Billy_tramp, fue, 3080 grafts, 4/10/2012

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το θέμα δεν είναι αν έχει επαρκή πυκνότητα τώρα, αλλά τι πυκνότητα είχε πριν. Μπορείς να έχεις 200τριχες και να πας στις 170τριχες. Πάλι επαρκή πυκνότητα έχεις αλλά έχεις χάσει 30 λόγω DUPA


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

leas

Well-Known Member
Παιδιά δεν γίνεται να μην έχει χάσει και μμ μαλλιά..
Η αραίωση από την φωτογραφία δεν δίνει την εικόνα να έχει φτάσει στην τομή ..
Ελπίζω να μην έχει ντουπα γιατί εκεί πάει αλλού το πράγμα αλλά αν δεν έχει για ποιον λόγο έχουμε αυτήν την εικόνα μπροστά . ;
@Billy_tramp dupa είναι η διάχυτη αλοπεκια χωρίς συγκεκριμένο πατερν δηλαδή μπορεί να αραιώνει και η δοτρια αλλά και η ληπτρια περιοχή.. Πράγμα που σημαίνει πως ένας που έχει αυτήν την μορφή τριχόπτωσης αν κάνει μμ πρέπει συνδυαστικά και είναι νομίζω μονόδρομος να χρησιμοποίησει φίνα, ώστε να μείνει σταθερός παντού,γιατί με την ντουπα κάποια από τα μμ μαλλιά θα χαθούν αφού η δοτρια αραιώνει και αυτή.
 

leas

Well-Known Member
@CVIAL
Θα ήθελα να σε ρωτήσω τις περισσότερες φορές όσοι έχουν dupa δεν διατηρούν την hairline τους και γενικά έχουν κάπως ομοιόμορφη αραίωση παντού.. Λογικά θα υπάρχουν και περίπτωσης που έχουμε κλασικό πατερν μαζί με ντουπα αλλά αυτές θέλω να πιστεύω είναι αρκετά σπάνιες .
 

makis25

Well-Known Member
νομιζω ειναι πολυ απλο , δεν υπαρχει καποιο μυστηριο . Στην ανδρογενετικη αλωπεκεια εχεις θυλακες που ειναι προγραματισμενοι να ειναι ευαισθητοι στα ανδρογονα , σε διαφορους βαθμους . Ε καποιες φορες ειναι αρκετα ευαισθητοι στα ανδρογονα και θυλακες που ειναι πλαγια και πισω στο κεφαλι και οχι μονο επανω . Δεν ειναι η ζημια τοση οσο πανω στο κεφαλι αλλα ειναι παλι ζημια. Φιναστεριδη ή ντουταστεριδη μονοδρομος .
 

Billy_tramp

Member
Σκέφτομαι να δοκιμάσω λοιπον propecia. Επηρεάζει την αύξηση μυικής μάζας?
Εχουμε κάποιο νήμα που αναφέρεται σε αυτό?
'Η κάποιον χρήστη φιναστεριδης που ασκείται μέσω των αντιστάσεων ?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@CVIAL
Θα ήθελα να σε ρωτήσω τις περισσότερες φορές όσοι έχουν dupa δεν διατηρούν την hairline τους και γενικά έχουν κάπως ομοιόμορφη αραίωση παντού.. Λογικά θα υπάρχουν και περίπτωσης που έχουμε κλασικό πατερν μαζί με ντουπα αλλά αυτές θέλω να πιστεύω είναι αρκετά σπάνιες .

Σωστά τα λες


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

makis25

Well-Known Member
Σκέφτομαι να δοκιμάσω λοιπον propecia. Επηρεάζει την αύξηση μυικής μάζας?
Εχουμε κάποιο νήμα που αναφέρεται σε αυτό?
'Η κάποιον χρήστη φιναστεριδης που ασκείται μέσω των αντιστάσεων ?
η φιναστεριδη θα αυξησει την τεστοστερονη και την ελευθερη τεστοστερονη στο αιμα σου αλλα η αλλαγή ειναι 5-10-15% προς τα πανω . Η αλλαγή αυτη ειναι μικρη για να εχει επιπτωση στη μυική σου μαζα . Δε θα δεις ουτε αρνητικα ουτε θετικα .
 

