Cetirizine pgd2 blocker

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pithikas

Well-Known Member
Μονος μου, δεν ειναι και κατι το ιδιαιτερο. Εχει μικρο μοριακο βαρος, οποτε μια χαρα απορροφηση θα εχει, ειτε με τον ενα ειτε με τον αλλο τροπο.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
οι υπνηλια δεν μου ειναι προβλημα,απο ενα σημειο και μετα φευγει.
παντως να σας δωσω να καταλεβετε για τι πραγμα μιλαω...
εχω αφυπνηση 4΄30 το πρωι για να παω στην δουλεια.
εδω και 2 μηνες δεν εχει χτυπησει το ξυπνητηρι.
εχω τωρα 2 μερες που οχι μονο χτυπαει αλλα θελω ακομα 2 ωρες σιγουρα υπνο,με εχει κανει να κοιμαμαι και 2 ωρες νωριτερα.
εχω χρησιμοποιησει και μελατονινη αλλα καμια σχεση με αυτο.
το χρησιμοποιω κατα τις 8 το απογευμα και στις 9 εχω κανει κεφαλι,ανετα μπορω να κλεισω τα ματια και να κοιμηθω που πριν κοιμομουν στις 12.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
παντως σαν τοπικο χανει πααααααρα πολυ γρηγορα σε αποδοση.
αν δειτε το νημα ηταν χρονια ξεχασμενο,δεν ηταν κλειδωμενο,απλα απετυχε.
το χρησιμοποιουσα και εγω σαν λοσιον και καταφερε να κανει κατι που δεν καταφερε καμια θεραπεια,να μην φυγει ουτε μια τριχα για εναν μηνα,ουτε μια ομως!!!!
τοσο ομως κρατησαν και τα αποτελεσματα του....ο δευτερος μηνας ηταν με τριχοπτωση
 
Προπυλενογλυκολη, αιθανολη, απιονισμενο νερο και τριβεις τα χαπακια.
Ή μεσα στη μινοξιδιλη.
Δεν νομιζω αληθεια οτι ειναι αποτελεσματικος blocker για την PGD2.
Εξαλου με το να παρεμποδισεις μονο τη μια PG ενω οι αλλες 3 ακομα "αλλονιζουν" δεν φερνεις αποτελεσμα.
Πολλυ πιθανον η μειωση της μιας Pg να ελευθερωσει μερικες τριχες απο το "βραχνα" που τοις εμποδιζει να μεγαλωσουν, αλλα τοις ελευθερες τριχες θα τοις ποιασουν παλι οι αλλες PG που υπαρχουν σε πληθωρα.
Για κοιτα υπαρχει καμια δημοσιευση γιαυτο?
Αν δεν βαλεις κι αλλους blocker πως να γινει αποτελεσμα?
 
παντως σαν τοπικο χανει πααααααρα πολυ γρηγορα σε αποδοση.
αν δειτε το νημα ηταν χρονια ξεχασμενο,δεν ηταν κλειδωμενο,απλα απετυχε.
το χρησιμοποιουσα και εγω σαν λοσιον και καταφερε να κανει κατι που δεν καταφερε καμια θεραπεια,να μην φυγει ουτε μια τριχα για εναν μηνα,ουτε μια ομως!!!!
τοσο ομως κρατησαν και τα αποτελεσματα του....ο δευτερος μηνας ηταν με τριχοπτωση
Αυτο ειναι απλο να το εξηγησεις, μετα απο 1 μηνα οι αλλες PGs αναλαμβανουν να παιξουν το ρολο κ της PGD2.
Γιαυτο χρειαζονται 4 διαφορετικοι blockers για καθε PG ενας διαφορετικος.
Αυτες που προτεινω εγω το κανουν αυτο.
 

