Cetirizine pgd2 blocker

xDante

Member
λές να αρχίσω και οξυζενέ πάλι για αγγειογένεση ?
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10027759
αλλά θα βγω μαλί μπαμπάκι πάλι :/

επίσης
έκανα ένα πρωινό research για τις προσταγλανδίνες και πάντα έπεφτα πάνω σε αυτή την ουσία Arachidonic acid... αυτή την ουσία εκκρίνουν τα κύτταρα απ' ότι κατάλαβα όταν δημιουργείται η φλεγμονή αυτή και απο εκεί και πέρα με κάποιους μηχανισμούς έχουμε τις prostaglandinds ...

κατατάσεται στην κατηγορία των λιπαρών οξέων χορηγείται και σε bodybuilderάδες και κάποιες έρευνες που είδα ΔΕΝ συνδέουν την αυξημένη κατανάλωση Arachidonic acid και την πρόκληση/άυξηση των φλεγμονών γενικότερα αν και συνίσταται να αποφεύγεται η κατανάλωσή του σε άτομα με χρόνιες φλεγμονές...

το πρόβλημα έγκειται στην παραγωγή Arachidonic Acid ΜΕΣΑ από τα κύτταρά μας (στην προκειμένη περίπτωση των κυττάρων των τριχοθυλακίων μας) και έπειτα γίνονται pgd2 pge2 κλπ...

γιατί δεν επικεντρωνόμαστε στην μείωση της παραγωγής αυτού του λιπαρού ωξέος γενικότερα και επικεντρωνόμαστε στα παράγωγά του που είναι οι prostaglandins ?

επίσης η ουσία cinnamaldehyde που εξάγεται απο την κανέλα κάσσια ..kαι που της δίνει την γεύση και το άρωμά της (αυτή την κανέλα πάλι μπροστά μου την βρίσκω ) δρα ως μεταβολίτης του Arachidonic Acid ..
Cinnamaldehyde has been reported to have anti-platelet aggregating and vasodilatory
action in vitro . Thromboxane A2
(TxA2
), an Arachidonic Acid metabolite which is
produced in platelets, is known to be a potent pro-aggregatory agent, and therefore
the alteration ofTxA2
synthesis is believed to affect platelet aggregation.


επίσης θα έπρεπε να έχουμε υπόψιν μας οτι η υψηλή συγκέντρωση προσταγλανδινών αναστέλλει/μειώνει την παραγωγή κολλαγόνου και συνεπώς γερνάει και το δέρμα μας με ότι συνεπάγεται αυτό...

άσχετο σκέφτομαι να εφαρμόσω κολλοειδές διοξειδίου του πυριτίου σε gel στο κεφάλι και επειδή προάγει την παραγωγή κολλαγόνου βέβαια λειτουργεί σαν σφουγγάρι μπας και σπάσω την ίνωση που έχει δημοιουργήθεί στους θύλακές μου επίσης ίσως μειώνει και την dht/λιπαρότητα (Colloid silicic dioxide/acid)

ερώτηση προς κώστα η ίνωση αυτή είναι στην ουσία κολλαγόνο ?


για πείτε καμιά γνώμη
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kos1987

New Member
xDante είπε:
kos1987 είπε:
Εγω το εχω 0,5%.Τωρα απο τριχοπτωση αλλο τπτα.Εκει που εχανα 50 τριχες φυσιολογικες maximum τη μερα τωρα χανω καμια 40αρια μικρες, αδυναμες τριχες και αλλες τοσες "φυσιολογικες".Σαφη εικονα δεν εχω μιας και βαζω equol παραλληλα.

δηλαδή βάζεις ταυτόχρονα VPA + Cetirizine + Equol ?

wow έχεις γίνει ΤΟ ποντικάκι κώστα... ???

Το vpa αρχισα να το κοβω...εεε μεγαλη φασαρια ολα αυτα, απλα η μεταβαση πρεπει να γινεται με αυτον τον τροπο για να εκτιμας τυχον μεταβολες...

