Billy_tramp, fue, 3080 grafts, 4/10/2012

Gio

New Member
RE: Μεταμόσχευση 4/10/2012 HDC 3080 grafts

nucky είπε:
Η FUE είναι ακριβότερη διότι δίνει πολύ λιγότερα μοσχεύματα στη μονάδα του χρόνου και απασχολεί συνεχώς τον (ακριβοπληρωμένο) γιατρό .

though both extraction techniques require extensive know-how and experience, the FUE extraction technique is much more demanding.

Generally speaking, grafts extracted vie FUE are much more sensitive, as the extraction technique leaves much less protective tissue around the hair follicles. This ultimately leads to a slightly lower survival rate.

Nevertheless, FUE is an operation with no 100 % guarantee of success.

Το παραπάνω είναι από το site του Feriduni , ενός από τους πιο αναγνωρισμένους γιατρούς μεταμοσχέυσεων

Να υποθέσω ότι ο κύριος feriduni είναι πιο εξειδικευμένος στο strip σωστά; Πάντως όλος τυχαίως οπτικά-αισθητικά τα καλύτερα αποτελέσματα έχουν επιτευχθεί με fue.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nucky

Active Member
RE: Μεταμόσχευση 4/10/2012 HDC 3080 grafts

O κ. Feriduni προσφέρει και τις δύο μεθόδους


Πάντως όλος τυχαίως οπτικά-αισθητικά τα καλύτερα αποτελέσματα έχουν επιτευχθεί με fue.

Αυτό το βασίζεις που ; Σε προσωπκή εμπειρία ή κάποια ιατρική μελέτη ;
 

Gio

New Member
RE: Μεταμόσχευση 4/10/2012 HDC 3080 grafts

nucky είπε:
O κ. Feriduni προσφέρει και τις δύο μεθόδους


Πάντως όλος τυχαίως οπτικά-αισθητικά τα καλύτερα αποτελέσματα έχουν επιτευχθεί με fue.

Αυτό το βασίζεις που ; Σε προσωπκή εμπειρία ή κάποια ιατρική μελέτη ;



Εννοώ ότι περιορίζεις τις επιλογές σου στο κούρεμα. Αυτό στο αισθητικό κομμάτι. Στο οπτικό , ένας έμπειρος γιατρός με την χρήση hyperthermasol η βιωσιμότητα αγγίζει το 95-98%. Πολύ καλα για fue.
 

nucky

Active Member
RE: Μεταμόσχευση 4/10/2012 HDC 3080 grafts

Σωστό αυτό για το κούρεμα . Αν όμως κάποιος αφήνει λίγο μακρύτερο μαλλί ( που με trichofytic closure και ίσως μια SMP δεν χρειάζεται να είναι αφάνα ) και καλύπτει την ουλή , τότε η Στριπ μάλλον δίνει ελαφρώς καλύτερα αποτελέσματα ( σε μέσο όρο ) από τη FUE στη λήπτρια περιοχή
.Δεν είναι από προσωπική εμπειρία αυτό αλλά από ότι διαβάζω


Επίσης σωστό οτι η FUE έχει εξελιχθεί αρκετά ώστε να πλησιάζει πολύ την FUT σε επιβίωση μοσχευμάτων αλλά δεν τη φτάνει ( πάντα σε καλό γιατρό έτσι ;)

Γενικά , η FUE δίνει λιγότερα μοσχεύματα ,ελαφρώς λιγότερα επιτυχημένα μοσχεύματα και είναι πανάκριβη . Μπορεί να συζητηθεί βεβαίως η προτίμησή της σε μικρά NW

Σε μεγάλα NW η Strip , μόνη ή σε συνδυασμό με FUE είναι μονόδρομος εκτός ειδικών περιπτώσεων ( το κούρεμα )

Οποιος ενδιαφέρεται μπορεί να δεί και αυτό (επίσης DR Rassman )

Graft quality:
The FUT grafts are tightly controlled with regard to the quality of the graft, and the consistency is totally dependent upon the experience of the team and the quality controls put into place by the surgeon as the grafts are taken from the strip. The FUE graft quality is dependent on the wide variety of tissue connections and different types of collagen that surround the FUE graft. The grafts are cored with an instrument, never seeing the graft until it is removed. The surgeon who uses hand instruments and gets good at them, ‘feels’ the instrument as it works its way through the scalp. Everyone is different in regard to their tissue makeup so that every person reacts to the FUE coring differently. If a surgeon claims 2% damage straight across the board, he is selling himself, and in my opinion he is not telling the truth (see here and here).