Billy_tramp

Member
Η ολικη τεστοστερονη μου ειναι στα 11,19 ng/ml , ηδη πάνω απο τα φυσιολογικα επιπεδα. ( συμφωνα με τις φετινες εξετασεις). Αποτι διάβασα η φινα αναστέλει το ενζυμο 5α αναγωγάση που μετατρέπει την Τ σε DHT. Η Dht γνωριζουμε οτι εχει 5πλασια δραση στον αναβολισμο των μυων απο την τεστο. Ειμαστε βεβαιοι οτι επηρεαζει ελάχιστα ?
 

naruto

Well-Known Member
Η ολικη τεστοστερονη μου ειναι στα 11,19 ng/ml , ηδη πάνω απο τα φυσιολογικα επιπεδα. ( συμφωνα με τις φετινες εξετασεις). Αποτι διάβασα η φινα αναστέλει το ενζυμο 5α αναγωγάση που μετατρέπει την Τ σε DHT. Η Dht γνωριζουμε οτι εχει 5πλασια δραση στον αναβολισμο των μυων απο την τεστο. Ειμαστε βεβαιοι οτι επηρεαζει ελάχιστα ?
Εγω δεν ειδα καμμια διαφορα σε θεματα γυμναστηριου με τη φινα.
Ρωτα κ κανα γιατρο παντως
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
billy εκτος απο φιναστεριδη και μινοξιδιλη μπορεις να προσθεσεις ενα σαμπουαν με κετοκοναζολη 2-3 φορες την εβδομαδα . Παρε τα τουλαχιστον ενα χρονο πριν κανεις εκτιμιση του τι εχεις κερδισει πισω . Προσωρινα για μερικες βδομαδες εως κανενα διμηνο θα χασεις περισσοτερα μαλλια . Να μη φοβηθεις , αυτο θα σημαινει πως οι θεραπειες κανουν δουλεια . Σε ενα χρονο ξαναβγαλε φωτογραφιες και τα λεμε .
 

koumparos

Well-Known Member
Εάν σκοπεύεις για δεύτερη μμ φιναστεριδη εφόρου ζωής.Δυστυχως φίλε έχεις επιθετική τριχόπτωση και πας για μεγάλο norwood.
 

leas

Well-Known Member
Παιδιά ρωτάω στο νήμα αυτό μιας και ο Μπιλ σκέφτεται να πάρει φίνα..
Και επειδή και ο ίδιος φοβάμαι το μεγάλο νοργουντ επειδή ακόμα είμαι στα 27. Η ερώτηση απευθύνεται σε όλους αλλά νομίζω άτομα όπως ο @makis25 και @koumparos που κάνουν χρόνια χρήση θα μπορούσαν να μας βοηθήσουν..
Για να ξεκινήσει κάποιος με φίνα θα ήταν καλό να πάει σε κάποιον ενδοκρινολογο να τον παρακολουθεί, θα έπρεπε να μπει σταδιακά στο φάρμακο πχ με μικρότερη δόση η κάπως αλλιώς, θα έπρεπε να κάνει κάποιες έξτρα εξετάσεις, μετά στην καθημερινότητα του υπάρχει κάτι το οποίο θα έπρεπε να αλλάξει πχ αλκοόλ.Αν υπάρξουν παρενέργειες θα μπορούσε να πάρει πιο μικρή δόση η να το αφησει γιατί έχω ακούσει αναφορές του τύπου να δώσει κάποιος χρόνο στον οργανισμό του.. Οποιοδήποτε τιπ όπως το ψυχολογικό που κάπου ανέφερε ο Μάκης δλδ σε καμία περίπτωση αρνητική σκέψη η κάτι άλλο που θα μπορούσατε να μας πείτε..
Πραγματικά θέλω να το αποφύγω και να κάνω μόνο μμ αλλά δεν ξέρω κατά πόσον είναι εφικτό...
 

koumparos

Well-Known Member
Γενικες εξετάσεις μια φορά το χρόνο.Ξεκινα με χαμηλή δόση.0.5mg και στις 15 μέρες ανεβα στο 1 mg.Το παρακολουθείς.Εαν εμφανίσεις παρενέργειες συνεχίζεις μέχρι να προσαρμοστεί ο οργανισμός.Εαν συνεχίσουν για πάνω από 3 μήνες κόψε το φάρμακο και μην ασχοληθείς ξανά.Εαν έχεις επιθετική τριχόπτωση ξέχνα την μμ χωρίς φίνα.Ειδες τι έπαθε ο billy.Ειδικα εάν έχεις προδιάθεση για μεγάλο norwood και επιθετική τριχόπτωση παράλληλα, η μμ χωρίς φιναστεριδη είναι πεταμένα λεφτά.Μονο στην περίπτωση που έχεις γουρουνοτριχα,δοτρια πάνω από 8.000 μοσχευματα και όχι απαιτήσεις για υψηλή πυκνότητα ίσως να άξιζε η μμ.Και φυσικά να μην πηγαίνεις για 7αρης.Προσωπικες απόψεις βεβαίως βεβαίως.
 

makis25

Well-Known Member
leas αν νοιωθεις πως θες να πας σε ενδοκρινολογο να κανεις καποιο ελεγχο μπορεις φυσικα να το κανεις . Ωστοσο συνηθως οι ανθρωποι πηγαινουν στο γιατρο οταν νοιωθουν πως εχουν καποιο προβλημα . Η φιναστεριδη για τριχοπτωση συνταγογραφειται απο δερματολογους παγκοσμιως εδω και 2ο χρονια γεματα , εκατομμυρια συνταγες , υπαρχουν ανθρωποι που τη χρησιμοποιουν για δεκαετιες , ζουν τη ζωη τους κανονικα , κανουν παιδια , διασκεδαζουν ,χαιρονται , δουλευουν , τα κανουν ολα απλα με λιγα περισσοτερα μαλλια . Συνηθως ο δερματολογος δε στελνει πριν τη φιναστεριδη στον ενδοκρινολογο . Γιατι πολυ απλα τα ευρήματα θα ειναι άνευ σημασιας .Υπαρχουν παιδια εδω στο φορουμ που παραπονοιουνταν για ασχημες παρενεργειες , και τα αποτελεσματα εκτενων εξετασεων που καναν ηταν φυσιολογικα . Θα ηθελα να τονισω , πως αν καποιος εχει υπονοια πως πασχει , η ξερει πως πασχει , απο αγχωδη διαταραχη , εχει εμμονες , νευρωσεις , καλυτερα να μην παρει το φαρμακο αυτο γιατι υπαρχουν ανθρωποι που αρρωσταινουν χειροτερα με το που διαβαζουν το ενθετο με τις οδηγιες . Και δεν αναγνωριζουν καν απο τι πασχουν και κατηγορουν τα παντα , και το φαρμακο , εκτος απο αυτο που φταιει αληθεια . Δε χρειαζεται να αποφυγεις το αλκοολ αν παιρνεις φιναστεριδη . Χρειαζεται να το μετριασεις η να το αποφυγεις αν θες να ζησεις μια μεγαλη ζωη με καλυτερη υγεια . 3 μπυρες την εβδομαδα , 2 πιτογυρα , η καθιστικη ζωη , η αυπνια απο το στρες ,εστω και 1 τσιγαρακι που και που, ολα αυτα χειροτερευουν τη ζωη σου και καποια μερα θα σε σκοτωσουν διχως αμφιβολια . Η φιναστεριδη ειναι εξαιρετικα απιθανο για να μη πω αδυνατον να σου κανει τη ζημια που σου κανουν τα παραπανω . Ετσι οπως σε ακουω σου προτεινω να μην παρεις το φαρμακο γιατι νομιζω πως θα εχεις παρενεργειες πριν καν το καταπιεις . Διχως παρεξηγηση , εχω πλεον συναντησει τοσα πολλα παιδια εδω μεσα που απο τη μια υποφερουν απο τριχοπτωση , και πλεον η φαλακρα εχει σοβαρες ψυχολογικες προεκτασεις στη ζωη τους , και απο την αλλη εχουν αναπτυξει αδικαιολογητο , υπερμετρο φοβο και αγχος για ενα φαρμακο που για αυτους μπορει να κανει τη νυχτα μερα. Και ο φοβος τους μαζι με λοιπα προβληματα εχει παραμερισει την επιστημονικη μεθοδο , τη συνεση , τη λογικη , ολα τα οπλα που εχουν για να ζουν τη ζωη τους καλυτερα .
 
Μπλουζα