pithikas

Well-Known Member
Δεν νομιζω αληθεια οτι ειναι αποτελεσματικος blocker για την PGD2.
Εξαλου με το να παρεμποδισεις μονο τη μια PG ενω οι αλλες 3 ακομα "αλλονιζουν" δεν φερνεις αποτελεσμα.
Πολλυ πιθανον η μειωση της μιας Pg να ελευθερωσει μερικες τριχες απο το "βραχνα" που τοις εμποδιζει να μεγαλωσουν, αλλα τοις ελευθερες τριχες θα τοις ποιασουν παλι οι αλλες PG που υπαρχουν σε πληθωρα.
Για κοιτα υπαρχει καμια δημοσιευση γιαυτο?
Αν δεν βαλεις κι αλλους blocker πως να γινει αποτελεσμα?
Δυστυχως, εχει δοκιμαστει εδω και χρονια χωρις αποτελεσμα απ'οτι ειδα σε ξενα φορουμ.Οποτε ακυρωνεται.Πιο πολυ ηθελα να το δοκιμασω λογω του οτι θεωρειται και αντιανδρογονο, αν και πιο αδυναμο και απο την σπιρονολακτονη που δεν εχει δειξει κατι το ιδαιτερο.
Γενικοτερα δε πιστευα στη θεωρια των προσταγλανδινων, αφου το θεωρουσα αποτελεσμα και οχι αιτια της ΑΑ, αλλα με επηρεασε το οτι το σετιπιπραντ παει σε κλινικες δοκιμες, χωρις αυτο να σημαινει οτι θα δειξει και αποτελεσματα,αλλα ποτε δε ξερεις, οποτε θα ξαναδοκιμασω με pgd2 blocker. Tι προτεινεις εσυ;;
 
Δυστυχως, εχει δοκιμαστει εδω και χρονια χωρις αποτελεσμα απ'οτι ειδα σε ξενα φορουμ.Οποτε ακυρωνεται.Πιο πολυ ηθελα να το δοκιμασω λογω του οτι θεωρειται και αντιανδρογονο, αν και πιο αδυναμο και απο την σπιρονολακτονη που δεν εχει δειξει κατι το ιδαιτερο.
Γενικοτερα δε πιστευα στη θεωρια των προσταγλανδινων, αφου το θεωρουσα αποτελεσμα και οχι αιτια της ΑΑ, αλλα με επηρεασε το οτι το σετιπιπραντ παει σε κλινικες δοκιμες, χωρις αυτο να σημαινει οτι θα δειξει και αποτελεσματα,αλλα ποτε δε ξερεις, οποτε θα ξαναδοκιμασω με pgd2 blocker. Tι προτεινεις εσυ;;
Πρωτον η θεωρεια των PGs ειναι ειναι ακρως σπουδαια, οι PGs γενικα χρησιμοποιουνται οταν ο οργανισμος θελει να εκφρασει οτι κατι δεν παει καλα απο αποψης υγειας, γιαυτο κ συνδεονται κ με τον πονο κ με τον πυρετο.
Κ η ασπιρινη τοις PG παρεμποδιζει για να φερει αποτελεσμα.
Απο οτι εδειξαν καποιες ερευνες μολις ανεβει η E1 στους ανδρες τοτε παραγονται οι PG.(δηλ εκφραση αρωστιας)
Ειναι κατι αναλογο οπως οταν ανεβει η dht δημιουργειται κ ο προστατης.
Το πρωτο ειναι κανεις πρεπει να μειωσει την Ε1, παλι στο φυσιολογικο επιπεδο, τοτε θα σταματησει ο "συναγερμος" που εκφραζεται απο παραγωγη PGs.
Η μειωση της Ε1 γινεται με το σταφυλαιλεο, επαλειψη (sencities)
Αλλα να μετρησεις πρωτα τη dht κ Ε1. ωστε σε καποιο χρονικο διαστημα να μπορεις να ξαναμετρησεις τοις αλλαγες.
Επισης με ελαιο θυμαρι κανεις bloking την COX δηλ πολλες PG μαζυ.
Οσο για ανδρογονο blocker δεν νομιζω να χρειαζεσαι γιατι πιστευω εχεις κανονικη dht.
Απκ φωτογραφια φενεται αν εχεις κανονικη dht, μεχρι να κανεις μετρηση.
Φυσικα το μελι θυμαρι ειναι γεματο blocker, γιαυτο ειναι σπουδαιο να το τρωμε.
 

