BUTAVATE LOTION και αναζήτηση δερματολόγου

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

captain

New Member
Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι γυναίκα με ΑΑ. Μετά από την χθεσινή επίσκεψη στο δερματολόγο που με βλέπει το τελευταίο δίμηνο, θα ήθελα να πάρω τη γνώμη κι ενός δεύτερου δερματολόγου. Αν κάποιος είναι ευχαριστημένος από το γιατρό του και νιώθει πως είναι κάπως πιο ψαγμένος στο θέμα της τριχόπτωσης, θα παρακαλούσα να μου στείλει τα στοιχεία σε pm. Μένω Αθήνα.

Κατά τ' άλλα θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η διαφορά της κορτιζονούχας λοσιόν butavate και της λοσιόν elocon. Έβαζα την 2η και τώρα μου έδωσε την 1η. (μου είπε ότι είναι πιο ισχυρή)

Η θεραπεία που κάνω είναι regaine 2%, fungoral 2%, yasmin (αντισυλληπτικό) και σίδηρος.
Έχω ΑΑ και πιθανότατα σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών. Το yasmin αρκεί για την μείωση των ανδρογόνων ή χρειάζεται και κάποιο dht blocker σε τοπική χρήση; Ο ενδροκρινολόγος μου είπε πως αρκεί. Επειδή όμως έχω διαβάσει διάφορα στο site θα ήθελα να έχω και την γνώμη των παιδιών που έχουν ψάξει το θέμα.

Κάνω τη θεραπεία 2 μήνες.

Υ.Γ. Ο ψευδάργυρος σε χάπι βοηθά στην περίπτωση της ΑΑ?

Ευχαριστώ πολύ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nikonik

New Member
Απ: BUTAVATE LOTION και αναζήτηση δερματολόγου

Καλησπέρα και από εμένα

ομοίως είμαι σε αναζήτηση καλού δερματολόγου στο θέμα της τριχόπτωσης (δυστυχώς η εμπειρία δείχνει ότι λίγοι είναι οι γιατροί που διαθέτουν το επίπεδο πληροφόρησης που παράγεται σε αυτό το φόρουμ ). Παρόλα αυτά, αν κανείς μπορείν να μου προτείνει κάποιον, ας μου στείλει ΡΜ. Ευχαριστώ!
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: BUTAVATE LOTION και αναζήτηση δερματολόγου

@captain την butavate ή betnovate βάζω και εγώ μαζί με minoxidil αλλά να ξέρεις τα κορτιζονούχα είναι για alopecia areata και κάνουν καλή δουλεία σε αυτή την περίπτωση αλλά δεν νομίζω ότι είναι για androgenic alopecia. για να στην έδωσε όμως κάτι ξέρει ο τύπος ;)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: BUTAVATE LOTION και αναζήτηση δερματολόγου

ο ψευδαργυρος μονος του ειτε σε χαπι ειτε οχι δεν κανει δουλεια στην ΑΑ τα κορτινοζουχα Ενδεικνυονται για την διαχυτη οπως σωστα αναφεθηκε

μια δευτερη αποψη συνηθως βοηθαει
αλλα ισως σε μπερδεψει διοτι το πιο πιθανον ειναι να σου δωσει κατι αλλο
και να σε μπερδεψει καπως

η σπειρονολακτονη ειναι μια καλη επιλογη
σε πολλες κοπελες δινουν και σε μορφη χαπιου για να καταπολεμισουν καποιο ορμονικο προβλημα που εχουν καποιες κοπελες
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα