Billy_tramp, fue, 3080 grafts, 4/10/2012

leas

Well-Known Member
Μπιλ αυτο είναι το θέμα εάν έχουν χαθεί μεταμοσχευμενα μαλλιά πρέπει να απαντήσουν από την κλινική για ποιο λόγο;;Ήσουν από τις περιπτώσεις όπως του Τζον Τζον που το αποτέλεσμα ήταν πολυ δυνατό και με ενδιέφερε και εμένα σε μεγάλο βαθμό η περίπτωση σου. Συγκεκριμένα γιατί ήσουν μόλις 23 όταν προχωρησες σε μμ.Πιστεύω θα μπορούσες να ασχοληθείς ως έναν βαθμό με το θέμα. Όπως και να χει ελπίζω όλα να πάνε καλά και να μας ενημερώνεις για όλες τις εξελίξεις.Μην ξεχνάς πως το φόρουμ είναι ένα δυνατό χαρτί στον κόσμο τον μμ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό που έχω να παρατηρήσω είναι ότι η μμ όταν είσαι 23 ετών χωρίς να έχεις σταθεροποιήσει την ΑΑ σου (προφανώς με φάρμακα) είναι ένα μεγάλο ρίσκο και όλα είναι πιθανά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

leas

Well-Known Member
CVIAL όλες οι αναφορές σχετικά με το νεαρό της ηλικίας και μια μμ είναι πως αφού δεν έχουμε δει πχ τον ρυθμό εξέλιξης τις τριχόπτωσης δεν γνωρίζουμε πόσο θα προχωρήσει κλπ δεν είναι σοφό να επέμβει κάποιος γιατρός, ιδιαίτερα όπως τόνισες χώρις φαρμακευτική αγωγή. Ο λόγος όμως για να μην επέμβει ένας γιατρός είναι το γεγονός πως αν ένας 20αρης κάνει πχ κροτάφους στην αρχή του προβλήματος είναι πολύ πιθανό η αα να προχωρήσει και να βγούμε εκτός πλάνου, δλδ τα γκραφτς να μην φτάνουν να καλύψουν όλο το πρόβλημα. Έτσι το αποτέλεσμα θα είναι αφύσικο γτ μπορεί για χίλιους δύο λόγους να μην έγινε συντηρητικη προσέγγιση και να έχουμε πχ κομμάτια στο σκαλπ ακάλυπτα και άλλα τεχνικά θέματα αφού τα γκραφτς δεν φτάνουν.. Τα μαλλιά όμως που έχουν μεταμοσχευθει θα έπρεπε να είναι στην θέση τους ειδικά για το διάστημα των 6 χρόνων. Δεν ξέρω τι σκέφτομαι λάθος. Έχω στο μυαλό μου την ντουπα αλλά και γενικότερα αραίωση της δοτριας λόγω γήρατος αλλά νομίζω δεν είναι ο Μπίλι τέτοια περίπτωση..
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πέραν της DUPA και της retrograde που είναι μερικές μορφές διάχυτης αραίωσης υπάρχουν και άλλες άπειρες παραλλαγές τέτοιου είδους ΑΑ. To κακό όμως με την FUE είναι ότι (σε αντίθεση με την strip που είναι μια safe "γραμμή" ακόμα και για NW7 ) χρειάζεται ικανή επιφάνεια για να εξαχθούν τα graft, ιδιαίτερα όταν είναι αρκετά. Αν παρατηρήσεις, σε όλες τις μμ ο καθορισμός της safe zone γίνεται εκτός ορίων NW6-7 με δεδομένη την παρούσα εικόνα και ένα buffer κάποιων εκατοστών περιμετρικά και με γνώμονα το παρόν thinning της περιοχής. Αν η ΑΑ είναι σταθεροποιημένη λόγω ηλικίας ή φαρμάκων έχει καλώς. Όταν όμως η ΑΑ είναι σε εξέλιξη και ΔΕΝ έχει σταθεροποιηθεί, αυτές οι υποθέσεις μπορούν να αποδειχθούν εσφαλμένες και προφανώς να μεταμοσχευθούν graft από μη safe περιοχές. Προφανώς κάτι τέτοιο έγινε και εδώ.
 

leas

Well-Known Member
CVIAL ομως στην συγκεκριμένη περίπτωση βλέποντας που είναι το στριπ, την κατάσταση της δοτρια αλλά και την τοποθέτηση των 3χ γκραφτς πραγματικά εγώ αδυνατώ να δικαιολογήσω την εικόνα. Προφανως και δεν είμαι ειδήμων αλλά νομίζω δεν πήραν από ανσειφ περιοχή.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μα πως ξέρεις ότι η δότρια δεν έχει χάσει πυκνότητα συνολικά? Δεν είναι προφανές από τις φώτο. Αν είχε μια αρχική πυκνότητα 100g (το λέει κάπου στην αρχή του νήματος) και έχει πάει στα 60g πάλι καλά θα φαίνεται αλλά έχει χάσει το 40%, πράγμα που στη λήπτρια θα κάνει μπαμ (όπως και κάνει).
 

leas

Well-Known Member
Ναι δεν μπορώ να το ξέρω έχεις δίκιο..Απλά επειδή η εικόνα της δοτριας στα μάτια μου είναι ίδια κάνω αυτήν την εικασία. Αρα η κλινική μπορεί την στιγμή που έκανε το στριπ να μην είχε καν εντοπίσει κάτι τέτοιο αν έκανε έλεγχο βέβαια ή από την άλλη μπορεί να προέκυψε στην πορεία..
 

Ibarumah

Active Member
RE: Μεταμόσχευση 4/10/2012 HDC

Καλή επιτυχία μικρέ! Μην φοβάσαι την φιναστερίδη, πάρτην άφοβα, πάρτην τώρα που "γυρίζει" και είσαι πιτσιρικάς. Είναι η 2ρη θεραπεία εκλογής μετά την μεταμόσχευση. Είμαστε μαζί σου συμπολεμιστή. Περιμένουμε νέα σου και μην μας ξεχάσεις μετά τον 4το μήνα όπως αρκετοί εδώ μέσα.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.


Θα ήθελα να πω κάτι .
Επειδή η φιναστεριδη είναι ΦΑΡΜΑΚΟ και όχι κάποιο φυτικό σκεύασμα και επειδή δε γνωρίζει ο καθένας μας εδώ το ιατρικό προφίλ του καθενός,δε γνωρίζουμε τι προβλήματα υγείας έχει ο καθένας τα οποία μπορεί να τα γνωρίζει αλλά μπορεί κ όχι,καλό θα είναι να μη λέμε ειδικά σε μικρά παιδιά "πάρε αφοβα το τάδε φάρμακο"
 
ρε παιδια ετσι οπως φενεται εχουν φυγει μμ απο εκει που ακομα ειχε παλια μαμα μαλλια εστω και ελαχιστα ενω εκει που ηταν αδειος χειρλινε εχουν μεινει λετε να ισχυει η θεωρια που ακουγοταν πριν αρκετα χρονια οτι αν εισαι μικρος και δεν εχει σταθεροποιηθει δεν κανεις μμ γιατι η περιοχη δεν ειναι ακομα καταλληλη μιας και ακομα μαδαει σαν τρελη? πως γινεται να εχει χειρλινε τοσο πυκνη δεν εχει φυγει τριχα και λιγο ποιο πισω εχουν φυγει τα 80% των μμ
 
Μπλουζα