capsaicin cream !!!!!!!!!

Atermon

Member
malloumpas είπε:
GOMI είπε:
malloumpas είπε:
Πίστευα ότι δεν υπάρχει άνδρας που να τον έχει πειράξει τόσο πολύ η ΑΑ όσο εμένα πριν μπω στο φόρουμ. Τελικά βλέποντας σε τι κατάσταση έχουν φτάσει πολλοί εδώ μέσα όπως ο kapa ή o Gomi, έχω κατασταλάξει στο ότι τελικά δεν με έχει πειράξει και τόσο πολύ η τριχόπτωση.

Μπορείς αν θες να μου περιγράψεις την κατάσταση που έχω φτάσει?

rollers, βουρτσισματα, γαλακτοκομικά, συνωμοσιολογίες για φαρμακοβιομηχανίες που ξέρουν το φάρμακο για την φαλάκρα αλλά δε το βγάζουν κτλ κτλ

Edit: Και οι 2 να προσθέσω πάντως ότι είστε ευγενέστατοι και ουδέποτε έχετε προκαλέσει

Μα ο σκοπός του forum αυτός είναι. Να δοκιμάζουμε και να μοιράζόμαστε απόψεις. Αν είναι να μπαίνουμε μόνο και μόνο για να συζητάμε τα γνωστά (φιναστερίδη, μινοξιδίλη, μεταμοσχεύσεις), χαίρω πολύ. Ψάχνουμε να βρούμε μία λύση, που μπορεί να μην έρθει και ποτέ, αλλά σημασία έχει να αντιμετωπίζουμε ενεργητικά αυτό που μας συμβαίνει. Συγκεκριμένα ο GOMI έχει μοιραστεί πολλά με τη κοινότητα και σίγουρα δεν περιμένει τη λύση στο πιάτο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
malloumpas είπε:
rollers, βουρτσισματα, γαλακτοκομικά, συνωμοσιολογίες για φαρμακοβιομηχανίες που ξέρουν το φάρμακο για την φαλάκρα αλλά δε το βγάζουν κτλ κτλ

Edit: Και οι 2 να προσθέσω πάντως ότι είστε ευγενέστατοι και ουδέποτε έχετε προκαλέσει

ο GOMI κατα καποιον τροπο νικησε την ΑΑ
δες το νημα του http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8299.html
δεν εχει να κανει με αεροψεκασμους και συνωμοσιες.
2 χρονια χωρις τριχοπτωση και καποια επαναφορα.
με κατι τοσο απλο και ανεξοδο.
που ξερεις καποια στιγμη μπορει να το ξεκινησεις και ξαφνικα να δεις την μινοξιδιλη να δουλευει 2 φορες καλυτερα,που ειναι και το πιο πιθανο. :10m:
οσο για το παρον θεμα,βλεπω οτι σε οσους δουλευει η μινοξιδιλη δουλευει και η καψαικινη.
φιλικα παντα.εγω περα απο τους πλασιεδες της μεταμοσχευσης δεν εχω κατι με κανεναν
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
malloumpas είπε:
Ακριβώς, εγώ δεν πέτυχα κάτι περισσότερο με τη φιναστερίδη (αφού μόνο σταθερότητα είχα). Για αυτό και πρέπει να δούμε τι έχει πετύχει με τη φιναστερίδη ένα τυχαίο αξιόπιστο (όχι 2-3 άτομα δηλαδή) δείγμα από όσους τη χρησιμοποίησαν σε σύγκριση με ένα τυχαίο αξιόπιστο δείγμα όσων βουρτσίζονται. Τι λες; Ποιοι πιστεύεις ότι θα είχαν τα καλύτερα αποτελέσματα;
η φιναστεριδη σε ποσοστο 70% εχει παρενεργειες.
δεν ειναι λυση για ολους.
θυμαμαι παλιες εποχες του φορουμ που γινοντουσαν καβγαδες γι αυτο το θεμα.
το μικρο ποσοστο που δεν ειχε παρενεργειες δεν μπορουσε να δεχθει οτι απλα ηταν εξαιρεση στον κανονα.
φανταζομαι με την ντουτα θα ειδες ενα μικρο μερος το τι βιωνουν οι περισσοτεροι με την φινα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
malloumpas είπε:
Μην αλλάζουμε θεματολογία. Μιλούσαμε για αποτελεσματικότητα και ξαφνικά το γυρνάς σε παρενέργειες. Προφανώς και η φίνα έχει (σοβαρές) παρενέργειες ενώ το βούτσισμα δεν έχει καθόλου παρενέργειες. Τέλοσπαντων, κουράστηκα πλέον με τέτοιες διαφωνίες.