λές να αρχίσω και οξυζενέ πάλι για αγγειογένεση ?
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10027759
αλλά θα βγω μαλί μπαμπάκι πάλι :/
Δε λεει τετοιο μαλλι.
Ciclopirox εδω μιας και δεν υπαρχει Ελλαδα. http://goldpharma.com
το πρόβλημα έγκειται στην παραγωγή Arachidonic Acid ΜΕΣΑ από τα κύτταρά μας (στην προκειμένη περίπτωση των κυττάρων των τριχοθυλακίων μας) και έπειτα γίνονται pgd2 pge2 κλπ...

γιατί δεν επικεντρωνόμαστε στην μείωση της παραγωγής αυτού του λιπαρού ωξέος γενικότερα και επικεντρωνόμαστε στα παράγωγά του που είναι οι prostaglandins ?
Γιατι απο αυτο προερχονται και οι κακες και οι καλες προσταγλανδινες.

ερώτηση προς κώστα η ίνωση αυτή είναι στην ουσία κολλαγόνο ?
Yπερπαραγωγη καλλαγονου.
 

Capri

Member
Καλημέρα σε όλους!
Κώστα δε φταίω εγώ αλλά είσαι αστείρευτη πηγή πληροφοριών και θέλω να σε ρωτήσω 500 πράγματα!!!
1)το VPA γιατί το έκοψες?
2)Αυτό με το equol πάλι τη φάση είναι? Πώς το φτιάχνεις και γιατί δεν το κουμπώνεις αντί για τοπικό αφού υποτίθεται είναι φυσικό και δεν κάνει τις παρανέργειες των φαρμακευτικών dht-blockers?
3)Το cetirine χαμηλή δεν είναι η συγκέντρωση 0,5%(σύμφωνα πάντα με συνταγή Άκη από Γερμαναράδες)?
4)Το ciclopirox θα το κάνεις τοπικό? Αυτά τα ολίγα...
 

kos1987

New Member
Capri είπε:
Καλημέρα σε όλους!
Κώστα δε φταίω εγώ αλλά είσαι αστείρευτη πηγή πληροφοριών και θέλω να σε ρωτήσω 500 πράγματα!!!
1)το VPA γιατί το έκοψες?
2)Αυτό με το equol πάλι τη φάση είναι? Πώς το φτιάχνεις και γιατί δεν το κουμπώνεις αντί για τοπικό αφού υποτίθεται είναι φυσικό και δεν κάνει τις παρανέργειες των φαρμακευτικών dht-blockers?
3)Το cetirine χαμηλή δεν είναι η συγκέντρωση 0,5%(σύμφωνα πάντα με συνταγή Άκη από Γερμαναράδες)?
4)Το ciclopirox θα το κάνεις τοπικό? Αυτά τα ολίγα...

1.Πολλα πραγματα...δεν το αντεχω.Εαν δουλευει πχ το equol το vpa δεν το χρειαζομαι.Επισης το vpa δειχνει να ειναι αρκετα μονοδιαστατο...Το equol οχι.
2.Αυτη τη στιγμη βαζω 15mg στο κεφαλι τη μερα.Δεν εχει καμια σχεση εαν ειναι φυσικο ή τεχνητο.Εαν κατι βγαζει παρενεργειες θα τις βγαλει ειτε ειναι φυσικο ειτε χημικο.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΟ DHT-BLOCKER ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ.Αυτα που διαβαζεις εδω στα φορουμ γενικα ειναι 5ar-blockers.
Ισως φτιαξω καψουλες με equol γιατι δεν ξερω εαν εχει καποιο θεμα με τα γαστρικα υγρα.
3.Γιατι ειναι χαμηλη?Ουσιαστικα βαζω τοπικα ενα χαπι τη μερα.
4.Το ciclopirox ειναι φαρμακο που εχει παρει εγκριση απο τον fda για τοπικη χρηση.Στην Ελλαδα δεν το φερνουν πλεον οι φαρμακευτικες, ενω υπαρχουν στους καταλογους των φαρμακειων ενα σωρο σκευασματα.
 

Capri

Member
Το zyrtec βγαίνει στα 5 και 10mg.Εσύ προφανώς χρησιμοποιείς το 5άρι.
Δηλαδή διαλύεις 10 χάπια των 5mg σε 50ml νερό,διαχωρίζεις το υπερκείμενο διάλυμα που προκύπτει από το κατακάθι και προσθέτεις 30ml αιθανόλη και 20ml pg?Και μετά πόσο βάζεις εις την κεφαλή σου?
Μπορείς να πεις πώς φτιάχνεις και το διάλυμα με το equol?
Sorry Kos για το πρήξιμο αλλά ως μέγας αλχημιστής που έχεις αποδειχτεί έχεις μπλέξει με τους υποψήφιους ποντικαράδες όπως εγώ..!:angel:
 

somari

Active Member
Σου βγαλε παρενεργειες το ΒΠΟ και δε το αντεχεις; Και τι εννοεις μονοδιαστατο σε σχεση με το εκουόλ;
 

kos1987

New Member
Capri είπε:
Το zyrtec βγαίνει στα 5 και 10mg.Εσύ προφανώς χρησιμοποιείς το 5άρι.
Δηλαδή διαλύεις 10 χάπια των 5mg σε 50ml νερό,διαχωρίζεις το υπερκείμενο διάλυμα που προκύπτει από το κατακάθι και προσθέτεις 30ml αιθανόλη και 20ml pg?Και μετά πόσο βάζεις εις την κεφαλή σου?
Μπορείς να πεις πώς φτιάχνεις και το διάλυμα με το equol?
Sorry Kos για το πρήξιμο αλλά ως μέγας αλχημιστής που έχεις αποδειχτεί έχεις μπλέξει με τους υποψήφιους ποντικαράδες όπως εγώ..!:angel:

Οχι το 10αρι αλλα δεν εχει σημασια.Αυτή η συνταγη που εγραψες αντιστοιχει σε 0,05%...Εγω εβαλα 10 χαπια των 10mg σε τελικο διαλυμα 20ml, με τον αντιστοιχο τροπο και αναλογιες που εγραψες.Βαζω περιπου 1ml 2 φορες τη μερα.
Το equol προς το παρον το εχω σε διαλυμα 70%οινοπν. και 30%πγ σε συγκεντρωση 1%, αλλα θα το αλλαξω μαλλον με αλλο δικο μου με υλικα που δεν κυκλοφορουν στο εμποριο.

Σου βγαλε παρενεργειες το ΒΠΟ και δε το αντεχεις; Και τι εννοεις μονοδιαστατο σε σχεση με το εκουόλ;
Oχι τπτα απο παρενεργειες απλα δεν αντεχω να βαζω τοσα τοπικα.
Το μονο που ξερουμε για το vpa ειναι οτι μπλοκαρει τη gsk3b.Ουσιες οπως το vpa πιθανοτατα αποτελουν το κλειδι για τη πραγματικη θεραπεια της καραφλας και οχι τις παπαριες που κανουμε εμεις.Βλεπε aderans...
Για το εκουολ οτι μπλοκαρει τη dht και κοιτα και εδω http://www.hairlossgr.com/forum/thread-4260-post-78147.html#pid78147 και εδω http://www.hairlossgr.com/forum/thread-62-post-78339.html#pid78339
 

Capri

Member
Δηλαδή Kos διαλύεις 10 χάπια των 10mg σε 10ml απεσταγμένου νερού με 7ml αιθανόλη και 3ml pg?Αυτό ακούγεται καλό και με την έννοια ότι το ανανεώνεις το δ/μα κάθε 10 μέρες και δεν αλλοιώνεται.Το φιλτράρισμα για να πετάξεις το κατακάθι πώς το κάνεις?Το βάζεις ψυγείο?Τις ποσότητες με ζυγαριά ακριβείας τις μετράς ή με βαθμονομημένες σύριγγες?Αν σου έχω σπάσει τα @ρχίδι@ με τις ερωτήσεις πες το μου ε?Σκέφτομαι να ξεκινήσω κι εγώ δάσκαλε.Έχει γίνει πανικός πάντως στο νετ με τις προσταγλανδίνες.Α!Με το shedding πώς πας?