The grafts are pulled from the extraction site once they are cored and this pulling is most often the cause of the denuded distal end of the FUE graft. Almost 100% of FUE grafts lose the fatty covering at the bottom of the graft, exposing the hair follicular bulb to the air around it (this is never present in FUT created grafts). This can be a problem because drying (the number one cause of graft death) is accelerated as the grafts are moved from the donor area to the bath they are stored in, and then from that bath into the recipient area. Meticulous attention to keeping the graft very moist and protecting it from the air in the room is critical to graft survival and this is probably the single largest cause of FUE failures once the graft has been removed from the donor site.


Graft survival:
The survival of the denuded graft may not be as great as the survival of the FUT manually dissected graft, and there are few scientific studies other than one by Dr. Bradley Wolfe (ISHRS Presentation in October 2012) that demonstrates in his hands on a side by side comparison in a single patient, that graft growth was essentially the same when FUT and FUE were compared.
 

n094

Active Member
RE: Μεταμόσχευση 4/10/2012 HDC 3080 grafts

O nucky εχει δικιο σε αρκετα απο αυτα που λεει Γιωργο (παρεμπιπτομτως χαιρομαι που ενα τοσο καινουργιο μελος φαινεται τοσο ψαγμενο με μολις 6 αναρτησεις κ εχει ηδη κανει αισθητη την παρουσια του. χρειαζομαστε τετοια μελη). Στο δια ταυτα, η μεθοδος εξαγωγης κ διατηρησης των μοσχευματων με την FUE ξαναλεω οτι εχει βελτιωθει παρα πολυ τα τελευταια 3 χρονια. Το trnsection εχει μειωθει αισθητα κ σε συνδυασμο με το οτι ειναι πολυ λιγοτερο επεμβατικη σαν μεθοδο χωρις τομες κλπ την κανει για μενα μακραν καλυτερη μεθοδο. Οσον αφορα τα μεγαλα νοργουντς, ναι αν θες να ξεμπερδευεις με ενα 6αρη με την πρωτη, θα πας αναγκαστικα σε συνδυαστικη στριπ κ φυε, αν ομως εχεις διαθεση να κανεις 2 η 3 τοτε η φυε θα σε ανταμειψει. Οσον αφορα την τιμη, με 2 ευρω περιπου το μοσχευμα πλεον απο την dhi θεωρω οτι η φυε ειναι ακομα πιο φθηνη και απο στριπ κ αρα πιστευω οτι αξιζει.
 

Gio

New Member
RE: Μεταμόσχευση 4/10/2012 HDC 3080 grafts

Μου αρέσει η προσέγγιση του nucky ωστόσο προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι πέραν τον λιγότερων μοσχευμάτων κατα την εξαγωγη , στην βιωσιμότητα τα επίπεδα είναι πάνω κάτω το ίδιο. Μάλιστα ρώτησα τον γιατρό και μου είπε ότι με τα punch νέας τεχνολογίας 0.8 0.95 και 1 χιλιοστό δεν υπάρχει τραύμα στον θύλακα. Εννοείται βέβαια όταν και ο γιατρός έχει μια στοιχειώδη εμπειρία. Το prp βοηθάει επίσης αρκετά στην επούλωση..
 