και εγω βαριεμαι να το συνεχιζω.
βλεπω και ωραια σειρα στο youtube.
θα δωσω τον λογο στον xxxray αν θελει να απαντησει.
χρησιμοποιουσε φινα,μινοξ.
χρησιμοποιει roller 1,5mm μινοξ.
δεν ειναι και πολυ off topic,δεν δουλευουν μονο 2 πραγματα στην ΑΑ
 
καπα να σε ρωτησω.. μπορω να χρισημοποιω την thermascalp η' την Λεοντος σε ολα το κεφαλι η' μονο στα αρεα σημεια και κροταφους;.. και οταν λεμε χνουδακια ενοουμε μικρες τριχουλες μαυρες η' λεπτα τριχακια γκριζου και ασπρου χρωματος;.. ευχαρηστω


και μια τελευταια σημαντικη ερωτηση.. το υπαρχον μαλι το βελτιωνει καθολου;.. ευχαρηστω και παλι
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
petrosAlex είπε:
καπα να σε ρωτησω.. μπορω να χρισημοποιω την thermascalp η' την Λεοντος σε ολα το κεφαλι η' μονο στα αρεα σημεια και κροταφους;.. και οταν λεμε χνουδακια ενοουμε μικρες τριχουλες μαυρες η' λεπτα τριχακια γκριζου και ασπρου χρωματος;.. ευχαρηστω


και μια τελευταια σημαντικη ερωτηση.. το υπαρχον μαλι το βελτιωνει καθολου;.. ευχαρηστω και παλι




Εγω θα το εβαζα μονο όπου θελω επανεκφυση.
Αν καταφέρει και μεγαλώσει αρκετα τα χνουδακια θα πάρουν και το φυσικό τους χρωμα.
Μπορεί να δυναμώσει και τα μαλλια που έχουν αδυνατισει επίσης,κάτι το οποιο ειναι και ποιο εύκολο.
Δηλαδή αν βλέπεις τρίχα ότι εχει χάσει το πάχος της και παει να υποχωρήσει βάλε και εκει.
 

pazuzu

New Member
Ένα καλό κι ένα κακό για την καψαϊκίνη:

Καλό:

Cayenne Pepper is readily available in any supermarket in the spice section. The amount orally consumed for the capsaicin amount presented in this study would amount to about 4 grams, or a little less than a teaspoon. You can mix it with anything, including water, and down it quick-it’s quite hot. When combined with an oral Soy Isoflavone Extract, Hair growth was reported in 5 months in 88% of the 25 patients with Androgenetic Alopecia.

http://www.hairloss-research.org/UpdateIGF10-11.html

http://www.hairloss-research.org/LinkUpdatePCOS2April2011.html

http://www.hairloss-research.org/LinkUpdateTherapeuticTargetforHairgrowth7-11.html

Κακό:

We have found that chronic, long-term topical application of capsaicin increased skin carcinogenesis in mice treated with a tumor promoter. These results might imply that caution should be exercised when using capsaicin-containing topical applications in the presence of a tumor promoter, such as, for example, sunlight.

http://cancerres.aacrjournals.org/content/71/8/2809.full

Ένα update από όσους χρησιμοποιούν;
 

cool11

Well-Known Member
Εχει δικιο γνωστος μου που μου λεει οτι θα παθω καρκινο με αυτα που βαζω????

Νομιζω οτι επειδη δεν παιρνω κατι απο το στομα, μονο τοπικα, οτι δεν εχει κινδυνο.

Ενα σωληναριο λεοντος εχω βαλει, μετα απο αυτο που διαβασα μαλλον δεν θα βαλω αλλο!

-----------------

Εχω παραγγειλει βεβαια το thermascalp, το οποιο εχει λιγοτερη καψαϊκινη, και καποια αλλα συστατικα, τα οποια για πειτε, φαινεται πιο αθωο και ακινδυνο;;;;;;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το 90% των τοπικών που μπορεί να βοηθήσει, έστω και θεωρητικά, στη φαλάκρα, μπορεί να προκαλέσει καρκίνο του δέρματος. Και εγώ αυτό το τοπικό που έχω φτιάξει και εφαρμόζω για δεύτερο μήνα, μπορεί να το κάνει αυτό...ειδικά με συνεχή έκθεση σε UVA ακτινοβολία
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Δηλαδη, τα ετοιμα εμπορικα σκευασματα, τοπικα, οπως Regain, Revivogen κλπ, μπορουν να προκαλεσουν ακομη και καρκινο;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
αναφέρομαι σε αντιφλεγμονώδη...κυρίως σε όσα έχουν στόχο την καταστολή nf kb και κυτοκίνες
 

nothinggr

Member
Για όσους χρησιμοποιούμε και Minox, υπάρχει κάποιο καλύτερο προϊόν καψαϊκίνης (που δρα συνδυαστικά με την μινοξ ) από το thermascalp?
 