Το equol προς το παρον το εχω σε διαλυμα 70%οινοπν. και 30%πγ σε συγκεντρωση 1%, αλλα θα το αλλαξω μαλλον με αλλο δικο μου με υλικα που δεν κυκλοφορουν στο εμποριο.

Αυτό το αγόρασες έτοιμο από site γιατί είχα βρει κι εγώ ένα αλλά σκέφτηκα ποιος ξέρει τι παπαριές έχει βάλει μέσα γιατί ήταν ένα γκρι μπουκάλι με μια ετικέτα και δεν έλεγε τίποτα ούτε συστατικά ούτε τίποτα.


sorry 6μλ αιθανολη και 4ml pg εννοουσα
 

kos1987

New Member
10 χαπια σε 9mlνερο 7οιοπν. 4πγ.Αφου διαλυθηκαν τα χαπια στο νερο τα εβαλα σε μια συριγγα τη γυρισα αναποδα με το εμβολο να παταει κατω και το αφησα για μια μερα ετσι.Πηρα ενα Τ που κανουμε τις χορηγησεις ορων και το εβαλα σαν καπακι στη συριγγα.Τεσπα μετα σιγα σιγα αρχισα να την αδειαζω σιγα σιγα κατακορυφα παντα ωστε να μη πεταχτει το ιζημα...Εεεε εαν το κανεις θα καταλαβεις πού χρειαζεται το Τ.Παντως μπορει να γινει αλλιως ακομα πιο ευκολα(μαλλον).Σε ενα στενο δοκιμαστικο σωληνα το αφηνεις να καθισει και μετα με τη σιριγγα και μια βελονα μπορεις να τραβηξεις με τρομακτικη ακριβεια το νερο.Εαν προκειται να κανεις μεγαλη ποσοτητα τοτε βολευει το χαρτι του καφε φιλτρου.Οχι δε θελει ψυγειο.Ολες οι μετρησεις γινονται με συριγγες.Το shed συνεχιζει θα ενημερωνω.Παντως δε νομιζω οι pgd2 να αποτελουν την μοναδικη αιτια της α/α.Σαφως και επιβαρυνουν...Δασκαλος ειναι ενας εδω, ο Kapa...
Το εκουολ το αγορασα απο ομαδικη παραγγελια σε γνωστο καραφλοφορουμ του εξωτερικου.
 

Georgex6

Well-Known Member
Georgex6 είπε:
κυκλοφορει μια θεωρια (σε ξενο φορουμ) η οποια υποστηριζει οτι υπαρχει σοβαρη συσχετιση μεταξυ τεστοστερονης φλεγμονων και προσταγλανδινων συγκεκριμενα λενε οτι η τεστοστερονη προκαλει τις φλεγμονες η dht αυξανει τη pgd2 και οτι η φιναστεριδη δρα εμμεσα στο προβλημα χαμηλωνοτας τη dht επισης αναφερουν οτι ηελλειψη progenitor cell οφειλεται στο οτι δε μπορουν να αναπτυχθουν σε περιββαλον με φλεγμονες

πιο αναλυτικα αυριο καλη
υχτα
λοιπον η θεωρια που σας ελεγα
μετα τον ευνουχισμο τα επιπεδα cox πεφτουν οι προσταγλανδινες ειναι προιοντα cox οποτε συμφωνα με αυτη την αποψη
Higher Cox= unprugulated prostagladins
http://www.biolreprod.org/content/63/3/775.full.pdf
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kos1987

