και να το φιλτράρουμε (όπως κάνουμε και με την σπιρονολακτόνη) και μετα να προσθέσουμε αλκοόλη και προπ/γλυκόλη.


48390079_3040.jpg



κάπου εχω δει οτι χρησημοποίουν και 50 χάπια


1. Schritt: 50 Cetirizin in 50 ml destilliertem Wasser lösen (24 Std stehen lassen)
2. Schritt: Überstand (müssten also 50 ml sein) in extra Glas geben
3. Schritt: 30 ml Ethanol (ca. 70%iger Ethanol) und 20 ml PG dazugeben

Die Lösung sollten dann logischerweise 100 ml sein.



μτφ. google translate

Πρώτα Βήμα 50 σετιριζίνη σε 50 ml απεσταγμένου νερού (αφήστε το για 24 ώρες)
Δεύτερος Βήμα υπερκείμενο (θα έπρεπε να είναι 50 ml) σε επιπλέον γυαλί τύπου
Τρίτος Βήμα: 30 ml αιθανόλης (70% αιθανόλη) και 20 ml του να δώσει PG

Η λύση πρέπει να είναι λογικά στη συνέχεια 100 ml.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Από ένα γρήγορο search δεν φαίνεται να έχει κάποιες ιδιαίτερες παρενέργειες...άντε καμιά υπνηλία κλπ...
Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, αύξηση της pge2 προκαλεί και η μινοξιδίλη....(?)
 

Άκης

Administrator
Thanks, geofish, μου 'λυσες την απορία.

GOMI, αυτό είδα και εγώ σχετικά με παρενέργειες. Βέβαια κανείς δεν γνωρίζει σε μακροχρόνια χρήση της, αλλά τις σοβαρές -λογικά- θα τις εμφάνιζε από τον πρώτο μήνα.
Ναι, η minox αυξάνει την pge2, αλλά αν θυμάμαι καλά όχι κατά πολύ.
 

edyuser1

Active Member
Georgex6 είπε:
ειναι σχετικα φθηνο φαρμακο και υπαρχουν ερευνες που δειχνουν οτι μειωνει τη pgd2 κατα 50% μετα απο 5 ωρες http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2469708
επισης αλλη ερευνα δειχνει οτι ενισχύει την παραγωγη pge2 που φερεται να ειναι ευεργετικη για τα μαλλια http://www.mendeley.com/research/vitro-effect-cetirizine-pge2-release-rat-peritoneal-macrophages-human-monocytes/

δλδ αυτο ειναι κατι σαν το vpa?
 

Άκης

Administrator
Απ'ότι βλέπω, υπάρχουν μπόλικες συσκευασίες και οι περισσότερες έχουν μέσα 20 χάπια των 10mg με τιμή ~5€.
Θα ρωτήσω σε κάποιο φαρμακείο ποιο από αυτές τις συσκευασίες έχει και θα το φτιάξω το απόγευμα.

@ dimos18
Όχι, έχει να κάνει με το μπλοκάρισμα της πρωτεΐνης PGD2. Υπάρχει θέμα εδώ σχετικά με το PGD2.
Η χρήση του είναι 1-2ml κάθε ημέρα, όπως λένε στο Γερμανικό forum.


Edit:
Το έφτιαξα και αναμένω αύριο να συνεχίσω την συνταγή και να αρχίσω τις δοκιμές :)
Στα 50ml νερό έβαλα 40 χάπια (όσο 2 πακέτα που πήρα δηλαδή), κάπου ανάμεσα από τα 33 και τα 50 που αναφέρονται στις παραπάνω συνταγές.
Διαλύονται σχετικά γρήγορα στο νερό, λίγο πιο αργά από ένα αναβράζων χάπι, αλλά θα τα αφήσω καμιά 20αριά ώρες. Μετά θα το περάσω από ένα φίλτρο τσαγιού (τα μεταλλικά).
Το νερό γίνεται άσπρο σαν γάλα, σημάδι ότι είναι διαλυτή στο νερό η σετιριζίνη.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
να κοιταξουμε το υγρο για λοσιον χωρις κατακαθια http://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/954#content
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μόνο εγώ διάβασα ότι προκαλεί (στην αρχή τουλάχιστον) έντονο shedding?
 