krhtikos21

Member
RE: Μεταμόσχευση 4/10/2012 HDC 3080 grafts

παιδιά η fue είναι το μέλλον.και εγω για στριπ έψαχνα διότι ήμουν απελπισμένος ψυχολογικά και οικονομικά αλλά μου κατσε fue.πλην κάποιων περιπτώσεων που ο συνδυασμός μεθόδων είναι μονόδρομος για να δώσει το μέγιστο η ευελιξία που σου προσφέρει η φυε είναι απαράμιλλη όσον αφορά το κούρεμα σου.Οι μεγάλοι γιατροί πλέον έχουν φτάσει στο ίδιο επιπεδο ποιοτικά φυε κ στριπ.Μόνο ο Χασον από αυτούς κάνει στριπ και είναι ίδιο level από όσο γνωρίζω
 

nucky

Active Member
RE: Μεταμόσχευση 4/10/2012 HDC 3080 grafts

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια (και καλώς σας βρήκα ).

Δεν θα επιμείνω στο θέμα της επιβίωσης μοσχευμάτων με τις δύο μεθόδους , τα επιχειρήματα τέθηκαν και όποιος θέλει το ψάχνει και περισσότερο.

Θέλω να τονίσω κάτι που φαίνεται στα αγγλικά κείμενα και έχει σημασία . Η περιοχή απ΄όπου βγαίνει το στριπ έχει την καλύτερη ποιότητα τρίχας . Μια (εκτεταμένη FUE ) παίρνει μοσχεύματα και από περιοχές όπου η τρίχα δεν είναι τόσο χοντρή , πχ στο τέλος της τριχοφυίας στην αρχή του σβέρκου . Μπορείτε να το δείτε και στις φωτό του Gio ( καλή ανάρρωση και καλά αποτελέσματα παρεπιμπτόντως ) . Επίσης , σε NW 5+ , για να βγουν πολλά μοσχεύματα πρέπει να παρέμβει ο γιατρός και στη μη safe zone . Άρα ,από αυτά και μόνο , θεωρώ οτι η στριπ είναι η καλύτερη επιλογή , αν όχι μονόδρομος σε μεγάλα NW . Είδα και την πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση του n094 , όπου πιστεύω οτι αν είχε στριπ θα είχε ακόμα καλύτερα αποτελέσματα . (Πράγμα που θα φανεί , το απευχομαι βέβαια , αν χαθούν τα μαμα μαλλιά που υπάρχουν αναμεσα στα μεταμοσχευμένα . ) . Εννοείτε οτι αφου επιλέγει αυτό το κούρεμα , καλά έκανε και προχώρησε με FUE . Θέλει όμως , όπως φαίνεται και από την ιστορία του , πολύ υπομονή και χρόνο .

Στο θέμα του κόστους , πράγματι οι τιμές της DHI είναι πολύ χαμηλές για FUE και την κάνουν πιο προσιτή . Περιμένω με πολύ ενδιαφέρον να δώ την εξέλιξη και των παιδιών που έκαναν πρόσφατα. Ακόμα και έτσι , η strip θα μπορούσε να είναι ακόμα πιο φτηνή στην Ελλάδα , και στις εποχές μας , ακόμα και τα 2€/γκραφτ είναι πολλά για αρκετό κόσμο .\

Θα πώ οτι έχω δει προσωπικά μια δουλειά έλληνα γιατρού , σε φίλο μου με NW 3V - 4 . Δουλεύτηκε μόνο η χερλάιν και η εμπρόσθια περιοχή μέχρι το γεφυράκι σε δύο μικρά στριπ σε διάστημα 2 ετών .Συνολικά 2 800 αν θυμάμαι καλά grafts . το αποτέλεσμα το κρίνω εξαιρετικό . Το κόστος συνολικά κοντά στο 1€ / graft. Μισή τιμή από τη πιο φτηνή FUE . Και η ουλή , με κοντό ( αλλά όχι πολύ κοντό κούρεμα ) άφαντη .