New Member
Georgex6 είπε:
Georgex6 είπε:
κυκλοφορει μια θεωρια (σε ξενο φορουμ) η οποια υποστηριζει οτι υπαρχει σοβαρη συσχετιση μεταξυ τεστοστερονης φλεγμονων και προσταγλανδινων συγκεκριμενα λενε οτι η τεστοστερονη προκαλει τις φλεγμονες η dht αυξανει τη pgd2 και οτι η φιναστεριδη δρα εμμεσα στο προβλημα χαμηλωνοτας τη dht επισης αναφερουν οτι ηελλειψη progenitor cell οφειλεται στο οτι δε μπορουν να αναπτυχθουν σε περιββαλον με φλεγμονες

πιο αναλυτικα αυριο καλη
υχτα
λοιπον η θεωρια που σας ελεγα
μετα τον ευνουχισμο τα επιπεδα cox πεφτουν οι προσταγλανδινες ειναι προιοντα cox οποτε συμφωνα με αυτη την αποψη
Higher Cox= unprugulated prostagladins
http://www.biolreprod.org/content/63/3/775.full.pdf

Αντε πιο αναλυτικα αυριο...αλλα τι σχεση εχει αυτο με τα δικα μας τριχ/κια?Να βαλω ACE inhibitors στο μενου?πλακα κανω χαχα.
Ο κωτσος μιλαει για ανεβασμενες pgd2 και κατεβασμενες pge2 στο καραφλο-δερμα.Επισης λεει για φλεγμονες στις περιοχες που βρισκονται οι αποθηκες "βλαστοκυτταρων".Ειδε οτι οταν μπλοκαρε εκλεκτικα ενα υποδοχεα τοτε τα μαλλια συνεχιζαν να μεγαλωνουν.Ο ιδιος ειπε οτι οι cox inhibitors γενικα κρυβουν κινδυνους, που ειναι αληθεια.Ομως δεν μας τα λεει καλα ο αρχοντας.Λεει οτι γυρω απο το τριχ/κιο υπαρχουν ενεργοποιημενα mast cells.ΟΚ?Αυτα ως γνωστον εκκρινουν pgd2...αλλα και histamine.Η histamine ειναι υπευθυνη για την fibrosis.Αρα η λυση του Κωτσου καπου μπαζει...ελπιζω να μην ειναι ετσι γμτο...
 

xDante

Member
εγώ ετοιμάζω ένα διάλυμα με anti Cox (pge2) ιδιότητες σύμφωνα με τα xDante research laboratories (έχει ενημερωθεί ο Dr Κώτσος :) και η εταιρεία του Trihogen research facillity ) και να μην ανοίξω καινούριο θρεντ θα πω οτι οι ουσίες που θα περιέχονται είναι...

naringenin (grapefruit extract)
lycopene
chlorogenic acid (green coffe extract)

το 1ο και το 3ο είναι pge2 Inhibitors σύμφωνα με την έρευνά μου ... κάντε ένα research και εσείς...

Που βρίσκονται μέσα σε αυτές τις κάψουλες
http://www.hfn-usa.com/product/Lycopene_Supreme/20

(είχα πάρει 2 μπουκαλάκια και κούμπωσα το ένα και μετά βαρέθηκα :p )

άνοιξα καμιά 20-25 κάψουλες και έριξα την σκόνη σε οινόπνευμα να διαλυθεί....
περιμένω τώρα να δω τι θα βγεί η τι θα μείνει....
 

mircat

New Member
από εδώ έχει ψωνίσει κανείς
http://www.mpbtreatments.com/#/shop/4563157000/PGD2-Blocker-Solution/2188728
και
http://www.mpbtreatments.com/#/shop/4563157000/RU58841-Solution/1716974
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
mircat είπε:
από εδώ έχει ψωνίσει κανείς
http://www.mpbtreatments.com/#/shop/4563157000/PGD2-Blocker-Solution/2188728
και
http://www.mpbtreatments.com/#/shop/4563157000/RU58841-Solution/1716974

Γράφει coming soon ακόμη... βλέπω δεν έχασαν χρόνο.. αμέσως στο ρευστό..
 
Μπλουζα