Άκης

Administrator
Gomi το διάβασα και εγώ, αλλά σκέφτηκα ότι συμβαίνει η κλασική αρχική (και έντονη) τριχόπτωση, όπως σε κάθε θεραπεία.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Άκη, εμένα προσωπικά, όλα αυτά τα χρόνια, ότι έτυχε να δουλέψει, έστω και παροδικά, ποτέ μα ποτέ δεν μου προκάλεσε τριχόπτωση στην αρχή, γι αυτό και δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα. Επίσης, ως καθαρή oral ουσία, είδα ότι έχει ως παρενέργειες την τριχόπτωση.
Από κει και πέρα, πιστεύω ότι αν μας κάτσει που λένε, είναι από τις καλές περιπτώσεις γιατί είναι σχετικά ακίνδυνη. Η αδερφή μου παίρνει zirtec για πλάκα συνεχώς λόγω κάποιων αλλεργιών...
Αν έχεις την καλοσύνη, αφού το αρχίσεις, πόσταρε όποτε μπορείς πως πάει....
 

soylios

Member
GOMI είπε:
Μόνο εγώ διάβασα ότι προκαλεί (στην αρχή τουλάχιστον) έντονο shedding?

επιδει δεν βγαζω ακρη με τα γερμανικα τι ακριβως λενε στο φορουμ τους οι γερμανοι τι θετικο ηδαν και μετα απο ποσο καιρο σταματαει το shedding? παιρνω κουρκουμινη εδω και 3 βδομαδες που διαβασα οτι μπολκαρει την pgd2 και εγω γ@μηθει στο shedding θα το συνεχισω λιγο ακομα να δω πως θα παει ελπιιζω να μου βγει σε καλο
 

Άκης

Administrator
Όσοι γνωρίζετε γερμανικά, θα μας βοηθήσετε ιδιαίτερα.

GOMI είπε:
Άκη, εμένα προσωπικά, όλα αυτά τα χρόνια, ότι έτυχε να δουλέψει, έστω και παροδικά, ποτέ μα ποτέ δεν μου προκάλεσε τριχόπτωση στην αρχή, γι αυτό και δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.
Αν έχεις την καλοσύνη, αφού το αρχίσεις, πόσταρε όποτε μπορείς πως πάει....
Εμένα η μινοξ, η φίνα όπως και το revivogen, παρατήρησα ότι μου δίνανε τριχόπτωση. Μπορεί και να μου φάνηκε, αλλά στην περίπτωση του revivo δεν γνώριζα ότι προκαλούν τριχόπτωση οι θεραπείες, οπότε δεν ήταν η ιδέα μου. Πιστεύω πάλι ότι παίζει ρόλο ο οργανισμός.

Εννοείται, ότι νεότερο θα το ποστάρω σε αυτό το thread.
 

kos1987

New Member
3η μερα στο ζιρτεκ 0,5% και η τριχοπτωση διπλασιαστηκε ετσι ξαφνικα.Οι περισσοτερες τριχες ειναι κακομοιριασμενες λεπτες κοντες κλπ ...θα ενημερωνω.
 

kos1987

New Member
Ακη κανα νεο?Σ'εμενα αυξηθηκε η τριχ/ση, τριπλασιαστηκε μεσα σε λιγες μερες αλλα τα 2/3 απο τις τριχες ειναι μινιατουρες.Το μονο που αλλαξα ειναι οτι προσθεσα ζιρτεκ και μειωσα το vpa σε 1 φορα τη μερα.Παραειναι γρηγορα για shed...
 
Μπλουζα