le2der

Active Member
Πρωτον η θεωρεια των PGs ειναι ειναι ακρως σπουδαια, οι PGs γενικα χρησιμοποιουνται οταν ο οργανισμος θελει να εκφρασει οτι κατι δεν παει καλα απο αποψης υγειας, γιαυτο κ συνδεονται κ με τον πονο κ με τον πυρετο.
Κ η ασπιρινη τοις PG παρεμποδιζει για να φερει αποτελεσμα.
Απο οτι εδειξαν καποιες ερευνες μολις ανεβει η E1 στους ανδρες τοτε παραγονται οι PG.(δηλ εκφραση αρωστιας)
Ειναι κατι αναλογο οπως οταν ανεβει η dht δημιουργειται κ ο προστατης.
Το πρωτο ειναι κανεις πρεπει να μειωσει την Ε1, παλι στο φυσιολογικο επιπεδο, τοτε θα σταματησει ο "συναγερμος" που εκφραζεται απο παραγωγη PGs.
Η μειωση της Ε1 γινεται με το σταφυλαιλεο, επαλειψη (sencities)
Αλλα να μετρησεις πρωτα τη dht κ Ε1. ωστε σε καποιο χρονικο διαστημα να μπορεις να ξαναμετρησεις τοις αλλαγες.
Επισης με ελαιο θυμαρι κανεις bloking την COX δηλ πολλες PG μαζυ.
Οσο για ανδρογονο blocker δεν νομιζω να χρειαζεσαι γιατι πιστευω εχεις κανονικη dht.
Απκ φωτογραφια φενεται αν εχεις κανονικη dht, μεχρι να κανεις μετρηση.
Φυσικα το μελι θυμαρι ειναι γεματο blocker, γιαυτο ειναι σπουδαιο να το τρωμε.

Ε1=οιστρόνη????
 

le2der

Active Member
Ευχαριστώ για την απαντηση. Προσπαθώ να βγάλω μια ακρη σχετικα με τις προσταγλανδίνες όσον αφορά τη θεωρία.
Μου έκανε εντύπωση οτι κάποιες PGs είναι υπεύθυνες για την αντιμετώπιση της φλεγμονής. Συγκεκριμένα, είδα αναφορές ακόμα και για τα ω3 για το ότι αυξάνουν τις "καλές" PGs, που χρησιμοποιούσαν εδώ κάποια άτομα για τη τριχόπτωση.
Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τις επίσημες αναφορές των ονομάτων των διαφορετικών προσταγλανδίνων ? Γιατί κατα την έρευνά μου καπου χάθηκα με αναφορές του τύπου προσταγλανδινη 1 και 3.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ευχαριστώ για την απαντηση. Προσπαθώ να βγάλω μια ακρη σχετικα με τις προσταγλανδίνες όσον αφορά τη θεωρία.
Μου έκανε εντύπωση οτι κάποιες PGs είναι υπεύθυνες για την αντιμετώπιση της φλεγμονής. Συγκεκριμένα, είδα αναφορές ακόμα και για τα ω3 για το ότι αυξάνουν τις "καλές" PGs, που χρησιμοποιούσαν εδώ κάποια άτομα για τη τριχόπτωση.
Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τις επίσημες αναφορές των ονομάτων των διαφορετικών προσταγλανδίνων ? Γιατί κατα την έρευνά μου καπου χάθηκα με αναφορές του τύπου προσταγλανδινη 1 και 3.
ar4174-1-l.jpg
Οπως βλεπεις. ειναι 4. η F2, E2, D2, I2, και η μονη θετικη για το μαλλι η TXA
 

tasos33

Well-Known Member
να επισημανω και απο την μερια μου οτι μετα την μετρηση των εξετασεων που εκανα η ε1 ειναι στο θεο..130 συγκεκριμενα με οριο το 140..σε αλλα εργαστηρια το οριο ειναι 120 η 110 μεχρι και 90 ειδα οριο...η ε2 ειναι στο πατο στο 28...την dht θα μου την πουν παρασκευη...
 

papagalas

New Member
κυκλοφόρησε μια μελέτη τώρα τον ιούνιο για τοπικό cetirizine 1%, και δείχνει ενθαρρυντικά αποτελέσματα όπως βλέπουμε και από τις φωτο ,χωρίς να αναφερθούν παρενέργειες....αν και πάλι κουβα θα πάμε , αλλα κλαιν ας το έχουμε και αυτό εδώ για το καλο της επιστήμης ...
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28604133
 

Συνημμένα

  • upload_2017-6-18_7-59-28.png
    upload_2017-6-18_7-59-28.png
    288.3 KB · Προβολές: 62
Μπλουζα