pazuzu

New Member
GOMI είπε:
Το 90% των τοπικών που μπορεί να βοηθήσει, έστω και θεωρητικά, στη φαλάκρα, μπορεί να προκαλέσει καρκίνο του δέρματος. Και εγώ αυτό το τοπικό που έχω φτιάξει και εφαρμόζω για δεύτερο μήνα, μπορεί να το κάνει αυτό...ειδικά με συνεχή έκθεση σε UVA ακτινοβολία

Καλό είναι να τα τονίζουμε αυτά. Δεν θεωρώ τον καρκίνο λιγότερο σοβαρό από εγκεφαλικό ή καρδιακό επεισόδιο, το οποίο υπογραμμίστηκε για το voltaren. Ρωτήθηκε επανειλημμένως από κάποια άτομα αρκετές σελίδες πριν αν και τι γνωρίζουμε για την μακροχρόνια χρήση τοπικής καψαϊκίνης, δεν είδα κάποια απάντηση, ούτε συγκεκριμένα για την εν λόγω ουσία, ούτε για το 90% των τοπικών αντιφλεγμονωδών που αναφέρεις τώρα.

Εντατική χρήση τοπικής καψαϊκίνης = αυξημένος κίνδυνος καρκίνου του δέρματος.

Τα καλά νέα είναι ότι σύμφωνα πάντα με τις έρευνες που επικαλείται το άρθρο, ακόμη και η εσωτερική καψαϊκίνη, σε συνδυασμό με σόγια, μπορεί να δώσει καλά αποτελέσματα στην ΑΑ, αυξάνοντας συστημικά τον igf-1. Και τα δύο σκευάσματα μπορεί να τα βρει κάποιος στα φαρμακεία σε μορφή κάψουλας.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
pazuzu, επειδή έχω ψάξει αρκετά στο συγκεκριμένο τομέα, ώστε να γνωρίζω όσο το δυνατόν τα ρίσκα για τα όσα εφαρμόζω τοπικά, θα τα αναφέρω κάποια στιγμή αναλυτικά. Γενικώς πάντως, όπως είχα αναφέρει σε κάποιο άλλο θέμα, μερικά γερόντια έχουν ήδη κάποιες κηλίδες σαν μεγάλες φακίδες στο κεφάλι τους, που κατά πάσα πιθανότητα, είναι μελανώματα. Θέλω να πω ότι λίγο πολύ, από την αλόγιστη έκθεση του φαλακρού κεφαλιού στον ήλιο, η πιθανότητα αυτή υπάρχει ούτως ή άλλως. Πόσο μάλλον με τοπικά που αυξάνουν αυτόν τον κίνδυνο.
 

pazuzu

New Member
Φίλτατε Gomi, συζητάμε για κάτι συγκεκριμένο νομίζω σε αυτό το θρεντ, όχι για το τι τοπικά βάζεις εσύ στο κεφάλι σου. Καψαϊκίνη βάζουν πολλοί αν δεν κάνω λάθος. Αυτοί ενδεχομένως δεν είναι πλήρως ενημερωμένοι, και ίσως το παραπάνω στοιχείο να τους αλλάξει γνώμη για τη θεραπεία που παροτρύνθηκαν να ακολουθήσουν. Αυτό δεν αφορά εσένα προσωπικά, που από την καλή σου διάθεση να βοηθήσεις τον κόσμο προτείνεις κάποια πράγματα ίσως και επικίνδυνα, αλλά για να καταλάβει ο καθένας ότι υπάρχει και μία προσωπική ευθύνη όταν επιλέγει να χρησιμοποιήσει την "νέα θαυματουργή θεραπεία" κατά της τριχόπτωσης για την οποία διάβασε είτε εδώ μέσα είτε κάπου αλλού. Σε αυτό το σημείο να σημειώσω για άλλη μια φορά ότι για αυτόν το λόγο υπάρχει μία μεθοδολογία στις έρευνες -οι οποίες από πολλούς κατηγορούνται ως άχρηστες-, για να μη βάζει ο καθένας ό,τι βρει στο κεφάλι του και αντί για μαλλιά καταλήγει με καρκίνο.

Φιλικά πάντα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
υπάρχουν κοινά σημεία της καψαικίνης με άλλα αντιφλεγμονώδη που ενέχουν τους ίδιους κινδύνους...αλλά οκ. No problem, ας το κοιτάξει ο καθένας μόνος του.
 
Μπλουζα