Δυστυχώς δεν μπορώ να τεκμηριώσω με φωτογραφίες αφού ο φίλος μου αρνείται να το κάνει . Οπότε ΔΕΝ θα πω όνομα γιατρού σε καμία περίπτωση , ούτε και σε πμ . Αν ο διαχειριστής κρίνει οτι πρέπει να διαγραφεί αυτή η αναφορά ,έχει καλώς
 

Gio

New Member
RE: Μεταμόσχευση 4/10/2012 HDC 3080 grafts

Ισχυεί αυτό που λες για τις τρίχες του σβέρκου. Οπως μου εξήγησε ο γιατρός όμως είναι ιδανικές για hairline αφού δείχνουν πιο φυσικές στο εμπρόσθιο τμήμα. Πιο πίσω μπαίνουν τα μεγαλύτερα θυλάκια για πύκνωση..
 

nucky

Active Member
RE: Μεταμόσχευση 4/10/2012 HDC 3080 grafts

Έχει βάση αυτό που λές GIO αλλά υποθέτω μόνο για τις μονότριχες

Πάντως και με στριπ , που δεν παίρνει τρίχες σβέρκου , η χερλάιν στα χέρια ενός καλού γιατρού γίνεται μια χαρά . Φυσικότητα και εξτρά πυκνότητα σε σχέση με τις τρίχες του σβέρκου
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Billy_tramp

Member
RE: Μεταμόσχευση 4/10/2012 HDC 3080 grafts

γενικα υπάρχουν καποια κενάκια, αλλα δεν πάυει να είναι τούμπανο :p Ναι ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το αποτέλεσμα, η ψυχολογια στα ύψη! Το crown δεν εχει ακομα προβλημα αλλα στο μέλλον σίγουρα θα έχει! Δεν τα εχω κουρεψει κοντα ,ειδικά τα πάνω. Οσο μεγαλωνουν τα μαλλια μου γινονται και πιο σγουρα οποτε καλυπτουν τα κενα.
 

CVsteel

New Member
RE: Μεταμόσχευση 4/10/2012 HDC 3080 grafts

Φιλε billy καλημερα,

Πραγματικα βλεποντας το πριν και το μετα το αποτελεσμα σου ειναι εκπληκτικο. Εχω παθει πλακα. Η αποφαση σου να κανεις μτμ σε δικαιωσε απολυτα. Ειλικρινα δεν περιμενα τετοιο αποτελεσμα. Χαιρομαι για σενα φιλε, μπραβο.
 

killer

New Member
πολυ ωραιο αποτελεσμα,billy tramp η ουλη φενεται οταν ιδρωσεις ή στην παραλια?
 

papajo

New Member
Πολύ ωραίο το αποτέλεσμα. Από τα λίγα μέσα στο φορουμ που μας δίνουν κουράγιο να προχωρήσουμε σε επόμενη μμ. Ο γιατρός ήταν ο Μ***ς?
 

Δημητρης38

Active Member
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

FAKE FAKE FAKE .... Δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι real οι photos !!!

H ουλη στον 5ο μηνα δεν ειναι σε κανεναν ετσι... και φαινεται ποιο μαυρη απο τα υπολοιπα μαλλια...
Οπως και τα μαλλια της μεταμοσχευσης ειναι ποιο μαυρα απο τα υπολοιπα...
Προσωπικη μου αποψη ... ειναι fake οι Photos !!!!

Δεν μου αρεσουν .. μακαρι να ειναι αληθινες για εσενα.... αλλα δεν τις πιστευω !!!!!




------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------








------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αυτη η γραμμουλα (η μαυρη στον 5ο μηνα) εσενα αδερφε...πολυ μαλλι σου εβγαλε ... :bravo:
 

Billy_tramp

Member
χαχα! Να σαι καλα φιλε μου αλλα ειναι απολυτα αληθινες! Αν και απο την ουλη θα ήθελα να είναι μικροτερη, κουρευτηκα με τα 6 χιλιοστα και φαίνεται αρκετα!! Θα ανεβάσω μετα απο 3 χρόνια να δειτε! Επισης θέλω να ψάξω κλινικη με τατοο για την ουλή...
 
Μπλουζα